کد خبر : ۷۲۶۶۴۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

کدام بخش های انرژی سریع ترین رشد را تجربه کردند؟

طی سه سال گذشته جهان رشد نسبتا بالایی را برای منابع انرژی کربن محور و همچنین منابع انرژی تجدیدپذیر مشاهده کرده است.

کدام بخش های انرژی سریع ترین رشد را تجربه کردند؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،آژانس بین المللی انرژی (IEA) پیش بینی کرده است هزینه روی تجدیدپذیرها از نیروی مبتنی بر سوخت فسیلی فراتر خواهد کرد و بازار انرژی هند رکورددارسریع ترین نرخ رشد در جهان خواهد شد.

سازمان ملل متحد پیش بینی کرده است که جمعیت جهان از ۷.۶ میلیارد نفر به ۹.۸ میلیارد نفر تا سال ۲۰۵۰ رشد خواهد کرد و این نرخ رشد به همراه رشد سریع شهرنشینی ، موتور رشد تقاضا برای انرژی خواهد بود.

تقاضای جهانی برای برق دو برابر سریع تر از مصرف انرژی رشد کرده و تا سال ۲۰۴۰ ممکن است به میزان بیش از ۵۰ درصد رشد کند و تقاضا برای انرژی طی این مدت ۲۵ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

در این بین چالش تامین تقاضای رو به رشد برای انرژی و کاهش آلایندگی های مضر و گازهای گلخانه ای همچنین قابل توجه خواهند ماند. غلظت جوی جهانی دی اکسید کربن ۱.۴ درصد در سال ۲۰۱۷ رشد کرد که بزرگترین رشد سالانه ثبت شده تاکنون بود.

وب سایت اویل پرایس به بررسی بخش های مختلف انرژی پرداخته که سریع ترین نرخ رشد را داشته اند و در کنار آن بخشهای رو به افول را بررسی کرده است که به این ترتیبند:

برندگان

۱- تجدیدپذیرها

بخش انرژی تجدیدپذیر طی چند سال گذشته رونق قابل ملاحظه ای پیدا کرده است. طبق گزارش ۲۰۱۹ آژانس بین المللی انرژی، انرژی تجدیدپذیر در حال فتح دنیاست و با سرعت بی سابقه ای در سیستم انرژی جهانی نفوذ می کند. طبق اعلام انجمن صنایع انرژی خورشیدی، آمریکا در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ حدود ۴.۸ گیگاوات ظرفیت فوتوولتائیک خورشیدی نصب کرده که رشد سالانه ۲.۱ درصدی را نشان می دهد.

حدود ۳۸ درصد از انرژی جدید در قالب خورشیدی بوده که انرژی خورشیدی را دومین مشارکت کننده بزرگ در سبد انرژی جدید این کشور پس از گاز طبیعی ساخته است.

در بعد جهانی، پیش بینی شده که تاسیسات فوتوولتائیک به رکورد بالای جدید ۱۱۴.۵ گیگاوات خواهد رسید که بیانگر رشد سالانه ۱۷.۵ درصدی است.

نیروی بادی همچنان کمتر از پتانسیل خود مورد استفاده قرار می گیرد و حدود ۰.۳ درصد از نیازهای انرژی جهان را تامین می کند. با این حال این بخش در آستانه رشد باورنکردنی قرار دارد و آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده که نیروی بادی فراساحلی تا سال ۲۰۴۰ به یک صنعت یک تریلیون دلار تبدیل می شود.

پس از وقفه کوتاهی که در رشد نیروی بادی در سال ۲۰۱۸ پیش آمد، این بخش در سال ۲۰۱۹ بهبود پیدا کرد.

انجمن انرژی بادی آمریکایی اعلام کرده که ۱۹۲۷ مگاوات تاسیسات نیروی بادی در سه ماهه سوم تکمیل شد و کل ظرفیت نصب شده این کشور را به ۱۰۰ گیگاوات رساند. مجموع تاسیسات در مسیر رشد سالانه حدود هشت درصد قرار دارند.

در مجموع آینده انرژی تجدیدپذیر جهانی روشن به نظر می رسد و آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده که این بخش در فاصله سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۴ به میزان ۵۰ درصد رشد کرده و به ۳۷۰۰ گیگاوات می رسد. انرژی تجدیدپذیر ۸.۵ درصد از نیازهای انرژی جهان را در سال ۲۰۱۷ تامین کرد اما این رقم تا سال ۲۰۴۰ می تواند به حدود ۳۰ درصد بالغ شود.

