کد خبر : ۷۲۶۹۸۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

میانکاله جان گرفت

خشکی تالاب میانکاله را از نفس انداخته بود تا آن که باران به داد رسید و با کوتاه شدن دست تالاب خواران، نبض زیستگاه حیات وحش نادر دوباره می زند.

میانکاله جان گرفت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،به نقل از خبرگزاری مهر،مریم نظری: شبه جزیره میانکاله در ۲۵ کیلومتری ضلع شمالی شهرستان بهشهر واقع شده است که کم آبی و خشکی مستمر در سال های اخیر در میانکاله موجب خشکی ۱۵ تا ۲۰ درصدی  این ذخیره گاه زیست کره جهان شده بود؛ خشکی که می رفت تالاب خواری در منطقه را گسترش داده و این محیط و زیستگاه را دستخوش تحولات عدیده کند که بارش باران در ماه های گذشته موجب کوتاه شدن دست تالاب خواران از این ذخیره گاه شد.

تالاب بین المللی میانکاله در استان مازندران در ۲۵ کیلومتری شمال شهرستان بهشهر واقع شده است و یکی از زیستگاه های مهم و باارزش پرندگان مهاجر آبزی و تعدادی پرندگان بومی است. تالاب بین المللی میانکاله با ۶۸ هزار و ۸۰۰ هکتار وسعت با دو زیستگاه آبی و خشکی که ۴۵ هزار هکتار پهنه آبی و ۲۳ هزار هکتار اراضی خشکی است. بر اساس آمارهای رسمی این منطقه دارای ۲۳۰ گونه پرنده و ۱۸۰ گونه گیاه است و از سال ۱۳۴۸ ابتدا به عنوان منطقه حفاظت شده و سپس به پناهگاه حیات وحش میانکاله تحت مدیریت مناطق است.

تالاب میانکاله در دهه های اخیر دستخوش تحولات فراوان شده است و از همه مهم تر، خشکی ناگهانی و پس روی آب تالاب با گرم شدن زمین و کاهش نزولات آسمانی همراه بود؛ پس روی آبی که می رفت تا پدیده تالاب خواری که کمر به نابودی عرصه های بی نظیر و اکوسیستم تالاب ها بسته بود را در این منطقه گسترش دهد که بارش باران در ماه های گذشته موجب کوتاه شدن دست تالاب خواران از این ذخیره گاه شد.

میانکاله، بزرگ ترین جذابیت گردشگری شمال کشور

از مهم ترین فرصت های منطقه می توان به نهمین ذخیره گاه بیوسفر جهان، اولین تالاب ثبت شده در کنوانسیون رامسر و بزرگ ترین جذابیت گردشگری شمال کشور اشاره کرد. میانکاله ملقب به بهشت پرندگان است و جذابیت گردشگری میانکاله ازنظر زمستان گذرانی پرندگان و تنوع ترکیب گونه های مختلف گیاهی و جانوری بر جذابیت این حیات وحش در شمال کشور افزوده است و آن را تبدیل به جذابیت درجه یک گردشگری و اکو توریست های داخلی و خارجی کرده است.

در کنار همه فرصت های بیان شده، این روزها میانکاله، به عنوان تالاب بزرگ و پناهگاه حیات وحش با مشکلات ریزودرشتی روبرو است که اگرچه بارها و بارها در مورد آن سخن گفته شد اما باید برای نگهداشت این حیات وحش و این ذخیره گاه زیست کره بارها و بارهای دیگر گفته شود.

مشکلاتی از کمبود امکانات و تجهیزات اطفای حریق تا آلودگی های زیست محیطی ناشی از دود نیروگاه و کاهش تقریبی تعداد پرنده های زمستان گذران در این منطقه تا ممنوعیت ورود گردشگران و افراد بومی و محلی به منطقه، رو به خشکی رفتن تالاب براثر کمبود بارندگی و ایجاد بی رویه آب بند و حوضچه پرورش ماهی در مسیر رودخانه های منتهی به منطقه در سال های قبل از یک سو و آتش سوزی های عمدی و شبه عمدی زنجیره ای از سوی دیگر سبب شد تا حیات جانوری و گیاهی در این منطقه به صورت جدی در معرض تهدید قرارگرفته و تهدیدی برای گونه های مختلف گیاهی و جانوری باشد.

مصرف سوخت مازوت نیروگاه و آتش سوزی های بی رویه؛ مهم ترین تهدید میانکاله

یک فعال زیست محیطی، مصرف سوخت مازوت نیروگاه شهید سلیمی نکا و آتش سوزی های بی رویه را مهم ترین آسیب و تهدید میانکاله دانست و گفت: در کنار این دو عامل مهم، ورود بی رویه جمعیت انسانی به میانکاله و انباشت زباله و تهدید برای حیات وحش، انسداد مسیر جریان طبیعی هرزآبه ها و آب های رودخانه ها به میانکاله و خشک سالی های سال های اخیر از تهدیدات جدی برای میانکاله است.

