کد خبر : ۷۲۶۹۳۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

توسعه گردشگری پیرامون سدها

توسعه گردشگری با استفاده از جاذبه های گردشگری پیرامون سدها و دریاچه ها یکی از مواردی است که رئیس جمهور بر آن تاکید داشته و وزارت نیرو و سازمان میراث فرهنگی را مأمور اجرای این طرح کرده است. به تازگی نیز خبرهایی مبنی بر اعطای تسهیلات لازم برای سرمایه گذاران بخش گردشگری آبی به گوش می رسد.

توسعه گردشگری پیرامون سدها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،به نقل از ایسنا، توسعه گردشگری در حاشیه سدها و رودخانه ها یکی از اهداف دولت دوازدهم محسوب می شود و به نظر می رسد بارندگی های ابتدای سال، زیر این هدف، مهر قطعی برای اجرا زد. آمارها می گویند با بارش های مناسب انجام شده در کشور هم اکنون بیش از ۵۰ تالاب و دریاچه ۱۹۰ سد مستعد اجرای طرح های گردشگری هستند که با استفاده از این فضا می توان رونق گردشگری را در ایران ایجاد کرد.

در این راستا، اوایل خردادماه سال جاری بود که تفاهم نامه همکاری بین وزارت نیرو و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با موضوع توسعه فعالیت های گردشگری در حاشیه سدها به امضا رسید و وزارت نیرو ابراز امیدواری کرد که تابستان امسال بتواند با ارائه راهکارهای مناسب توجه بخش خصوصی برای رونق گردشگری را برای استفاده از ظرفیت آبی کشور که در اختیار وزارت نیروست، در عین رعایت ضوابط کمی و کیفی جلب کند تا مردم بتوانند از فرصت های گردشگری داخلی استفاده کنند.

هم چنین از سوی مسوولان سازمان میراث فرهنگی تاکید شده گردشگری منحصر به یک سازمان نیست و امکاناتی که باید برای گردشگری به کار گرفته شود، نیز فرابخشی است. سدها و تالاب ها بخش مهمی از حوزه گردشگری را شامل می شوند و سرعت ایجاد شغل در گردشگری دو تا دو و نیم برابر سایر بخش هاست.

کدام استان ها مستعد جذب گردشگر در حاشیه سدها هستند؟

در این میان، برخی استان های کشور با توجه به فرصت ها و استعدادهایی که دارند توانسته اند توجه بخش خصوصی را جلب کنند و پروژه هایی در این راستا در برخی استان ها از جمله استان گیلان نیز اجرا شده است. همچنین در سال جاری مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال برای ایجاد زیرساخت ها در مناطق آبی و دریاچه پشت سدهای خوزستان در نظر گرفته شد تا بعد از آن بخش خصوصی هم سرمایه گذاری انجام می دهد.

از سوی دیگر چندی پیش اعلام شد با توجه به موقعیت سدها و رودخانه های تهران به راحتی می توان از سدها برای گردشگری طبیعی، ورزشی و سلامت استفاده کرد. زیرا در زمان احداث سدها در چهار دهه قبل، خانه های سازمانی نیز احداث شد که در دهه قبل با تغییر سیاست در بهره وری از سدها و واگذاری این امر به بخش خصوصی سکونتگاه ها خالی مانده است.

برای مثال، در کنار تأسیسات سد لار، بحث کوچ عشایر وجود دارد که مقصد بسیاری از گردشگران خارجی است. هم چنین از مجموعه آب درمانی مجاور کوه دماوند می توان برای گردشگری سلامت بهره برد. در طالقان نیز کمپ پنج هکتاری وجود دارد که می تواند به عنوان کمپ ورزشی مورد استفاده قرار گیرد.

ابلاغ چگونگی جلب مشارکت بخش خصوصی در فعال کردن گردشگری سدها

در این میان، موضوع گردشگری آب مورد تاکید وزارت نیرو قرار گرفته و همه شرکت های آب منطقه ای در این زمینه ورود پیدا کردند و شیوه نامه اجرایی تفاهم نامه ی مورد اشاره هم ابلاغ شده است، اواخر تابستان نیز از سوی معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا اعلام شد که شیوه نامه چگونگی جلب مشارکت بخش خصوصی در فعال کردن گردشگری سدها و تاسیسات آبی به شرکت های آب و آبفا ابلاغ و توصیه شده است که برای این فعالیت جدید در جهت استفاده از سرمایه گذاری غیردولتی فراخوان دهند.

دعوت از بخش خصوصی برای مشارکت در توسعه گردشگری حاشیه سدها

در همان زمان نیز وزارت نیرو از همه سرمایه گذاران بخش خصوصی دعوت کرد تا در جریان فرصت های این بخش برای مشارکت قرار بگیرند. البته نکته قابل توجه این بود که در این طرح باید همه دریاچه ها حریم کیفی داشته باشند و باید مراقب بود تا کیفیت مناسب آب شرب آسیب نبیند.

سرمایه گذاران بخش گردشگری آبی تسهیلات دریافت می کنند

همچنین به تازگی خبری مبنی بر  اعطای تسهیلات لازم برای سرمایه گذاران بخش گردشگری آبی منتشر شد که طبق اعلام معاون سرمایه گذاری، حقوقی و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای صدور معافیت های گمرکی برای تأمین تجهیزات گردشگری پیگیری های صورت گرفته، بدین منظور حمایت های ویژه ای از جانب بدنه دولت باید شکل بگیرد تا متقاضیان را ترغیب به سرمایه گذاری کند که در همین راستا با تمهیدات ویژه دولت و بر اساس سیاست های وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تسهیلات بانکی مناسبی به متقاضیان حوزه گردشگری آبی اعطا می شود.

