کد خبر : ۷۲۶۳۸۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

اقتصاد صنعت برق نامتوازن است

نایب رئیس سندیکای صنعت برق ایران اقتصاد صنعت برق را نامتوازن توصیف کرد و گفت: اصلاح قیمت برق باید تبدیل به گفتمان ملی شود تا این صنعت به شکوفایی کامل برسد.

اقتصاد صنعت برق نامتوازن است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،«پیام باقری» روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: ریشه اصلی همه مشکلات در صنعت برق اقتصاد نامتوازن آن است که فعالان این صنعت را درگیر کرده است.

نایب رئیس سندیکای صنعت برق حل این مشکل را در گرو تبدیل شدن آن به گفتمانی ملی منوط دانست و ادامه داد: مردم و مسئولان باید متوجه شوند که پائین نگهداشتن مصنوعی قیمت برق از یک طرف و بهره مند کردن بسیاری از صنایع از برق یارانه ای به ضرر کشور است.

باقری ادامه داد: مردم باید توجه داشته باشند که با پایین نگهداشتن مصنوعی قیمت تنها و تنها ثروت ملی خود را از دست می دهیم و هیچ سودی برای کشور متصور نیست.

نایب رئیس سندیکای صنعت برق با بیان اینکه ایران در بین سایر کشورها نخستین کشوری است که در بخش انرژی یارانه پرداخت می کند گفت: پرداخت این یارانه درحالی است که می توان به جای پرداخت به مردم، برای توسعه زیرساخت ها به خدمت گرفته شده و عمران و آبادانی بیشتری هم برای کشور و هم برای خود مردم به همراه داشته باشد. نه آنکه به شکل خام فروشی به سایر کشورها رفته و آنها با اعمال ارزش افزوده کالاها را دوباره به کشور برگردانند.

باقری ادامه داد: اکنون پرداخت یارانه انرژی به برخی صنایع به شکل خام از کشور خارج می شود؛ این در حالی است که کشورهای مقصد بر روی همان کالاها ارزش افزوده ایجاد کرده و با چندین برابر قیمت به ایران می فروشند.

این فعال صنعت برق ایران گفت: این در حالی است که می توان بر روی همین کالاها با تغییر تکنولوژی ارزش افزوده ایجاد کرد و از خروج یارانه جلوگیری کرده و درجهت توسعه کشور از آن بهره گرفت.

باقری صنعت برق را صنعتی سرمایه بر دانست که نیاز به سرمایه گذاری های کلان دارد و خاطرنشان ساخت: منابعی که اکنون در این صنعت وجود دارد نشان می دهد که با کمبود روبرو است و براین اساس نمی توان متناسب با آن سرمایه گذاری کرد و ادامه این روند صنعت را با مشکل بیشتر روبرو خواهد کرد.

نایب رئیس سندیکای صنعت برق ایران باتاکید براینکه اصلاح قیمت برق باید تبدیل به گفتمانی ملی شودگفت: باید یارانه های پرداختی در اختیار مردم و توسعه زیرساخت ها قرارگیرد تا ضمن حل مشکلات صنعت برق به شکوفایی کامل برسد و بتواند رسالت خود را منطقه را به انجام برساند.

اقتصاد ایران نیازمند یک اصلاح ساختار جدی است. سال هاست که مسائلی نظیر یارانه های پنهان مشکلات عدیده ای را در ساختار اقتصاد ایجاد کرده است که به نظر می رسد برای بهبود شرایط موجود باید مورد بازنگری قرار گیرد. این اصلاحات به نوعی ادامه طرح هدفمند کردن یارانه های انرژی خواهد بود و غفلت در انجام آن، فراتر از موضوع اقتصاد، اثرات سوء اجتماعی دارد؛ نظیر تشدید بی عدالتی اجتماعی.

