کد خبر : ۷۲۶۶۸۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

علت تغییر رنگ آب در تهران چیست؟

مدیر کنترل کیفیت و بهداشت آب و فاضلاب و آزمایشگاه های استان تهران گفت: بعضا دیده می شود که برخی از افراد اعلام می کنند که رنگ آب در منازلشان مطلوب نیست؛ علت این موضوع درواقع تاسیسات داخل منازل است.

علت تغییر رنگ آب در تهران چیست؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،مهتاب باغبان در گفت وگو با ایسنا، درباره عدم کیفیت آب در برخی منازل مسکونی اظهار کرد: کیفیت آب تهران مطلوب است اما بعضا در برخی منازل با آب بی کیفیت مواجه و پس از ارزیابی های لازم متوجه می شویم که علی رغم این که آب آن منطقه بسیار سالم و باکیفیت است، اما آب آن منازل مطلوب نیست، زیرا تاسیسات داخل برخی از منازل نیاز به بازنگری دارد و لازم است که اصلاحات لازم در تاسیسات آنها به وجود آید تا باعث کاهش سطح کیفیت آب نشود.

وی ضمن انتقاد از نگهداری آب در بطری های پلاستیکی گفت: زمانی که آب در این بطری ها یخ می زند، این بطری ها به دلیل داشتن مواد آلی، کیفیت آب را کاهش می دهد؛ لذا از انجام این کار باید اجتناب کرد.

مدیر کنترل کیفیت و بهداشت آب و فاضلاب و آزمایشگاه های استان تهران ادامه داد: بعضا دیده می شود که افرادی نسبت به کیفیت چای انتقاد دارند و می گویند روی چای یک لایه چربی به وجود می آید. دلیل این اتفاق استفاده از ظروف پیرکس است؛ چراکه این ظروف نمی تواند سختی موقت آب را جمع کند و یک محلول کدر به وجود می آورد؛ بنابراین بهتر است که از سماورهای فلزی و کتری و استیل استفاده شود.

باغبان یکی دیگر از دلایل کاهش کیفیت آب در منازل مسکونی را استفاده از مخازن شخصی به صورت غیراستاندارد اعلام و اظهار کرد: جنس استفاده از این مخازن باید به صورت استاندارد و سفیدرنگ باشد و این مخازن در جای مناسب قرار گیرد. علاوه بر این، هرچند وقت یکبار باید این مخازن مورد بازنگری قرار گیرد و در معرض دید باشند.

وی ادامه داد: محل نصب این مخازن بسیار مهم است، چراکه باید مخزن بین کنتور و پمپ قرار گیرد و از اتصال پمپ به کنتور آب اجتناب شود.

مدیر کنترل کیفیت و بهداشت آب و فاضلاب و آزمایشگاه های استان تهران تصریح کرد: علاوه بر این موضوع تجهیزات ساختمانی باید استاندارد باشند که در این مساله جنس لوله ها بسیار مهم است. اگر آب مصرفی آنها بوی پلاستیک می دهد، علت آن عدم استفاده از لوله آب مناسب است.

به گفته باغبان، مصرف کنندگان باید دقت داشته باشند که اگر برای مدت زمانی از آب شرب منزل استفاده نمی کنند، زمانی که می خواهند شیر آب را باز کنند، باید اجازه دهند که آب تازه وارد لوله ها شود. راه تشخیص ورود آب جدید به لوله ها هم تغییر دمای آب است.

وی با تاکید بر اینکه باید استفاده از آب و حفظ این منبع با ارزش به یک فرهنگ تبدیل شود، گفت: باید آموزش های لازم به مصرف کنندگان داده شود تا خود افراد در حفظ کیفیت منابع آبی کوشا باشند.

آیا مشکل از تاسیسات داخلی ساختمان است؟

بنا بر اطلاعات شرکت آبفا، برای تشخیص این که آیا نامناسب بودن کیفیت آب (مانند رنگ، طعم، بو و ...) مربوط به تاسیسات داخلی مشترکان است یا مربوط به آب آشامیدنی توزیعی توسط شرکت آب و فاضلاب، شهروندان باید نخستین شیر بعد از کنتور که اغلب داخل پارکینگ یا فضای سبز جلوی در ساختمان است، را باز و پس از چند ثانیه، یک لیوان شفاف بلوری تمیز را پر از آب کنند و ویژگی های ظاهری آب مانند رنگ، بو، ذرات و ناخالصی های موجود را بررسی کنند.

