کد خبر : ۷۲۶۴۷۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نبض دشت قزوین می زند

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین گفت: با اجرای طرح های تعادل بخشی و کاهش افت آبهای زیرزمینی از ۱۷۰ سانت به ۷۰ سانتیمتر دشت قزوین جان دوباره گرفت و احیا شد.

نبض دشت قزوین می زند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،به نقل از خبرنگار مهر، شورای حفاظت منابع آبی استان قزوین روز چهارشنبه با حضور حمیدرضا جانباز مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور، علی فرخزاد معاون عمرانی، داود محمدی، روح الله بابایی صالح و بهمن طاهرخانی نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی در استانداری قزوین برگزار شد.

یدالله ملکی در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از وضعیت منابع آبی، طرح های تعادل بخشی، اجرای طرح سازگاری با کم آبی اظهارداشت: در حال حاضر میزان مصرف آب در بخش کشاورزی بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب است که این میزان باید به ۷۸۰ مییلیون مترمکعب کاهش یابد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین تصریح کرد: در استان قزوین حدود ۶۸۰ میلیون مترمکعب اضافه برداشت داریم و این مهم نیازمند همکاری همه دستگاههای اجرایی است تا به تعادل برسیم.

وی اضافه کرد: باید شهرداری ها هم برنامه دهند و برای آبیاری فضای سبز با روش مدرن، اقدام کنند و در کنار آن توسعه آبیاری مدرن در بخش کشاورزی و اجرای طرح های تعادل بخشی و جلوگیری از اضافه برداشت و جمع آوری چاههای غیرمجاز هم تداوم یابد.

ملکی اظهارداشت: سهم استان قزوین از سد طالقان از ۱۰۰ میلیون مترمکعب به ۳۰۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته و برای حل مشکل آب شرب ۱۴ شهر و ۱۹۴ روستا نیز با پیگیری همه نمایندگان و مسئولان استان طرح انتقال آب از سد کلید خورده و بیش از ۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

ضرورت کاهش ۳۹ درصدی مصرف آب در بخش کشاورزی

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین یادآورشد: ۹۱ درصد مشارف آبی استان در بخش کشاورزی، ۴ درصد در صنعت و خدمات و ۵ درصد در بخش شرب است و از آنجا تمام آب شرب مورد نیاز استان از محل آبهای زیرزمینی است باید برای صیانت از این منابع ارزشمند عزم جدی داشته باشیم.

ملکی اظهارداشت: در استان قزوین میزان مصارف بیش از دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب است که دو میلیارد مترمکعب از محل آبهای زیرزمینی و ۶۰۰ میلیون مترمکعب از محل آبهای سطحی تامین می شود.

وی بیان کرد: آب قابل برنامه ریزی در بخش کشاورزی استان باید به سطح ۸۷۶ میلیون مترمکعب برسد که در این میان نیازمند صرفه جویی به میزان ۳۹.۵ درصد هستیم.

ملکی گفت: سد نهب در تاکستان در فاز اول ۴۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که برای آبیاری ۳۸ هزار هکتار اراضی کشاورزی در دست ساخت است که در حال حاضر ۵۰ میلیارد تومان بدهی به پیمانکار داریم که در صورت تامین اعتبارات می توانیم امسال ابیگری کنیم.

اجرای ۷۰ میلیون مترمکعب تغذیه مصنوعی

وی اظهارداشت: سد بالاخانلو با ۶۳ درصد پیشرفت فیزیکی برای آبیاری ۴۲۰۰ هکتار از اراضی و تامین اب شرب ۵ شهر پیش بینی شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین یادآورشد: طرح انتقال آب از سد طالقان در صورت تکمیل شدن قادر است ۸۰ درصد نیاز کشور را تامین کند که برای اتمام آن به ۱۱۰۰ تا ۱۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که در فاز اول باید آب شرب شهر آبیک را تامین کنیم.

وی بیان کرد: با اجرای طرح های تعادل بخشی، جمع آوری چاههای غیرمجاز، کاهش اضافه برداشت چاههای مجاز، تعذیه مصنوعی نسبت به مدیریت منابع آبی اقدام شده اما بررسی ها نشان می دهد که آلودگی آب به دلیل افزایش مصرف در حال بالا رفتن است.

ملکی تصریح کرد: استان قزوین یکی از مدرن ترین تغذیه های مصنوعی را دارد و با ۷۰ میلیون مترمکعب در این بخش رکورد شکنی کرده ایم که این میزان در کشور بی نظیر است و با اجرای طرح های تعادل بخشی از سال ۹۳ تاکنون توانسته ایم ۵۱۹ میلیون مترمکعب در منابع آبی صرفه جویی کنیم.

نبض دشت قزوین می زند/ صرفه جویی در مصرف آب را جدی بگیریم
 
ملکی گفت: در دشت قزوین ۱۷۰ حلقه چاه وجود دارد که هر ماه میزان آن اندازه گیری می شود و خوشبختانه با اقدامات جدی انجام شده و همکاری مردم و مسئولان می توانیم بگوییم کمی از نگرانی خارج شده ایم و «نبض دشت قزوین می زند» اما افت آبهای زیرزمینی که گاهی دچار نوسان می شود هرچند روبه کاهش است اما باید در مصرف آب صرفه جویی کنیم.

