کد خبر : ۷۲۶۶۹۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تولید آب شیرین برای 80 هزار نفر

مدیر نیروگاه تولید همزمان آب و برق قشم مپنا با بیان اینکه این نیروگاه روزانه 18 هزار مترمکعب آب شیرین تولید و جمعیتی حدود 80 هزار نفر را تحت پوشش قرار می دهد گفت: این نیروگاه پساب را تا دمای قابل تحمل محیط زیست پایین می آورد.

تولید آب شیرین برای 80 هزار نفر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،محمد حسنی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به اینکه نیروگاه تولید همزمان آب و برق قشم مپنا یک نیروگاه 50 مگاواتی است، گفت: این نیروگاه در کنار تولید برق روزانه 18 هزار مترمکعب آب شیرین تولید می کند.

وی افزود: در حال حاضر از این میزان آب تولید شده طی یک قرارداد خرید تضمینی با آب و فاضلاب روستایی قشم روزانه 11250 مترمکعب آب شیرین به آبفا تحویل و به فروش می رسد.

* تولید آب شیرین برای 80 هزار نفر

حسنی با تأکید بر اینکه این میزان  آب تولید شده جمعیتی بالغ بر 80 هزار نفر را تحت پوشش قرار می دهد، اظهار داشت: موضوعی که حائز اهمیت است این است که جمعیت در قشم و طبیعتاً روستاهای این جزیره شناور است و در تابستان تعداد جمعیت کاهش می یابد بنابراین نمی توان با قاطعیت در مورد میزان مصرف و تولید آب اظهارنظر کرد.

وی در پاسخ به این سؤال که قرارداد خرید تضمینی فروش آب به آبفای کشور و آب و فاضلاب روستایی قشم به چه شکل است، افزود: قرارداد خرید تضمینی 20 ساله است و آبفای روستایی قشم نیز با تعرفه عادی آب را به مردم و روستاییان قشم تحویل می دهد.

مدیر نیروگاه تولید همزمان آب و برق مپنا ادامه داد: بهره برداری تجاری نیروگاه قشم در بخش برق در سال 92 و در بخش آب از بهمن ماه سال 94 بود و از همین سال مورد اشاره تاکنون 13 میلیون مترمکعب به آبفای روستایی قشم آب تحویل داده ایم.

حسنی در پاسخ به این سؤال که نیروگاه تولید همزمان آب و برق قشم مپنا 18 هزار مترمکعب آب تولید می کند و 11250 مترمکعب آب را به روستاییان تحویل می دهد مابقی آب تولید شده صرف چه اموری می شود، گفت: مابقی آب تولید شده را به صنایع و پالایشگاه و کشتی ها به فروش می رسانیم.

وی با بیان اینکه خروجی واحدهای تولید آب شیرین کن به روش MED (تبخیری) است، اظهار داشت: خروجی آب از نیروگاه به شکل آب خام و قابل شرب نیست بنابراین در این روش MED یک سری املاح به آن آب اضافه شده و قابل شرب می شود.

مدیر نیروگاه تولید همزمان آب و برق قشم مپنا با بیان اینکه بهترین نقطه برای نصب توربین گازی کنار دریا و مناطق سرد است گفت: نیروگاه تولید همزمان آب و برق قشم در کنار دریا قرار دارد اما دمای هوا بالا است بنابراین بر روی توان تولیدی نیروگاه تأثیر می گذارد.

* پساب نیروگاه را تا دمای قابل تحمل برای محیط زیست پایین می آوریم

وی افزود: مپنا در تولید همزمان آب و برق از اداره استاندارد هم سخت گیرتر است چرا که تمام ملاحظات زیست محیطی را رعایت می کند. 

