کد خبر : ۷۲۵۶۸۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

برخورد کشورهای دنیا با استخراج کنندگان رمزارز چگونه است؟

استخراج رمزارز این روزها نه در کشور ما، بلکه در اکثر کشورهای دنیا به یکی از موضوع های پرطرفدار و پربحث تبدیل شده است.در این میان، دولت ها برخوردهای متفاوتی با این موضوع و فعالان این حوزه دارند که قابل بررسی است.

برخورد کشورهای دنیا با استخراج کنندگان رمزارز چگونه است؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، استخراج رمرزارزها و تعرفه برق ماینرها به یکی از بحث های داغ در دو ماه قبل تبدیل شده است و درحالی که دولت در نظر دارد متوسط تعرفه صادراتی را برای آن ها در نظر بگیرد، فعالان این حوزه بر این باورند که اگر ماینر به عنوان یک صنعت شناخته شده است، بنابراین باید تعرفه برق صنعتی را هم بپردازد. این درحالی است که دولت بر این باور است که اختصاص تعرفه های ارزان برق برای رمزارزها حقوق سایر صنایع را پایمال می کند.

البته فعالان این بخش به وضعیت استخراج رمزارزها در سایر کشورها پرداخته و اعلام کردند: در حالی که در ایران از نرخ متوسط صادراتی حرف زده می شود، روسیه و قزاقستان با دو سنت به فعالان این حوزه برق می دهند و حتی از ماینرها مالیات نمی گیرند.

لزوم وضع قوانین برای ارزهای مجازی

در این باره محمد خدادادی در گفت وگو با ایسنا، با تاکید بر این که بررسی ها نشانگر آن است که به دلیل نگرانی دولت ها از تاثیر مخرب استخراج ارزهای مجازی بر شبکه های برق، عملا مصرف انرژی به عنوان پاشنه آشیل ارزهای مجازی در دنیا به شمار می رود، اظهار کرد: به دلیل همین نگرانی ها،  موجی از برخوردها در حوزه اعمال تعرفه های برق با قیمت های متفاوت در کشورهای مختلف دنیا در حال گسترش است.

وی به گزارش های  کمیته امور اقتصادی و پولی پارلمان اروپا که در سال ۲۰۱۸ منتشر شده، اشاره کرد و گفت: این کمیته به اقتصاددانان توصیه کرده است که حضور ارزهای مجازی در بازارهای مالی را جدی بگیرند. در این گزارش به سیاست گذاران توصیه شده است که ضمن اجتناب از برخورد انفعالی و نادیده گرفتن این ارزها یا برخورد سلبی و ممنوع کردن استفاده از آن ها، علاوه بر به رسمیت شناختن ارزهای مجازی، نسبت به وضع قوانین و مقررات مربوط به این ابزار مالی جدید همانند سایر ابزارهای مالی اقدام کنند.

به گفته این کارشناس صنعت برق، ارزهای مجازی و بیت کوین (به عنوان یکی از پرکاربردترین آن ها) برای تبدیل شدن به یک ابزار مالی متداول در بازارهای دنیا صرفا با مشکلات از جنس مالی و اقتصادی مواجه نیستند.

خدادادی به گزارش های منتشره در مجلات معتبری چون فوربز اشاره کرد و افزود: بررسی ها نشانگر آن است که مصرف بالای بیت کوین به مصرف انرژی را به عنوان پاشنه آشیل ارزهای مجازی به شمار می رود، همین موضوع باعث شده برخی دولت ها اقداماتی را جهت ممنوع یا محدود کردن دسترسی استخراج کنندگان بیت کوین به شبکه سراسری برق خود شروع کنند.

بررسی نحوه برخورد دولت های مختلف با رمزارزها

وی ادامه داد:  در همین راستا سال گذشته بانک مرکزی چین به مقامات محلی اعلام کرد تا نسبت به محدودسازی فعالیت استخراج کنندگان بیت کوین از طریق محدودسازی دسترسی آن ها به شبکه برق اقدام کند. درهمین باره مجله فوربز به نقل از یکی از مجلات چینی گزارشی را منتشر کرده و نوشته بود که رگولاتورهای محلی در چین به دنبال تمهیداتی هستند تا اطمینان حاصل کنند که از این پس استخراج کنندگان بیت کوین از سیاست های تشویقی مربوط به مالیات، قیمت برق و همچنین اعطای زمین بهره مند نشوند. در ایالات متحده امریکا نیز مقامات محلی بیش از گذشته نگران تاثیر استخراج بیت کوین بر مصرف کنندگان عادی برق هستند.