افت آب از ۱۷۰ سانتیمتر به ۷۰ سانتیمتر

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اظهارداشت: خوشبختانه با اقدامات موثر عملی میزان افت آب زیرزمینی در دشت قزوین از یک متر و ۷۰ سانتیمتر در سالهای گذشته به ۷۰ سانتیمتر رسیده است و نبض دشت را به ضربان درآورده است.

ملکی اضافه کرد: در اجرای طرح سازگاری با شرایط کم آبی اقدامات زیادی شده است که بستن چاههای غیرمجاز، نصب کنتورهای هوشمند در چاهها، تعیین تکلیف چاههای فرم یک و اطلاع رسانی مستمر از آن جمله است.

آب کانال روباز دشت قزوین با لوله منتقل شود

وی اظهارداشت: با توجه به ضرورت صیانت از آبهای زیرزمینی پیشنهاد داده ایم تا آب کانال روباز دشت قزوین با لوله منتقل شود تا هم از تبخیر و هم هدر رفت آن جلوگیری شود که در این صورت میزان آب دوبرابر می شود.

ملکی اضافه کرد: استفاده از پساب وانتقال آن به تالاب الله آباد برای جلوگیری از ریزگردها، و توسعه منطقه گردشگری، جابجیایی دو میلیون مترمکعب آب از محل صرفه جویی در بخش کشاورزی از دیگر کارهایی است که می تواند زمینه صرفه جویی در آب را مهیا کند.

وی اظهارداشت: با اجرای طرح های پیشنهادی می توانیم برای ۵ هزار فارغ التحصیل بیکار کشاورزی هم شغل ایجاد کنیم.  

کلید واژه :

قزوین

،

آب

،

دشت قزوین

،

منابع آب زیرزمینی

،

کم آبی

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

صنعت برق از فعاليت قانوني براي استخراج رمز ارز همه جانبه حمایت می کند

پروژه تاسیسات فاضلاب روستایی خمینی‌شهر تا 2 ماه آینده آغاز می شود

آغاز عملیات اجرایی خطوط انتقال و شبکه جمع‌آوری فاضلاب شهر داراب

به زودی مرکز پایش وضعیت نیروگاه‌ها راه اندازی می شود

احداث و تکمیل شبکه‌های آبیاری و زهکشی اولویت اول آب منطقه‌ای مازندران است

ساخت قطعات دوار بوستر پمپ‌ در نیروگاه رامین اهواز به دست متخصصان داخلی

تك‌خوانی كنتور برق مشترکان 944 روستای كردستان

فعالیت مدیران با انگیزه حق مردم است

تفاهم‌نامه همکاری میان قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و آبفای گلستان امضا شد

احتمال بروز خاموشی مقطعی درصورت عدم صرفه‌جویی

مدیرعامل جدید شرکت توزیع برق هرمزگان معرفی شد

راه اندازی مرکز "سمیع" در شرکت توزیع برق خوزستان

توجه و تمرکز صنعت برق بر استفاده از توانمندی‌های داخلی است

آمادگی وزارت نیرو برای واگذاری برخی وظایف حوزه‌های آب و برق به شهرداری‌ها

كاهش چشمگير مدت زمان بازگشت سرمايه مراكز استخراج رمزارز با سرمايه گذاري در طرح هاي بهينه سازي مصرف

تعرفه خدمات آب و فاضلاب روستایی افزایش نداشته است

استفاده از فناوری نمک‌زدایی،راهکاری برای مقابله با کم‌آبی در ایران

اقدامات وزارت نیرو برای بهبود کیفی و کمی منابع آب جای قدردانی دارد

حل مشکل کمبود آب در "بلده" مازندران

فراخوان شرکت مهندسی آبفای کشور برای انتصاب 3 مدیرکل

ممنوع شدن ارائه خدمات به چاه‌های فاقد کنتور در یزد

تاکید استاندار مرکزی بر رعایت الگوی مصرف برق در ادارات

در شهرستان کامیاران ۱۶ کیلومتر شبکه سیم مسی به کابل خودنگهدار تبدیل شد

پیشنهاد وزارت نیرو به یونیسف برای برگزاری جشنواره بین‌المللی نقاشی

پیگیری جدی کاهش 10 درصدی مصرف برق در دستگاه‌های دولتی

احداث بلوک سیکل ترکیبی جدید در نیروگاه شهیدسلیمی نکا

در دو ماه آینده کار پرداخت خسارات در سامانه بیمه حوادث مشترکان آغاز می‌شود

نخستین مدیرعامل زن از امروز کار خود را شروع می‌کند

مديرعامل جديد برق منطقه اي تهران منصوب شد

تأمین بخشی از آب استان‌های ساحلی از طریق آب شیرین‌کن

12 پروژه رفع موانع تولید در نیروگاه اجرا شد

ساده‌سازی ثبت و پرداخت خسارات به مشترکان برق

بهره برداری از پروژه رفع محدودیت‌های تولید نیروگاه نکا

بهره برداری از سامانه بیمه حوادث مشترکان برق توانیر

جایگزینی ۸۰ هزار‌ کیلومتر کابل خودنگهدار با شبکه سیم‌ مسی