کد خبر : ۷۲۶۹۸۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

استفاده از باران های سیل آسا

ایران درحالی چهارمین کشور سیل خیز دنیا است که از طرفی جزو مناطق خشک و کم بارش در زمین نیز به حساب می آید. بسیاری بر تبدیل تهدید سیل به فرصتی برای مقابله با خشکسالی های کشور تاکید می کنند اما به جز سدسازی که این روزها حواشی محیط زیستی زیادی دارد چه راهکارهای دیگری برای جمع آوری بارش های سیل آسا وجود دارد؟

استفاده از باران های سیل آسا

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،به نقل از ایسنا، از ابتدای امسال تاکنون چندین سیل شدید مناطق مختلف کشور را  تحت تاثیر قرار داده است. سازمان جنگل ها در مهرماه امسال اعلام کرد که ۱۲ میلیون نفر از جمعیت کشور امسال تحت تاثیر سیل بودند همچنین بر اساس آمار این سازمان ایران چهارمین کشور سیل خیز دنیاست و حدود ۲۶ درصد از پهنه کشور به دلیل نوسانات اقلیمی و دست اندازی های انسان به طبیعت در معرض سیل های شدید و طغیانی قرار دارد.

در این بین عملیات آبخیزداری و آبخوان داری به عنوان راهکاری معرفی می شود که می تواند تهدید سیل را به فرصتی برای مقابله با کم آبی و خشکسالی تبدیل کند. آبخیزداری مجموعه اقداماتی است که بر اساس اصول مدیریت پایدار حوضه آبخیز به منظور حفاظت از منابع آب و خاک اجرایی می شود و آبخوان داری نیز با مهار و نفوذ سیلاب روی عرصه های آبخوان موجب احیای منابع آب و خاک می شود. در حال حاضر در کشور ایران ۱۲۵ میلیون هکتار حوضه آبخیز داریم که تنها در ۱۲ میلیون هکتار  از آن عملیات آبخیزداری به طور کامل اجرایی شده است. مسئولان سازمان جنگل ها می گویند که تاثیر عملیات آبخیزداری بر کنترل سیل در حوضه های آبخیز اجرا شده کاملا مشهود است اما اقدامات انجام شده کافی نیست.

ابوالقاسم حسین پور - مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری- در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به اینکه در بیش از ۱۰ هزار نقطه از کشور فعالیت های آبخیزداری اجرایی شده است، می گوید: در مناطق جنوبی شرایط محیطی برای انجام فعالیت های آبخیزداری بیش از سایر نقاط فراهم است چراکه در تعدادی از مناطق سردسیر کشور سرمای هوا و بارش برف و باران سبب ایجاد وقفه در اجرای پروژه های آبخیزداری شده است. 

وی در ادامه اظهار می کند: در استان های مختلفی از جمله هرمزگان، فارس، کرمان و سیستان و بلوچستان برخی از پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری به اتمام رسیده است  که قطعا نقش موثری در کاهش حجم سیلاب در این مناطق و نفوذ آن ها به زمین داشته اند. در حال حاضر ما منتظر هستیم که شرایط محیطی در مناطق سیل زده مساعد شود تا این پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری را مورد بررسی قرار دهیم و اعداد و ارقام کارایی و اثربخشی آن ها را اعلام کنیم.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری درباره کارایی پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری در سیل های فروردین ماه کشور توضیح می دهد: ارزیابی ها نشان می دهد که پروژه های پخش سیلاب توانستند ضریب روان آب و سیلاب را از ۱۰ به دو کاهش دهند. این یعنی تا ۸۰ درصد سیلاب و خسارات آن را کاهش دادند و به طور مشخص در سیلاب فروردین استان لرستان پروژه های پخش سیلاب ضریب سیل را از ۱۰.۱۴ به ۲.۶۷ کاهش دادند.

به گفته حسین پور ارزیابی ایستگاه ها در حوضه های آبخیز پایلوت که در یکی از آن ها عملیات آبخیزداری انجام شده و در حوضه دیگری - به عنوان حوضه شاهد - که هیچ اقدامی در آن صورت نگرفته است نشان می دهد که فعالیت های آبخیزداری و آبخوان داری در ۳۳ درصد مواقع مانع از شکل گیری سیلاب می شود و در ۶۷ درصد مواقع نیز تمامی فاکتورهای مربوط به سیل را با اثر مثبت کاهش می دهد. به طور مثال «دبی» اوج سیل را تا ۷ برابر و حجم سیلاب را به طور متوسط تا ۵۰ درصد کاهش می دهد همچنین زمان تمرکز سیلاب نیز با اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان داری تا ۱۸ دقیقه افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه در سیل فروردین لرستان دو میلیون مترمکعب سیلاب در بالادست شهر «چگنی» توسط فعالیت های آبخیزداری و آبخوان داری مهار شد، می گوید: اگر این حجم آب مهار شده به سیلاب افزوده می شد خسارات به شدت افزایش پیدا می کرد.

