کد خبر : ۷۲۶۴۳۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نفت در برابر نوسازی یک نیروگاه؟

عمر بیش از ۴۰ ساله نیروگاه ری و قدیمی بودن واحدهای آن، لزوم نوسازی این نیروگاه را هر روز جدی تر از قبل می کند؛ ضرورتی که در پیچ و خم تامین سرمایه مانده و هرچند گزینه های مختلفی برای این منظور روی میز قرار دارد اما هنوز هیچ کدام به نتیجه نرسیده است.

نفت در برابر نوسازی یک نیروگاه؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،به نقل از ایسنا، نیروگاه ری  در سال ۱۳۵۵ با ظرفیت ۱۲۰۰ مگاوات به بهره برداری رسید، در حالی که در آن زمان ظرفیت نصب شده نیروگاه های ایران به طور کلی ۵۰۰۰ مگاوات بود؛ به عبارت دیگر این نیروگاه در آن زمان بیش از ۲۵ درصد توان نصب شده نیروگاه های کشور را تشکیل می داد. این نیروگاه از ۴۳ واحد گازی تشکیل شده بود که با توجه به شرایط آن زمان، ۲۰ واحد از ۴۳ واحد طی سال های ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۵ به شهرهای مختلف منتقل شد.

نیروگاه ری در حال حاضر با ۲۳ واحد با ظرفیت ۸۱۰ مگاوات قدرت نصب شده در خدمت شبکه برق سراسری کشور است. با این حال از آنجاکه طبق استانداردها عمر مفید یک نیروگاه ۲۰ سال است، از نیروگاه ری بیش از توان آن بهره برداری می شود که این موضوع باعث شده هزینه ها افزایش یابد و نگهداری سخت تر شود. بنابراین نوسازی و بهسازی این نیروگاه از اهمیت ویژه ای برخوردار شده است.

نفت در برابر نوسازی؟

درحالی نوسازی نیروگاه ری به سرمایه عظیمی نیاز دارد که در بند "ی" تبصره یک قانون بودجه سال ۱۳۹۸ آمده است: به دولت اجازه داده می شود پس از گردش خزانه و پس از کسر سهم صندوق توسعه ملی تا مبلغ چهارصد هزار میلیارد ریال از خالص بدهی های قطعی خود به اشخاص حقیقی، حقوقی، تعاونی و خصوصی که در چارچوب مقررات مربوط تا پایان سال ۱۳۹۷ ایجاد شده و همچنین اجرای تکلیف این قانون را از محل تحویل نفت خام به این اشخاص بر اساس قیمت بورس انرژی با قیمت منطقه ای تسویه کند.

طبق اخبار اعلام شده از سوی مسئولان، قرار بود نوسازی نیروگاه ری نخستین قرارداد "نفت در برابر اجرای پروژه" باشد. پس از آن بیژن زنگنه - وزیر نفت - اعلام کرد که چیزی که در این مورد در بودجه نوشته شده، قابلیت اجرایی ندارد. در قانون آمده پس از این که درآمدهای نفت که در قانون نوشته شده به طور کامل برای دولت تامین شد، می تواند ۵ هزار میلیارد تومان را برای بدهی اختصاص دهد. این درآمدها هنوز تحقق پیدا نکرده است، بنابراین اتفاقی در این زمینه نمی افتد.

بر این اساس چندی پیش محسن طرزطلب - مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی - با تاکید بر این که راندمان نیروگاه ری پایین است، اظهار کرد: در این راستا مجوز قانونی برای احداث نیروگاه با راندمان ۶۰ درصد و هم چنین مجوزهای زیست محیطی را اخذ کرده ایم. پیگیر بودیم سرمایه مورد نیاز  برای نوسازی نیروگاه از خط اعتباری ژاپن تامین شود که ژاپنی ها به دلیل تحریم انصراف دادند. راهکارهای دیگر نیز به نتیجه نرسید و از آن جای که طبق تبصره یک قانون بودجه ۹۸ امکان تهاتر با نفت وجود دارد، پیشنهاد دادیم این اتفاق صورت بگیرد اما دست اندرکاران هنوز نظر قطعی خود را اعلام نکرده اند.

به گفته وی، اگر امکان فراهم کردن سرمایه مورد نیاز برای نوسازی نیروگاه ری از طریق تهاتر با نفت فراهم نشود، راهکارهای دیگر به کار گرفته خواهد شد.

راهکارهای تامین سرمایه نوسازی نیروگاه ری

در این راستا، طرزطلب در گفت وگو با ایسنا، درمورد راهکارهایی که برای تامین سرمایه نیروگاه ری در نظر گرفته شده است توضیح داد: چنانچه هیچ کدام از راهکارها به نتیجه نرسید، از منابع دولتی این پروژه را اجرا خواهیم کرد. درواقع توسط شرکت مادر تخصصی برق حرارتی باید تامین شود زیرا پروژه واجبی است.

