کد خبر : ۷۲۶۴۳۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نفت در برابر نوسازی یک نیروگاه؟

عمر بیش از ۴۰ ساله نیروگاه ری و قدیمی بودن واحدهای آن، لزوم نوسازی این نیروگاه را هر روز جدی تر از قبل می کند؛ ضرورتی که در پیچ و خم تامین سرمایه مانده و هرچند گزینه های مختلفی برای این منظور روی میز قرار دارد اما هنوز هیچ کدام به نتیجه نرسیده است.

نفت در برابر نوسازی یک نیروگاه؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،به نقل از ایسنا، نیروگاه ری  در سال ۱۳۵۵ با ظرفیت ۱۲۰۰ مگاوات به بهره برداری رسید، در حالی که در آن زمان ظرفیت نصب شده نیروگاه های ایران به طور کلی ۵۰۰۰ مگاوات بود؛ به عبارت دیگر این نیروگاه در آن زمان بیش از ۲۵ درصد توان نصب شده نیروگاه های کشور را تشکیل می داد. این نیروگاه از ۴۳ واحد گازی تشکیل شده بود که با توجه به شرایط آن زمان، ۲۰ واحد از ۴۳ واحد طی سال های ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۵ به شهرهای مختلف منتقل شد.

نیروگاه ری در حال حاضر با ۲۳ واحد با ظرفیت ۸۱۰ مگاوات قدرت نصب شده در خدمت شبکه برق سراسری کشور است. با این حال از آنجاکه طبق استانداردها عمر مفید یک نیروگاه ۲۰ سال است، از نیروگاه ری بیش از توان آن بهره برداری می شود که این موضوع باعث شده هزینه ها افزایش یابد و نگهداری سخت تر شود. بنابراین نوسازی و بهسازی این نیروگاه از اهمیت ویژه ای برخوردار شده است.

نفت در برابر نوسازی؟

درحالی نوسازی نیروگاه ری به سرمایه عظیمی نیاز دارد که در بند "ی" تبصره یک قانون بودجه سال ۱۳۹۸ آمده است: به دولت اجازه داده می شود پس از گردش خزانه و پس از کسر سهم صندوق توسعه ملی تا مبلغ چهارصد هزار میلیارد ریال از خالص بدهی های قطعی خود به اشخاص حقیقی، حقوقی، تعاونی و خصوصی که در چارچوب مقررات مربوط تا پایان سال ۱۳۹۷ ایجاد شده و همچنین اجرای تکلیف این قانون را از محل تحویل نفت خام به این اشخاص بر اساس قیمت بورس انرژی با قیمت منطقه ای تسویه کند.

طبق اخبار اعلام شده از سوی مسئولان، قرار بود نوسازی نیروگاه ری نخستین قرارداد "نفت در برابر اجرای پروژه" باشد. پس از آن بیژن زنگنه - وزیر نفت - اعلام کرد که چیزی که در این مورد در بودجه نوشته شده، قابلیت اجرایی ندارد. در قانون آمده پس از این که درآمدهای نفت که در قانون نوشته شده به طور کامل برای دولت تامین شد، می تواند ۵ هزار میلیارد تومان را برای بدهی اختصاص دهد. این درآمدها هنوز تحقق پیدا نکرده است، بنابراین اتفاقی در این زمینه نمی افتد.

بر این اساس چندی پیش محسن طرزطلب - مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی - با تاکید بر این که راندمان نیروگاه ری پایین است، اظهار کرد: در این راستا مجوز قانونی برای احداث نیروگاه با راندمان ۶۰ درصد و هم چنین مجوزهای زیست محیطی را اخذ کرده ایم. پیگیر بودیم سرمایه مورد نیاز  برای نوسازی نیروگاه از خط اعتباری ژاپن تامین شود که ژاپنی ها به دلیل تحریم انصراف دادند. راهکارهای دیگر نیز به نتیجه نرسید و از آن جای که طبق تبصره یک قانون بودجه ۹۸ امکان تهاتر با نفت وجود دارد، پیشنهاد دادیم این اتفاق صورت بگیرد اما دست اندرکاران هنوز نظر قطعی خود را اعلام نکرده اند.

