کد خبر : ۷۲۶۸۵۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مصرف سوخت در نیروگاه های حرارتی

مدیرکل دفتر مطالعات اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق ایران می گوید در سال گذشته ۶ میلیارد لیتر گازوئیل و ۳.۵ میلیارد…

مصرف سوخت در نیروگاه های حرارتی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،آلودگی هوا ناشی از فعالیت نیروگاه های تولید برق، بحثی است که با تشدید وضعیت آلایندگی ها بیشتر مورد توجه قرار می گیرد؛ بنا بر آمارهای رسمی ظرفیت نصب شده نیروگاه های کشور اکنون به رقم ۸۵ هزار مگاوات رسیده که نیروگاه های حرارتی با ظرفیت ۶۶ هزار و ۲۹۱ مگاوات جایگاه نخست را در این بین به خود اختصاص داده اند، سایر نیروگاه ها مانند نیروگاه های اتمی، برق آبی و تجدیدپذیر روی هم ۱۰ درصد تولید برق را برعهده دارند.

نیروگاه های حرارتی انواع مختلفی مانند بخاری، سیکل ترکیبی، گازی و دیزلی دارند که برای تولید برق نیازمند مصرف سوخت های فسیلی نظیر گاز طبیعی  و گازوئیل هستند.

از مجموع ظرفیت نامی نیروگاه های نصب شده در کشور، ۲۲ درصد به واحدهای بخار، ۳۵ درصد به واحدهای گاز،  ۲۵ درصد به واحدهای سیکل ترکیبی و مابقی به نیروگاه های دیزلی اختصاص دارد و از مجموع نیروگاه های حرارتی موجود در کشور، ۴۲ واحد دولتی، ۶۰ واحد خصوصی و ۲۱ واحد در اختیار صنایع بزرگ است.

قدمت نیروگاه های حرارتی

بررسی قدمت نیروگاه های حرارتی کشور نشان می دهد۶۲۲ مگاوات از این نیروگاه ها عمری بالای ۵۰ سال و سه هزار و ۴۶۶ مگاوات معادل چهاردرصد این نوع نیروگاه ها هم از عمری بالای ۴۰ سال برخوردارند، هرچه سن یک نیروگاه حرارتی افزایش یابد به قولی فرسوده تر شود، میزان آلایندگی آن بیشتر خواهد شد.

اکنون ۳۱ درصد نیروگاه های حرارتی معادل ۲۰ هزار و ۹۶ مگاوات عمری بین ۲۰ تا ۴۰ سال دارند و ۶۵ درصد معادل ۴۲ هزار و ۷۲۹ مگاوات با عمری کمتر از ۲۰ سال مشغول تولید برق مورد نیاز کشور هستند.

مصرف سوخت در نیروگاه های حرارتی

«رضا صمدی» مدیرکل دفتر مطالعات اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق ایران در باره روند مصرف سوخت این نیروگاه ها به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: نیروگاه های حرارتی برای تولید برق نیازبه سوزاندن انواع سوخت های فسیلی مانند گاز طبیعی و گازوئیل دارند که با احتراق آنها انرژی مورد نیاز برای تولید برق را به دست می آورند.

صمدی می گوید: نیروگاه های حرارتی، اکنون ۹۰ درصد برق کشورمان را از محل سوزاندن سوخت هایی مانند گاز طبیعی، گازوئیل و مازوت تامین می کند.

به گفته وی، در سال گذشته ۶۷ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی، ۶ میلیارد لیتر گازوئیل و ۳.۵ میلیارد لیتر مازوت در نیروگاه های کشور مصرف شده است.

در این ارتباط، شرکت کنترل کیفیت هوا دو سال پیش در گزارش سهم بندی صنایع آلاینده شهر تهران، سهم نیروگاه ها را از آلاینده های گازی ۵.۳ درصد و سهم آنها در ذرات معلق را ۱۲.۱ درصد برآورد کرد.

البته ممکن است این سهم در سایر استان ها بیشتر باشد چرا که به گفته «غلامرضا مهرداد» مدیرکل دفتر پشتیبانی فنی نیروگاه های برق حرارتی، سوخت مازوت در نیروگاه های اطراف تهران استفاده نمی شود.

مدیر کل دفتر پشتیبانی فنی نیروگاه های برق حرارتی اعلام کرد: برخی نیروگاه ها مانند نیروگاه بندرعباس از سوخت مازوت استفاده می کنند.

به گفته وی، میزان مصرف سوخت مازوت در نیروگاه ها، کمتر از ۱۰درصد مابقی سوخت ها است.

«رضا صمدی» مدیرکل دفتر مطالعات اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق ایران در این خصوص به ایرنا گفت: سوزاندن این سوخت ها تاثیر بالایی در افزایش آلودگی هوا دارد؛ البته این افزایش آلودگی فقط به نیروگاه ها ارتباط ندارد بلکه سایر صنایعی هم که از این نوع سوخت ها استفاده می کنند در روند افزایش آلودگی هوای شهرها نقش موثری دارند.

صمدی گفت: نیروگاه ها به طور معمول با استفاده از گاز طبیعی فعالیت می کنند، اما در زمستان با در اولویت قرار گرفتن تامین گاز شهری، مصرف سوخت های مایع در نیروگاه ها افزایش و به دنبال آن میزان آلایندگی نیروگاه ها افزایش می یابد.

