کد خبر : ۷۲۶۸۱۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

بررسی نحوه برآورد خسارت وارد شده ناشی از بارندگی شدید در خوزستان

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با تاکید بر لزوم نظارت دانشگاه های علوم پزشکی و مرکز بهداشت خوزستان باید بر روند سم پاشی و گندزایی در مناطق دچار آبگرفتگی گفت: شهرداران و مدیران آب و فاضلاب و فرمانداران ملزم هستند از امروز عملیات لایروبی را به ویژه در اهواز، آبادان، کارون، خرمشهر، و شادگان انجام دهند تا در بارندگی های بعدی دچار مشکل نشویم.

بررسی نحوه برآورد خسارت وارد شده ناشی از بارندگی شدید در خوزستان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،کیامرث حاجی زاده در جلسه بررسی نحوه برآورد خسارت وارد شده ناشی از بارندگی شدید اخیر به اماکن مسکونی، تجاری، خودروها و تاسیسات زیربنایی در خوزستان با اشاره به لزوم برآورد سریع خسارات اظهار کرد: خوزستان استانی است که به دلیل فقدان زیرساخت ها و اشتباهات رایج مدیران، دچار مشکلات عدیده ای است و از استان کثیرالبحران به استان دائم البحران تبدیل شده است.

 مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفت: خوزستان با مدیریت عادی و روتین اداره نمی شود. دستگاه های اجرایی ما مدیران ورزیده و جهادی نیاز دارند تا با فکر و عمل وارد میدان شوند.

حاجی زاده بیان کرد: خوزستان سه سال است که در بحران مدیریت می شود. این موضوع باید آمادگی لازم را در مدیران ایجاد کرده باشد تا در مواقع بحران تصمیم لازم را اتخاذ و اجرا کنند. شجاعت و جسارت، لازمه مدیریت بحران است. مدیری که این ویژگی ها را نداشته باشد نمی تواند در خوزستان مدیریت کند.

وی عنوان کرد: گاهی دستگاه های متولی که وظیفه دارند در میدان حاضر شوند و زودتر از ما متوجه مشکلات شوند، در میدان حضور ندارند. زمانی که در منطقه اتفاقی رخ می دهد، باید دستگاه های متولی زودتر از همه در منطقه حضور یابند تا پیگیر مشکلات شوند نه اینکه پس از بازدید استاندار یا مسئول دیگری، ما موضوع را پیگیری کنیم. نمونه چنین کاری در شهرک دانشگاه اهواز رخ داد.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان عنوان کرد: ضعف ها باید پذیرفته و اصلاح شوند. نباید این ضعف ها در هر بحران تکرار شوند بلکه باید از آنها درس بگیریم. زمانی که بحرانی را تجربه می کنیم، باید پس از آن ضعف ها را کاهش دهیم اما متاسفانه گاهی همان ضعف ها تکرار می شوند.

وی بیان کرد: مشکلاتی که اکنون با آن مواجه هستیم، به دلیل این است که چند دهه در این زمینه کار نشده و اکنون سر باز کرده اند. باید بپذیریم که فاضلاب ما دچار مشکل است و چند نقطه آن ریزش کرده است. اما چرا تاکنون کانال های فاضلاب لایروبی نشده اند؟

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان ادامه داد: با وجود اینکه جلساتی که تشکیل می شود برای پیشگیری است اما در این مدت حتی لایروبی کانال های فاضلاب انجام نشد در حالی که بضاعت لایروبی را داریم.

حاجی زاده افزود: درست است که شهرداری پول ندارد اما اعتبار خود را باید برای اولویت قرار دهد که اکنون اولویت مردم ما وضعیت آب های سطحی است. پس از آبگرفتگی برخی مناطق اهواز، در ۴۸ تا ۷۰ ساعت لوله گذاری انجام و آب های سطحی هدایت شد؛ چرا این اقدامات قبل از وقوع بحران انجام نشده بود؟

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان تصریح کرد: مدیران ما در سطح کشور و به ویژه خوزستان اعتقادی به مقوله پیشگیری ندارند و حاضرند برای انجام اقدامات مورد نیاز پس از بحران، ده ها برابر هزینه کنند اما برای پیشگیری از بحران هزینه ای نکنند.

حاجی زاده گفت: در مردادماه سال جاری در این راستا جلسه ای برگزار شد تا مدیران پیشگیری کنند. علی رغم اینکه هواشناسی پیش بینی خشکسالی کرده بود اما من پیش بینی وقوع سیل را کردم که پس از آن در سطح کشور پیگیر موضوع شدند و عنوان کردم ما پیش بینی وقوع سیل را کردیم اما برخی دستگاه ها پای کار نمی آیند؛ وای به حال آنکه می گفتیم خشکسالی است.

وی عنوان کرد: آیا شهرداری در نقاط آسیب پذیر جهت دفع آب های سطحی نباید لوله گذاری را انجام دهد؟ آیا لایروبی کانال های فاضلاب نباید انجام می شد؟

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با تاکید بر لزوم ترویج فرهنگ بیمه در شهرها تصریح کرد: در یک آپارتمان شهرک دانشگاه چندین خودرو شاسی بلند چند روز تا دو متر زیر آب بودند؛ آیا با پولی که داده می شود، این خسارات قابل جبران است؟ اگر فرهنگ بیمه ترویج داده می شد، شرایط بسیار بهتر بود و خسارت کامل پرداخت می شد.

حاجی زاده با اشاره به چگونگی پرداخت خسارت به آسیب دیدگان بارندگی اخیر، عنوان کرد: در دولت، پرداخت خسارت به ۳۵۰۰ واحد در خوزستان مصوب شده که ۲۵۰۰ واحد از این تعداد، تعمیری و ۱۰۰۰ واحد احداثی هستند.