بررسی ابعاد مالی مصرف برق بخش خانگی نشان می دهد، منابع قابل وصول از محل آزادسازی نرخ برق یا یارانه پنهان مصرف برق در بخش خانگی در سال ۱۳۹۷ حدود ۴/۷ میلیارد دلار (با نرخ تسعیر دلار معادل ۱۱۰۰۰ تومان) معادل ۵۲ هزار میلیارد تومان برآورد می شود که در حدود یک سوم یارانه ضمنی انرژی برق در سال ۱۳۹۷ است.
مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی که ۱۵ مهرماه امسال منتشر کرده آورده است شرایط اقلیمی اثر بسزایی در مقدار یارانه ضمنی خانوارها در مناطق مختلف کشور دارد. به طوری که در سال ۱۳۹۷، یارانه ضمنی متوسط مصرف برق ماهیانه در ماه های گرم مناطق گرمسیری نوع (۱)، حدود ۳/۵ برابر متوسط مصرف برق ماه های گرم مناطق عادی بوده و اعطای یارانه (پنهان) بر مصرف برق به گونه ای است که توزیع یارانه ضمنی برق و هزینه برق میان خانوارها در اقلیم های مختلف نابرابر بوده و از مبنای علمی و کارشناسی برخوردار نیست.

کلید واژه :

پیام باقری

،

اقتصاد

،

برق

،

صنعت برق

،

قیمت برق

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

وضعیت دما و بارش در آذرماه

وضعیت آبرسانی به روستاهای سیریک

تولید برق از پسماند بهترین راه مقابله با پسماند نیست

حضور وزیر نیرو در کمیسیون انرژی

جمعیت بهره مند از شبکه آبرسانی روستایی به ۱۰ میلیون نفر می رسد

اقدامات سخت افزاری دریاچه ارومیه تا پایان دولت به سرانجام می رسد

اجرای مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه لازم الاجر است

اختصاص آب برای بخش صنعت نیز در دستور کار قرار دارد

پاسخگویی دولت در خصوص تخصیص آب ارس

مصوبه های ستاد احیا دریاچه ارومیه را نجات داد

سد نهب تا کنون ۹۳ درصد پیشرفت داشته است

زلزله اخیر ۹ میلیارد تومان به تاسیسات و مخازن آبی و شبکه فاضلاب منطقه خسارت وارد

توسعه گردشگری پیرامون سدها

بحران کم آبی با مدیریت صحیح قابل حل است

مراسم معارفه رضا مهرانی در سکوت

معاون اول رییس جمهور از طرح تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه بازدید کرد

آب مورد نیاز نیروگاه شهید مفتح از کجا تامین می شود؟

نبض دشت قزوین می زند

احیای دریاچه ارومیه برای دولت خیلی مهم است

۲۱۳ میلیارد تومان برای تکمیل مجتمع های آبرسانی نیاز است

تالاب انزلی به اندازه تالاب های بین المللی می تواند گردشگر پذیر باشد

نیروگاه برق در جنوب خرم آباد تا پایان سال به بهره برداری می رسد

امنیت و سلامت مردم در شرایط کنونی کشور در گرو وجود برق است

۵۰ میلیارد مترمکعب مجموع ذخایر کل سدهای کشور است

نیروگاه برق آبی نیازمند سرمایه گذار است

کشف سه مزرعه متمرکز استخراج ارز دیجیتال در کرمانشاه

تنش آبی و راه حل آن

مهمترین عامل بارش های سال گذشته را تغییر اقلیم دانست

توقف طرح انتقال آب کوهرنگ ۳

انجام بیش از ۱۱ هزار مورد آزمون میکروبی در آب مناطق سیل زده در لرستان

گلایه ها بعد از حذف قبوض کاغذی

اجرای طرح انتقال آب با لوله در سیستان

بخش کشاورزی بزرگترین مصرف کننده آب کشور است

برنامه ایمنی آب شهر یزد به عنوان اولین برنامه ایمنی آب تکمیل شده در کشور است

تاکنون ۲۶۰ تصفیه خانه در مدار قرار گرفته