جمال ابوطالبی در گفت وگو با خبرنگار مهر در بهشهر افزود: پس روی آب میانکاله در سال های اخیر به دلیل خشک سالی و کمبود آب موجب بروز مشکلات عدیده برای این اکوسیستم طبیعی شده است و این یک سیکل طبیعی ناشی از پیش و پس رفتن آب دریای خزر و برخی عوامل دیگر است که باعث این مسئله می شود.

وی بابیان اینکه انسداد مسیر جریان طبیعی هرزآبه ها و آب های رودخانه ها به میانکاله از آسیب های جدی به این منطقه است؛ یادآور شد: احداث چندین سد و آب بندان و استخر پرورش ماهی در مسیر گذر آب به میانکاله، این منطقه را دچار تهدید عدیده کرده است.

این فعال زیست محیطی، یکی از راهکارهای مهم برای حفظ میانکاله را توقف سوخت مازوت (نفت سیاه) در نیروگاه شهید سلیمی نکا در جوار میانکاله با جایگزین کردن گاز طبیعی دانست و گفت: وجود سوخت مازوت و دود ناشی از آن که در منطقه قابل مشاهده است موجب بارش باران های اسیدی در منطقه میانکاله شده است که تهدید جدی برای این اکوسیستم است و می توان با جایگزینی گاز طبیعی از این مشکلات رهایی یافت.

ابوطالبی ادامه داد: تجهیز میانکاله به امکانات مجهز اطفای حریق، توقف صدور مجوز احداث سدها و استخر پرورش ماهی جدید و رعایت کردن و لحاظ حقابه تالاب در برنامه سالانه وزارت نیرو و اداره کل آبیاری مازندران می تواند راهکار مهمی برای نجات میانکاله از مشکلات و تهدیدات این حوزه باشد.

وی همچنین افزود: انجمن دوستداران محیط زیست سبز زاغمرز هم در رابطه با انتقال آب و تأمین حق آبه تالاب در حال تهیه طرح پیشنهادی و اجرایی به سازمان محیط زیست است که با اجرایی شدن آن می توان کمک کار حال بیمار میانکاله در این حوزه بود.

این فعال زیست محیطی، مهم ترین راهکار برای مدیریت صحیح و راهبردی میانکاله را ورود و مشارکت بومیان و سازمان های مردم نهاد باسابقه دخیل با این امر دانست؛ چراکه این افراد از سالهای دور تاکنون با این طبیعت بوده و هستند و همچنان که بارها اعلام شد؛ بومیان منطقه، صیادان و دامداران از خود محیط زیست با رفتارهای سازگار با آن هستند که به دلیل شناختن منطقه می توانند در بسیاری از موارد در راهنمایی گردشگران، اطفای حریق و کمک رسان، مثمر ثمر و مفید فایده باشند و نباید این مسائل نادیده گرفته شود.

ایجاد «پایگاه پرنده نگری» و «تور گردشگری میانکاله با خودروهای ویژه »

میثم داودی سرپرست شهرداری بهشهر هم در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه ایجاد فضایی مناسب برای بهره مندی شهروندان و گردشگران از طبیعت میانکاله از دغدغه های جدی ما است؛ افزود: با قول مساعد معاون محیطزیست مازندران، ایجاد پایگاه پرنده نگری و تور گردشگری میانکاله با خودروهای ویژه  در دستور کار قرارگرفته و تلاش داریم تا طرح را به اداره کل محیط زیست مازندران ارائه کنیم.

اگرچه معاون محیط زیست استان در روزهای اخیر در دیدار با سرپرست شهرداری بهشهر قول مساعد برای ایجاد پایگاه پرنده نگری و تور گردشگری میانکاله با خودروهای ویژه را داده است؛ اما مردم همچنان خواهان بازگشایی درهای میانکاله به روی شهروندان و گردشگران هستند.

۲۷ دی، روز میانکاله را پشت سر گذاشتیم؛ روزی که اگرچه در تقویم کشوری ثبت نشده است؛ اما ثبت بر دل های ما است و برای خود ارزش و اعتباری در منطقه دارد. روزی که قرار بود با تلاش مسئولان در جذب گردشگر مؤثر باشد و اکنون نه تنها کاری در این حوزه نشده است، بلکه با بستن درب های میانکاله به روی گردشگران و مسافران، عملاً" از همان حداقل ها هم افتاده اند.

سازمان یونسکو برای این منطقه شناسنامه ویژه تهیه، مشخصات آن را به صورت کامل تشریح کرده و محلی به شمار آورده که باید برای انجام کارهای علمی و پژوهشی به دقت موردحفاظت قرار گیرد و در همین راستا سازمان محیط زیست زون بندی های مختلف را در دستور کار دارد تا با استفاده از این زون ها بتوان برای استمرار حیات این پناهگاه کاری کرد.

سال های گذشته برای گرامیداشت روز میانکاله و بیان اهمیت این زیست بوم با ارزش جشنواره ای بدین نام برگزار شد و نمایش گونه های بومی حیوانات، برپایی غرفه های مختلف محصولات بومی و صنایع دستی در فضایی نمایشگاهی از جمله برنامه های این جشنواره بوده است؛ اما امسال ۲۷ دی در سکوت کامل طی شد.