وی با اشاره به پیگیری انجام شده برای وضعیت منازل مسکونی قدیمی مرکز شهر اهواز، گفت: برخی منازل واقع در باغ شیخ و خیابان ادهم با زلزله ۴.۵ ریشتری فرو می ریزند و ممکن است فاجعه ای رخ دهد؛ وضعیت این منازل نیز پیگیری خواهد شد.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با اشاره به چگونگی پرداخت خسارات به واحدهای مسکونی آسیب دیده در بارندگی اخیر گفت: برای احداث واحدهای مسکونی شهری، ۱۲ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض و ۵۰ میلیون تومان وام ۴ درصد و برای اسکان موقت نیز ۱۲ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض در نظر گرفته شده است.

حاجی زاده ادامه داد: برای منازل روستایی نیز ۱۰ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض و ۴۰ میلیون تومان وام ۴ درصد و ۱۰ میلیون تومان برای اسکان موقت در نظر گرفته شده است.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفت: همچنین برای تامین لوازم معیشتی و خانگی ۳۵۰۰ واحد، ۵ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض و ۱۵ میلیون تومان وام ۴ درصد در نظر گرفته شده است. البته این خسارات به منازلی پرداخت می شود که آب وارد منازل شده و دچار آسیب شده اند. خسارات وارد شده به تاسیسات زیربنایی نیز باید برآورد شود.

وی عنوان کرد: دانشگاه های علوم پزشکی و مرکز بهداشت خوزستان باید بر روند سم پاشی و گندزایی در مناطق دچار آبگرفتگی نظارت داشته باشند زیرا در برخی مناطق هنوز این کار انجام نشده است.

حاجی زاده بیان کرد: شهرداران و مدیران آب و فاضلاب و فرمانداران ملزم هستند از امروز عملیات لایروبی را به ویژه در اهواز، آبادان، کارون، خرمشهر، و شادگان انجام دهند تا در بارندگی های بعدی دچار مشکل نشویم. همچنین اقدمات مورد نیاز در ۱۷ تا ۱۸ منطقه آسیب پذیر برای دفع آب های سطحی انجام شود.

وی عنون کرد: برآورد خسارات باید هر چه سریع تر انجام شود که تا هفته آینده سهمیه محلات شهرهای مختلف داده شود.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با اشاره به لزوم ارائه آمار خسارات واردشده به شهرستان های دچار آسیب از بارندگی اخیر از سوی فرمانداران، گفت: اینکه فرمانداری اهواز و کارون آماری از خسارات واردشده ارائه نداده اند به معنی این است که در این چند روز کاری نکرده اند و به خود زحمتی نداده اند.

 

منبع:ایسنا

کلید واژه :

کیامرث حاجی زاده

،

سیل

،

باران

،

بحران

،

مدیریت بحران

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

به تعویق افتادن نمايشگاه بين‌المللي انرژي‌هاي تجديدپذير به دلیل ملاحظات بهداشتی

ذخیره ٢٩٠ میلیون مترمکعب آب در سدهای مازندران

موکول شدن برگزاری مراسم‌ مواجهه صحیح با سیلاب در مدارس به ماه‌های آتی

افتتاح ۱۲۵ میلیارد تومان پروژه صنعت برق در بجنورد توسط وزیر نیرو

پشتیبانی 55 گروه فنی توزیع برق استان سمنان از برگزاری انتخابات

افزایش نرخ خرید تضمینی تجدیدپذیرها، خون تازه در رگ تولیدکنندگان

برگزاری اولین کنفرانس ملی مجازی تاب آوری صنعت برق در مازندران

سیاست های مقابله با کم آبی

سفر وزیر نیرو به خراسان شمالی

صرفه جویی 7 هزار میلیارد تومانی در مصرف برق

پایداری شبکه توزیع برق تهران در زمان برگزاری انتخابات

نجات آب، دغدغه ذهنی دانش آموزان

آیا خاموشی در کشور ادامه دارد؟

برآورد خسارت ۸۷ میلیاردی برف استان گیلان

صرفه جویی 7هزار میلیارد تومانی

برگزاری رویداد توسعه فناوری در صنعت برق

وضعیت آب در ایران بحرانی است؟

موافقت اولیه دولت های فرانسه و آلمان برای همکاری در پروژه های ساخت نیروگاه های برق در لبنان

آلودگی هوا با مازوت

اطلاعیه وزارت نیرو درباره زمان مصاحبه با معرفی‌شدگان هفتمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی

بیش از 3000 پروژه برقی در استان تهران اجرا شد

ایران جزو پنج کشور برتر سد سازی در دنیاست

اختلال شبکه های تولید و توزیع انرژی با گرمایش زمین

پربارش ترین و کم بارش ترین استان های کشور

تاکید بر تامین حق آبه تالاب ها و رودخانه های در معرض خطر

احتمال قطع صاردات برق به دلیل تامین نشدن گاز مورد نیاز نیروگاه ها

همایش «انرژی برق-آبی، آسیای مرکزی و خزر» در بیشکک آغاز به کار کرد

موکول کردن خاموشی ها به بعد از انتخابات

بیش از هفت میلیون نفر جمعیت روستایی در کشور به آب پایدار متصل شده اند

تمام نیروگاه های حرارتی بر پایه سوخت گاز طراحی شده اند

ارائه پیشنهاد تشویق مشترکان خوش مصرف برق و گاز طبیعی

افزایش مصرف مازوت در نیروگاه های بخاری در سال 98

اجرا ۱۶ پروژه فوق توزیع در استان‌های تهران، قم و البرز با مشارکت بخش خصوصی

ایجاد چالش آبی با افزایش برداشت از منابع زیرزمینی

آبگیری مجدد رودخانه ها از طریق حذف سد