حسین پور با اشاره به اینکه تاکنون تنها در ۱۲ میلیون هکتار از حوضه های آبخیز کشور عملیات آبخیزداری و آبخوان داری انجام شده است، اظهار می کند: اجرای این عملیات طی سال های گذشته به دلیل کمبود اعتبارات پیشرفت چندانی نمی کرد. در حال حاضر باید بپذیریم که تغییرات اقلیمی وقوع بارش های شدید در آینده را تشدید می کند و به همین دلیل باید برای پیشگیری از تشدید خسارات سیل به فکر چاره باشیم.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در ادامه تصریح می کند: بعد از سیل های فروردین ماه امسال هشت طرح جدید برای کنترل سیلاب تدوین شد که یکی از آن ها اجرای طرح های آبخوان داری و پخش سیلاب در عرصه آبخوان های کشور است. بر این اساس در ۱۱ میلیون هکتار از حوضه های آبخیز مشرف به دشت های ممنوعه و بحرانی که جزو مناطق سیل خیز نیز هستند برنامه پخش سیلاب پیش بینی و تدوین و به مراجع تصمیم گیر کشور ارائه شده است تا منابع لازم برای این طرح اختصاص یابد.

حسین پور در ادامه می گوید: در حال حاضر بیش از ۴۵۰ شهر کشور و ۸۶۰۰ روستا و آبادی در معرض تهدید سیل هستند. از این رو طرح آبخیزداری و کاهش مخاطرات سیل برای کانون های جمعیتی شهری و روستایی کشور تدوین و به سازمان مدیریت بحران تحویل داده شده است.

وی در پایان با بیان اینکه خوشبختانه فعالیت های آبخیزداری و آبخوان داری از سوی خیران به عنوان یک امر نیک جزو امور خیریه محسوب می شود، اظهار کرد: ورود خیران به این موضوع نشان از اثربخشی فعالیت های آبخیزداری و آبخوان داری برای مردم دارد. در شرایطی که کشور با محدودیت هایی روبه رو است خیران می توانند در حوزه آب و آبخیزداری به عنوان یک امر خیریه مشارکت کنند.

 

کلید واژه :

ابوالقاسم حسین پور

،

سیل

،

سیلاب

،

اقلیم

،

خشمسالی

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

به تعویق افتادن نمايشگاه بين‌المللي انرژي‌هاي تجديدپذير به دلیل ملاحظات بهداشتی

ذخیره ٢٩٠ میلیون مترمکعب آب در سدهای مازندران

موکول شدن برگزاری مراسم‌ مواجهه صحیح با سیلاب در مدارس به ماه‌های آتی

افتتاح ۱۲۵ میلیارد تومان پروژه صنعت برق در بجنورد توسط وزیر نیرو

پشتیبانی 55 گروه فنی توزیع برق استان سمنان از برگزاری انتخابات

افزایش نرخ خرید تضمینی تجدیدپذیرها، خون تازه در رگ تولیدکنندگان

برگزاری اولین کنفرانس ملی مجازی تاب آوری صنعت برق در مازندران

سیاست های مقابله با کم آبی

سفر وزیر نیرو به خراسان شمالی

صرفه جویی 7 هزار میلیارد تومانی در مصرف برق

پایداری شبکه توزیع برق تهران در زمان برگزاری انتخابات

نجات آب، دغدغه ذهنی دانش آموزان

آیا خاموشی در کشور ادامه دارد؟

برآورد خسارت ۸۷ میلیاردی برف استان گیلان

صرفه جویی 7هزار میلیارد تومانی

برگزاری رویداد توسعه فناوری در صنعت برق

وضعیت آب در ایران بحرانی است؟

موافقت اولیه دولت های فرانسه و آلمان برای همکاری در پروژه های ساخت نیروگاه های برق در لبنان

آلودگی هوا با مازوت

اطلاعیه وزارت نیرو درباره زمان مصاحبه با معرفی‌شدگان هفتمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی

بیش از 3000 پروژه برقی در استان تهران اجرا شد

ایران جزو پنج کشور برتر سد سازی در دنیاست

اختلال شبکه های تولید و توزیع انرژی با گرمایش زمین

پربارش ترین و کم بارش ترین استان های کشور

تاکید بر تامین حق آبه تالاب ها و رودخانه های در معرض خطر

احتمال قطع صاردات برق به دلیل تامین نشدن گاز مورد نیاز نیروگاه ها

همایش «انرژی برق-آبی، آسیای مرکزی و خزر» در بیشکک آغاز به کار کرد

موکول کردن خاموشی ها به بعد از انتخابات

بیش از هفت میلیون نفر جمعیت روستایی در کشور به آب پایدار متصل شده اند

تمام نیروگاه های حرارتی بر پایه سوخت گاز طراحی شده اند

ارائه پیشنهاد تشویق مشترکان خوش مصرف برق و گاز طبیعی

افزایش مصرف مازوت در نیروگاه های بخاری در سال 98

اجرا ۱۶ پروژه فوق توزیع در استان‌های تهران، قم و البرز با مشارکت بخش خصوصی

ایجاد چالش آبی با افزایش برداشت از منابع زیرزمینی

آبگیری مجدد رودخانه ها از طریق حذف سد