در آمریکا انرژی پاک برای ۷۷۷ هزار نفر اشتغال ایجاد کرده که تقریبا برابر شاغلان بخش مخابرات است. انرژی بادی و خورشیدی برای افراد بیشتری در مقایسه با انرژی زغال سنگ در ۳۰ ایالت آمریکا اشتغال ایجاد کرده است.

۲- گاز طبیعی

تقاضا برای گاز طبیعی نرخ رشد باورنکردنی ۴.۶ درصد را در سال ۲۰۱۸ داشت و ۳۱۴ میلیون تن گاز طبیعی تحویل داده شد و با ادامه گذر از زغال سنگ به گاز در تولید برق، این روند رشد در سال ۲۰۱۹ ادامه پیدا کرد.

گاز طبیعی اکنون ۴۵ درصد از رشد مصرف انرژی طی یک دهه گذشته را تشکیل می دهد.

با پیش بینی آژانس بین المللی انرژی که اعلام کرده که تقاضا برای گاز طبیعی دو درصد در سال ۲۰۱۹ و تا پنج سال آینده به طور میانگین سالانه ۱.۶ درصد رشد خواهد کرد، انتظار می رود تقاضا برای گاز طبیعی ملایم شود. کندی رشد تقاضا برای گاز طبیعی عمدتا به دلیل مصرف کمتر چین خواهد بود که پیش بینی شده است پس از رشد ۱۸.۱ درصدی در سال ۲۰۱۸، تا سال ۲۰۲۴ به میزان تنها هشت درصد در سال رشد کند.

آژانس بین المللی انرژی انتظار دارد مصرف گاز طبیعی تا سال ۲۰۵۰ به میزان ۴۰ درصد رشد کند. گاز طبیعی می تواند نقش کلیدی در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای ایفا کند. بکارگیری سریع گاز طبیعی عامل افت مستمر نیروگاه های زغال سوز در بسیاری از کشورها از جمله آمریکا بوده است.

۳- انرژی هسته ای

انرژی هسته ای همچنان مشارکت رو به رشدی در تقاضا برای انرژی پاک و مطمئن دارد. تولید انرژی هسته ای جهانی از ۴۴۹ رآکتور فعال جهان به ۲۵۶۳ تراوات ساعت رسید.

مجموعا ۵۵ رآکتور در دست ساخت هستند و ساخت پنج رآکتور آغاز شده است. این بخش رشد قوی را نشان داده و ۲۰ رآکتور جدید قرار است پیش از پایان سال ۲۰۲۰ به شبکه جهانی متصل شوند.

انرژی هسته ای حدود ۱۰ درصد از برق جهان را تامین می کند و دومین منبع بزرگ نیروی دارای آلایندگی اندک است. سهم مذکور تا سال ۲۰۵۰ بدون تغییر خواهد ماند. آمریکا به انرژی هسته ای وابستگی بیشتری دارد و انرژی هسته ای منبع تولید ۸۰۸ تراوات ساعت برق در سال ۲۰۱۸ یا معادل ۲۰ درصد از کل تولید برق بود. این روند با وجود این که منتقدان خود را دارد، تا چند دهه آینده به همین منوال ادامه پیدا خواهد کرد.

بازندگان

۱- نفت

میادین نفتی جهان امسال در مقایسه با پیک سال گذشته، نفت کمتری تولید کردند. طبق آمار Y-Charts، تولید نفت خام در اوت به ۸۲.۴۶ میلیون بشکه در روز در مقایسه با ۸۴.۷۲ میلیون بشکه درروز در نوامبر سال ۲۰۱۸ - که پیک تولید پنج سال گذشته بود - رسید.

با این همه کاهش مذکور ممکن است ناشی از محدودیت عرضه داوطلبانه تولیدکنندگان اوپک باشد در حالی که تولید آمریکا به رکورد ۱۲.۸ میلیون بشکه در روز رسیده است که بیشترین میزان تولید یک کشور در دنیا به شمار می رود.

اما با وجود رشد سریع منابع انرژی تجدیدپذیر و پاک، بعید است که بتوانند با روند سریع رشد تقاضا برای انرژی همگام بمانند و از این رو همچنان به نفت نیاز است. در واقع انتظار می رود تولید نفت خام طی یک دهه آینده به رشد خود ادامه دهد و آمریکا منبع ۸۵ درصد از این رشد خواهد بود.

۲- زغال سنگ

در رقابت ادامه دار برای انرژی پاک و بادوام، زغال سنگ به عنوان بزرگترین بازنده پدیدار شده است.