حسنی در پاسخ به این سؤال که آیا از محیط زیست اخطاری دریافت شده، خاطرنشان کرد: به هیچ وجه چرا که پساب آب دریا را تا دمای قابل محیط زیست پایین آورده و اثرات زیست محیطی را از بین می بریم و آنالیزهای زیست محیطی به نحو احسن انجام می شود.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا آبفا پول فروش آب را به موقع پرداخت می کند، گفت: به هر حال این پول قرارداد خرید تضمینی به سختی پرداخت می شود و بخشی هم به شکل اوراق است.

حسنی ادامه داد: به هر حال این 11250 مترمکعب کمتر از نیاز مصرف روستاییان قشم است و اگر آبفای روستایی قشم درخواست کند مپنا توان افزایش تولید آب را دارد.

* کیفیت بالای آب شیرین تولیدشده در نیروگاه

وی تصریح کرد: به جرأت می توان گفت که کیفیت آب شرب فروخته شده از آب شیرین کن در حد عالی و حتی بهتر از آب معدنی های موجود در بازار است چرا که به طور 24 ساعته آب تولید شده در آزمایشگاه نیروگاه آنالیز کیفی می شود.

مدیر نیروگاه تولید همزمان آب و برق قشم مپنا در خصوص نوسانات نرخ ارز و تأثیر آن بر هزینه های تولید آب، گفت: به هر حال نوسانات نرخ ارز قیمت مواد شیمیایی و خوراکی که به آب تولید شده اضافه می شود را تحت تأثیر قرار داده و قیمت این مواد را افزایش داده است.

کلید واژه :

محمد حسنی

،

نبروگاه

،

آب

،

برق

،

قشم

،

آب شیرین

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

افزایش میزان تولید انرژی در نیروگاه قم نسبت به سال گذشته

اتصال واحد 3 نیروگاه شهید مفتح به شبکه سراسری برق

چهاردهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در تهران

ذخیره سازی نیم میلیون متر مکعب آب در مخزن سد های تغذیه مصنوعی

کلنگ زنی وافتتاح هشت پروژه در غرب ایران همزمان با دهه فجر

سیلاب های بهاره در پیش است

فروشست زمین در محدوده زاینده رود و علت آن

کاهش بارش در شمال کشور نسبت به سال گذشته

سیلاب ها چرا استحصال نمی شوند

جریمه مشترکان پرمصرف ادامه دارد

پیامد استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه شازند

سوخت نیروگاه شهید رجایی چیست؟

سیل به تاسیسات آبی سیستان و بلوچستان چند میلیارد تومان خسارت وارد کرد؟

کاهش بارش ها در حوضه دریای خزر

جبران کمبود نیروی انسانی شرکت های آب و فاضلاب روستایی

تامین بودجه خرید ایستگاه سنجش آلودگی هوا توسط نیروگاه ها

احتمال جاری شدن سیل در سیستان و بلوچستان

قرائت تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

بی اطلاعی وزارت نیرو از درخواست وزیر نفت

سیل و سیلاب ها را باید در ذخیره گاه ها ذخیره کنیم

پرداخت 2 میلیارد تومان پاداش به مشترکان برق خراسان جنوبی

هدف طرح موتور سیکلت های برقی چیست؟

رونمایی از موتورسیکلت های برقی

آلودگی آب آشامیدنی آمریکا

وضعیت قرمز منابع آبی

در سیلاب ابتدای امسال ۳۵ هزار میلیارد تومان خسارت دیدیم

احداث خروجی های پست شهریار

افزودن 134 کیلومتر مدار خط به شبکه برق خوزستان

بهره برداری از ۱۰۴ طرح شرکت توزیع نیروی برق در قزوین همزمان با دهه فجر

خسارت سیل به عشایران سیستان و بلوچستان

الگوی بارش در شمال و جنوب کشور متفاوت است

پایداری وضع آب شیرین در سیستان و بلوچستان

توسعه یافتن زیست بوم فناوری و نوآوری حوزه برق

بهینه شدن کشاورزی در جلگه خوزستان

افزایش اعتبار لایروبی و سدسازی در بودجه 99