در صورت وجود اِشکال در آب خروجی از شیر بعد از کنتور، بلافاصله با سامانه اطلاع رسانی ۱۲۲ تماس بگیرند؛ ولی چنانچه آب خروجی از نخستین شیر بعد از کنتور فاقد هرگونه مشکل بود، به این معناست که تاسیسات داخلی مشترک باعث بروز مشکل شده است و این امر ناشی از استاندارد نبودن لوله ها یا فرسودگی تاسیسات است که درنتیجه کیفیت آب را دستخوش تغییرات می کند و برای رفع مشکل باید تاسیسات داخلی توسط مشترک ترمیم شود.

در صورتی که طی مدت زمان طولانی از آب شیر برداشت نشده باشد، ضروری است قبل از برداشت آب برای مصرف، حتما آب مانده در لوله ها و تاسیسات تخلیه تا آب تازه وارد لوله ها شود و مورد مصرف قرار گیرد. بعضی مشکلات مزه و بوی آب به مراحل تصفیه یا تکنیک های آن مربوط نیست، بلکه به علت ساکن ماندن آب در انتهای لوله ها، لوله کشی های بلند و شبکه های کم مصرف است.

مخازن و پمپ های شخصی مورد استفاده توسط مشترکان به علت استاندارد نبودن، نصب نشدن به صورت اصولی و شست وشو نشدن درست با تواتر زمانی مناسب، می تواند سبب ایجاد بو، طعم و رنگ در آب شوند.

 چنانچه تاسیسات داخلی مشترکان به مخزن ذخیره آب مجهز باشد، مخازن باید دارای استانداردهای لازم به لحاظ جنس (پلی اتیلن)، رنگ (سفید تا در صورت وجود هرگونه آلودگی و کثیفی قابل رویت و تشخیص باشد)، اندازه (بر اساس جمعیت) و نوع طراحی (دوجداره تا باعث تغییرات دمایی آب نشود و دارای در و محل تخلیه بزرگ باشد تا به راحتی شست وشو شود) باشند و در تواتر زمانی مشخص بازرسی و شست وشو شوند.

مخزن باید در محل مسقف و به دور از نور مستقیم خورشید نگه داری شود. چنانچه در تاسیسات داخلی پمپ نصب شده است، ضروری است محل نصب پمپ بعد از مخزن ذخیره قرار داده شود و مخزن مستقیما از کنتور آب گیری کند.

اگر جنس لوله های تاسیسات مشترکان استاندارد نباشد (در اثر گرما و سرما قوس پیدا کرده باشد) یا لوله ها مستعمل و فرسوده باشند، می توانند سبب ایجاد رنگ، بو و طعم در آب شوند و بر مقبولیت، گوارایی و کیفیت آب اثر منفی داشته باشند.

بررسی کیفیت آب در چاه خصوصی

در برخی از مناطق شهر تهران، مالکان از چاه خصوصی برای تامین آب آشامیدنی استفاده می کنند و دارای دو شبکه آب رسانی هستند که یکی متعلق به شرکت آبفای استان تهران و دیگری شبکه خصوصی ویژه مشترک است که در هنگام کاهش فشار آب، از آن استفاده می شود. در این صورت به علت آلوده بودن آب چاه های خصوصی، استفاده از آن ها سبب ایجاد آلودگی شدید در آب آشامیدنی توزیعی توسط شرکت آب و فاضلاب می شود؛ بنابراین ضروری است که مشترکان به منظور محافظت از سلامت، بهداشت و کیفیت آب دریافتی از شرکت آب و فاضلاب دو سامانه را به هم متصل نکنند و از متصل نبودن دو سامانه  اطمینان کامل داشته باشند.

گاهی آب برداشتی از شیر دارای رنگ سفید است که این رنگ به دلیل هوادهی آب است و باعث افزایش اکسیژن محلول در آب می شود که عاملی برای گوارایی و مقبولیت آب است. چنانچه رنگ سفید آب توام با بوی شدید وایتکس بود، ضروری است بلافاصله با واحد اطلاع رسانی ۱۲۲ تماس گرفته شود تا اقدام های لازم برای رفع مشکل توسط شرکت آب و فاضلاب انجام شود.

برای حذف بوی کلر چه باید کرد؟

 به منظور حذف بوی کلر از آب آشامیدنی، آب برداشتی از شیر باید به مدت پنج دقیقه داخل ظرف تمیزی در دمای اتاق نگه داشته شود و سپس برای آشامیدن مورد استفاده قرار گیرد. به منظور تهیه آب جوش (برای چای و ...) به دلیل ملاحظات بهداشتی، مشترکان باید از شیر آب سرد، آب مورد نیاز را برداشت کنند و برداشت آب از شیر آب گرم به علت آن که مسیر آب گرم کن را طی کرده است، مناسب نیست. همچنین برای تهیه آب جوش، جوشاندن آب به مدت یک تا سه دقیقه کافی است.

