کد خبر : ۷۲۶۶۷۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تامین گاز نیروگاه هنگام تضمین شده است

نیروگاه هنگام به عنوان نخستین واحد نیروگاهی سیکل ترکیبی نسل جدید موسوم به کلاس F، با بیش از ۹۸درصد پیشرفت در مرحله پیش راه اندازی است و دهه فجر امسال اولین…

تامین گاز نیروگاه هنگام تضمین شده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،مجری طرح های نیروگاهی سیکل ترکیبی شرکت برق حرارتی روز چهارشنبه در جریان بازدید خبرنگاران از این نیروگاه گفت: این نیروگاه با بازدهی (راندمان) بیش از ۵۸درصد که بالاترین بازدهی ثبت شده برای نیروگاه های کلاس F در جهان است، وارد مدار خواهد شد.

وی، ظرفیت نهایی این نیروگاه را بیش ۸۹۰مگاوات اعلام کرد که شامل دو واحد گازی هر یک به ظرفیت ۳۰۷مگاوات و یک واحد بخار به ظرفیت ۲۸۰مگاوات است.

به گفته این مسؤول، میزان سرمایه گذاری طرح یاد شده حدود ۵۰۰میلیون یورو (حدود ۶۰هزار میلیارد ریال) است که به طور کامل توسط دولت تامین شده است.

نصراللهی، نیروگاه هنگام در غرب بندرعباس را بخشی از یک قرارداد و تعهد کلان با اعتبار ۲میلیارد و ۲۰۰میلیون یورو برای تولید پنج هزار مگاوات برق اعلام کرد.

وی تصریح کرد: ۲توربین نیروگاه هنگام در قالب قرارداد انتقال فناوری از شرکت زیمنس آلمان خریداری و نصب شده است و ۱۱توربین بعدی برای سایر نیروگاه های کشور در این کلاس، توسط متخصصان و کارخانه های ایرانی ساخته خواهد شد که دستاوردی بزرگ برای صنعت برق کشور است.

نصراللهی با اشاره به آغاز تولید انبوه توربین های کلاس F در جهان از سال ۲۰۱۱میلادی، ایران را از کشورهای پیشتاز در استفاده از این فناوری و تولید توربین های آن اعلام کرد.

مجری طرحهای نیروگاهی سیکل ترکیبی شرکت برق حرارتی اضافه کرد: اجرای طرح از برنامه زمان بندی و تقویم کاری جلوتر است و هم اکنون ۴۰۰نفر در نوبت بندی های (شیفت) پیوسته در نیروگاه هنگام در حال کار هستند و در زمان بهره برداری، نیروی شاغل مستقیم و غیرمستقیم  این واحد صنعتی بیش از ۲۷۰نفر خواهد بود.

تامین گاز نیروگاه هنگام تضمین شده است

مدیر طرح نیروگاه هنگام نیز در این نشست خبری در پاسخ به سئوال ایرنا درباره مشکلات تامین گاز مورد نیاز نیروگاه فعلی بندرعباس(توانیر) و احتمال تداوم آن برای نیروگاه هنگام تصریح کرد: گاز مورد نیاز نیروگاه هنگام بدون قطع شدن از پالایشگاه سرخون تامین می شود.

فرشید حدادی، نزدیکی به خط اصلی گاز، همجواری با ساحل، مجاورت با خطوط انتقال نیروی شبکه برق سراسری و نزدیکی به مراکز صنعتی مهم بندرعباس را از مزیت های جانمایی نیروگاه هنگام اعلام کرد.

هزینه ۵۵ میلیارد ریالی برای بهبود شاخص زیست محیطی

مدیرعامل شرکت تامین برق هرمزگان نیز در این نشست خبری مشترک اظهار داشت:طبق یک توافق برای از بین بردن و به صفر رساندن مصرف روغن آسکارل در ترانس های برق نیروگاه های جهان، این شرکت ۵۵میلیارد ریال برای از بین بردن این روغن ها و ترانس های آن هزینه کرد تا به ار تقای شاخص های زیست محیطی منطقه ای و جهانی کمک شود.

حسین سلیمی یادآور شد: افزایش بازدهی نیروگاه توانیر با قدمت چهل سال، از ۳۳درصد به ۳۴درصد از دیگر دستاوردهای این هزینه ۵۵میلیارد ریالی است.

وی اضافه کرد: مباحثی که درباره آلاینده بودن این نیروگاه مطرح می شود درست و منصفانه نیست چون آلودگی فعلی به خاطر ندادن گاز مصرفی این نیروگاه به میزان لازم است.

مدیرعامل شرکت تامین برق هرمزگان اظهار داشت: در حال حاضر ۷۰درصد سوخت نیروگاه با مازوت و ۳۰درصد با گاز تامین می شود که اگر گاز به مقدار لازم تامین گردد، توانیز دیگر یک واحد آلوده کننده محیط زیست نخواهد بود.

پس از این نشست خبری، خبرنگاران رسانه های مختلف کشور از بخش های مختلف نیروگاه های هنگام و توانیر که در مجاورت یکدیگر و در فاصله حدود ۱۵کیلومتری غرب بندرعباس هستند، بازدید کردند.

 

منبع:ایرنا

کلید واژه :

برق

،

نیروگاه هنگام

،

مازوت

،

هرمزگان

،

بندرعباس

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

تخصیص آب حاصل از صرفه‌جویی به منطقه ویژه اقتصادی در هگمتانه

بخشی‌نگری ضايعه‌اي بسيار خسارت‌بار

نشست تخصصی با محوریت آب

تنش آبی همچنان ادامه دارد

وصول ۱۰۷ درصدی مطالبات شرکت های توزیع برق

نیروگاه ها از برنامه جا ماندند

بهره برداری از ۲۸۴ طرح توزیع برق منطقه پنج کشور

تولید برق و حرارت با یک محصول دانش بنیان

رتبه نخست نیروگاه های خورشیدی متعلق به کدام استان است؟

افزایش بارندگی ها نسبت به سال گذشته

افتتاح ۵۳ پروژه در حوزه صنعت برق در ایام دهه فجر

مجلس در آزمونی سخت / تصمیم گیری برای شش نیروگاه خاص یا همراهی با منافع سازندگان !

بهره برداري از 2 هزار ميليارد تومان طرح هاي توزيع نيروي برق سراسر كشور

اهداف سفر یک روزه وزیر نیرو

ساخته شدن آب شیرین کن حرارتی

تهدیدات سایبری در حوزه برق و انرژی

بررسی گزارش وزارت نیرو درباره مصرف آب و برق روستایی در کمیسیون عمران

بررسی سوال نمایندگان از وزیر نیرو در جلسه کمیسیون کشاورزی

آغاز به کار نمایشگاه انرژی در کیش

آماده مدیریت سیلاب احتمالی هستیم

احداث توربین بادی

خشکسالی در میان پرآبی

سیلاب جنوب شرق ایران و پیامد ها

اتصال ۳۸ نیروگاه خورشیدی به شبکه برق

افزایش صادرات برق

برقی شدن ۱۰ میلیون موتور سیکلت

افزایش خروجی آب سدهای خوزستان

ضرورت صرفه جویی در مصرف برق و گاز

نقش موثر صرفه جویی انرژی در اقتصاد ملی

اتصال برق ایران و سوریه از طریق عراق

میانکاله جان گرفت

استفاده از باران های سیل آسا

عطش 20 ساله زمین

همزیستی ۲ هزار ساله ایران با سیل

وارد شدن خسارات زیادی به شبکه برق بر اثر سیل