این مقام مسوول با بیان اینکه مصرف گاز طبیعی برای کاهش آلودگی ها بهتر است، افزود: مصرف گازوییل و مازوت به خصوص در فصول سرد سال به همراه بروز پدیده وارونگی دما (اینورژن) تاثیر بالایی در آلودگی هوا دارند.

صمدی ادامه داد: سهم نیروگاه ها و سایر صنایع مصرف کننده سوخت های سنگین در آلودگی بسیار بالا است؛ گر چه نیروگاه ها درسال های اخیر بیشتر گاز سوز شده اند ولی مصرف بیشتر گاز در بخش خانگی در فصول سرد، میزان مصرف گاز نیروگاه ها را کاهش می دهد.

مدیرکل دفتر مطالعات اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی گفت: آلودگی هوا ناشی از فعالیت نیروگاه ها زمانی بیشتر بروز می کند که سوخت این نیروگاه ها از گاز طبیعی به مازوت تغییر یابد و این آلودگی ها هم به خاطر ورودی آنها است؛ وقتی ورودی نیروگاه مازوتی باشد که ۳ درصد گوگرد دارد، این گوگرد از دودکش ها خارج می شود که به شدت آلودگی ها می افزاید.

«رضا اردکانیان» وزیر نیرو سوم دی ماه امسال در رابطه با برنامه های وزارت نیرو برای کاهش آلودگی هوا گفت: وزارت نیرو از مدتها قبل درصدد ایفای نقش فعال در کاهش آلودگی های هوا بوده که در این راستا استفاده از گاز به جای سوختهای مایع به ویژه در کلانشهرها را در دستور کار قرار داده اما سوخت های مایع هم از حیث نقشی که در تولید ذرات معلق خواهند داشت درجات مختلفی دارند.

وزیر نیرو با اشاره به همکاری نزدیک وزارت نفت با وزارت نیرو  گفت: در نشست هیات وزیران تصمیمات خوبی در این زمینه گرفته شد؛ بنابر این انتظار داریم هرچند فصل سرما آغاز شده و مصرف گاز در سطح کشور افزایش پیدا کرده است اما همکاران در وزارت نفت بتوانند میزان بیشتری گاز به نیروگاه ها برای مصرف سوخت اختصاص دهند.

اردکانیان افزود: در کنار همه موارد مربوط به توسعه نیروگاه ها، احداث و بهره برداری از نیروگاه های تجدیدپذیر که انرژی پاک تولید می کنند نیز در دستور کار است که نقشی تعیین کننده  در کاهش آلودگی هوا خواهند داشت.

 

منبع:ایرنا

کلید واژه :

سوخت

،

نیروگاه

،

سیکل ترکیبی

،

برق

،

واحد بخار

،

نیروگاه حرارتی

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

افزایش میزان تولید انرژی در نیروگاه قم نسبت به سال گذشته

اتصال واحد 3 نیروگاه شهید مفتح به شبکه سراسری برق

چهاردهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در تهران

ذخیره سازی نیم میلیون متر مکعب آب در مخزن سد های تغذیه مصنوعی

کلنگ زنی وافتتاح هشت پروژه در غرب ایران همزمان با دهه فجر

سیلاب های بهاره در پیش است

فروشست زمین در محدوده زاینده رود و علت آن

کاهش بارش در شمال کشور نسبت به سال گذشته

سیلاب ها چرا استحصال نمی شوند

جریمه مشترکان پرمصرف ادامه دارد

پیامد استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه شازند

سوخت نیروگاه شهید رجایی چیست؟

سیل به تاسیسات آبی سیستان و بلوچستان چند میلیارد تومان خسارت وارد کرد؟

کاهش بارش ها در حوضه دریای خزر

جبران کمبود نیروی انسانی شرکت های آب و فاضلاب روستایی

تامین بودجه خرید ایستگاه سنجش آلودگی هوا توسط نیروگاه ها

احتمال جاری شدن سیل در سیستان و بلوچستان

قرائت تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

بی اطلاعی وزارت نیرو از درخواست وزیر نفت

سیل و سیلاب ها را باید در ذخیره گاه ها ذخیره کنیم

پرداخت 2 میلیارد تومان پاداش به مشترکان برق خراسان جنوبی

هدف طرح موتور سیکلت های برقی چیست؟

رونمایی از موتورسیکلت های برقی

آلودگی آب آشامیدنی آمریکا

وضعیت قرمز منابع آبی

در سیلاب ابتدای امسال ۳۵ هزار میلیارد تومان خسارت دیدیم

احداث خروجی های پست شهریار

افزودن 134 کیلومتر مدار خط به شبکه برق خوزستان

بهره برداری از ۱۰۴ طرح شرکت توزیع نیروی برق در قزوین همزمان با دهه فجر

خسارت سیل به عشایران سیستان و بلوچستان

الگوی بارش در شمال و جنوب کشور متفاوت است

پایداری وضع آب شیرین در سیستان و بلوچستان

توسعه یافتن زیست بوم فناوری و نوآوری حوزه برق

بهینه شدن کشاورزی در جلگه خوزستان

افزایش اعتبار لایروبی و سدسازی در بودجه 99