کد خبر : ۷۲۵۸۳۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نسبت به سال آبی گذشته؛

افزایش پنج برابری آب پشت سدهای استان زنجان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان گفت: ورودی آب به پشت سدهای این استان در سال آبی جاری نسبت به سال آبی گذشته پنج برابر افزایش یافته است.

افزایش پنج برابری آب پشت سدهای استان زنجان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "یوسف رضاپور" با بیان این مطلب، میزان ورودی آب به پشت سدهای این استان را  ۲۸۵ میلیون مترمکعب ذکر کرد و افزود: این میزان ورودی در سال آبی گذشته ۶۱ میلیون مترمکعب بود.
وی یادآور شد: امسال بارندگی‌های بسیار مطلوبی در ۲۳ استان کشور از جمله زنجان رخ داد که این میزان بارندگی در ۵۱ سال اخیر کم نظیر بود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان گفت: بارندگی‌های استان نسبت به سال گذشته ۲۹ درصد افزایش داشته که این میزان در بلندمدت ۳۴ درصد و سال گذشته تا پایان مرداد حدود ۱۵ درصد اتفاق افتاده بود.
رضاپور تصریح کرد: با پیگیری‌های انجام شده برای جلوگیری از خشک شدن رودخانه مهم و حیاتی قزل اوزن، آب سد آیدوغموش پس از طی مسافت ۲۰۰ کیلومتر از استان آذربایجان شرقی به این رودخانه در شهرستان طارم جاری شد تا کشاورزان و بهره برداران منطقه از این نعمت الهی بهره مند شوند.
وی مهم‌ترین رسالت و ماموریت شرکت آب منطقه‌ای زنجان را حفاظت از منابع آب سطحی و زیرزمینی خواند و گفت: هدف از سد‌سازی و ذخیره رواناب‌ها و آب‌های سطحی، تامین آب مطمئن و پایدار برای شرب، صنعت و خدمات در شهرها و روستاهای استان است و آمارها نشان می‌دهد که بهره‌برداری از آب‌های سطحی بسیار پایین‌تر از میزان برداشت از آب‌های زیرزمینی در استان زنجان است.
رضاپور به وضعیت تراز آب‌های زیرزمینی در استان اشاره کرد و  اظهار داشت: از هفت دشت استان، پنج دشت در حالت بحرانی قرار دارد و دو دشت در شهرستان طارم و ماهنشان چندان در معرض کم‌آبی قرار ندارند و روند مصرف که بیش از میزان آب وارده به سفره‌های آب زیرزمینی است می‌تواند ذخایر آبی راهبردی را با بحران جدی روبه‌رو کند.
وی اظهار کرد: در مجموع در این استان سالیانه حدود ۷۷ سانتی‌متر سطح تراز آب‌های زیرزمینی پایین می‌رود و اگر درست مصرف کردن را در برنامه‌های کشاورزان و بهره‌برداران قرار ندهیم، در ۲۰ سال آینده آبی برای شرب هم در این مناطق نخواهیم داشت.
رضاپور با اشاره به اینکه یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب زیرزمینی در استان مصرف داریم، گفت: ۸۵ درصد منابع آب استان در بخش کشاورزی و مابقی در بخش صنعت و آب شرب مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی با اشاره به اینکه بحران آب در استان ناشی از مصرف بیش از اندازه است، گفت: بیش از ۸۶ درصد از منابع قابل برنامه‌ریزی را مصرف می‌کنیم و برخورد با تخلفات آبی هم از دیگر مشکلات حوزه آب در استان است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان، هدف از ساخت سد مراش را تامین آب شرب شهرهای دندی و ماهنشان و ۱۲۲ روستای مسیر به میزان چهار میلیون مترمکعب در سال و تامین نیاز آبی صنایع مستقر در اطراف این شهرها به میزان ۲.۵ میلیون مترمکعب در سال بیان و تصریح کرد: سد مشمپا نیز با هدف تامین آب شرب شهر زنجان و ۲۱۹ روستای شهرستان به میزان ۳۲.۵ میلیون مترمکعب، تامین آب صنعت شهرستان زنجان به میزان ۱۷.۵ میلیون مترمکعب، تولید انرژی برق‌آبی به میزان ۴۴ گیگاوات در سال و افزایش طول عمر سدهای پایین‌دست و کنترل رسوب در دست احداث است.

کلید واژه :

یوسف رضاپور

،

استان زنجان

،

آب

،

آبگیری

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

برق رسانی به روستاها

قدردانی از وزیر نیرو و مجموعه مدیران شرکت توانیر

عملکرد موفق نيروگاه شهيد سليمي‌ ‌نكا

توزیع ۱۰۰ هزار بسته نوشته افزار از سوی وزارت نیرو در مناطق محروم

سرمایه گذاری 5 میلیارد تومانی

بررسی نقش انسان در وقوع سیل

آب پنهان !

صرفه جویی 40 میلیاردی با حذف قبوض کاغذی

ارتباطی بین حذف قبوض کاغذی با افزایش قیمت وجود ندارد

برق بی زمین است

آب،سر از پتروشیمی هگمتانه در آورد

بعد از سیل در لرستان چه اتفاقی افتاد؟

سال آبی پر آب برای سدهای لرستان

تاکید وزیر نیرو بر تشکیل کارگروه دائمی میان وزارت نیرو و شهرداری تهران

نصب سیم محافظ بر روی خط امیدیه

تعويض سيت كنترل ولو كنارگذر فشار ضعيف نيروگاه شهيدسليمي نكا

اتصال واحد شماره 3 نیروگاه حرارتی شازند به شبکه سراسری

در تمامی استان‌های کشور نیروگاه‌های تجدیدپذیر راه‌اندازی شده است

رونمایی از اپلیکیشن مانیتورینگ ایستگاه‌های آب و هواشناسی استان هرمزگان

درگذشت دکتر احمدیان و پیام تسلیت وزیر نیرو

میزان بارش‌های استان‌های بدون بارش

آبرسانی به زائران عتبات عالیات همچنان ادامه دارد

داستان آبرسانی به روستاها به کجا رسید؟

احتمال استیضاح وزیر نیرو وجود دارد!

صنعت برق در تلاش توسعه شبکه زمینی

جشنواره نیرو و رسانه

طرح توسعه گردشگری آبی این بار در سردشت

آبرسانی به زائران عتبات عالیات

انتقال آب خزر به فلات مرکزی!

وضعیت نیروگاه های بازنشسته در ایران

روزانه ۷۰۰ سرویس‌دهی توسط ۱۵۰ تانکر آب انجام می شود

پرونده نوسازی نیروگاه‌های اسقاطی و فرسوده

#هرهفته_الف_ب_ایران، با مردم

در حاشیه افتتاح پروژه آبرسانی در دهلران چه گفته شد؟

بهره برداری از مجتمع آبرسانی روستایی در دهلران