کد خبر : ۷۲۶۹۸۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

عطش 20 ساله زمین

باورش کمی سخت است، استانی که ریزش باران سالانه اش از حدود ۲۰ میلیمتر عبور نمی کرد، هم اکنون با وجود خسارت باران های اخیر، کف ترک خورده زمینش پرآب و بسیاری…

عطش 20 ساله زمین

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،مردم این دیار سالها بود که با بارندگی غریبه بودند و کمبود آب با زندگی مردم سیستان و بلوچستان عجین و گره هایی زیادی در پس این مایه حیات در این خطه از کشور ایجاد شده بود.
۵۱ درصد از مردمان این دیار در روستاهایی ساکن هستند که بدلیل خشکسالی، کشاورزی و دامداری خود را تا حدودی از دست داده بودند.  
سیل ویرانگر اگرچه مردمان این دیار را با مشکلات عدیده ای مواجه کرد اما اگر از هر مرد و زن سیستانی سوال کنید، خواهید دید که از منظر آنها برکات این بارش ها به مراتب بیشتر و ماندگارتر از خساراتش است، این مردم رنج کشیده، سالهاست که چشم به آسمان و دست دعا به درگاه خداوند دارند تا خشکسالی و گرد و خاک از چهره سرزمینشان زدوده شود.
استانی که با خشکسالی سالهای اخیر دست و پنجه نرم می کرد به یکباره باران های سیل آسایی را تجربه کرد و هرچند که کشاورزی عمده خسارت ها را متحمل شده است ولی این باران ها موجب تغذیه سفره های زیرزمینی و رونق کشاورزی در این منطقه شده است.
هم اکنون افزایش بارندگی در نقاط مختلف استان بویژه مناطق درگیر خشکسالی تا حدودی عطش زمین خشک را فرونشاند و مرهمی بر زخم خشکسالی بود.

فروکش شدن عطش ۲۰ ساله اراضی  
سیستان و بلوچستان به سبب نزدیکی به خط استوا و بهره گیری از رطوبت دریا توانمندی زیادی در تولید محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری و بعضی از میوه های منحصر به فرد از جمله انبه، موز، پاپایا، گواوا، هندوانه آناناسی، نارگیل، زیتون محلی، انار، مرکبات و غیره دارد.
تولید محصولات کشاورزی در سیستان و بلوچستان در طول سال رواج دارد و زمین های برخی مناطق این استان مانند نیکشهر، سرباز، ایرانشهر، کنارک و چابهار در هر سال توان تولید ۲ بار محصول را دارند.

هم اکنون افزایش بارندگی در نقاط مختلف استان بویژه مناطق درگیر خشکسالی تا حدودی عطش زمین خشک را فرونشاند و مرهمی بر زخم خشکسالی در اراضی کشاورزی سیستان و بلوچستان شد.
بیش از ۳۰ هزار هکتار زمین کشاورزی زراعی و باغی با بیش از ۱۲ هزار بهره بردار در ایرانشهر وجود دارد که هر ساله تولیدات قابل توجهی به بازار عرضه می کند. همچنین شهرستان خاش به جز ظرفیت مرز و گردشگری تفتان، پیرگل، ایرندگان، کارواندر و غیره افزون بر ۳۸ هزار هکتار اراضی باغی و زراعی با تولید سالانه افزون بر ۳۰۰ هزار تن انواع محصول سهم عمده ای را در تامین نیازهای استان و کشور داشته و از جایگاه ممتاز استانی برخوردار است و سالیانه ۱۶۷هزار تن محصولات زراعی و باغی در شهرستان چابهار تولید و به بازار مصرف عرضه می شود و سالهاست که خشکسالی این اراضی را تهدید و در برخی از مناطق نیز موجب خشکی زمین های کشاورزی منطقه شده است که هم اکنون افزایش بارندگی در نقاط مختلف استان بویژه مناطق درگیر خشکسالی تا حدودی عطش زمین خشک را فرونشاند و مرهمی بر زخم خشکسالی شد.

لبریز شدن سدها
هم اکنون در استان سیستان و بلوچستان هفت سد مخزنی و ۲۳ سد تغذیه ای درحال بهره برداری است که سدهای پیشین، زیردان، خیرآباد، شی کلک، ماشکید و چاه نیمه ها از مهم ترین آنهاست. می توان در مجموع ۲ میلیارد متر مکعب آب را در هفت سد مخزنی و ۲۳ سد تغذیه ای این استان ذخیره سازی کرد.
با شروع فعالیت سامانه بارشی و هشدار سازمان هواشناسی مبنی بر جاری شدن سیل و رواناب در استان، تمامی امکانات لازم برای پیشگیری از خسارات احتمالی در نقاط آسیب پذیر مستقر شد و سدها آماده ذخیره سازی آب شدند.
 حجم آب موجود در مخزن سدهای استان ۶۰ درصد برآورد شده بود که این حجم با بارندگی های اخیر نسبت به سال آبی قبل ١٧٨ درصد افزایش داشته است.

