کد خبر : ۷۲۶۹۳۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

توسعه گردشگری پیرامون سدها

توسعه گردشگری با استفاده از جاذبه های گردشگری پیرامون سدها و دریاچه ها یکی از مواردی است که رئیس جمهور بر آن تاکید داشته و وزارت نیرو و سازمان میراث فرهنگی را مأمور اجرای این طرح کرده است. به تازگی نیز خبرهایی مبنی بر اعطای تسهیلات لازم برای سرمایه گذاران بخش گردشگری آبی به گوش می رسد.

توسعه گردشگری پیرامون سدها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،به نقل از ایسنا، توسعه گردشگری در حاشیه سدها و رودخانه ها یکی از اهداف دولت دوازدهم محسوب می شود و به نظر می رسد بارندگی های ابتدای سال، زیر این هدف، مهر قطعی برای اجرا زد. آمارها می گویند با بارش های مناسب انجام شده در کشور هم اکنون بیش از ۵۰ تالاب و دریاچه ۱۹۰ سد مستعد اجرای طرح های گردشگری هستند که با استفاده از این فضا می توان رونق گردشگری را در ایران ایجاد کرد.

در این راستا، اوایل خردادماه سال جاری بود که تفاهم نامه همکاری بین وزارت نیرو و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با موضوع توسعه فعالیت های گردشگری در حاشیه سدها به امضا رسید و وزارت نیرو ابراز امیدواری کرد که تابستان امسال بتواند با ارائه راهکارهای مناسب توجه بخش خصوصی برای رونق گردشگری را برای استفاده از ظرفیت آبی کشور که در اختیار وزارت نیروست، در عین رعایت ضوابط کمی و کیفی جلب کند تا مردم بتوانند از فرصت های گردشگری داخلی استفاده کنند.

هم چنین از سوی مسوولان سازمان میراث فرهنگی تاکید شده گردشگری منحصر به یک سازمان نیست و امکاناتی که باید برای گردشگری به کار گرفته شود، نیز فرابخشی است. سدها و تالاب ها بخش مهمی از حوزه گردشگری را شامل می شوند و سرعت ایجاد شغل در گردشگری دو تا دو و نیم برابر سایر بخش هاست.

کدام استان ها مستعد جذب گردشگر در حاشیه سدها هستند؟

در این میان، برخی استان های کشور با توجه به فرصت ها و استعدادهایی که دارند توانسته اند توجه بخش خصوصی را جلب کنند و پروژه هایی در این راستا در برخی استان ها از جمله استان گیلان نیز اجرا شده است. همچنین در سال جاری مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال برای ایجاد زیرساخت ها در مناطق آبی و دریاچه پشت سدهای خوزستان در نظر گرفته شد تا بعد از آن بخش خصوصی هم سرمایه گذاری انجام می دهد.

از سوی دیگر چندی پیش اعلام شد با توجه به موقعیت سدها و رودخانه های تهران به راحتی می توان از سدها برای گردشگری طبیعی، ورزشی و سلامت استفاده کرد. زیرا در زمان احداث سدها در چهار دهه قبل، خانه های سازمانی نیز احداث شد که در دهه قبل با تغییر سیاست در بهره وری از سدها و واگذاری این امر به بخش خصوصی سکونتگاه ها خالی مانده است.

برای مثال، در کنار تأسیسات سد لار، بحث کوچ عشایر وجود دارد که مقصد بسیاری از گردشگران خارجی است. هم چنین از مجموعه آب درمانی مجاور کوه دماوند می توان برای گردشگری سلامت بهره برد. در طالقان نیز کمپ پنج هکتاری وجود دارد که می تواند به عنوان کمپ ورزشی مورد استفاده قرار گیرد.

ابلاغ چگونگی جلب مشارکت بخش خصوصی در فعال کردن گردشگری سدها

در این میان، موضوع گردشگری آب مورد تاکید وزارت نیرو قرار گرفته و همه شرکت های آب منطقه ای در این زمینه ورود پیدا کردند و شیوه نامه اجرایی تفاهم نامه ی مورد اشاره هم ابلاغ شده است، اواخر تابستان نیز از سوی معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا اعلام شد که شیوه نامه چگونگی جلب مشارکت بخش خصوصی در فعال کردن گردشگری سدها و تاسیسات آبی به شرکت های آب و آبفا ابلاغ و توصیه شده است که برای این فعالیت جدید در جهت استفاده از سرمایه گذاری غیردولتی فراخوان دهند.

دعوت از بخش خصوصی برای مشارکت در توسعه گردشگری حاشیه سدها

در همان زمان نیز وزارت نیرو از همه سرمایه گذاران بخش خصوصی دعوت کرد تا در جریان فرصت های این بخش برای مشارکت قرار بگیرند. البته نکته قابل توجه این بود که در این طرح باید همه دریاچه ها حریم کیفی داشته باشند و باید مراقب بود تا کیفیت مناسب آب شرب آسیب نبیند.