به گفته وی، اگر امکان فراهم کردن سرمایه مورد نیاز برای نوسازی نیروگاه ری از طریق تهاتر با نفت فراهم نشود، راهکارهای دیگر به کار گرفته خواهد شد.

راهکارهای تامین سرمایه نوسازی نیروگاه ری

در این راستا، طرزطلب در گفت وگو با ایسنا، درمورد راهکارهایی که برای تامین سرمایه نیروگاه ری در نظر گرفته شده است توضیح داد: چنانچه هیچ کدام از راهکارها به نتیجه نرسید، از منابع دولتی این پروژه را اجرا خواهیم کرد. درواقع توسط شرکت مادر تخصصی برق حرارتی باید تامین شود زیرا پروژه واجبی است.

وی به این پرسش که چرا هم اکنون سرمایه مورد نیاز از سوی این شرکت تامین نمی شود، پاسخ داد: شرکت مادرتخصصی برق حرارتی باید سالیانه سه میلیارد یورو سرمایه گذاری برای احداث و نوسازی نیروگاه ها انجام دهد. بنابراین باید از همه مسیرهای موجود حداکثر استفاده را بکنیم.

مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی تاکید کرد: اگر در قانون امکانی وجود دارد، باید ابتدا از آن امکان استفاده کنیم و اگر امکان پذیر نبود، راهکارهای دیگری را امتحان کنیم. از سوی دیگر برای تامین چنین مبلغی باید تسهیلات بگیریم. اینطور نیست که در صندوق موجود باشد. باید با مشقت تسهیلات بگیریم و اوراق بفروشیم. به دلیل پروژه های قبلی تسهیلات اخذ شده و به موقع پرداخت نشده که باعث شده تسهیلات دو یا سه هزار میلیارد تومانی به ۴۰ هزار میلیارد تومان تبدیل شود.

 

کلید واژه :

نیروگاه ری

،

تعمیرات

،

برق

،

برق حرارتی

،

محسن طرزطلب

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

اتصال برق ایران و سوریه از طریق عراق

میانکاله جان گرفت

استفاده از باران های سیل آسا

عطش 20 ساله زمین

همزیستی ۲ هزار ساله ایران با سیل

وارد شدن خسارات زیادی به شبکه برق بر اثر سیل

توضیحاتی در مورد یک خبر

تکذیب یک شایعه

اجرای 60 طرح توسط وزارت نیرو در سیستان و بلوچستان

کاهش تولید برق نیروگاه ها

بهره برداری از چند صد کیلووات نیروگاه خورشیدی در تهران

دوره آموزشی عمرسنجی ترانسفورماتورها برگزار می شود

توضیح شرکت آبفا روستایی سیستان و بلوچستان در خصوص افتتاح طرح های آبرسانی با حضور رییس مجلس

تاثیرات خشکسالی همچنان ادامه دارد

ذخیره‌سازی یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب در سدهای سیستان و بلوچستان

ثبت 22 میلی متر بارندگی در استان تهران

احداث استخرهای تاخیری

افتتاح اولین نیروگاه زمین گرمایی کشور

بهبود وضعیت تالاب بین المللی هامون

عرضه برق در بورس انرژی رونق یافت

نیروگاه توس عامل اصلی آلودگی هوای مشهد

کاهش سهمیه سوخت نیروگاه ها

افزایش آب دریاچه ارومیه

فعالیت بیش از100 شرکت دانش بنیان در زمینه آب

برآوردهای اولیه خسارت سیل سیستان و بلوچستان

7 فعالیت تعمیراتی در نیروگاه شهید رجایی قزوین به پایان رسید

پایداری شبکه برق در تمام روستاهای سیستان و بلوچستان

احتمال وقوع رادیکالیسم آب و هوایی در کشور

افزایش 45 برابری بارش ها در سیستان و بلوچستان

تقویت زیرساخت های سیستان و بلوچستان امری ضروری است

نیروگاه منظر قائم آلودگی ندارد

ساخت گیرنده خورشیدی برق و انرژی

تالاب جازموریان جانی دوباره گرفت

ماموریت کارشناسان ایرانی تعمیر نیروگاه های خاورمیانه می باشد

آبگیری سد پلرود در سال 1400