کد خبر : ۷۲۶۳۷۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

علت اصلی تغییر طعم آب تغییرات دمایی است

چند ماهی است که بحثش داغ شده، گاهی رنگش کدر می شود و گاهی طعمش غیرقابل تحمل، این را مسافران و مهمانان شهر سنندج بیشتر حس می کنند.

علت اصلی تغییر طعم آب تغییرات دمایی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،اواخر تابستان بود که جان مردم به لبشان رسید، در این فصل معمولا باید منتظر قطعی آب بود ولی آنچه که در سنندج اتفاق افتاد برعکس بود، آب بود ولی طعم و بوی آن قابل تحمل نبود و نمی شد آن را خورد.

البته این وضعیت در برخی دیگر از شهرهای استان کردستان هم وجود داشت اما اوضاع سنندج بدتر از همه بود، یکی از ساکنان می گوید: چند وقتی است که آب معدنی می گیریم و از آب لوله کشی فقط برای شست و شو استفاده می کنیم.

محمدی اضافه کرد: جالب اینجاست که در ساختمان دو طبقه ای که زندگی می کنیم، رنگ آب در طبقه پایین مشکلی ندارد ولی به طبقه بالا که می رسد رنگش تیره و گل آلود است.

شهروند دیگری هم می گوید که طعم آب در خانه شان خوب است اما در محل کار نه.

صادقی افزود: خانه ما در شهرک کشاورز است و آب طعم بدی ندارد ولی در محل کارم در خیابان جام جم از صبح تا زمانی که خانه بروم لب به آب نمی زنم و تشنگیم را با چای رفع می کنم، چون وقتی آب می جوشد طعمش قابل تحمل تر است.

اولین واکنش

علت اصلی تغییر طعم آب تغییرات دمایی است

این اولین واکنشی بود که معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان کردستان در خصوص آب شرب داشت و گفت: تغییرات دمای هوا و جابجا شدن آب مهمترین دلیلی است که باعث شده در بو و طعم آب شرب سنندج تغییراتی اتفاق افتد اما با این حال از لحاظ سلامت آب هیچ مشکلی وجود ندارد.

محمد فرهادی اضافه کرد: با تغییر فصل به دلیل املاح و کارهایی که در زمان تصفیه آب اضافه و انجام می شود، مانند اوزون زنی و استفاده از کربن فعال و پرمنگنات پتاسیم، شاهد چنین مشکلاتی هستیم.

با وجودی که این مسئول گفته بود که با تثبیت دمای هوا این مشکل هم مرتفع می شود  ولی با گذشت بیش از یک ماه از این وعده، مشکل هنوز پابرجاست.

اظهار نظر مدیرعامل آبفا هم قابل تامل بود، محمدحسین محمدی هم همان حرف های معاون بهره برداری را تکرار کرد و مساله را به تغییرات دمایی بین تابستان و پاییز ربط داد.

وی گفت: آب سد پس از انتقال به تصفیه خانه آب شهر سنندج که جزو بهترین تصفیه خانه های کشور است، طی فرآیندهای کامل و جامع مراحل تصفیه را گذرانده و سپس وارد شبکه توزیع آب شرب شهری می شود و شهروندان با خیال راحت آب را مصرف کنند چون مشکل بهداشتی ندارد.

اما مساله اصلی بهداشت آب نبود، مساله این بود که با آن طعم اصلا نمی شد آب خورد.

رد واکنش

معاون اسبق بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان اما نظر مدیرعامل آبفا درباره تغییرات دمایی را رد کرد و افزود: هر سدی عمری دارد و برای به روز شدن نیازمند تکنولوژی پیشرفته تری برای تصفیه است در حال حاضر شرکت آبفا برای اینکه آب شرب را به حد استاندارد برساند از موادی همچون آهن، کلر و مواد منعقد کننده استفاده می کند که موجب ایجاد بو و طعم خاصی در آب شده است.

فرزام بیدارپور به کیفیت آب سنندج نمره قابل قبولی نداد و گفت: این وضعیت مربوط به مناطقی از سنندج است که آب آنها از تصفیه خانه شماره یک تامین میشود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان اضافه کرد: مناطق تحت پوشش تصفیه خانه شماره دو سنندج به واسطه بهره مندی از تکنولوژی بالاتر و همچنین مناطق قدیمی شهر درگیر این مشکل نیستند.

شاید همین مسائل بود که مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت آب و فاضلاب شرکت آبفای کشور را به سنندج کشاند و او هم سلامت آب شرب سنندج را تایید کرد و درباره تغییر مزه آب اظهار داشت: تغییر بوی آب به این دلیل است که در زمان ورود مواد مغذی به دریاچه سد، ایجاد جلبک کرده که می تواند مشکلاتی را به لحاظ طعم و بو ایجاد کند.

جلبک ها مقصرند

سید کوشیار اعظم واقفی تاکید کرد: این جلبک ها در سیستم تصفیه، از آب گرفته شده، اما برخی از این جلبک ها موادی ترشح می کنند که بویی شبیه به بوی خاک می دهد.
وی برنامه ریزی برای پیشگیری از ورود مواد مغذی کمتر به دریاچه سد را یک نیاز ضروری دانست و تأکید کرد: برنامه ریزی ها باید بر همین مبنا باشد.