سرمایه گذاران بخش گردشگری آبی تسهیلات دریافت می کنند

همچنین به تازگی خبری مبنی بر  اعطای تسهیلات لازم برای سرمایه گذاران بخش گردشگری آبی منتشر شد که طبق اعلام معاون سرمایه گذاری، حقوقی و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای صدور معافیت های گمرکی برای تأمین تجهیزات گردشگری پیگیری های صورت گرفته، بدین منظور حمایت های ویژه ای از جانب بدنه دولت باید شکل بگیرد تا متقاضیان را ترغیب به سرمایه گذاری کند که در همین راستا با تمهیدات ویژه دولت و بر اساس سیاست های وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تسهیلات بانکی مناسبی به متقاضیان حوزه گردشگری آبی اعطا می شود.

براین اساس با توجه به ابلاغ رییس جمهور برای به کارگیری ظرفیت های منابع آب و تأسیسات آبی برای توسعه فعالیت های گردشگری، به اعتقاد کارشناسان، تفکر اندیشمندانه و زیرساخت های ایجاد شده در کنار سدهای کشور، اقتصاد گردشگری در این حوزه را به سمتی هدایت خواهد کرد که با کمترین هزینه بیشترین بهره وری را ایجاد کند.

ظرفیت توسعه گردشگری در ۱۹۰ سد کشور/ چهار سد در اولویت

تاکنون حدود ۱۹۰ سد ملی در ایران احداث شده که هر کدام شاهکار خاص مهندسی خودش را دارد و با توجه به قرارگیری آن ها در اقلیم های مختلف جغرافیایی، هم اکنون آماده سرمایه گذاری در زمینه توسعه گردشگری هستند. جهت تسهیل امور لازم است تا تمامی اقدامات لازم از قبیل صدور موافق اصولی، مجوزهای قانونی و استعلام ها در حوزه استانی به نحوی مدیریت شود که فرایند سرمایه گذاری تسهیل و سرمایه گذار به راحتی بتواند مجوزها و استعلام های خود را دریافت کند.

البته در زمان اجرای پروژه های منابع آبی عملیات زیرساختی مناسبی از قبیل پل ها، جاده های دسترسی، اماکن اقامتی و... ایجاد شده که از آن ها می توان به عنوان سهم آورده بخش دولتی به عنوان زیرساخت گردشگری استفاده کرد.

در حال حاضر شرکت آب و نیرو چهار سد سردشت، گتوند، کارون ۴ و داریان را برای مطالعه در زمینه گردشگری در نظر گرفته که پیش بینی می شود تا پایان سال مطالعات گردشگری این سدها به پایان برسد.

کلید واژه :

سد

،

گردشگری

،

رضا اردکانیان

،

نیروگاه برق آبی

،

میراث فرهنگی

،

آب شرب

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

افزایش میزان تولید انرژی در نیروگاه قم نسبت به سال گذشته

اتصال واحد 3 نیروگاه شهید مفتح به شبکه سراسری برق

چهاردهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در تهران

ذخیره سازی نیم میلیون متر مکعب آب در مخزن سد های تغذیه مصنوعی

کلنگ زنی وافتتاح هشت پروژه در غرب ایران همزمان با دهه فجر

سیلاب های بهاره در پیش است

فروشست زمین در محدوده زاینده رود و علت آن

کاهش بارش در شمال کشور نسبت به سال گذشته

سیلاب ها چرا استحصال نمی شوند

جریمه مشترکان پرمصرف ادامه دارد

پیامد استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه شازند

سوخت نیروگاه شهید رجایی چیست؟

سیل به تاسیسات آبی سیستان و بلوچستان چند میلیارد تومان خسارت وارد کرد؟

کاهش بارش ها در حوضه دریای خزر

جبران کمبود نیروی انسانی شرکت های آب و فاضلاب روستایی

تامین بودجه خرید ایستگاه سنجش آلودگی هوا توسط نیروگاه ها

احتمال جاری شدن سیل در سیستان و بلوچستان

قرائت تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

بی اطلاعی وزارت نیرو از درخواست وزیر نفت

سیل و سیلاب ها را باید در ذخیره گاه ها ذخیره کنیم

پرداخت 2 میلیارد تومان پاداش به مشترکان برق خراسان جنوبی

هدف طرح موتور سیکلت های برقی چیست؟

رونمایی از موتورسیکلت های برقی

آلودگی آب آشامیدنی آمریکا

وضعیت قرمز منابع آبی

در سیلاب ابتدای امسال ۳۵ هزار میلیارد تومان خسارت دیدیم

احداث خروجی های پست شهریار

افزودن 134 کیلومتر مدار خط به شبکه برق خوزستان

بهره برداری از ۱۰۴ طرح شرکت توزیع نیروی برق در قزوین همزمان با دهه فجر

خسارت سیل به عشایران سیستان و بلوچستان

الگوی بارش در شمال و جنوب کشور متفاوت است

پایداری وضع آب شیرین در سیستان و بلوچستان

توسعه یافتن زیست بوم فناوری و نوآوری حوزه برق

بهینه شدن کشاورزی در جلگه خوزستان

افزایش اعتبار لایروبی و سدسازی در بودجه 99