کد خبر : ۷۲۶۴۹۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تولید برق از پسماند بهترین راه مقابله با پسماند نیست

با این که تولید برق از پسماند بهترین راه مقابله با پسماند نیست، مجلس درحال بررسی لایحه ای در این راستا بوده و حدود شش نیروگاه زباله سوز با ظرفیت ۱۱ مگاوات در حال بهره برداری است. در مجموع ۸۰۰ مگاوات ظرفیت برای تولید برق از پسماند در ایران وجود دارد که طبق لایحه ای که در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است، ۴۰۰ مگاوات از ۸۰۰ مگاوات پوشش داده می شود.

تولید برق از پسماند بهترین راه مقابله با پسماند نیست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،به نقل از ایسنا، درمورد نیروگاه های تولید برق از پسماند، لایحه ای از سوی وزارت نیرو پیشنهاد شد و به تصویب هیات وزیران رسید. طبق آخرین آمار این لایحه در حال بررسی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی است و تاکنون پنج ماده از شش ماده آن به تصویب رسیده است.

در این لایحه پیشنهاد شده است که از پسماند در کلانشهرها و شهرهای ساحلی که با مشکل پسماند مواجهند، برق تولید شود. همچنین منابع مالی لازم برای پرداخت صورت حساب های برق این نیروگاه ها پیش بینی شده و به نظر می رسد پس از ابلاغ این قانون، حرکت جدی در زمینه ی تولید برق از پسماند آغاز شود.

طبق لایحه پیشنهاد شده و ماده ای که در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تصویب شد، این مورد به صورت جداگانه در قبوض برق مردم درج می شود.از سوی دیگر قانونی وجود دارد مبنی بر این که سازمان برنامه و بودجه مکلف شده که هر سال میزان بودجه مورد نیاز نیروگاه های پسماندسوز را پیش بینی و تامین کند.

نرخ این نیروگاه ها ۹۰۰ تومان بر کیلووات است اما زمانی که قانون ابلاغ شد، نرخ مصوبه شورای اقتصاد ارجاع شد و امکان دارد تا ۱۵۰۰ تومان افزایش پیدا کند.

طبق آخرین آمار، حدود شش نیروگاه زباله سوز با ظرفیت ۱۱ مگاوات در حال بهره برداری است. به طور کلی مجموعا ۸۰۰ مگاوات استعداد کشور برای تولید برق از پسماند است و طبق لایحه ای که در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است، ۴۰۰ مگاوات از ۸۰۰ مگاوات پوشش داده می شود. البته این طرح درحالی پیگیری می شود که کارشناسان بر این باورند که تولید برق از پسماند بهترین راه حل مقابله با پسماند نیست اما فعلا این تنها راه حل در کلانشهرها و شهرهای ساحلی است. راه حل بهتر تفکیک و بازیافت زباله بوده که هنوز در شهرهای کوچک این فرصت وجود دارد.

تقاضای وزارت نیرو از شهرداری

از سوی دیگر، تولید برق از پسماند حدود دو برابر گران تر از بقیه انواع نیروگاه ها و تجدیدپذیرهای بادی و خورشیدی است. این در شرایطی است که وزارت نیرو مسئول تأمین برق کشور است و مسئول پسماند نیست. سیدمحمد صادق زاده- رئیس سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) - پیش از این اعلام کرده بود که اگر وزارت نیرو ۳۰۰۰ ریال بابت هر کیلووات ساعت تولید برق از این نیروگاه ها یارانه می پردازد، توقع دارد دستگاه متولی دفع پسماندها که شهرداری ها هستند حداقل دو برابر وزارت نیرو کمک کنند.

وی با اشاره به این که در سال های گذشته شهرداری ها از پرداخت یارانه مناسب برای دفع بهداشتی پسماند از طریق تولید برق از نیروگاه های زباله سوز استنکاف کرده اند، اظهار کرد: اگر مشکل تأمین مالی برطرف شود، این کار رونق خواهد گرفت ولی اگر مشکل مالی برطرف نشود، با توجه به این که وزارت نیرو خود دارای بدهی های گسترده ای است، امکان پرداخت یارانه بیش تر برای تولید برق از انرژی های تجدیدپذیر ندارد.

رئیس سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) ادامه داد: شهرداری ها باید به وظایف مقرر خود در قانون و وظایف ملی خود همچون وزارت نیرو علاقه نشان دهند و نسبت به در نظر گرفتن یارانه قابل توجهی بیش از آنچه که وزارت نیرو برای پسماندها در نظر گرفته تخصیص دهند تا با شکل گیری این کار در کشور مشکلات بهداشتی و زیست محیطی برطرف شود.

 

کلید واژه :

وزارت نیرو

،

وزیر نیرو

،

برق

،

نیروگاه

،

زباله

،

پسماند

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

حال تالاب قره قشلاق چطور است؟

ساخت دو نیروگاه خورشیدی در داورزن

تولید 2.7 مگاوات از طریق نیروگاه برقابی در استان قم

ساخت سیستم جامع حفاظت، کنترل و پایش ترانس های توزیع برق

تولید آب شیرین برای 80 هزار نفر

ضروریت رفتن به سمت مدیریت مصرف

کانال های سراب گاوروانی حال خوشی ندارد

ایران رتبه اول سرعت رشد گازهای گلخانه ای را دارا است

وزیر نیرو از حل مشکلات فاضلاب اهواز خبر داد

واگذاری طرح انتقال آب رودخانه چالوس به بخش خصوصی

جابه جایی کامل شبکه انتقال برق تمامی روستاهای منطقه «رودبار» در شهرستان کوهدشت

ورود برقی ها به بورس برای تامین مالی ساخت نیروگاه

شرکت های پیمانکاری توزیع برق کهگیلویه و بویراحمد نیرو جذب می کنند

آب باران یکی از منابع تولید آب آشامیدنی باکیفیت است

کاهش ورودی آب به مخازن سدها

انتقال آب دریای «عمان» به خراسان جنوبی

در سال ۱۴۰۴ میزان خاموشی ۱۴۰ دقیقه به ازای هر مشترک

۲۱ میلیارد ریال پاداش در قبوض مشترکان برق

کتاب برگزیده در جشنواره کتاب های صنعت برق کشور

علت تغییر رنگ آب در تهران چیست؟

طرح انتقال آب دریای عمان به سه استان شرقی کشور هفته آینده اجرایی می شود

سد امیر کبیر کرج ثبت تاریخی صنعتی شد

عملیات اجرایی پروژه آبرسانی سد ماملو

امضای تفاهم نامه بین پژوهشگاه مواد و انرژی و نیروگاه دماوند

ارتقای راهکارهای مقابله با خشک سالی

تامین گاز نیروگاه هنگام تضمین شده است

انتقال آب خزر به سمنان؛ فرصت یا تهدید

در ۹ استان کشور طرح های آب و برق را افتتاح می کنیم

افتتاح اولین نیروگاه دولتی کلاس F در بهمن ماه

آغاز احداث نیروگاه سیریک هرمزگان

ثبت سد تاریخی سفیدرود به عنوان میراث صنعتی

تشریفات اداری دریافت وام از روسیه

افزایش قیمت آب و برق بیش از هفت درصد نیست

پروژه خط انتقال آب از سد ماملو ۵۰ میلیارد هزینه داشته است

کتاب برگزیده در جشنواره کتاب های صنعت برق کشور