کد خبر : ۷۲۶۶۷۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

انتقال آب خزر به سمنان؛ فرصت یا تهدید

در نشست تخصصی انتقال آب خزر به سمنان تأکید شد که درخصوص این پروژه و ابعاد اجرای آن شفاف سازی نشده و بر اساس اطلاعات موجود این طرح توجیه فنی و اقتصادی ندارد.

انتقال آب خزر به سمنان؛ فرصت یا تهدید

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،به نقل از نشست تخصصی «انتقال آب خزر به سمنان؛ فرصت یا تهدید» به همت گروه محیط زیست دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد.

هرچند در این نشست از مدیران و کارشناسان اداره کل محیط زیست و منابع طبیعی هم برای حضور و اظهارنظر دعوت شده بود اما کارشناسان و مدیران این دو دستگاه اجرایی در جلسه حضور نیافتند و در این نشست چهارساعته مخالفان و موافقان اجرای طرح به ارائه نقطه نظرات خود پرداختند.

ابتدا عضو هیئت علمی و کلینگ پژوهشی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان با تأکید بر اینکه این نشست به دور از مناقشات سیاسی و با بینش تخصصی موضوع انتقال آب خزر به سمنان مورد واکاوی قرار می دهد، به مشخصات فنی اجرای طرح اشاره و اظهار کرد: محل اجرای این طرح استان های مازندران و سمنان است که اجرای سیستم آبگیریو تخلیه پساب واقع در محیط دریایی، سیستم آب شیرین کن در محیط ساحلی و خط انتقال آب در محیط خشکی از موضوعات اصلی طرح است.

مریم شهبازی با اشاره به اینکه محل آبگیری تصفیه خانه و شیرین سازی حد فاصل روستای فرح آباد تا نیروگاه نکاء در ۶ کیلومتری غرب نیروگاه و در محل گهرباران است، افزود: با اجرای این طرح قرار است سالانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب خزر شیرین سازی شده و نمک زدایی به مصرف شرب و صنعت در استان سمنان برسد.

وی ادامه داد: این طرح قرار است ۵۰ میلیون مترمکعب نیاز شرب و ۱۵۰ میلیون مترمکعب نیاز صنعت استان سمنان را تأمین کند.

وی با این توضیح که این طرح سالانه دو هزار و ۶۰۰ تن نمک به منطقه اضافه می کند، تصریح کرد: این طرح آخرین راهکار برای تأمین آب استان سمنان است و برای اجرای فاز نخست آن ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

پس از آن ابعاد مختلف طرح از منظر اقتصادی، تبعات اجتماعی و فرهنگی، اثرات زیست محیطی و تداخل در تنوع زیستی و ... مورد بررسی قرار گرفت.

اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه و کارشناسان حاضر در این نشست تخصصی در نهایت پس از ساعت ها بحث و تبادل نظر به این نقطه اشتراک رسیدند که طرح انتقال آب خزر به سمنان بر اساس اطلاعات و آمار ناصحیح تدوین شده و ارزیابی محیط زیستی درستی ندارد و اگر دارد نتایج تحقیقات و بررسی ها در اختیار متخصصان، اساتید و سمن ها قرار داده نمی شود تا بر اساس آن اطلاعات و داده ها موضوع مورد نقد و بررسی قرار گیرد.

همچنین در این نشست ضمن تاکید بر اینکه اجرای این طرح تخریب جنگل های چند میلیون ساله هیرکانی را به همراه دارد، بیان شد که راه حل های دیگری برای تامین نیاز آبی استان سمنان وجود دارد که در طرح نادیده گرفته شده و به آن پرداخته نشده است و انتقال آب از دریای خزر راه حل عاجل نیست و باید مورد بررسی قرار گیرد و راه حل های دیگری که اثرات و تبعات کمتری دارند اجرا شوند.

در نهایت این نشست با جمع بندی اینکه پروژه انتقال آب خزر به سمنان با توجه به تبعات اجتماعی و فرهنگی، اقتصادی، زیست محیطی و ...  توجیه فنی و اقتصادی ندارد و تبعات ۳۰ سال آینده آن در گزارش نهایی دیده نشده است و اجرای این طر نه تنها برای استان های شمالی بلکه برای سمنان هم فرصت محسوب نمی شود و چالش های آینده اجرای طرح تهدید جدی برای استان سمنان است.

کلید واژه :

انتقال

،

آب خزر

،

سمنان

،

گرگان

،

برق

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

تخصیص آب حاصل از صرفه‌جویی به منطقه ویژه اقتصادی در هگمتانه

بخشی‌نگری ضايعه‌اي بسيار خسارت‌بار

نشست تخصصی با محوریت آب

تنش آبی همچنان ادامه دارد

وصول ۱۰۷ درصدی مطالبات شرکت های توزیع برق

نیروگاه ها از برنامه جا ماندند

بهره برداری از ۲۸۴ طرح توزیع برق منطقه پنج کشور

تولید برق و حرارت با یک محصول دانش بنیان

رتبه نخست نیروگاه های خورشیدی متعلق به کدام استان است؟

افزایش بارندگی ها نسبت به سال گذشته

افتتاح ۵۳ پروژه در حوزه صنعت برق در ایام دهه فجر

مجلس در آزمونی سخت / تصمیم گیری برای شش نیروگاه خاص یا همراهی با منافع سازندگان !

بهره برداري از 2 هزار ميليارد تومان طرح هاي توزيع نيروي برق سراسر كشور

اهداف سفر یک روزه وزیر نیرو

ساخته شدن آب شیرین کن حرارتی

تهدیدات سایبری در حوزه برق و انرژی

بررسی گزارش وزارت نیرو درباره مصرف آب و برق روستایی در کمیسیون عمران

بررسی سوال نمایندگان از وزیر نیرو در جلسه کمیسیون کشاورزی

آغاز به کار نمایشگاه انرژی در کیش

آماده مدیریت سیلاب احتمالی هستیم

احداث توربین بادی

خشکسالی در میان پرآبی

سیلاب جنوب شرق ایران و پیامد ها

اتصال ۳۸ نیروگاه خورشیدی به شبکه برق

افزایش صادرات برق

برقی شدن ۱۰ میلیون موتور سیکلت

افزایش خروجی آب سدهای خوزستان

ضرورت صرفه جویی در مصرف برق و گاز

نقش موثر صرفه جویی انرژی در اقتصاد ملی

اتصال برق ایران و سوریه از طریق عراق

میانکاله جان گرفت

استفاده از باران های سیل آسا

عطش 20 ساله زمین

همزیستی ۲ هزار ساله ایران با سیل

وارد شدن خسارات زیادی به شبکه برق بر اثر سیل