واقفی با اشاره به اینکه مواد جلبکی به لحاظ سلامت مشکلی برای شهروندان ایجاد نمی کند، گفت: با این حال پذیرش طعم و بوی آن برای مصرف کننده ساده نیست.

وی افزود: در مجتمع تصفیه خانه آب سنندج تدابیری برای مقابله بیشتر با چنین شرایطی اندیشیده شده که از آن جمله می توان سیستم اوزون زنی و مواد منعقدکننده قوی و در نهایت سیستم تصفیه پیشرفته تر را نام برد که تا حد زیادی موفق بوده است.

تا این جای کار که دمای هوا تبرئه شد و این بار جلبک ها مقصر شناخته شدند اما برخی اظهار نظرها هم حاکی از این بود که ورود فاضلاب چندین روستا به سدها در دراز مدت باعث شده تا آب برای سنندجی ها بدطعم شود.

بسیاری دبه به دست روانه چشمه های آبیدر شدند تا حداقل آب آشامیدنی خود را از آنجا تامین کنند که مسئولین بهداشتی هشدار دادند این آب ها سالم نیست.

اوایل آبان هم فرماندار سنندج واکنش نشان داد و خواستار حل این معضل شد.

ابراهیم زارعی مسئولین دست اندرکار را مکلف کرد تا ظرف یک هفته این مشکل را بررسی کنند و راهکاری برای بهبود کیفیت آب بیاندیشند.

این مهلت هم تمام شد ولی آب در سنندج هنوز سربالا می رود.

 

منبع:ایرنا

کلید واژه :

آب

،

سنندج

،

مزه

،

طعم

،

رنگ

،

کردستان

،

تغییرات دمایی

،

محمد فرهادی

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

رسیدن آب به روستاهای غیزانیه

اعتبار ۴ میلیارد تومانی برای علاج‌بخشی سد وشمگیر در سال جاری تصویب شد

رفاه اجتماعی خط قرمز صنعت برق است

افزایش عرض رودخانه "تالار" در مازندران با لایروبی 35 متر

نرخ صفر برای ضریب حادثه در نیروگاه سیکل ترکیبی شهید سلیمانی کرمان

حل کمبود آب شرب در خواف با خرید آب کشاورزی

اجرای 20 برنامه ويژه در صنعت برق طی سال 99

تقویت ولتاژ برق روستای اوانک در شهرستان طالقان

بيش از 74 هزار مگاوات ساعت انرژي پاك در نيروگاه هاي تجديدپذير گيلان تولید شد

آغاز پخش برنامه تلويزيوني “برق همراه زندگي” از شبكه استاني جهانبين

راه اندازي مركز خدمات غير حضوري 121 گامي بلند در جهت تحقق چشم انداز 1404

آبگیری ۹۰ درصد سدهای کوچک مخزنی شهرستان کلاله در گلستان

محاسبه رایگان بهای برق کشاورزان کم مصرف در آذربایجان‌غربی

یک روز قطعی برق و آب و گاز نداشتیم

ابلاغ دستورالعمل "انتصاب مديران وزارت نیرو با رويكرد فراخوان عمومي"

استفاده از لوازم کاهنده ،مطمئن‌ترین روش در کاهش مصرف آب

بهينه سازي درب و پنجره هاي پست فوق توزيع سيد خندان

راه اندازي پست جديد كارون قبل از پيك تابستان

روشن شدن بلوار امام علي(ع) مهديس اهواز

آغاز به کار مركز تخصصي پايش بار و انرژي در توزيع برق زنجان

بهره‌برداری از پروژه آبرسانی روستایی در استان کهگیلویه و بویراحمد

بهره‌برداری از چاه جدید روستای ده ملا در شهرستان شاهرود

رهاسازی آب کشاورزی از سد مخزنی یامچی در اردبیل آغاز شد

تهرانی‌ها قبوض برق خود را پرداخت کنند

مصرف برق كولرهاي گازي تا 5 برابر كولرهاي آبي

عملیاتی شدن نظارت بر طراحي و اجراي تاسيسات برق اماكن

پروژه پایدار سازی فیدرهای برق روستاهای غرب کارون در خرمشهر آغاز شد

خشکسالی 76 درصد از استان اصفهان را دربرگرفته است

قطع برق بخش هایی از اهواز بدلیل سرقت کابل

احداث نیروگاه های بزرگ برق خورشیدی توجیه اقتصادی ندارد

ثبت غیرحضوری حق انشعاب آب و فاضلاب در اصفهان

ثبت بیش از پنج هزار تفاهم نامه مدیریت مصرف برق در سیستان و بلوچستان

نماینده مردم خاش در مجلس: تامین آب شرب مردم مهم ترین اولویت دولت باشد

رهاسازی آب سد مخزنی یامچی اردبیل برای آبیاری اراضی کشاورزی

افزایش 160 مگاواتی ظرفیت تولید برق کشور بدون مصرف سوخت اضافه