این کارشناس صنعت برق در ادامه درباره دلایل نگرانی های مذکور توضیح داد: بعد از این که در مارس ۲۰۱۸ مصرف برق ناشی از استخراج بیت کوین از ظرفیت شبکه برق شهر پلاتزبرگ در ایالت نیویورک فراتر رفت، فعالیت های جدید استخراج رمزارزها در این شهر ممنوع شد و دارندگان دستگاه های استخراج نیز موظف به خرید برق با قیمت گران تر شدند. در ایالت واشنگتن نیز به دلیل افزایش فشار بر شبکه برق، محدودیت هایی بر دسترسی مزارع استخراج بیت کوین به شبکه برق اعمال شد.

خدادادی ادامه داد: در ایتالیا نیز هم اکنون تامین کننده دولتی برق از فروش برق به استخراج کنندگان بیت کوین امتناع می کنند و اعلام کرده که مصرف شدید برق توسط استخراج کنندگان بیت کوین به دلایل محیط زیستی با مدل تجاری شرکت مذکور مغایرت دارد. در کانادا نیز شرکت برق هایدرو-کِبِک اعلام کرده است تا زمانی که نتواند راهکاری پایدار برای تامین تقاضای برق فوق العاده زیاد مربوط به استخراج بیت کوین پیدا کند، قیمت فروش برق به آن ها را از ۵ سنت به ۱۵ سنت افزایش خواهد داد. هم چنین دولت نروژ نیز اعلام کرده است برخلاف سایر صنایع پرمصرف که از برق یارانه ای برخوردار هستند، اعطای برق یارانه ای به استخراج کنندگان بیت کوین را متوقف خواهد کرد.

 

کلید واژه :

بیت کوین

،

رمز ارز

،

ماینر

،

برق

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

برق رسانی به روستاها

قدردانی از وزیر نیرو و مجموعه مدیران شرکت توانیر

عملکرد موفق نيروگاه شهيد سليمي‌ ‌نكا

توزیع ۱۰۰ هزار بسته نوشته افزار از سوی وزارت نیرو در مناطق محروم

سرمایه گذاری 5 میلیارد تومانی

بررسی نقش انسان در وقوع سیل

آب پنهان !

صرفه جویی 40 میلیاردی با حذف قبوض کاغذی

ارتباطی بین حذف قبوض کاغذی با افزایش قیمت وجود ندارد

برق بی زمین است

آب،سر از پتروشیمی هگمتانه در آورد

بعد از سیل در لرستان چه اتفاقی افتاد؟

سال آبی پر آب برای سدهای لرستان

تاکید وزیر نیرو بر تشکیل کارگروه دائمی میان وزارت نیرو و شهرداری تهران

نصب سیم محافظ بر روی خط امیدیه

تعويض سيت كنترل ولو كنارگذر فشار ضعيف نيروگاه شهيدسليمي نكا

اتصال واحد شماره 3 نیروگاه حرارتی شازند به شبکه سراسری

در تمامی استان‌های کشور نیروگاه‌های تجدیدپذیر راه‌اندازی شده است

رونمایی از اپلیکیشن مانیتورینگ ایستگاه‌های آب و هواشناسی استان هرمزگان

درگذشت دکتر احمدیان و پیام تسلیت وزیر نیرو

میزان بارش‌های استان‌های بدون بارش

آبرسانی به زائران عتبات عالیات همچنان ادامه دارد

داستان آبرسانی به روستاها به کجا رسید؟

احتمال استیضاح وزیر نیرو وجود دارد!

صنعت برق در تلاش توسعه شبکه زمینی

جشنواره نیرو و رسانه

طرح توسعه گردشگری آبی این بار در سردشت

آبرسانی به زائران عتبات عالیات

انتقال آب خزر به فلات مرکزی!

وضعیت نیروگاه های بازنشسته در ایران

روزانه ۷۰۰ سرویس‌دهی توسط ۱۵۰ تانکر آب انجام می شود

پرونده نوسازی نیروگاه‌های اسقاطی و فرسوده

#هرهفته_الف_ب_ایران، با مردم

در حاشیه افتتاح پروژه آبرسانی در دهلران چه گفته شد؟

بهره برداری از مجتمع آبرسانی روستایی در دهلران