کد خبر : ۷۲۶۹۳۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

خسارت های سیل هرمزگان

استان هرمزگان طی چند روز گذشته باران های بی سابقه ای را تجربه کرد که باعث آسیب رسیدن به بخش هایی مختلفی از زیر ساخت ها و تاسیسات شهری در بندرعباس، قشم، بستک و جاسک شد.

خسارت های سیل هرمزگان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،به نقل از خبرگزاری مهر ، روز پنج شنبه بنا بر هشدار سازمان هواشناسی و وزارت نیرو در خصوص بروز سیل در پی بارش های کم سابقه در استان هرمزگان جلسه پاسخ به مدیریت بحران استان تشکیل جلسه داد و تمام دستگاه های اجرایی سراسر استان و فرمانداری ها در تمام سطوح به حالت آماده باش درآمدند.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور هر کدام به طور جداگانه از آخرین وضعیت سیل در استان هرمزگان با خبر شدند و دستورات لازم جهت هماهنگی و ارائه خدمات بهتر به مناطق سیل زده داده شد.

میزان بارندگی در استان هرمزگان

مجید رنجبر مدیرکل هواشناسی استان هرمزگان اظهار کرد: مجموع بارش از سامانه بارشی اخیر در استان هرمزگان تا ساعت ۰۶:۳۰ شنبه به ترتیب قشم ۲۰۷.۸، بندرعباس ۱۶۴.۹، سیریک ۱۳۲.۸، رودان ۱۳۴، میناب ۱۰۴.۵، بستک ۹۹.۵، قشم فرودگاه ۹۵.۲، سردشت بشاگرد ۸۵.۹، ابوموسی ۸۰.۹، بندرخمیر ۷۲.۶، بندرلنگه ۷۰.۳، سیریک ۴۴.۴، کیش ۴۲.۶، جاسک ۳۰.۶، حاجی آباد ۲۹.۴، پارسیان ۲۷.۱ و لاوان ۲۳.۲ بوده است.

خسارت به ۳۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی پارسیان

بارش باران به بیش از ۳۰۰ هکتار از زمین های زیر کشت گوجه فرنگی روستای هشنیز پارسیان بین هشتاد تا در صددرصد خسارت وارد کرد.

مدیر جهاد کشاورزی پارسیان خسارت وارد شده را بیش از پانزده میلیارد تومان اعلام کرد.

بنا بر گزارش اداره هواشناسی روستای هشنیز بارش ۱۲۳ میلیمتری را تجربه کرده بود.

۲۰ نفر در سیل جاسک محاصره شدند

محمد رادمهر فرماندار جاسک به رسانه ها اعلام کرد: رودخانه گابریک در شهرستان جاسک به صورت بی سابقه ای طغیان کرده است و در پی آن چهار روستا در محاصره بی سابقه سیل قرار گرفته اند.

وی با ذکر این نکته که حدود ۲۰ نفر در این روستا محاصره سیلاب شدید قرار گرفتند و بر فراز ساختمان منزل مسکونی قرار گرفتند، عنوان کرد: برای جابجایی و انتقال این افراد که در سیلاب محاصره شده بودند از نیروهای تکاور ارتش درخواست کمک کرده ایم تا در صورت نیاز از بالگرد نیز برای این منظور استفاده کنیم.

فرماندار جاسک با بیان اینکه بارش باران در بالادست شهرستان جاسک شدت زیادی داشته است، تصریح کرد: شهر جاسک ۸۰ میلی متر بارندگی را تجربه کرده است و مکان های امنی را برای مردم ساکن در روستاهای در معرض سیل تعیین کرده ایم که بتوانیم آنها را به سرعت اسکان دهیم.

رادمهر ابراز داشت: یگان های مختلفی از ارتش جمهوری اسلامی و سپاه نیز برای امدادرسانی به مردم اعلام آمادگی کرده اند که به سوی مناطق روستایی اعزام شده اند.

آب گیری ۱۳۱ میلیون متر مکعبی سدهای هرمزگان

در عین حال مدیرعامل آب منطقه ای استان هرمزگان نیز گفته است که به دنبال بارش های کم سابقه در هرمزگان سد جگین جاسک سرریز شد. تا ظهر امروز سد جگین پس از حدود ۵۶ میلیون متر مکعب آبگیری سر ریز کرد.