طبق گزارش CarbonBrief، برق جهانی که با استفاده از زغال سنگ تولید می شود، به میزان ۳۰۰ تراوات ساعت یا سه درصد در سال جاری کاهش پیدا خواهد کرد. بزرگترین مصرف زغال سنگ در تولید برق، تولید سیمان و فولادسازی است.

افت کم سابقه در کشورهای توسعه یافته شامل اتحادیه اروپا، آلمان و کره جنوبی مشاهده شده و افت این کشورها با رشد مناطق دیگری برابری نداشته است. بزرگترین کاهش در آمریکا بوده که چندین نیروگاه زغال سوز بزرگ اخیرا تعطیل شده اند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، حدود ۳۸ درصد از برق جهان توسط نیروگاههای زغال سوز تولید می شود که ۱۳ درصد بالاتر از تجدیدپذیرها است.

مهمترین عاملی که مانع تسریع افول زغال سنگ شده است، رشد تولید در آسیای جنوب شرقی است اما با درخواستهای بی شمار برای توقف مصرف زغال سنگ، تولید برق با استفاده از زغال سنگ احتمالا در کمتر از دو دهه آینده به پایین ۳۰ درصد کاهش پیدا خواهد کرد و تجدیدپذیرها سهم حداکثری پیدا می کنند.

 

منبع:ایسنا

کلید واژه :

انرژی تجدیدپذیر

،

کربن

،

سوخت فسیلی

،

انرژی هسته ای

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

بهره برداری از شبکه‌های آبرسانی 23 هزار هکتار از اراضی کرمانشاه و ایلام

بررسي چگونگي گذرموفق از پيك و تابستان بدون خاموشي

استمرار روند نزولي كاهش تلفات انرژي در شبكه هاي برق غرب مازندران

روابط عمومي نقش مهمي در اطلاع رساني فعاليت هاي سازمان دارد

نصب و راه اندازي SDH و مالتي پلكسر فيبرنوري در پست اورامانات

آخرين وضعيت مصرف برق كشور در 24 ساعت گذشته

اصلاح 430 كيلومتر شبكه براي پايداري برق تابستان

پویش مردمی انرژی امروز ما برای کودکان کار در مشهد

۱۵۲۳ دستگاه تولید غیرقانونی ارز دیجیتال در آذربایجان غربی شناسایی شد

امضای بیش از 5000 تفاهم‌نامه همکاری برای پاسخگویی بار تابستان در کردستان

يك ميليون كولر گازي پربازده ،جایگزین كولرهاي پرمصرف مناطق گرمسير جنوب می‌شود

فراخوان ارسال پرسش از وزیر نیرو به مناسبت هفته دولت

احداث ۴۶ واحد بخار در نیروگاه‌های کشور

ارائه طرح بازچرخانی آب برای رفع مشکلات آبی استان گیلان

افتتاح 2 پروژه برقی استان گیلان در هفته دولت

بارش‌ها نسبت به سال آبي گذشته 7 درصد کاهش یافت

افتتاح 25 پروژه برق‌رسانی در استان کهگیلویه و بویراحمد

انتصاب مدیرعامل جدید شرکت آب منطقه‌ای گلستان

فاز یک نیروگاه ۶ مگاواتی شهرک صنعتی شیراز آماده بهره‌برداری است

چه کسی جلوی جهش تولید سد می‌سازد؟

احداث چهارمین نیروگاه خورشیدی بخش خصوصی در یزد

افزايش 11 درصدي مصرف برق صنايع بزرگ كشور در سال جهش توليد

فقیرترین استان کشور از لحاظ سرانه آبی،استان تهران است

اجرای پایلوت طرح ملی "کمربند هارنس" در توزیع برق استان مرکزی

حل مشکل افت فشار آب روستاهای کویرات استان اصفهان

مبادله تفاهم‌نامه همکاری میان پژوهشگاه نیرو و ساتبا

عدم پاسخگویی ساختارهاي شديدا متمركز مديريت منابع آب

احداث بیش از 900 کیلومتر شبکه برق در قم

افزایش 21 درصدی توليد انرژي در نیروگاه شهيد سليمي نکا

163 میلیون مترمکعب آب در استان مرکزی صرفه‌جویی شد

احیاء و تعادل بخشی راه نجات سفره های زیرزمینی کویر

چند توصیه ساده برای کاهش مصرف برق

افزایش 20 درصدی مصرف آب در خراسان شمالی

خبرنگاران تجسم امانت، مسووليت پذيري وتعهد هستند

معرفی و تقدیر از برترین های دومین جشنواره نیرو و رسانه