کد خبر : ۷۲۵۶۸۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

برخورد کشورهای دنیا با استخراج کنندگان رمزارز چگونه است؟

استخراج رمزارز این روزها نه در کشور ما، بلکه در اکثر کشورهای دنیا به یکی از موضوع های پرطرفدار و پربحث تبدیل شده است.در این میان، دولت ها برخوردهای متفاوتی با این موضوع و فعالان این حوزه دارند که قابل بررسی است.

برخورد کشورهای دنیا با استخراج کنندگان رمزارز چگونه است؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، استخراج رمرزارزها و تعرفه برق ماینرها به یکی از بحث های داغ در دو ماه قبل تبدیل شده است و درحالی که دولت در نظر دارد متوسط تعرفه صادراتی را برای آن ها در نظر بگیرد، فعالان این حوزه بر این باورند که اگر ماینر به عنوان یک صنعت شناخته شده است، بنابراین باید تعرفه برق صنعتی را هم بپردازد. این درحالی است که دولت بر این باور است که اختصاص تعرفه های ارزان برق برای رمزارزها حقوق سایر صنایع را پایمال می کند.

البته فعالان این بخش به وضعیت استخراج رمزارزها در سایر کشورها پرداخته و اعلام کردند: در حالی که در ایران از نرخ متوسط صادراتی حرف زده می شود، روسیه و قزاقستان با دو سنت به فعالان این حوزه برق می دهند و حتی از ماینرها مالیات نمی گیرند.

لزوم وضع قوانین برای ارزهای مجازی

در این باره محمد خدادادی در گفت وگو با ایسنا، با تاکید بر این که بررسی ها نشانگر آن است که به دلیل نگرانی دولت ها از تاثیر مخرب استخراج ارزهای مجازی بر شبکه های برق، عملا مصرف انرژی به عنوان پاشنه آشیل ارزهای مجازی در دنیا به شمار می رود، اظهار کرد: به دلیل همین نگرانی ها،  موجی از برخوردها در حوزه اعمال تعرفه های برق با قیمت های متفاوت در کشورهای مختلف دنیا در حال گسترش است.

وی به گزارش های  کمیته امور اقتصادی و پولی پارلمان اروپا که در سال ۲۰۱۸ منتشر شده، اشاره کرد و گفت: این کمیته به اقتصاددانان توصیه کرده است که حضور ارزهای مجازی در بازارهای مالی را جدی بگیرند. در این گزارش به سیاست گذاران توصیه شده است که ضمن اجتناب از برخورد انفعالی و نادیده گرفتن این ارزها یا برخورد سلبی و ممنوع کردن استفاده از آن ها، علاوه بر به رسمیت شناختن ارزهای مجازی، نسبت به وضع قوانین و مقررات مربوط به این ابزار مالی جدید همانند سایر ابزارهای مالی اقدام کنند.

به گفته این کارشناس صنعت برق، ارزهای مجازی و بیت کوین (به عنوان یکی از پرکاربردترین آن ها) برای تبدیل شدن به یک ابزار مالی متداول در بازارهای دنیا صرفا با مشکلات از جنس مالی و اقتصادی مواجه نیستند.

خدادادی به گزارش های منتشره در مجلات معتبری چون فوربز اشاره کرد و افزود: بررسی ها نشانگر آن است که مصرف بالای بیت کوین به مصرف انرژی را به عنوان پاشنه آشیل ارزهای مجازی به شمار می رود، همین موضوع باعث شده برخی دولت ها اقداماتی را جهت ممنوع یا محدود کردن دسترسی استخراج کنندگان بیت کوین به شبکه سراسری برق خود شروع کنند.

بررسی نحوه برخورد دولت های مختلف با رمزارزها

وی ادامه داد:  در همین راستا سال گذشته بانک مرکزی چین به مقامات محلی اعلام کرد تا نسبت به محدودسازی فعالیت استخراج کنندگان بیت کوین از طریق محدودسازی دسترسی آن ها به شبکه برق اقدام کند. درهمین باره مجله فوربز به نقل از یکی از مجلات چینی گزارشی را منتشر کرده و نوشته بود که رگولاتورهای محلی در چین به دنبال تمهیداتی هستند تا اطمینان حاصل کنند که از این پس استخراج کنندگان بیت کوین از سیاست های تشویقی مربوط به مالیات، قیمت برق و همچنین اعطای زمین بهره مند نشوند. در ایالات متحده امریکا نیز مقامات محلی بیش از گذشته نگران تاثیر استخراج بیت کوین بر مصرف کنندگان عادی برق هستند.

