کد خبر : ۷۲۶۹۲۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایش کیفیت منابع آب در دستورکار 6 استان جنوب کشور

نشست منطقه‌ای کارگروه‌های اجرایی نظام مدیریت جامع کیفیت منابع آب منطقه 6 کشور با حضور مدیرکل دفتر نظام‌های بهره‌برداری و حفاظت آب و آبفا وزارت نیرو و به میزبانی شرکت آب منطقه‌ای بوشهر برگزار شد.

پایش کیفیت منابع آب در دستورکار 6 استان جنوب کشور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،به‌ نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، شاهپور رجایی، مدیرکل دفتر نظام‌های بهره برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو در پنجمین جلسه کارگروه نظام مدیریت جامع کیفیت منابع آب که با حضور نمایندگان استان‌های بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، فارس و خوزستان برگزار شد، اظهار داشت: علاوه بر نظارت بر مسائل کمی منابع آب، بررسی و کنترل کیفی این منابع نیز به صورت مستمر در دستور کار وزارت نیرو قرار دارد.

وی، پساب‌های فاضلاب شهری و روستایی، پسماندهای محیط شهری و روستایی، پساب‌های صنعتی و زه آب‌های کشاورزی را از مهم‌ترین موارد آلوده کننده منابع آب نامید و اضافه کرد: ورود این آلاینده ها به منابع آب، اندک آب در دسترس را نیز دچار مشکلات کیفی می‌کند.

رجایی تصریح کرد: در حوزه حفاظت کیفی صدد آن هستیم تا با شناسایی آلاینده های تهدید کننده کیفیت منابع آب و تولید نقشه کیفی آن، به علاج بخشی کیفی منابع آب بپردازیم.

مدیرکل دفتر نظام های بهره برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو نقاط مختلفی از کشور را متاثر از پدیده آلودگی کیفی خواند و گفت: استان بوشهر نیز این پدیده را تجربه می کند و در شهرستان دشتستان، زه آب های بخش کشاورزی به رودخانه های دالکی، شاپور و حله وارد شده و موجب کاهش کیفیت آب رودخانه های مذکور می‌شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: بخشی از منابع آب زیرزمینی استان نیز تحت تاثیر فاضلاب های شهری هستند و با توجه به عدم وجود شبکه دفع فاضلاب در برخی از شهرها و به مرور زمان، به آب های زیرزمینی نشت پیدا کرده و باعث افت کیفی این مناطق شده است.

رجایی بیان کرد: در شهرستان های عسلویه، کنگان و دیر وجود تاسیسات نفتی، یکی از منابع اصلی آب استان که همان دریا می باشد را دچار آلودگی می‌کند.

مدیرکل دفتر نظام های بهره برداری و حفاظت آب و آبفا وزارت نیرو تصریح کرد: رویکرد اصلی وزارت نیرو، شناسایی آلاینده ها و اتخاذ تدابیری جهت جلوگیری از آلودگی منابع آب در دسترس است.

رجایی در ادامه به تشریح برنامه های مدیریت منابع آب در استان بوشهر پرداخت و گفت: یکی از مهم ترین برنامه های حوزه آب استان بوشهر که به خوبی توسط استاندار این استان حمایت می شود، کاهش اتکا به منابع آب شرب خارج از استان است.

وی افزود: با توجه به ساحلی بودن استان بوشهر می‌بایست از ظرفیت های موجود استفاده کنیم و برنامه تامین آب شرب بوشهر، هدف گذاری تامین 40 درصد از آب شرب این استان تا افق 1404 را دارد.

رجایی اظهار داشت: در کنار تامین آب از منابع جدید، کاهش هدررفت نیز یکی از رسالت های اصلی بخش آب استان بوشهر است و این برنامه در حال حاضر در دست اجراست.

