کد خبر : ۷۲۶۴۷۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نبض دشت قزوین می زند

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین گفت: با اجرای طرح های تعادل بخشی و کاهش افت آبهای زیرزمینی از ۱۷۰ سانت به ۷۰ سانتیمتر دشت قزوین جان دوباره گرفت و احیا شد.

نبض دشت قزوین می زند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،به نقل از خبرنگار مهر، شورای حفاظت منابع آبی استان قزوین روز چهارشنبه با حضور حمیدرضا جانباز مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور، علی فرخزاد معاون عمرانی، داود محمدی، روح الله بابایی صالح و بهمن طاهرخانی نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی در استانداری قزوین برگزار شد.

یدالله ملکی در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از وضعیت منابع آبی، طرح های تعادل بخشی، اجرای طرح سازگاری با کم آبی اظهارداشت: در حال حاضر میزان مصرف آب در بخش کشاورزی بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب است که این میزان باید به ۷۸۰ مییلیون مترمکعب کاهش یابد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین تصریح کرد: در استان قزوین حدود ۶۸۰ میلیون مترمکعب اضافه برداشت داریم و این مهم نیازمند همکاری همه دستگاههای اجرایی است تا به تعادل برسیم.

وی اضافه کرد: باید شهرداری ها هم برنامه دهند و برای آبیاری فضای سبز با روش مدرن، اقدام کنند و در کنار آن توسعه آبیاری مدرن در بخش کشاورزی و اجرای طرح های تعادل بخشی و جلوگیری از اضافه برداشت و جمع آوری چاههای غیرمجاز هم تداوم یابد.

ملکی اظهارداشت: سهم استان قزوین از سد طالقان از ۱۰۰ میلیون مترمکعب به ۳۰۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته و برای حل مشکل آب شرب ۱۴ شهر و ۱۹۴ روستا نیز با پیگیری همه نمایندگان و مسئولان استان طرح انتقال آب از سد کلید خورده و بیش از ۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

ضرورت کاهش ۳۹ درصدی مصرف آب در بخش کشاورزی

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین یادآورشد: ۹۱ درصد مشارف آبی استان در بخش کشاورزی، ۴ درصد در صنعت و خدمات و ۵ درصد در بخش شرب است و از آنجا تمام آب شرب مورد نیاز استان از محل آبهای زیرزمینی است باید برای صیانت از این منابع ارزشمند عزم جدی داشته باشیم.

ملکی اظهارداشت: در استان قزوین میزان مصارف بیش از دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب است که دو میلیارد مترمکعب از محل آبهای زیرزمینی و ۶۰۰ میلیون مترمکعب از محل آبهای سطحی تامین می شود.

وی بیان کرد: آب قابل برنامه ریزی در بخش کشاورزی استان باید به سطح ۸۷۶ میلیون مترمکعب برسد که در این میان نیازمند صرفه جویی به میزان ۳۹.۵ درصد هستیم.

ملکی گفت: سد نهب در تاکستان در فاز اول ۴۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که برای آبیاری ۳۸ هزار هکتار اراضی کشاورزی در دست ساخت است که در حال حاضر ۵۰ میلیارد تومان بدهی به پیمانکار داریم که در صورت تامین اعتبارات می توانیم امسال ابیگری کنیم.

اجرای ۷۰ میلیون مترمکعب تغذیه مصنوعی

وی اظهارداشت: سد بالاخانلو با ۶۳ درصد پیشرفت فیزیکی برای آبیاری ۴۲۰۰ هکتار از اراضی و تامین اب شرب ۵ شهر پیش بینی شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین یادآورشد: طرح انتقال آب از سد طالقان در صورت تکمیل شدن قادر است ۸۰ درصد نیاز کشور را تامین کند که برای اتمام آن به ۱۱۰۰ تا ۱۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که در فاز اول باید آب شرب شهر آبیک را تامین کنیم.

وی بیان کرد: با اجرای طرح های تعادل بخشی، جمع آوری چاههای غیرمجاز، کاهش اضافه برداشت چاههای مجاز، تعذیه مصنوعی نسبت به مدیریت منابع آبی اقدام شده اما بررسی ها نشان می دهد که آلودگی آب به دلیل افزایش مصرف در حال بالا رفتن است.

ملکی تصریح کرد: استان قزوین یکی از مدرن ترین تغذیه های مصنوعی را دارد و با ۷۰ میلیون مترمکعب در این بخش رکورد شکنی کرده ایم که این میزان در کشور بی نظیر است و با اجرای طرح های تعادل بخشی از سال ۹۳ تاکنون توانسته ایم ۵۱۹ میلیون مترمکعب در منابع آبی صرفه جویی کنیم.

