کد خبر : ۷۲۶۴۶۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

بخش کشاورزی بزرگترین مصرف کننده آب کشور است

عضو هیئت علمی گروه محیط زیست دانشگاه نوشیروانی بابل گفت: بخش کشاورزی ۸۵ درصد آب کشور را می بلعد و این حوزه بزرگترین مصرف کننده آب کشور است.

بخش کشاورزی بزرگترین مصرف کننده آب کشور است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،عزیر عابسی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به گرمایش جهانی زمین و تاثیر آن بر منابع آبی اظهار کرد: در کره زمین به عنوان اکوسیستم پویا، طی میلیون ها سال، دی اکسید کربن اتمسفر زمین توسط گیاهان مصرف می شد و گیاهان نیز در نهایت دفن می شدند و همه این ها به اعماق زمین نفوذ می کرد.

وی تصریح کرد: چندسالی است که ما از سوخت های فسیلی استفاده می کنیم و آنچه در اعماق زمین دفن شده بود را بالا کشیده و مصرف می کنیم و در نتیجه دوباره به اتمسفر برمی گردانیم یعنی این تعادل به خاطر فعالیت انسان بهم خورده است.

عضو هیئت علمی گروه محیط زیست دانشگاه نوشیروانی بابل خاطرنشان کرد: به این جهت که مواد کربنی از اعماق زمین دوباره سوزانده می شوند و به اتمسفر زمین می آیند در نتیجه موجب افزایش غلظت دی اکسید کربن شده است.

عابسی با بیان اینکه امواج طولی خورشید وارد زمین شده و نمی توانند به راحتی خارج شوند که سدی مقابل انعکاس می شود، افزود: این امواج گرمای خورشید را در اتمسفر نگاه می دارد و موجب بیشتر شدن دی اکسید کربن در اتمسفر، مصرف انرژی و سوخت های فسیلی به شکل های مختلف از جمله نوع مصرف آب باعث این افزایش است.

وی گفت: برای تامین آب نیاز به انرژی است و مصرف انرژی یعنی اینکه باید سوخت فسیلی سوزانده شود تا به تولید برق منتهی شده و آب پمپاژ شود و تجهیزات باید ساخته تا آب برای مصرف به شهرها برسد.

فرهنگ صحیح مصرف آب در حد حرف باقی ماند

عضو هیئت علمی گروه محیط زیست دانشگاه نوشیروانی بابل با اشاره به اینکه فرهنگ صحیح مصرف آب در حد حرف باقی ماند، ادامه داد: اتفاق بدی که می افتد این است که آبی که اینهمه انرژی برای آن صرف شده است و سدهای زیادی نیز ساخته شد به شکل های مختلف در شهرها تلف می شود.

عابسی فرهنگ نادرست استفاده از آب را مهم ترین چالش ها دانست و عنوان کرد: فرهنگ نادرست یعنی در شهرها از فشار آب به عنوان جارو و شستن حیاط و کوچه و خیابان استفاده می شود و در بیشتر نقاط نیز فرسودگی و قدیمی بودن شبکه موجب نشست و نشت آب در خیلی از نقاط حتی در آسفالت خیابان ها شده است و باید گفت ۱۰ تا ۳۰ درصد آب شبکه در شهرها بر اثر نشت و نشست در شبکه از بین می رود.

وی با ابراز تاسف از اینکه به هیچ عنوان آب به درستی مصرف نمی شود، افزود: اسراف آب  بیشتر از همه در بخش کشاورزی و آبیاری نادرست نمود دارد، آنجا که با روش سنتی  بخصوص در مازندران، این آب ساعت ها برای آبیاری در زمین کشاورزی و پای درختان هدر می رود در حالیکه در بسیاری از نقاط دنیا به صورت قطره ای و فشرده آبیاری صورت می گیرد.

عضو هیئت علمی گروه محیط زیست دانشگاه نوشیروانی بابل یادآور شد: آب تصفیه شده ای که در شهرها استفاده می شود و برای تصفیه و پمپاژ آن هزینه زیادی نیز صرف شده برای شستن خودرو در منازل استفاده می کنند که مقدار آب مصرفی آن ۱۰ برابر کارواش است.

تشدید پدیده گرمایش زمین

عابسی اظهار کرد: نشت و مصرف نادرست آب باعث می شود هزینه محیط زیستی آب بالا برود و همه اینها سوختن نفت، بنزین و برق و تشدید پدیده گرمایش زمین را به همراه دارد.