مدیرکل دفتر نظام های بهره برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو ارتقای بهره وری و افزایش راندمان آب در بخش کشاورزی را یکی دیگر از برنامه‌های مهم مدیریت آب استان بوشهر نامید.

وی اظهار داشت: منابع محدود در کنار تقاضای زیاد بخش کشاورزی، روش های آبیاری سنتی و غرقابی را غیرقابل توجیه می سازد.

رجایی تصریح کرد: در حال حاضر با مصرف حدود 3500 لیتر آب، یک کیلو محصول تولید می شود و این در حالی است که می توان با کمتر از هزار لیتر نیز به همان میزان محصول دست یافت.

این مقام مسئول گفت: طرح نخلستان با هدف ارتقا بهره وری آب در نخیلات استان بوشهر، اگرچه عقب ماندگی هایی دارد اما در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از وظایف ما در کنار تامین آب و کاهش هدررفت آن، پیگیری ملی و استانی این طرح و به ثمر رساندن آن است.
در این نشست رئیس گروه نظام‌های پایش کیفی آب و آبفا وزارت نیرو، رئیس گروه حفاظت کیفی و محیط زیست شرکت مدیریت منابع آب ایران، مدیران عامل صنعت آب و آبفا استان بوشهر و اعضای کارگروه های استانی مدیریت کیفیت منطقه 6 کشور، به بیان چالش ها و بررسی راهکارهای مدیریت کیفیت منابع آب پرداختند.

کلید واژه :

شاهپور رجایی

،

آب

،

برق

،

بوشهر

،

خشکسالی

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

افزایش میزان تولید انرژی در نیروگاه قم نسبت به سال گذشته

اتصال واحد 3 نیروگاه شهید مفتح به شبکه سراسری برق

چهاردهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در تهران

ذخیره سازی نیم میلیون متر مکعب آب در مخزن سد های تغذیه مصنوعی

کلنگ زنی وافتتاح هشت پروژه در غرب ایران همزمان با دهه فجر

سیلاب های بهاره در پیش است

فروشست زمین در محدوده زاینده رود و علت آن

کاهش بارش در شمال کشور نسبت به سال گذشته

سیلاب ها چرا استحصال نمی شوند

جریمه مشترکان پرمصرف ادامه دارد

پیامد استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه شازند

سوخت نیروگاه شهید رجایی چیست؟

سیل به تاسیسات آبی سیستان و بلوچستان چند میلیارد تومان خسارت وارد کرد؟

کاهش بارش ها در حوضه دریای خزر

جبران کمبود نیروی انسانی شرکت های آب و فاضلاب روستایی

تامین بودجه خرید ایستگاه سنجش آلودگی هوا توسط نیروگاه ها

احتمال جاری شدن سیل در سیستان و بلوچستان

قرائت تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

بی اطلاعی وزارت نیرو از درخواست وزیر نفت

سیل و سیلاب ها را باید در ذخیره گاه ها ذخیره کنیم

پرداخت 2 میلیارد تومان پاداش به مشترکان برق خراسان جنوبی

هدف طرح موتور سیکلت های برقی چیست؟

رونمایی از موتورسیکلت های برقی

آلودگی آب آشامیدنی آمریکا

وضعیت قرمز منابع آبی

در سیلاب ابتدای امسال ۳۵ هزار میلیارد تومان خسارت دیدیم

احداث خروجی های پست شهریار

افزودن 134 کیلومتر مدار خط به شبکه برق خوزستان

بهره برداری از ۱۰۴ طرح شرکت توزیع نیروی برق در قزوین همزمان با دهه فجر

خسارت سیل به عشایران سیستان و بلوچستان

الگوی بارش در شمال و جنوب کشور متفاوت است

پایداری وضع آب شیرین در سیستان و بلوچستان

توسعه یافتن زیست بوم فناوری و نوآوری حوزه برق

بهینه شدن کشاورزی در جلگه خوزستان

افزایش اعتبار لایروبی و سدسازی در بودجه 99