حجم آب موجود در مخزن سدهای استان ۶۰ درصد برآورد شده بود که این حجم با بارندگی های اخیر نسبت به سال آبی قبل ١٧٨ درصد افزایش داشته است.
اکنون حدود یک و نیم میلیارد مترمکعب آب در این استان ذخیره سازی شده که هم برای کشاورزی و هم برای شرب و صنعت استفاده خواهد شد البته باید مراقب بود که اگر سیلاب دیگری آمد این سدها را ناگزیر باید تخلیه کرده تا بتوان آن را مدیریت کرد.

جان دوباره جازموریان
حوضه آبریز جازموریان با وسعت ۶۹ هزار و ۶۰۰ کیلومتر مربع، از لحاظ تقسیم بندی، بخشی از حوضه میانی ایران به شمار می رود که نیمه باختری آن به وسعت ۳۵ هزار و ۶۰۰ کیلومتر مربع در جنوب استان کرمان و نیمه خاوری آن به وسعت ۳۴ هزار کیلومتر مربع در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
این پهنه آبی به وسیله رودخانه هلیل رود در کرمان و رودخانه بمپور سیستان و بلوچستان (در شرق تالاب جازموریان) تغذیه می شود و در فصل های مختلف سال وسعت آن تغییر می کند.

جازموزیان دوباره میزبان تعداد زیادی از پرندگان مهاجر از قبیل کاکایی، اگرت می شود و هم اکنون عمق آبگیری شده در تالاب تقریبا بین ۱۰ تا ۷۰ سانتیمتر است که احتمال افزایش این آبگیری نیز وجود دارد.
این تالاب نیز از برکات رحمت الهی بی نصیب نماند و در پی بارندگی های اخیر در استان و سیلابی شدن مسیرها ۲۱.۷ میلیون مترمکعب آبگیری شد.
این حجم عظیم آب از رودخانه هایی همچون دامن، بمپور، روستا و هودیان وارد تالاب جازموریان شده و جان تازه ای به این تالاب داده است؛ چرا که جازموریان در پی خشکسالی های اخیر به کانون گرد و غبار جنوب شرق تبدیل شده و تاثیر نامطلوبی روی پوشش گیاهی و حیات وحش منطقه گذاشته است.
این تالاب دوباره میزبان تعداد زیادی از پرندگان مهاجر از قبیل کاکایی، اگرت شده است و هم اکنون عمق آبگیری شده در تالاب تقریبا بین ۱۰ تا ۷۰ سانتیمتر است که احتمال افزایش این آبگیری نیز وجود دارد.

بازگشت زندگی به قناتها
سیستان و بلوچستان جزو استان های قنات خیز کشور محسوب می شود به گونه ای که رتبه ۶ کشور در تعداد و رتبه چهارم در وابستگی به آب قنات را دارد.  
هم اینک هزار و ۹۲۵ رشته قنات با ۲ هزار و ۳۲۷ کیلومتر طول در سیستان و بلوچستان وجود دارد که بیشترین آنها در شهرستان های خاش، نیکشهر، سراوان و ایرانشهر قرار دارد.
ضمن اینکه این استان با چشمه های آب زیر زمینی متعدد یکی از مناطقی است که قسمت عمده کشاورزی خود را به این منابع وابسته است و می توان کشاورزی بسیار مطلوبی را در بخش های مختلف آن حتی در مناطق کوهستانی به نظاره نشست.

سیستان و بلوچستان جزو استان های قنات خیز کشور محسوب می شود به گونه ای که رتبه ۶ کشور در تعداد و رتبه چهارم در وابستگی به آب قنات را دارد که این قمنابع آبی دوباره احیا شدند.  
وجود چشمه های مختلف در این استان نشاندهنده سفره های غنی زیرزمینی در آن است که به دلیل مصرف بیش از اندازه و وجود تعداد زیاد چاه های مجاز و غیرمجاز و نیز برداشت بیش از حد آب از طریق این چاه ها در چند سال اخیر افت چشم گیری داشته است.
حال این باران ها با وجود تخریب تعدادی از چاه ها موجب زنده شدن قناتها شده و خنده و شعف را بر لبهای کشاورزان مضاعف کرده و مردم شهر ساوان که آب مورد نظر خود را از  قنات بالادست تهیه می کنند بیش از مردم دیگر خوشحال هستند.

نشست ریزگردها
سیستان و بلوچستان مانند بسیاری از مناطق دیگر کشور در یکی از نامساعدترین دوران اقلیمی خود به سر می برد. خشکسالی متمادی، خشکی بسیاری از رودها و دریاچه هامون و جازموریان مسئله ریزگردها منطقه را در یکی از بحرانی ترین شرایط زیستی خود قرار داده بود. شرایطی که در صورت عدم توجه جدی و حل ریشه ای آن آینده بسیار نگران کننده ای را در انتظار این منطقه قرار خواهد داد.

