کد خبر : ۷۲۶۴۷۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

احیای دریاچه ارومیه برای دولت خیلی مهم است

معاون اول رییس جمهوری گفت: احیای دریاچه ارومیه برای دولت خیلی مهم است و این دریاچه پس از احیا به کانون حیات و توسعه منطقه و کشور تبدیل می شود.

احیای دریاچه ارومیه برای دولت خیلی مهم است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،اسحاق جهانگیری شامگاه چهارشنبه در ورود به ارومیه و در گفت وگو با خبرنگاران افزود: به عنوان رییس ستاد احیای دریاچه ارومیه سعی کرده ام تا در هر شرایطی و با وجود محدودیت های بودجه ای، اعتبارات ستاد احیا تخصیص یابد و امروز وضعیت دریاچه به فضل خدا در سایه تلاش های صورت گرفته و افزایش نزولات آسمانی خوب است.

وی ادامه داد: دریاچه ارومیه فقط به آذربایجان غربی متعلق نیست، بلکه یک کانون مهم توسعه و حیات است که اگر اتفاق بدی برای آن می افتاد، برای کل کشور مساله خطرناکی بود؛ اگرچه برای استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی این خطر بیش از هر جای دیگر می توانست به یک تهدید جدی تبدیل شود.

وی با تاکید بر اینکه از سال 1392 ستادی در دولت با مسئولیت وی تشکیل و جلسات مرتبی در این خصوص برگزار شد، اظهار داشت: از مدتی قبل برنامه سفر به ارومیه و برگزاری جلسه ستاد احیا در این شهر را داشتیم تا به شکل میدانی از اقدامات انجام شده بازدید کنیم و در جریان کارها قرار گیریم.

وی اضافه کرد: با همت مسئولان، مردم و کشاورزان طرح های متعددی در این سال ها در بخش کشاورزی، لایروبی رودخانه ها، احداث تونل های مهم انتقال آب به دریاچه و احداث تصفیه خانه بزرگ پساب به دریاچه ارومیه اجرا شد تا امروز بتوانیم با امیدواری زیادی بگوییم که دیگر از آن خطر اصلی درباره دریاچه ارومیه عبور کرده ایم و دریاچه باید بعد از این به عنوان یک کانون مهم زندگی و حیات در اینجا بدرخشد و مردم از آن استفاده کنند.

جهانگیری گفت: آذربایجان غربی سرداران و شهدای بزرگی در دامان خود پرورش داده و نماد وحدت و انسجام و همواره الگویی از هماهنگی و همزیستی اقوام و مذاهب است؛ این استان از هر نظر سرآمد می باشد و توجه به آن ضروری است.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اینکه در این سفر ۲ بیمارستان مجهز و مدرن یکی در ارومیه و دیگری در میاندوآب افتتاح می شود، بیان کرد: آذربایجان غربی ظرفیت بسیار بالایی در بخش درمانی و پزشکی دارد و پزشکان متخصص و فوق تخصص مجرب و بیمارستان های مجهزی در استان فعالیت دارند و یک فرصت چشمگیر برای توریسم درمانی در این منطقه ایجاد شده است.

وی با اشاره به قرار گرفتن آذربایجان غربی در امتداد سه کشور ترکیه، جمهوری آذربایجان و عراق افزود: این شرایط باعث شده است تا قابلیت توسعه استان بسیار متعدد باشد.

وی ادامه داد: ویژگی مرزی بودن به خصوص در شرایط تحریم که گاهی با محدودیت هایی برای تامین نیازهای کشور روبرو می شویم، اهمیت استان هایی مثل آذربایجان غربی را برای کشور بیش از پیش افزایش می دهد.

وی تاکید کرد: افتتاح ورزشگاه ۱۵ هزار نفری ارومیه و هدیه آن از سوی دولت به جوانان ارومیه فرصتی است که همچنان ارومیه بتواند در رشته های مختلف ورزشی سرآمد باشد.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری برای افتتاح طرح های درمانی ورزشی و همچنین بررسی آخرین وضعیت دریاچه ارومیه به آذربایجان غربی سفر کرده است و وزیر نیرو، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزیر ورزش و جوانان، رییس سازمان حفاظت محیط زیست و تعدادی از معاونان برخی از وزارتخانه ها در این سفر «جهانگیری» را همراهی می کنند.