وی به این پرسش که چرا هم اکنون سرمایه مورد نیاز از سوی این شرکت تامین نمی شود، پاسخ داد: شرکت مادرتخصصی برق حرارتی باید سالیانه سه میلیارد یورو سرمایه گذاری برای احداث و نوسازی نیروگاه ها انجام دهد. بنابراین باید از همه مسیرهای موجود حداکثر استفاده را بکنیم.

مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی تاکید کرد: اگر در قانون امکانی وجود دارد، باید ابتدا از آن امکان استفاده کنیم و اگر امکان پذیر نبود، راهکارهای دیگری را امتحان کنیم. از سوی دیگر برای تامین چنین مبلغی باید تسهیلات بگیریم. اینطور نیست که در صندوق موجود باشد. باید با مشقت تسهیلات بگیریم و اوراق بفروشیم. به دلیل پروژه های قبلی تسهیلات اخذ شده و به موقع پرداخت نشده که باعث شده تسهیلات دو یا سه هزار میلیارد تومانی به ۴۰ هزار میلیارد تومان تبدیل شود.

 

کلید واژه :

نیروگاه ری

،

تعمیرات

،

برق

،

برق حرارتی

،

محسن طرزطلب

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

دعوت از سرمايه‌گذاران برای توسعه گردشگری حاشیه سدهاي كردستان

واگذاری 500 هکتار از اراضی دشت شمیل برای احداث گلخانه

بازدید وزیر نیرو از خبرگزاری جمهوری اسلامی

طرح انرژی خورشیدی شبکه بانکی استان البرز در کرج افتتاح شد

تکمیل پروژه آبرسانی به شهر "چگردک" در سیستان و بلوچستان

رفع چالش کم‌آبی مسیر توسعه اقتصادی استان سمنان را هموارتر می‌کند

افتتاح 53 پروژه آب و برق با سرمايه‌گذاري بیش از 14 هزار ميليارد تومان از ابتدای سال تاکنون

۲۰ درصد تاسیسات انتقال و فوق توزیع کشور در حوزه برق تهران است

مدیریت مصرف 134 مگاواتی برق در قم

افزایش 26 درصدی تولید برق در نیروگاه اصفهان

بهره برداری از ۱۵ پروژه صنعت برق استان تهران با 285 میلیارد تومان اعتبار

2400 تفاهم‌نامه مدیریت مصرف بهینه برق در غرب مازندران امضا شد

لايروبي رودخانه‌ها و مهندسي رودخانه در اولويت برنامه‌هاي وزارت نيرو

خاموشی‌ها به دلیل صادرات نبوده است

بيمه مشتركان برق، تلاش صنعت برق براي جبران خسارات وارده به مردم در اثر اتفاقات شبكه

ایستگاه تحقیقاتی وزارت نیرو در گلبهار مشهد تاسیس شد

لزوم نصب 1900 دستگاه کنتور برای تکمیل پروژه کنتورهای فهام در استان همدان

مصرف برق بخش صنعتی در استان البرز بیش از 4 درصد رشد یافته است

عرضه انرژی در کشور امسال رشد ۴.۵ درصدی داشته است

استفاده نادرست از وسايل سرمايشي، مهمترين دليل افزايش مصرف برق

بیش از 2 میلیارد کیلووات ساعت انرژی خالص در نیروگاه رامین اهواز تولید شد

حضور وزیر نیرو در برنامه "نگاه یک"

گام موفق پویش به وقت روشنایی در هفته نخست

برگزاری ششمين جلسه "كميته بهره وري صنعت آب و برق استان آذربايجان شرقي"

ذخیره آبخوان عمیق استان گلستان 33 میلیون متر مکعب کاهش یافت

شاخص بهره‌مندی آب روستایی شهرستان "خوشاب" خراسان رضوی، بالاتر از میانگین استانی است

تعمیر و نوسازی تجهیزات توربین در نیروگاه حرارتی شازند

پایش لحظه‌ای بار شبکه برق استان سمنان

تابستانی کم‌عارضه در تبریز با برنامه‌ریزی منسجم بخش برق

سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیارد ریالی دولت برای تامین برق پایدار در جزیره خارگ

پاداش خوش‌مصرفی در فصل زمستان هم پرداخت می‌شود

از شاخص‌های توسعه استان سمنان،تامین آب پایدار است

مشکل کمبود آب کلانشهر تبریز به‌زودی برطرف می‌شود

تشکیل کارگروه احیای زاینده‌رود به ریاست معاون اول رئیس جمهور

تاکید بر پیگیری‌ چالش‌ قراردادها و مطالبات صنعت برق