باران های سیل آسای اخیر موجب شد تا ریزگردهای منطقه که زمانی به یک بحران ملی تبدیل شده بود هم اکنون تا مدت زمانی به فراموشی سپرده شود.
 موقعیت جغرافیایی و اقلیمی این منطقه سبب شده بود تا شدت آسیب به نسبت سایر مناطق کشور بیشتر و جدی تر باشد و آن مسئله هم ضعف مدیریت منابع آب بود. ضعفی جدی که باعث شده علاوه بر عدم امکان و توانایی در مدیریت آبهای سطحی، عدم مدیریت آب های زیرزمینی و افزایش بی رویه چاه های عمیق و نیمه عمیق، اتلاف شدید منابع آبی در بخش کشاورزی و عدم توانمندی در بحث دیپلماسی آب این منطقه را به یک منطقه بحران زده به لحاظ منابع آبی تبدیل کرده بود که در طی سالهای اخیر ریزگردها در این منطقه نمود بسیار جدی تر به خود گرفته و تبدیل به یک بحث جدی در محافل محلی و منطقه ای شده بود که باران های سیل آسای اخیر موجب شد تا ریزگردهای منطقه که زمانی به یک بحران ملی تبدیل شده بود هم اکنون تا مدت زمانی به فراموشی سپرده شود و علی رغم مشکلاتی که در این مناطق ایجاد شده است موجب از بین رفتن این مشکلات زیستا محیطی نیز شد.

 

منبع:ایرنا

کلید واژه :

خشکسالی

،

کمبود آب

،

سیستان و بلوچستان

،

عطش

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

به تعویق افتادن نمايشگاه بين‌المللي انرژي‌هاي تجديدپذير به دلیل ملاحظات بهداشتی

ذخیره ٢٩٠ میلیون مترمکعب آب در سدهای مازندران

موکول شدن برگزاری مراسم‌ مواجهه صحیح با سیلاب در مدارس به ماه‌های آتی

افتتاح ۱۲۵ میلیارد تومان پروژه صنعت برق در بجنورد توسط وزیر نیرو

پشتیبانی 55 گروه فنی توزیع برق استان سمنان از برگزاری انتخابات

افزایش نرخ خرید تضمینی تجدیدپذیرها، خون تازه در رگ تولیدکنندگان

برگزاری اولین کنفرانس ملی مجازی تاب آوری صنعت برق در مازندران

سیاست های مقابله با کم آبی

سفر وزیر نیرو به خراسان شمالی

صرفه جویی 7 هزار میلیارد تومانی در مصرف برق

پایداری شبکه توزیع برق تهران در زمان برگزاری انتخابات

نجات آب، دغدغه ذهنی دانش آموزان

آیا خاموشی در کشور ادامه دارد؟

برآورد خسارت ۸۷ میلیاردی برف استان گیلان

صرفه جویی 7هزار میلیارد تومانی

برگزاری رویداد توسعه فناوری در صنعت برق

وضعیت آب در ایران بحرانی است؟

موافقت اولیه دولت های فرانسه و آلمان برای همکاری در پروژه های ساخت نیروگاه های برق در لبنان

آلودگی هوا با مازوت

اطلاعیه وزارت نیرو درباره زمان مصاحبه با معرفی‌شدگان هفتمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی

بیش از 3000 پروژه برقی در استان تهران اجرا شد

ایران جزو پنج کشور برتر سد سازی در دنیاست

اختلال شبکه های تولید و توزیع انرژی با گرمایش زمین

پربارش ترین و کم بارش ترین استان های کشور

تاکید بر تامین حق آبه تالاب ها و رودخانه های در معرض خطر

احتمال قطع صاردات برق به دلیل تامین نشدن گاز مورد نیاز نیروگاه ها

همایش «انرژی برق-آبی، آسیای مرکزی و خزر» در بیشکک آغاز به کار کرد

موکول کردن خاموشی ها به بعد از انتخابات

بیش از هفت میلیون نفر جمعیت روستایی در کشور به آب پایدار متصل شده اند

تمام نیروگاه های حرارتی بر پایه سوخت گاز طراحی شده اند

ارائه پیشنهاد تشویق مشترکان خوش مصرف برق و گاز طبیعی

افزایش مصرف مازوت در نیروگاه های بخاری در سال 98

اجرا ۱۶ پروژه فوق توزیع در استان‌های تهران، قم و البرز با مشارکت بخش خصوصی

ایجاد چالش آبی با افزایش برداشت از منابع زیرزمینی

آبگیری مجدد رودخانه ها از طریق حذف سد