وی متذکر شد: وزارت نیرو به سمت مدیریت مصرف حرکت کرده است که آن چنان موفق نبود و حتی سازگاری با اقلیم و ادبیات آن در کشور مطرح شده است اما اینکه مثال عینی از آن پیدا کنیم، در ذهن نیست.

عضو هیئت علمی گروه محیط زیست دانشگاه نوشیروانی بابل به ارائه راهکار مناسب در این رابطه پرداخت و گفت: وزارت نیرو در بسته ای تحت عنوان سازگاری با اقلیم و سازگاری با خشکسالی را پیش بینی کرده است و به سمت کشاورزی مدرن و کاهش مصرف آب در صنعت، بهبود شبکه ها، تصفیه آب بازاستفاده شده، بهبود کشاورزی گلخانه ای، صنعتی و دامپروری صنعتی در حال حرکت است.

عابسی تصریح کرد: کشور ما به دلیل اینکه همیشه خشک بوده است، تجربیات موفقی از قدیم دارد و در مناطق خشک ایران از جمله یزد، سمنان واصفهان سازگاری به نوعی با روح مردم نهادینه شده است اما در نگاه مدرن به اینها توجهی نشد و مشکل ایجاد کرد.

وی یادآور شد: تاریخ آبیاری قنات و کوزه ای در مناطق خشک وجود دارد و تجربه ناموفق نیز شهرهای بزرگ و مدرنی است که بدون توجه به این موارد ساخته شد.

کلید واژه :

عزیر عابسی

،

خشکسالی

،

آب

،

صرفه جویی

،

کشاورزی

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

حجم آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته نزدیک به سه برابر شده است

حال تالاب قره قشلاق چطور است؟

ساخت دو نیروگاه خورشیدی در داورزن

تولید 2.7 مگاوات از طریق نیروگاه برقابی در استان قم

ساخت سیستم جامع حفاظت، کنترل و پایش ترانس های توزیع برق

تولید آب شیرین برای 80 هزار نفر

ضروریت رفتن به سمت مدیریت مصرف

کانال های سراب گاوروانی حال خوشی ندارد

ایران رتبه اول سرعت رشد گازهای گلخانه ای را دارا است

وزیر نیرو از حل مشکلات فاضلاب اهواز خبر داد

واگذاری طرح انتقال آب رودخانه چالوس به بخش خصوصی

جابه جایی کامل شبکه انتقال برق تمامی روستاهای منطقه «رودبار» در شهرستان کوهدشت

ورود برقی ها به بورس برای تامین مالی ساخت نیروگاه

شرکت های پیمانکاری توزیع برق کهگیلویه و بویراحمد نیرو جذب می کنند

آب باران یکی از منابع تولید آب آشامیدنی باکیفیت است

کاهش ورودی آب به مخازن سدها

انتقال آب دریای «عمان» به خراسان جنوبی

در سال ۱۴۰۴ میزان خاموشی ۱۴۰ دقیقه به ازای هر مشترک

۲۱ میلیارد ریال پاداش در قبوض مشترکان برق

کتاب برگزیده در جشنواره کتاب های صنعت برق کشور

علت تغییر رنگ آب در تهران چیست؟

طرح انتقال آب دریای عمان به سه استان شرقی کشور هفته آینده اجرایی می شود

سد امیر کبیر کرج ثبت تاریخی صنعتی شد

عملیات اجرایی پروژه آبرسانی سد ماملو

امضای تفاهم نامه بین پژوهشگاه مواد و انرژی و نیروگاه دماوند

ارتقای راهکارهای مقابله با خشک سالی

تامین گاز نیروگاه هنگام تضمین شده است

انتقال آب خزر به سمنان؛ فرصت یا تهدید

در ۹ استان کشور طرح های آب و برق را افتتاح می کنیم

افتتاح اولین نیروگاه دولتی کلاس F در بهمن ماه

آغاز احداث نیروگاه سیریک هرمزگان

ثبت سد تاریخی سفیدرود به عنوان میراث صنعتی

تشریفات اداری دریافت وام از روسیه

افزایش قیمت آب و برق بیش از هفت درصد نیست

پروژه خط انتقال آب از سد ماملو ۵۰ میلیارد هزینه داشته است