این کارشناس صنعت برق در ادامه درباره دلایل نگرانی های مذکور توضیح داد: بعد از این که در مارس ۲۰۱۸ مصرف برق ناشی از استخراج بیت کوین از ظرفیت شبکه برق شهر پلاتزبرگ در ایالت نیویورک فراتر رفت، فعالیت های جدید استخراج رمزارزها در این شهر ممنوع شد و دارندگان دستگاه های استخراج نیز موظف به خرید برق با قیمت گران تر شدند. در ایالت واشنگتن نیز به دلیل افزایش فشار بر شبکه برق، محدودیت هایی بر دسترسی مزارع استخراج بیت کوین به شبکه برق اعمال شد.

خدادادی ادامه داد: در ایتالیا نیز هم اکنون تامین کننده دولتی برق از فروش برق به استخراج کنندگان بیت کوین امتناع می کنند و اعلام کرده که مصرف شدید برق توسط استخراج کنندگان بیت کوین به دلایل محیط زیستی با مدل تجاری شرکت مذکور مغایرت دارد. در کانادا نیز شرکت برق هایدرو-کِبِک اعلام کرده است تا زمانی که نتواند راهکاری پایدار برای تامین تقاضای برق فوق العاده زیاد مربوط به استخراج بیت کوین پیدا کند، قیمت فروش برق به آن ها را از ۵ سنت به ۱۵ سنت افزایش خواهد داد. هم چنین دولت نروژ نیز اعلام کرده است برخلاف سایر صنایع پرمصرف که از برق یارانه ای برخوردار هستند، اعطای برق یارانه ای به استخراج کنندگان بیت کوین را متوقف خواهد کرد.

 

کلید واژه :

بیت کوین

،

رمز ارز

،

ماینر

،

برق

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

كاهش پيك برق خوزستان در خرداد ماه

وضعيت شبكه برق و تأمين ادوات و تجهيزات مناسب به منظور برق رساني به مناطق مرزي كردستان بررسي شد

افزايش ظرفيت پاسخگويي مركز تماس 121 زنجان به 16 كلاينت

ورود بلوک یک واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی یزد به مدار تولید

نکته مهم، مسئله نظم، ترتیب و زمان بندی و وعده دقیق دادن به مردم است

تولید برق نیروگاه ری از مرز 470 مگاوات گذشت

برخورداری 158 خانوار روستایی در 11 روستای کهگیلویه و بویراحمد از نعمت برق

پایداری شبکه برق در كمال‌آباد استان البرز افزایش یافت

آغاز عملیات نصب لاستیک سد لاستیکی فرح آباد ساری

تسهیل شرایط تهیه اوراق گواهی ظرفیت برای مشترکان صنعت برق

مصرف سوخت نیروگاه‌‌ها با ارتقای راندمان واحدهای حرارتی 20 درصد کاهش یافت

تقدير رهبري از گزارش اولين هاي برقي

راهكار صنعت برق براي احداث تاسيسات جديد در كلانشهرها چیست؟

افتتاح هر دو ماه یک سد مخزنی ملی، هر ماه یک تصفیه‌خانه فاضلاب و هر 50 روز یک تصفیه‌خانه آب شهری، افتخارآمیز است

آب شیراز جزو بهترین‌های کشور خواهد شد

دسترسی به آب پایدار در ایران از متوسط جهانی بسیار بالاتر است

افتتاح سد "شرفشاه" شهرستان قصر شيرين

بهره برداری از 2 واحد تصفیه‌خانه فاضلاب شماره2 شیراز

بهره برداری از 6 نیروگاه خورشیدی در استان فارس به‌طور همزمان

آغاز عمليات اجرايي مرحله نخست طرح آبرسانی به کلان‌شهر شیراز

نحوه استفاده از وسایل سرمایشی در تابستان

نصب بیش از 3600 کنتور هوشمند فهام در استان کهگیلویه و بویراحمد

به پایان رسیدن برنامه تعمیر سالانه نیروگاه‌های کشور

افتتاح 10 پروژه صنعت آب و برق در استان‌هاي فارس و كرمانشاه با 1900 ميليارد تومان اعتبار

انفجار در مرکز درمانی "سینا اطهر" ارتباطی با شبکه توزیع برق نداشته است

توسعه زیرساخت‌ها؛ راهکار رفع کمبود منابع آب کشاورزی

از پروژه آبرسانی به ساکنان یک روستا در شهرستان ساری بهره برداری شد

مدیریت ایستگاه برق ملک‌مکان شیراز با بکارگیری ظرفیت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری

همکاری 3۰ مگاواتی صنایع استان فارس در پیک بار سال گذشته

رفع تصرف 57 هزار مترمربع از حریم و بستر رودخانه‌های استان تهران

احداث 1000 کیلومتر شبکه کابلی در هرمزگان

لزوم رعايت الگوي مصرف بهينه برق و صرفه جويي بيشتر در ساعتهاي اوج بار

اعلام تنفس برای قراردادها توسط وزارت نیرو پذیرفته شد

افتتاح طرح‌های وزارت نیرو به سبک نوین افتخارآمیز و غرورآفرین است

امضای تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت مهندسی آب و فاضلاب و سازمان بسیج سازندگی کشور