گردشگری میانکاله، وعده ای که عملی نشد

شهروندان بهشهری هم که از امکان دسترسی به میانکاله بازمانده اند؛ از مسئولان گلایه دارند و خواهان بازگشایی مسیر تردد برای شهروندان هستند.

ابراهیمی یکی از شهروندان بهشهری با اعلام اینکه میانکاله داریم اما امکان دسترسی نداریم؛ خواهان بازگشایی مسیر میانکاله برای شهروندان در راستای قانون و رعایت مسائل زیست محیطی شد.

وی به خبرنگار مهر گفت: در سال های قبل بارها و بارها از سوی مسئولان در مورد گردشگری این منطقه سخن گفته شد؛ اما همچنان در حد یک وعده باقی مانده است و عملی نشد.

ابراهیمی گفت: شهروندان و بومیان تهدید منطقه نیستند که رفت وآمد آنان به منطقه محدود شود؛ بلکه باید با اجرای قوانین درست ضمن توسعه گردشگری در میانکاله، شرایط توسعه گردشگری را فراهم کرد.

عبور از خشکی تالاب بین المللی میانکاله با شروع ترسالی / دمیدن جان دوباره به میانکاله

بارش مستمر باران در سال زراعی ۹۹-۹۸ در شمال کشور بر اساس اعلام کارشناسان این منطقه را در ترسالی قرار داده است و تالاب بین المللی میانکاله به عنوان یکی از ذخیره گاه های مهم زیست کره جهان در ایران را که در سال های گذشته از خشکی رنج می برد؛ به طور طبیعی به زندگی عادی برگرداند.

اگرچه تالاب میانکاله در حال احیای دوباره است اما نباید از لایروبی های مستمر تالاب غافل شد.

کلید واژه :

بوشهر

،

میانکاله

،

خشکی

،

خشکسالی

،

تالاب

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

به تعویق افتادن نمايشگاه بين‌المللي انرژي‌هاي تجديدپذير به دلیل ملاحظات بهداشتی

ذخیره ٢٩٠ میلیون مترمکعب آب در سدهای مازندران

موکول شدن برگزاری مراسم‌ مواجهه صحیح با سیلاب در مدارس به ماه‌های آتی

افتتاح ۱۲۵ میلیارد تومان پروژه صنعت برق در بجنورد توسط وزیر نیرو

پشتیبانی 55 گروه فنی توزیع برق استان سمنان از برگزاری انتخابات

افزایش نرخ خرید تضمینی تجدیدپذیرها، خون تازه در رگ تولیدکنندگان

برگزاری اولین کنفرانس ملی مجازی تاب آوری صنعت برق در مازندران

سیاست های مقابله با کم آبی

سفر وزیر نیرو به خراسان شمالی

صرفه جویی 7 هزار میلیارد تومانی در مصرف برق

پایداری شبکه توزیع برق تهران در زمان برگزاری انتخابات

نجات آب، دغدغه ذهنی دانش آموزان

آیا خاموشی در کشور ادامه دارد؟

برآورد خسارت ۸۷ میلیاردی برف استان گیلان

صرفه جویی 7هزار میلیارد تومانی

برگزاری رویداد توسعه فناوری در صنعت برق

وضعیت آب در ایران بحرانی است؟

موافقت اولیه دولت های فرانسه و آلمان برای همکاری در پروژه های ساخت نیروگاه های برق در لبنان

آلودگی هوا با مازوت

اطلاعیه وزارت نیرو درباره زمان مصاحبه با معرفی‌شدگان هفتمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی

بیش از 3000 پروژه برقی در استان تهران اجرا شد

ایران جزو پنج کشور برتر سد سازی در دنیاست

اختلال شبکه های تولید و توزیع انرژی با گرمایش زمین

پربارش ترین و کم بارش ترین استان های کشور

تاکید بر تامین حق آبه تالاب ها و رودخانه های در معرض خطر

احتمال قطع صاردات برق به دلیل تامین نشدن گاز مورد نیاز نیروگاه ها

همایش «انرژی برق-آبی، آسیای مرکزی و خزر» در بیشکک آغاز به کار کرد

موکول کردن خاموشی ها به بعد از انتخابات

بیش از هفت میلیون نفر جمعیت روستایی در کشور به آب پایدار متصل شده اند

تمام نیروگاه های حرارتی بر پایه سوخت گاز طراحی شده اند

ارائه پیشنهاد تشویق مشترکان خوش مصرف برق و گاز طبیعی

افزایش مصرف مازوت در نیروگاه های بخاری در سال 98

اجرا ۱۶ پروژه فوق توزیع در استان‌های تهران، قم و البرز با مشارکت بخش خصوصی

ایجاد چالش آبی با افزایش برداشت از منابع زیرزمینی

آبگیری مجدد رودخانه ها از طریق حذف سد