براین اساس با توجه به ابلاغ رییس جمهور برای به کارگیری ظرفیت های منابع آب و تأسیسات آبی برای توسعه فعالیت های گردشگری، به اعتقاد کارشناسان، تفکر اندیشمندانه و زیرساخت های ایجاد شده در کنار سدهای کشور، اقتصاد گردشگری در این حوزه را به سمتی هدایت خواهد کرد که با کمترین هزینه بیشترین بهره وری را ایجاد کند.

ظرفیت توسعه گردشگری در ۱۹۰ سد کشور/ چهار سد در اولویت

تاکنون حدود ۱۹۰ سد ملی در ایران احداث شده که هر کدام شاهکار خاص مهندسی خودش را دارد و با توجه به قرارگیری آن ها در اقلیم های مختلف جغرافیایی، هم اکنون آماده سرمایه گذاری در زمینه توسعه گردشگری هستند. جهت تسهیل امور لازم است تا تمامی اقدامات لازم از قبیل صدور موافق اصولی، مجوزهای قانونی و استعلام ها در حوزه استانی به نحوی مدیریت شود که فرایند سرمایه گذاری تسهیل و سرمایه گذار به راحتی بتواند مجوزها و استعلام های خود را دریافت کند.

البته در زمان اجرای پروژه های منابع آبی عملیات زیرساختی مناسبی از قبیل پل ها، جاده های دسترسی، اماکن اقامتی و... ایجاد شده که از آن ها می توان به عنوان سهم آورده بخش دولتی به عنوان زیرساخت گردشگری استفاده کرد.

در حال حاضر شرکت آب و نیرو چهار سد سردشت، گتوند، کارون ۴ و داریان را برای مطالعه در زمینه گردشگری در نظر گرفته که پیش بینی می شود تا پایان سال مطالعات گردشگری این سدها به پایان برسد.

کلید واژه :

سد

،

گردشگری

،

رضا اردکانیان

،

نیروگاه برق آبی

،

میراث فرهنگی

،

آب شرب

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

بهره برداری از شبکه‌های آبرسانی 23 هزار هکتار از اراضی کرمانشاه و ایلام

بررسي چگونگي گذرموفق از پيك و تابستان بدون خاموشي

استمرار روند نزولي كاهش تلفات انرژي در شبكه هاي برق غرب مازندران

روابط عمومي نقش مهمي در اطلاع رساني فعاليت هاي سازمان دارد

نصب و راه اندازي SDH و مالتي پلكسر فيبرنوري در پست اورامانات

آخرين وضعيت مصرف برق كشور در 24 ساعت گذشته

اصلاح 430 كيلومتر شبكه براي پايداري برق تابستان

پویش مردمی انرژی امروز ما برای کودکان کار در مشهد

۱۵۲۳ دستگاه تولید غیرقانونی ارز دیجیتال در آذربایجان غربی شناسایی شد

امضای بیش از 5000 تفاهم‌نامه همکاری برای پاسخگویی بار تابستان در کردستان

يك ميليون كولر گازي پربازده ،جایگزین كولرهاي پرمصرف مناطق گرمسير جنوب می‌شود

فراخوان ارسال پرسش از وزیر نیرو به مناسبت هفته دولت

احداث ۴۶ واحد بخار در نیروگاه‌های کشور

ارائه طرح بازچرخانی آب برای رفع مشکلات آبی استان گیلان

افتتاح 2 پروژه برقی استان گیلان در هفته دولت

بارش‌ها نسبت به سال آبي گذشته 7 درصد کاهش یافت

افتتاح 25 پروژه برق‌رسانی در استان کهگیلویه و بویراحمد

انتصاب مدیرعامل جدید شرکت آب منطقه‌ای گلستان

فاز یک نیروگاه ۶ مگاواتی شهرک صنعتی شیراز آماده بهره‌برداری است

چه کسی جلوی جهش تولید سد می‌سازد؟

احداث چهارمین نیروگاه خورشیدی بخش خصوصی در یزد

افزايش 11 درصدي مصرف برق صنايع بزرگ كشور در سال جهش توليد

فقیرترین استان کشور از لحاظ سرانه آبی،استان تهران است

اجرای پایلوت طرح ملی "کمربند هارنس" در توزیع برق استان مرکزی

حل مشکل افت فشار آب روستاهای کویرات استان اصفهان

مبادله تفاهم‌نامه همکاری میان پژوهشگاه نیرو و ساتبا

عدم پاسخگویی ساختارهاي شديدا متمركز مديريت منابع آب

احداث بیش از 900 کیلومتر شبکه برق در قم

افزایش 21 درصدی توليد انرژي در نیروگاه شهيد سليمي نکا

163 میلیون مترمکعب آب در استان مرکزی صرفه‌جویی شد

احیاء و تعادل بخشی راه نجات سفره های زیرزمینی کویر

چند توصیه ساده برای کاهش مصرف برق

افزایش 20 درصدی مصرف آب در خراسان شمالی

خبرنگاران تجسم امانت، مسووليت پذيري وتعهد هستند

معرفی و تقدیر از برترین های دومین جشنواره نیرو و رسانه