صبح فردا (پنجشنبه) نیز معاون اول رییس جمهوری فاز دوم بیمارستان فاطمه الزهرا (س) میاندوآب را افتتاح و پس از آن از تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه بازدید می کند و بازدید از وضعیت دریاچه ارومیه و حضور در جلسه ستاد احیای دریاچه نیز از دیگر برنامه های وی در سفر ۲ روزه اش به آذربایجان غربی است.

افتتاح ورزشگاه ۱۵ هزار نفری شهید باکری ارومیه آخرین برنامه سفر معاون اول رییس جمهوری در عصر فردا(پنجشنبه) است؛ ورزشگاهی که عملیات ساخت آن طی سال ۱۳۸۳ در زمینی به مساحت ۱۰ هزار مترمربع آغاز شد و اکنون ۱۵ سال از آغاز ساخت آن می گذرد.

اعضای کابینه دولت دکتر روحانی از ابتدای آغاز به کار دولت تدبیر و امید تاکنون بارها به این استان مرزی سفر کرده اند و همواره در این سفرها گرهی از مشکلات آذربایجان غربی گشوده شده است.

جهانگیری رییس ستاد احیای دریاچه ارومیه است و سفر ایشان به آذربایجان غربی که سهم مهمی در تامین آب این حوضه آبریز دارد، هم از لحاظ پیگیری پیشرفت طرح های این ستاد و هم تقویت امیدواری مردم منطقه نسبت به احیای نگین آبی آذربایجان مهم به نظر می رسد.

 

منبع:ایرنا

کلید واژه :

اسحاق جهانگیری

،

ارومیه

،

دریاچه ارومیه

،

احیا

،

توسعه و حیات

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

حجم آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته نزدیک به سه برابر شده است

حال تالاب قره قشلاق چطور است؟

ساخت دو نیروگاه خورشیدی در داورزن

تولید 2.7 مگاوات از طریق نیروگاه برقابی در استان قم

ساخت سیستم جامع حفاظت، کنترل و پایش ترانس های توزیع برق

تولید آب شیرین برای 80 هزار نفر

ضروریت رفتن به سمت مدیریت مصرف

کانال های سراب گاوروانی حال خوشی ندارد

ایران رتبه اول سرعت رشد گازهای گلخانه ای را دارا است

وزیر نیرو از حل مشکلات فاضلاب اهواز خبر داد

واگذاری طرح انتقال آب رودخانه چالوس به بخش خصوصی

جابه جایی کامل شبکه انتقال برق تمامی روستاهای منطقه «رودبار» در شهرستان کوهدشت

ورود برقی ها به بورس برای تامین مالی ساخت نیروگاه

شرکت های پیمانکاری توزیع برق کهگیلویه و بویراحمد نیرو جذب می کنند

آب باران یکی از منابع تولید آب آشامیدنی باکیفیت است

کاهش ورودی آب به مخازن سدها

انتقال آب دریای «عمان» به خراسان جنوبی

در سال ۱۴۰۴ میزان خاموشی ۱۴۰ دقیقه به ازای هر مشترک

۲۱ میلیارد ریال پاداش در قبوض مشترکان برق

کتاب برگزیده در جشنواره کتاب های صنعت برق کشور

علت تغییر رنگ آب در تهران چیست؟

طرح انتقال آب دریای عمان به سه استان شرقی کشور هفته آینده اجرایی می شود

سد امیر کبیر کرج ثبت تاریخی صنعتی شد

عملیات اجرایی پروژه آبرسانی سد ماملو

امضای تفاهم نامه بین پژوهشگاه مواد و انرژی و نیروگاه دماوند

ارتقای راهکارهای مقابله با خشک سالی

تامین گاز نیروگاه هنگام تضمین شده است

انتقال آب خزر به سمنان؛ فرصت یا تهدید

در ۹ استان کشور طرح های آب و برق را افتتاح می کنیم

افتتاح اولین نیروگاه دولتی کلاس F در بهمن ماه

آغاز احداث نیروگاه سیریک هرمزگان

ثبت سد تاریخی سفیدرود به عنوان میراث صنعتی

تشریفات اداری دریافت وام از روسیه

افزایش قیمت آب و برق بیش از هفت درصد نیست

پروژه خط انتقال آب از سد ماملو ۵۰ میلیارد هزینه داشته است