نبض دشت قزوین می زند/ صرفه جویی در مصرف آب را جدی بگیریم
 
ملکی گفت: در دشت قزوین ۱۷۰ حلقه چاه وجود دارد که هر ماه میزان آن اندازه گیری می شود و خوشبختانه با اقدامات جدی انجام شده و همکاری مردم و مسئولان می توانیم بگوییم کمی از نگرانی خارج شده ایم و «نبض دشت قزوین می زند» اما افت آبهای زیرزمینی که گاهی دچار نوسان می شود هرچند روبه کاهش است اما باید در مصرف آب صرفه جویی کنیم.

افت آب از ۱۷۰ سانتیمتر به ۷۰ سانتیمتر

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اظهارداشت: خوشبختانه با اقدامات موثر عملی میزان افت آب زیرزمینی در دشت قزوین از یک متر و ۷۰ سانتیمتر در سالهای گذشته به ۷۰ سانتیمتر رسیده است و نبض دشت را به ضربان درآورده است.

ملکی اضافه کرد: در اجرای طرح سازگاری با شرایط کم آبی اقدامات زیادی شده است که بستن چاههای غیرمجاز، نصب کنتورهای هوشمند در چاهها، تعیین تکلیف چاههای فرم یک و اطلاع رسانی مستمر از آن جمله است.

آب کانال روباز دشت قزوین با لوله منتقل شود

وی اظهارداشت: با توجه به ضرورت صیانت از آبهای زیرزمینی پیشنهاد داده ایم تا آب کانال روباز دشت قزوین با لوله منتقل شود تا هم از تبخیر و هم هدر رفت آن جلوگیری شود که در این صورت میزان آب دوبرابر می شود.

ملکی اضافه کرد: استفاده از پساب وانتقال آن به تالاب الله آباد برای جلوگیری از ریزگردها، و توسعه منطقه گردشگری، جابجیایی دو میلیون مترمکعب آب از محل صرفه جویی در بخش کشاورزی از دیگر کارهایی است که می تواند زمینه صرفه جویی در آب را مهیا کند.

وی اظهارداشت: با اجرای طرح های پیشنهادی می توانیم برای ۵ هزار فارغ التحصیل بیکار کشاورزی هم شغل ایجاد کنیم.  

کلید واژه :

قزوین

،

آب

،

دشت قزوین

،

منابع آب زیرزمینی

،

کم آبی

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

حجم آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته نزدیک به سه برابر شده است

حال تالاب قره قشلاق چطور است؟

ساخت دو نیروگاه خورشیدی در داورزن

تولید 2.7 مگاوات از طریق نیروگاه برقابی در استان قم

ساخت سیستم جامع حفاظت، کنترل و پایش ترانس های توزیع برق

تولید آب شیرین برای 80 هزار نفر

ضروریت رفتن به سمت مدیریت مصرف

کانال های سراب گاوروانی حال خوشی ندارد

ایران رتبه اول سرعت رشد گازهای گلخانه ای را دارا است

وزیر نیرو از حل مشکلات فاضلاب اهواز خبر داد

واگذاری طرح انتقال آب رودخانه چالوس به بخش خصوصی

جابه جایی کامل شبکه انتقال برق تمامی روستاهای منطقه «رودبار» در شهرستان کوهدشت

ورود برقی ها به بورس برای تامین مالی ساخت نیروگاه

شرکت های پیمانکاری توزیع برق کهگیلویه و بویراحمد نیرو جذب می کنند

آب باران یکی از منابع تولید آب آشامیدنی باکیفیت است

کاهش ورودی آب به مخازن سدها

انتقال آب دریای «عمان» به خراسان جنوبی

در سال ۱۴۰۴ میزان خاموشی ۱۴۰ دقیقه به ازای هر مشترک

۲۱ میلیارد ریال پاداش در قبوض مشترکان برق

کتاب برگزیده در جشنواره کتاب های صنعت برق کشور

علت تغییر رنگ آب در تهران چیست؟

طرح انتقال آب دریای عمان به سه استان شرقی کشور هفته آینده اجرایی می شود

سد امیر کبیر کرج ثبت تاریخی صنعتی شد

عملیات اجرایی پروژه آبرسانی سد ماملو

امضای تفاهم نامه بین پژوهشگاه مواد و انرژی و نیروگاه دماوند

ارتقای راهکارهای مقابله با خشک سالی

تامین گاز نیروگاه هنگام تضمین شده است

انتقال آب خزر به سمنان؛ فرصت یا تهدید

در ۹ استان کشور طرح های آب و برق را افتتاح می کنیم

افتتاح اولین نیروگاه دولتی کلاس F در بهمن ماه

آغاز احداث نیروگاه سیریک هرمزگان

ثبت سد تاریخی سفیدرود به عنوان میراث صنعتی

تشریفات اداری دریافت وام از روسیه

افزایش قیمت آب و برق بیش از هفت درصد نیست

پروژه خط انتقال آب از سد ماملو ۵۰ میلیارد هزینه داشته است