کد خبر : ۷۲۶۶۸۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

کاهش ورودی آب به مخازن سدها

حجم آب ورودی به مخزن سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری تا نیمه آذرماه امسال به 5.81 میلیارد مترمکعب رسیده که این رقم سال گذشته در همین بازه زمانی حدود 7.72 میلیارد مترمکعب بوده است.

کاهش ورودی آب به مخازن سدها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در حالی که تصور می شود امسال بارش ها مناسب بوده آمارها حاکی از این است که بارش ها نه تنها خوب نبوده بلکه ورودی آب به مخازن سدها نیز تحت تاثیر این افت بارش ها از کاهش چشمگیری برخوردار شده است.

بنابراین گزارش، بارندگی های امسال نسبت به بارش های بی سابقه سال گذشته 23 درصد کاهش نشان می دهد و همین موضوع موجب شده تا میزان ورودی آب به سدهای کشور 25 درصد کاهش نسبت به پارسال داشته باشد.

حجم آب ورودی به مخزن سدهای کشور سال گذشته 7،72 میلیارد متر مکعب بود بنابراین از ابتدای سال آبی جاری تا نیمه آذرماه امسال ورودی آب به 5.81 میلیارد مترمکعب رسیده که این رقم نشان می دهد که کاهش بارش ها تا چه حد در حجم ورودی آب به سدها تاثیر گذاشته و آن را کاهش داده است.

طبق گزارشات وزارت نیرو میزان بارندگی های کشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه) تاکنون به 66 میلی متر رسیده است که این رقم در مقایسه با سال آبی گذشته کاهش 23 درصدی و در مقایسه با مدت میانگین 51 ساله افزایش 25 درصدی داشته است.

ظرفیت کل مخازن سدهای ایران 50.5 میلیارد مترمکعب است که در حال حاضر 51 درصد از حجم سدهای کشور پر است و میزان آب ذخیره شده در مخازن یاد شده با افزایش 10 درصدی نسبت به سال گذشته به 25.7 میلیارد مترمکعب رسیده است.

هم اکنون در میان 193 بزرگ کشور 64 سد از جمله زاینده رود، داریان، ستارخان، استقلال، لار، ملاصدرا کمتر از 40 درصد آب دارند. همچنین حدود نیمی از سدهای کشور همانند کرج، کرخه، شهیدرجایی و سهند بین 50 تا 70 درصد پر بوده و 17 سد نیز از جمله مسجدسلیمان بین 90 تا 100 درصد پر هستند.

نگاهی به وضعیت سدهای تهران نیز حکایت از آن دارد که میزان آب ورودی به مخازن سدهای پنجگانه استان با کاهش 4 درصدی نسبت به سال گذشته به حدود 152 میلیون مترمکعب رسیده است. در حال حاضر 37 درصد مخزن سدهای استان تهران پر است و آب موجود در سدهای پنجگانه استان (لار، طالقان، کرج، لتیان و ماملو) با افزایش 27 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 700 میلیون مترمکعب رسیده است.

این آمارها نشان می دهد که طبق گفته بختیاری مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران انگاره بارش های مناسب باعث شده تا شهروندان تهرانی مصرف آب شرب آنها در سال جاری هیچ گاه به زیر 3 میلیون متر مکعب کشیده نشود.

محمد رضا بختیاری مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه مردم با این انگاره که وضعیت آب خوب است پس مدیریت مصرف را جدی نمی گیرند گفت: برای اولین بار است که در فصل پاییز مصرف آب در تهران زیر 3 میلیون مترمکعب نیامده است و این در حالیست که آمار سدهای پنج گانه در آذر ماه چندان مناسب نبوده است.

بختیاری یکی از دلایلی که باعث شده مصرف آب شرب بالا باشد همین انگاره بارش های مناسب در ماههای قبل و رها شدن مدیریت مصرف است، گفت: البته بخش زیادی از مردم متوجه این هستند که هنوز وضعیت منابع آب مناسب نیست و در پاییز و زمستان هم باید در مصرف آب شرب دقت کنند .به هر حال وقتی مصرف آب شرب زیر 3 میلیون مترمکعب نمی آید باید دید مشکل کجاست.

کلید واژه :

آب

،

سد

،

حجم آب

،

بارش

،

خشکسالی

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

تخصیص آب حاصل از صرفه‌جویی به منطقه ویژه اقتصادی در هگمتانه

بخشی‌نگری ضايعه‌اي بسيار خسارت‌بار

نشست تخصصی با محوریت آب

تنش آبی همچنان ادامه دارد

وصول ۱۰۷ درصدی مطالبات شرکت های توزیع برق

نیروگاه ها از برنامه جا ماندند

بهره برداری از ۲۸۴ طرح توزیع برق منطقه پنج کشور

تولید برق و حرارت با یک محصول دانش بنیان

رتبه نخست نیروگاه های خورشیدی متعلق به کدام استان است؟

افزایش بارندگی ها نسبت به سال گذشته

افتتاح ۵۳ پروژه در حوزه صنعت برق در ایام دهه فجر

مجلس در آزمونی سخت / تصمیم گیری برای شش نیروگاه خاص یا همراهی با منافع سازندگان !

بهره برداري از 2 هزار ميليارد تومان طرح هاي توزيع نيروي برق سراسر كشور

اهداف سفر یک روزه وزیر نیرو

ساخته شدن آب شیرین کن حرارتی

تهدیدات سایبری در حوزه برق و انرژی

بررسی گزارش وزارت نیرو درباره مصرف آب و برق روستایی در کمیسیون عمران

بررسی سوال نمایندگان از وزیر نیرو در جلسه کمیسیون کشاورزی

آغاز به کار نمایشگاه انرژی در کیش

آماده مدیریت سیلاب احتمالی هستیم

احداث توربین بادی

خشکسالی در میان پرآبی

سیلاب جنوب شرق ایران و پیامد ها

اتصال ۳۸ نیروگاه خورشیدی به شبکه برق

افزایش صادرات برق

برقی شدن ۱۰ میلیون موتور سیکلت

افزایش خروجی آب سدهای خوزستان

ضرورت صرفه جویی در مصرف برق و گاز

نقش موثر صرفه جویی انرژی در اقتصاد ملی

اتصال برق ایران و سوریه از طریق عراق

میانکاله جان گرفت

استفاده از باران های سیل آسا

عطش 20 ساله زمین

همزیستی ۲ هزار ساله ایران با سیل

وارد شدن خسارات زیادی به شبکه برق بر اثر سیل