مدیرعامل آب منطقه ای استان با ذکر این نکته که ظرفیت مفید سد جگین ۲۱۰ میلیون متر مکعب است، تشریح کرد: سد جگین آب آشامیدنی شهرستان های جاسک، بشاگرد و ۳ هزارو ۵۰۰ هکتار از زمین کشاورزی را تأمین می کند.

تاکنون سد استقلال میناب ۵۰ میلیون متر مکعب، شمیل و نیان ۲۰ میلیون متر مکعب و سرنی ۱۵ میلیون متر مکعب آبگیری شده است.

قطعی برق ۵۱ روستا

احمد غیبی، معاون مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان نیز اظهار داشت: به دنبال بارش باران شدید و کم سابقه در هرمزگان برق ۵۱ روستای بخش سندرک و پمج روستای قشم و شهرک صنعتی گچین قطع است.

وی عنوان کرد: آب شهر بستک و منطقه فرامرزان نیز قطع است. مشکل قطعی برق و آب این مناطق تا عصر امروز برطرف می شود.

معاون مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان ابراز داشت: مسیرهای میناب به هشتبندی، میناب به جاسک، بشاگرد به گافر و پارمون، میناب به کرگان و بستک به لار بسته است.

غیبی تشریح کرد: مسیر بندرلنگه به پارسیان، رودان به زیارتعلی، ارمک به پارسیان، رویدر به کهورستان و جاسک به بشاگرد و گوهران به سردشت نیز بسته شده است.

وی با بیان اینکه مأموران راهداری در تلاش هستند تا مسیرهای جاده ای را پس از فروکش کردن آب بازگشایی کنند، ابراز داشت: خطوط تلفن در همه نقاط استان وصل است و برآورد خسارات به زیرساخت ها پس از جمع بندی نهایی اعلام می شود.

قطعی آب شرب بندر خمیر

امیریان، معاون نظارت بر بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: بر اثر وقوع سیلاب و طغیان رودخانه ها، شبکه انتقال آب بندر خمیر و روستاهای اطراف آن قطع شده است و تا ۲۴ ساعت آینده وصل خواهد شد.

وی عنوان کرد: تیم اتفاقات بصورت شبانه روزی برای برگشت آب به مدار مشغول عملیات است.

۳۵ منزل در سیریک دچار آب گرفتگی شد

جمالدینی، فرماندار شهرستان سیریک اظهار کرد: رودخانه چالاک در بخش بمانی طغیان کرده است و در پی آن راه ارتباطی مردم روستاهای دودر، کنارجو، زمین ملأ، سرگلم و روستای لبنی بالا با مرکز بخش و شهرستان سیریک قطع شده است.

وی عنوان کرد: طغیان رودخانه های مرگ، دهارن و گز نیز موجب بسته شدن راه های ارتباطی روستاهای مهمانی، گرائیگ، پاراف، سردرنگ، گوجگ، میاندر، جوشکی، دل آسا، گدو، پگو و قلموئی در بخش مرکزی با مرکز شهرستان شده است.

فرماندار شهرستان سیریک ابراز داشت: بر اثر بارش شدید باران و طغیان رودخانه ها بیش از ۳۵ منزل مسکونی دچار آب گرفتگی شد.

غرق و مفقود شدن دو نفر در رودخانه پاهتک بشاگرد

احمد محمودی، فرماندار بشاگرد بیان داشت: دو فرد بشاگردی که قصد عبور از رودخانه طغیانی پاهتگ این شهرستان را داشته اند، متأسفانه گرفتار شدید باران می شوند و یک نفر از آنها اسیر جریان بالای آب می شود.

وی با بیان اینکه یکی از افراد با تلاش نیروهای امدادی از سیل در رودخانه نجات پیدا می کند، افزود: فرد دیگر متأسفانه به فاصله بیش از یک کیلومتر پائین تر از رودخانه با پیکر بی جان یافته می شود.

فرماندار بشاگرد خاطرنشان کرد: از عموم شهروندان و بخصوص از دهیاران خواسته ایم که اطلاع رسانی لازم را در خصوص نامساعد بودن وضعیت راه ها به عمل آورند تا مبادا از عرض رودخانه ها و آبنماها در زمان طغیان عبور شود.

