کد خبر : ۷۲۵۶۸۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

محققان دانشگاه امیرکبیر ربات هایی برای پاکسازی مقره های برق ساختند

محققان آزمایشگاه تحقیقاتی کنترل صنعتی و بهینه سازی دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی بازوی رباتی برای پاکسازی مقره های برق شدند که با کاهش زمان خاموشی قادر است به صورت خودکار اقدام به رفع آلودگی های مقره ها کنند.

محققان دانشگاه امیرکبیر ربات هایی برای پاکسازی مقره های برق ساختند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، به گزارش روز شنبه دانشگاه صنعتی امیرکبیر، امیرابوالفضل صورتگر عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: در سال های اخیر آلودگی مقره های خطوط انتقال برق فشار قوی(مقزه یا گیره چینی پایه عایقی است که برای اتصال کابل های برق با برج انتقال برق بکار می رود) به معضل مهمی در شبکه انتقال برق کشور تبدیل شده است.

وی افزود: چراکه آلودگی موجب رسانایی مقره ها در شرایط خاص می شود و موجب اتصال کوتاه و قطع برق در خطوط انتقال فشار قوی می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: قطع برق گسترده در استان خوزستان دربهمن ۱۳۹۵ نمونه ای از این معضل است. آلودگی مقره های این استان به دلیل آلودگی های جوی منطقه به ویژه در استان های غربی و جنوبی کشور بوده است و این امر مشکلات فراوانی برای مردم و صدمات مالی فراوانی را در پی داشت.

صورتگر اظهارداشت: به منظور کاهش چالش های کشور در این زمینه در  آزمایشگاه تحقیقاتی کنترل صنعتی و بهینه سازی دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیر کبیر، به عنوان قطب علمی کنترل و رباتیک کشور، اقدام به طراحی، ساخت و تست بازوی ربات تمیزکار برای پاکسازی مقره های خطوط انتقال و فوق توزیع برق کردیم.
وی یادآور شد: بازوی ربات ساخته شده قادر است به صورت خودکار اقدام به پاکسازی مقره ها کند.

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: کاهش زمان خاموشی خطوط جهت پاکسازی به دلیل افزایش سرعت پاکسازی مقره ها و افزایش قابل ملاحظه کیفیت و دقت پاکسازی (پاکسازی ۳۶۰ درجه ای سطوح فوقانی و تحتانی مقره) ازجمله مزایای سامانه ساخته شده در مقایسه با سایر روش ها ی مرسوم مانند استفاده از واتر جت توسط هلیوکوپتر یا توسط بالابرهای ویژه و پاکسازی دستی توسط تیم عملیاتی کارگری – تکنسین است. کاهش قابل توجه هزینه ها در طولانی مدت را از دیگر مزایای این دستاورد علمی است.

صورتگر ادامه داد: همچنین ربات ساخته شده به صورت خودکار است و نیاز به سرویس های ماشین آلات دیگر و نیروی انسانی فنی بسیار کاهش می یابد.

مزایای عملیاتی ربات دانشگاه امیرکبیر
این محقق، قابلیت پاکسازی بدون استفاده از مایع هادی، پاکسازی با کیفیت سطوح فوقانی و تحتانی بشقاب مقره، حرکت اتوماتیک در طول زنجیر مقره، قابلیت کاربرد در هر طول زنجیر مقره، قابلیت ارزیابی پاکسازی، عدم نیاز به باز کردن زنجیر مقره برای پاکسازی و نصب مجدد و امکان استفاده در هر شرایط آب و هوایی اعم از دمای بالا (تا حدود ۶۰ درجه سانتی گراد) و یا سرما (تا حدود منهای ۴۰ درجه سانتی گراد) و شرایط رطوبت بالا و شرجی و شرایط جوی بد را از دیگر مزایای این ربات نام برد.

صورتگر با تاکید بر اینکه این ربات کاربردی برای کاهش خطرات جانی برای تکنسین ها و کارگران خط انتقال ندارد، یادآور شد: تاکنون حمایت هایی از طریق شرکت برق منطقه ای غرب و دانشگاه صنعتی امیر کبیر ارائه شده است ولی با توجه به اینکه مشکل آلودگی مقره ها ادامه دارد و هر لحظه احتمال قطعی برق گسترده در مناطق غربی و جنوبی کشور به دلیل آلودگی های مقره وجود دارد، حمایت در راستای  ایجاد خط تولید ربات پاکسازی مقره ضروری به نظر می رسد.

وی با بیان اینکه در این آزمایشگاه تاکنون اقداماتی در راستای رفع مشکلات فنی در صنایع کشور اجرایی شده است، افزود: برخی تجهیزات ساخت این آزمایشگاه در حال حاضر در صنایع نفت و پتروشیمی کشور با موفقیت نصب و در حال بهره برداری است.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر یادآور شد:با همکاری اساتید، دانشجویان و فارغ التحصیلان در این آزمایشگاه تاکنون در حدود ۱۵ طرح اجرایی و در حدود ۱۱۰ مقاله علمی تحقیقاتی و پنج اختراع تولید شده است.

کلید واژه :

محققان

،

دانشگاه امیرکبیر

،

ربات

،

پاکسازی

،

مقره های برق

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

برق رسانی به روستاها

قدردانی از وزیر نیرو و مجموعه مدیران شرکت توانیر

عملکرد موفق نيروگاه شهيد سليمي‌ ‌نكا

توزیع ۱۰۰ هزار بسته نوشته افزار از سوی وزارت نیرو در مناطق محروم

سرمایه گذاری 5 میلیارد تومانی

بررسی نقش انسان در وقوع سیل

آب پنهان !

صرفه جویی 40 میلیاردی با حذف قبوض کاغذی

ارتباطی بین حذف قبوض کاغذی با افزایش قیمت وجود ندارد

برق بی زمین است

آب،سر از پتروشیمی هگمتانه در آورد

بعد از سیل در لرستان چه اتفاقی افتاد؟

سال آبی پر آب برای سدهای لرستان

تاکید وزیر نیرو بر تشکیل کارگروه دائمی میان وزارت نیرو و شهرداری تهران

نصب سیم محافظ بر روی خط امیدیه

تعويض سيت كنترل ولو كنارگذر فشار ضعيف نيروگاه شهيدسليمي نكا

اتصال واحد شماره 3 نیروگاه حرارتی شازند به شبکه سراسری

در تمامی استان‌های کشور نیروگاه‌های تجدیدپذیر راه‌اندازی شده است

رونمایی از اپلیکیشن مانیتورینگ ایستگاه‌های آب و هواشناسی استان هرمزگان

درگذشت دکتر احمدیان و پیام تسلیت وزیر نیرو

میزان بارش‌های استان‌های بدون بارش

آبرسانی به زائران عتبات عالیات همچنان ادامه دارد

داستان آبرسانی به روستاها به کجا رسید؟

احتمال استیضاح وزیر نیرو وجود دارد!

صنعت برق در تلاش توسعه شبکه زمینی

جشنواره نیرو و رسانه

طرح توسعه گردشگری آبی این بار در سردشت

آبرسانی به زائران عتبات عالیات

انتقال آب خزر به فلات مرکزی!

وضعیت نیروگاه های بازنشسته در ایران

روزانه ۷۰۰ سرویس‌دهی توسط ۱۵۰ تانکر آب انجام می شود

پرونده نوسازی نیروگاه‌های اسقاطی و فرسوده

#هرهفته_الف_ب_ایران، با مردم

در حاشیه افتتاح پروژه آبرسانی در دهلران چه گفته شد؟

بهره برداری از مجتمع آبرسانی روستایی در دهلران