کد خبر : ۷۲۵۶۶۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

فقط ۲۵ درصد برق تولیدی به دست مردم می‌رسد

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان گفت: فقط حدود ۲۵ درصد برق تولیدی به دست مردم می‌رسد و ۷۵ درصد آن به فرم‌های نامطلوب انرژی تبدیل می‌شود؛ مصرف بی رویه از این میزان هم به معنی خود زنی است.

فقط ۲۵ درصد برق تولیدی به دست مردم می‌رسد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،به نقل از برق نیوز،لهونیان  در نشست با اصحاب رسانه اظهار کرد: حدود ۸۵ درصد نیروگاه‌های ما از سوخت فسیلی استفاده می‌کنند و کمتر از ۱۵ درصد از نیروگاه‌های برق آبی، که سد‌ها هستند از آب استفاده می‌کنند و همچنین میزان انرژی‌های نو نیز کمتر از یک درصد است، این نشان می‌دهد که ما در این عرصه بسیار ضعیف هستیم و تا کنون اقدامی اساسی در این راستا صورت نگرفته است.

لهونیان با تاکید بر اینکه ورود به بخش انرژی‌های نو مستلزم ایجاد زیرساخت‌های قوی است، گفت: بخش عمده تولید ما از سوخت‌های فسیلی است و این در حالی است که سوخت‌های فسیلی رو به پایان بوده و منابع محدودی دارند و استفاده از آن‌ها اثرات منفی زیادی دارد.

مدیرعامل شرکت برق استان کردستان عنوان کرد: در سال ۷۰ میلیارد متر مکعب گاز، ۵ میلیارد لیتر گازوییل و ۴ میلیارد لیتر مازوت برای تولید برق استفاده می‌شود و مجموع سوخت این منابع در نیروگاه‌ها تبدیل به برق می‌شود که فقط حدود ۲۵ درصد برق تولیدی به دست مردم می‌رسد و ۷۵ درصد آن به فرم‌های نامطلوب انرژی تبدیل می‌شود؛ مصرف بی رویه از این میزان هم به معنی خود زنی است.

وی با اشاره به مصرف افسار گسیخته در تمامی بخش‌های انرژی در کشور گفت: در بخش برق ۲.۸ برابر استاندارد‌های جهانی، گاز ۲.۸ برابر، آب ۲ برابر و بنزین ۶ برابر مصرف داریم که در بخش خانگی مصرف برق نیز ۴.۸ برابر میانگین کشور‌های اروپایی مصرف می‌کنیم.

لهونیان تاکید کرد: این مهم می‌تواند با انجام اقدامات ساده و تغییر الگوی مصرف مردم، از جمله کاهش استفاده از وسایل برقی در ساعات اوج مصرف، کاهش یابد.

وی اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به مردم را در زمینه صرفه جویی را بسیار موثر دانست و خاطرنشان کرد: ۲۰ هزار مگاوات مصرف سیستم سرمایشی کل کشور است که اکنون مصرف کل به ۶۵ هزار مگاوات رسیده است یعنی اگر در این زمینه ۲۰ درصد صرفه جویی کنیم ۴ هزار مگاوات صرفه جویی کرده ایم و امسال این اتفاق به واسطه اطلاع رسانی به مردم محقق شده است.

وی سال ۹۷ را به دلیل وجود مشکلات اقتصادی و تحریم ها، سالی پر تلاطم به لحاظ تامین منابع برای شرکت برق ذکر کرد و در ادامه از واگذاری ۱۹ هزار و ۶۲۳ انشعاب جدید در سال ۹۷ خبر داد و گفت: با احتساب این تعداد آمار کل مشترکین شرکت برق در سطح استان به ۶۵۰ هزار عدد رسیده است که برای تامین برق این تعداد مشترک، ۱۶ هزار و ۵۰۰ کیلومتر شبکه در کل استان وجود دارد.

وی تعداد روستا‌های بالای ۱۰ خانوار استان کردستان را یک هزار و ۶۹۴ روستا اعلام و تصریح کرد: ضریب نفوذ برق در این روستا‌ها ۱۰۰ درصد است.

لهونیان افزود: حدود ۱۹ روستای زیر ۱۰ خانوار در استان فاقد انرژی برق هستند که برق‌رسانی به این مناطق نیز در دستور کار شرکت برق است.

وی با اشاره به اینکه، در سال ۹۷ با بحران خاموشی روبرو بودیم و این امر تمامی برنامه‌های شرکت برق را در طول تابستان بر هم زد، ادامه داد: این امر موجب شد تا با برنامه ریزی‌های دقیق تری عمل کرده و در سال ۹۸ خاموشی نداشته باشیم.

کلید واژه :

لهونیان

،

برق

،

نیروگاه

،

سد

،

آب

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

برق رسانی به روستاها

قدردانی از وزیر نیرو و مجموعه مدیران شرکت توانیر

عملکرد موفق نيروگاه شهيد سليمي‌ ‌نكا

توزیع ۱۰۰ هزار بسته نوشته افزار از سوی وزارت نیرو در مناطق محروم

سرمایه گذاری 5 میلیارد تومانی

بررسی نقش انسان در وقوع سیل

آب پنهان !

صرفه جویی 40 میلیاردی با حذف قبوض کاغذی

ارتباطی بین حذف قبوض کاغذی با افزایش قیمت وجود ندارد

برق بی زمین است

آب،سر از پتروشیمی هگمتانه در آورد

بعد از سیل در لرستان چه اتفاقی افتاد؟

سال آبی پر آب برای سدهای لرستان

تاکید وزیر نیرو بر تشکیل کارگروه دائمی میان وزارت نیرو و شهرداری تهران

نصب سیم محافظ بر روی خط امیدیه

تعويض سيت كنترل ولو كنارگذر فشار ضعيف نيروگاه شهيدسليمي نكا

اتصال واحد شماره 3 نیروگاه حرارتی شازند به شبکه سراسری

در تمامی استان‌های کشور نیروگاه‌های تجدیدپذیر راه‌اندازی شده است

رونمایی از اپلیکیشن مانیتورینگ ایستگاه‌های آب و هواشناسی استان هرمزگان

درگذشت دکتر احمدیان و پیام تسلیت وزیر نیرو

میزان بارش‌های استان‌های بدون بارش

آبرسانی به زائران عتبات عالیات همچنان ادامه دارد

داستان آبرسانی به روستاها به کجا رسید؟

احتمال استیضاح وزیر نیرو وجود دارد!

صنعت برق در تلاش توسعه شبکه زمینی

جشنواره نیرو و رسانه

طرح توسعه گردشگری آبی این بار در سردشت

آبرسانی به زائران عتبات عالیات

انتقال آب خزر به فلات مرکزی!

وضعیت نیروگاه های بازنشسته در ایران

روزانه ۷۰۰ سرویس‌دهی توسط ۱۵۰ تانکر آب انجام می شود

پرونده نوسازی نیروگاه‌های اسقاطی و فرسوده

#هرهفته_الف_ب_ایران، با مردم

در حاشیه افتتاح پروژه آبرسانی در دهلران چه گفته شد؟

بهره برداری از مجتمع آبرسانی روستایی در دهلران