احمدی تأکید کرد: از این موتو سوار و همراهش نیز بارها خواسته می شود که ریسک عبور از آبنما را نکنند اما بی توجه به هشدارها به حریم رودخانه وارد می شوند و این حادثه رقم می خورد.

مرگ یک جوان بستکی در اثر ورود به آب نما

سید شمس الدین قتالی عصر امروز از مرگ یک جوان بستکی در اثر ورود به آبنمای یکی از رودخانه های فصلی خبر داد و گفت: اکیپ های مختلف مردمی از روز گذشته در پی مفقود شدن این جوان به دنبال او می گشتند که عصر امروز جسد این جوان در پایین دست رودخانه پیدا شده است.

فرماندار بستک تصریح کرد: بارها از مردم خواسته ایم که در زمان بارش های سیل آسا از ورود به حریم رودخانه های فصلی خودداری کنند اما ورود به این آبنماها برای گذر از رودخانه ها سبب مرگ این جوان شد.

کلید واژه :

هرمزگان

،

سیل

،

کشاورزی

،

جاسک

،

رودخانه گاریک

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

بهره برداری از شبکه‌های آبرسانی 23 هزار هکتار از اراضی کرمانشاه و ایلام

بررسي چگونگي گذرموفق از پيك و تابستان بدون خاموشي

استمرار روند نزولي كاهش تلفات انرژي در شبكه هاي برق غرب مازندران

روابط عمومي نقش مهمي در اطلاع رساني فعاليت هاي سازمان دارد

نصب و راه اندازي SDH و مالتي پلكسر فيبرنوري در پست اورامانات

آخرين وضعيت مصرف برق كشور در 24 ساعت گذشته

اصلاح 430 كيلومتر شبكه براي پايداري برق تابستان

پویش مردمی انرژی امروز ما برای کودکان کار در مشهد

۱۵۲۳ دستگاه تولید غیرقانونی ارز دیجیتال در آذربایجان غربی شناسایی شد

امضای بیش از 5000 تفاهم‌نامه همکاری برای پاسخگویی بار تابستان در کردستان

يك ميليون كولر گازي پربازده ،جایگزین كولرهاي پرمصرف مناطق گرمسير جنوب می‌شود

فراخوان ارسال پرسش از وزیر نیرو به مناسبت هفته دولت

احداث ۴۶ واحد بخار در نیروگاه‌های کشور

ارائه طرح بازچرخانی آب برای رفع مشکلات آبی استان گیلان

افتتاح 2 پروژه برقی استان گیلان در هفته دولت

بارش‌ها نسبت به سال آبي گذشته 7 درصد کاهش یافت

افتتاح 25 پروژه برق‌رسانی در استان کهگیلویه و بویراحمد

انتصاب مدیرعامل جدید شرکت آب منطقه‌ای گلستان

فاز یک نیروگاه ۶ مگاواتی شهرک صنعتی شیراز آماده بهره‌برداری است

چه کسی جلوی جهش تولید سد می‌سازد؟

احداث چهارمین نیروگاه خورشیدی بخش خصوصی در یزد

افزايش 11 درصدي مصرف برق صنايع بزرگ كشور در سال جهش توليد

فقیرترین استان کشور از لحاظ سرانه آبی،استان تهران است

اجرای پایلوت طرح ملی "کمربند هارنس" در توزیع برق استان مرکزی

حل مشکل افت فشار آب روستاهای کویرات استان اصفهان

مبادله تفاهم‌نامه همکاری میان پژوهشگاه نیرو و ساتبا

عدم پاسخگویی ساختارهاي شديدا متمركز مديريت منابع آب

احداث بیش از 900 کیلومتر شبکه برق در قم

افزایش 21 درصدی توليد انرژي در نیروگاه شهيد سليمي نکا

163 میلیون مترمکعب آب در استان مرکزی صرفه‌جویی شد

احیاء و تعادل بخشی راه نجات سفره های زیرزمینی کویر

چند توصیه ساده برای کاهش مصرف برق

افزایش 20 درصدی مصرف آب در خراسان شمالی

خبرنگاران تجسم امانت، مسووليت پذيري وتعهد هستند

معرفی و تقدیر از برترین های دومین جشنواره نیرو و رسانه