 تشکیل رسوب در کتری و سماور ناشی از سختی موقت آب است. سختی موقت آب در اثر حرارت، رسوب می کند. چنانچه از ظروف پیرکس ضدرسوب برای تهیه آب جوش استفاده شود، به دلیل ممانعت از تشکیل رسوب، لایه چربی روی سطح آب جوش یا چای تشکیل می شود.

دستگاه های تصفیه آب در حقیقت آب شیرین کن هستند و برای مناطقی کاربرد دارند که دارای آب های سنگین و شور هستند. در کلان شهر تهران به دلیل استفاده از منابع سطحی آب، آب آشامیدنی توزیعی دارای TDS (کل جامدات محلول) در حد مطلوب بر اساس استاندارد ملی ایران (شماره ۱۰۵۳) است؛ بنابراین در شهر تهران نیاز به استفاده از دستگاه تصفیه خانگی آب نیست.

به منظور پیشگیری از بیماری واگیردار که از طریق تماس دست با شیر آب منتقل می شود، استفاده از شیرهای چشمی در اماکن پر ازدحام مانند مدارس، دانشگاه ها، باشگاه های ورزشی، مساجد، تفریح گاه ها، مراکز بهداشتی، مراکز خرید و ... توصیه می شود.

کلید واژه :

مهتاب باغبان

،

آب

،

آب شرب

،

کیفیت

،

کلر

،

طعم

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

بهره برداری از شبکه‌های آبرسانی 23 هزار هکتار از اراضی کرمانشاه و ایلام

بررسي چگونگي گذرموفق از پيك و تابستان بدون خاموشي

استمرار روند نزولي كاهش تلفات انرژي در شبكه هاي برق غرب مازندران

روابط عمومي نقش مهمي در اطلاع رساني فعاليت هاي سازمان دارد

نصب و راه اندازي SDH و مالتي پلكسر فيبرنوري در پست اورامانات

آخرين وضعيت مصرف برق كشور در 24 ساعت گذشته

اصلاح 430 كيلومتر شبكه براي پايداري برق تابستان

پویش مردمی انرژی امروز ما برای کودکان کار در مشهد

۱۵۲۳ دستگاه تولید غیرقانونی ارز دیجیتال در آذربایجان غربی شناسایی شد

امضای بیش از 5000 تفاهم‌نامه همکاری برای پاسخگویی بار تابستان در کردستان

يك ميليون كولر گازي پربازده ،جایگزین كولرهاي پرمصرف مناطق گرمسير جنوب می‌شود

فراخوان ارسال پرسش از وزیر نیرو به مناسبت هفته دولت

احداث ۴۶ واحد بخار در نیروگاه‌های کشور

ارائه طرح بازچرخانی آب برای رفع مشکلات آبی استان گیلان

افتتاح 2 پروژه برقی استان گیلان در هفته دولت

بارش‌ها نسبت به سال آبي گذشته 7 درصد کاهش یافت

افتتاح 25 پروژه برق‌رسانی در استان کهگیلویه و بویراحمد

انتصاب مدیرعامل جدید شرکت آب منطقه‌ای گلستان

فاز یک نیروگاه ۶ مگاواتی شهرک صنعتی شیراز آماده بهره‌برداری است

چه کسی جلوی جهش تولید سد می‌سازد؟

احداث چهارمین نیروگاه خورشیدی بخش خصوصی در یزد

افزايش 11 درصدي مصرف برق صنايع بزرگ كشور در سال جهش توليد

فقیرترین استان کشور از لحاظ سرانه آبی،استان تهران است

اجرای پایلوت طرح ملی "کمربند هارنس" در توزیع برق استان مرکزی

حل مشکل افت فشار آب روستاهای کویرات استان اصفهان

مبادله تفاهم‌نامه همکاری میان پژوهشگاه نیرو و ساتبا

عدم پاسخگویی ساختارهاي شديدا متمركز مديريت منابع آب

احداث بیش از 900 کیلومتر شبکه برق در قم

افزایش 21 درصدی توليد انرژي در نیروگاه شهيد سليمي نکا

163 میلیون مترمکعب آب در استان مرکزی صرفه‌جویی شد

احیاء و تعادل بخشی راه نجات سفره های زیرزمینی کویر

چند توصیه ساده برای کاهش مصرف برق

افزایش 20 درصدی مصرف آب در خراسان شمالی

خبرنگاران تجسم امانت، مسووليت پذيري وتعهد هستند

معرفی و تقدیر از برترین های دومین جشنواره نیرو و رسانه