کد خبر : ۷۲۶۹۸۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

اتصال برق ایران و سوریه از طریق عراق

بیش از ۵۰ درصد سیستم برق سوریه توسط گروه های تروریستی تخریب شده است، از این رو این کشور درصدد افزایش استفاده از تجهیزات برقی ایرانی برای بازسازی صنعت برق خود است که تاکنون نیز در این حوزه اقدامات متعددی انجام شده است.

اتصال برق ایران و سوریه از طریق عراق

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،به نقل از ایسنا، یکی از برنامه های مشترک ایران و سوریه ساخت نیروگاه ۵۴۰ مگاواتی لاذقیه است که در طی ۱۰ ماه اخیر پیشرفت خوبی در زمینه ساخت این نیروگاه از سوی شرکت مپنا صورت گرفته و در حال حاضر نیز برنامه بازسازی نیروگاه حلب در دستور کار قرار گرفته است. از سوی دیگر این کشور به دنبال گسترش و بومی سازی تکنولوژی در صنعت برق خود با استفاده از توانمندی متخصصان ایرانی است و آن طور که خربوطلی - وزیر برق سوریه - اعلام کرده این کشور در تلاش است تا با خودکفایی صنعت برق شاهد کاهش بار مالی دولت سوریه در این بخش باشد.

وی با تاکید بر این که همکاری های بسیار مناسب وزارتخانه های نیرو و برق ایران و سوریه از روابط عمیق و ریشه دار میان دو کشور نشات می گیرد، اظهار کرد: بر اساس تفاهم نامه اخیر میان این دو وزارتخانه مقرر شده تا صنعت برق ایران در زمینه های مختلف از جمله توسعه و احداث نیروگاه ها و شبکه های انتقال و توزیع، آموزش نیروی انسانی و اساسا توسعه و بازسازی شبکه برق سوریه با کشور ما مشارکت داشته باشد.

اتصال برق ایران و سوریه از طریق عراق

همچنین سنکرون سازی شبکه سه کشور ایران، عراق و سوریه نیازمند تامین برخی از زیرساخت ها در داخل خاک عراق و سوریه است. حدود ۱۵۵ کیلومتر از خط ۴۰۰ کیلوولت مسیر نیروگاه التیم استان دیرالزور به سمت خاک عراق توسط گروه های تروریستی نابود شده است که با بازسازی این خط شاهد تسریع در اجرای برنامه برقراری ارتباط شبکه برق سه کشور خواهیم بود

در این راستا ایران در نظر دارد تا با استفاده از زیرساخت های موجود، امکان وصل کردن دو شبکه برق ایران و سوریه را از طریق عراق فراهم کند که تاکنون نیز سنکرون سازی شبکه برق ایران و عراق محقق شده و در زمینه روسیه نیز رضا اردکانیان - وزیر نیرو - اعلام کرده است که علیرغم این که در سال های گذشته با جمهوری عربی سوریه همکاری داشتیم، مجددا این همکاری را از سر گرفته ایم که آن نه فقط شامل ساخت نیروگاه و بازسازی تاسیسات آسیب دیده برق این کشور در جنگ است بلکه شامل بهبود شبکه توزیع، کاهش تلفات شبکه توزیع، آموزش نیروی انسانی و همکاری در سطح مدیریت است.

وی با بیان این که در نظر داریم با استفاده از زیرساخت های موجود و امکان انتقال دو شبکه از طریق عراق شبکه های برق ایران و سوریه را به یکدیگر متصل کنیم، در مورد تفاهم نامه امضا شده بین ایران و سوریه گفت این یک برنامه سه ساله است و در این راستا کارگروه مشترکی بین ایران و سوریه شکل خواهد گرفت و به شکل منظمی در تهران و دمشق جلسه برگزار می کند.

مدرن سازی مراکز کنترل شبکه برق سوریه توسط متخصصان ایرانی

تفاهم نامه وزرای نیرو و برق ایران و سوریه که چندی پیش به امضا رسید به منظور گسترش مناسبات فنی، اقتصادی، صادرات تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی و نیز مشارکت در توسعه و بازسازی شبکه برق سوریه بوده است. در واقع امضای یادداشت تفاهم همکاری برای گسترش مناسبات فنی، اقتصادی، صادرات تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی و نیز مشارکت در توسعه و بازسازی شبکه برق سوریه بوده و براساس توافق صورت گرفته وزرای دو کشور مقرر شد تا توسعه و احداث نیروگاه ها و همچنین شبکه انتقال و توزیع برق کشور سوریه با استفاده از ظرفیت های بخش دولتی و خصوصی ایران عملیاتی شود.

طرفین نیز توافق خود را در خصوص انجام مطالعات جامع شبکه انتقال و توسعه و نیز تکمیل و مدرن سازی مراکز دیسپاچینگ و کنترل شبکه برق سوریه توسط طرف ایرانی را اعلام کرده و موضوع مطالعات و بازسازی، کاهش تلفات شبکه توزیع نیروی برق سوریه در محورهای مهندسی و اتوماسیون شبکه، نصب کنتورهای هوشمند و بهره برداری و خدمات مشترکان مورد توافق دو وزیر قرار گرفت.

وزاری نیرو و برق ایران و سوریه براساس این تفاهم نامه توافق خود را جهت ایجاد ارتباط الکتریکی سه جانبه میان ایران، عراق و سوریه اعلام کرده و مقرر شد تا مطالعات و اقدامات لازم برای این برنامه با ایجاد یک کنسرسیوم مشترک انجام شود. بر مبنای این تفاهم طرفین توافق خود را برای سرمایه گذاری مشترک، تبادل دانش فنی و تولید محصولات و تجهیزات برقی مورد نیاز طرف سوری با اولویت تولید کنتورهای هوشمند، ترانسفورماتور و کابل توسط بخش خصوصی ایران در کشور سوریه اعلام کرده و همچنین در خصوص طراحی نظام جامع آموزشی، تعیین و برگزاری دوره های آموزشی تخصصی کوتاه مدت و بلندمدت مورد نیاز کارکنان و مدیران وزارت برق سوریه توسط مراکز آموزشی ایران به توافق رسیدند.

وزرای دو کشور بر استفاده از ظرفیت شرکت های توانمند ایرانی برای مشارکت و حضور فعال در زمینه ساخت انواع نیروگاه حرارتی و تجدیدپذیر، تولید برق، بازسازی، نوسازی و ارتقای نیروگاه ها، بهره برداری، تعمیرات و نگهداری و تامین تجهیزات قطعات نیروگاهی و تعمیر ترانسفورماتورهای برق توافق کردند. همچنین وزاری نیرو و برق ایران و سوریه به منظور پیشبرد مفاد این تفاهم نامه توافق کردند تا کمیته عالی راهبری با عضویت معاونان مربوطه هر دو وزارتخانه تشکیل و جلسات آن نیز هر دو ماه یکبار در ایران و سوریه برگزار شود.

کلید واژه :

برق

،

ایران

،

سوریه

،

عراق

،

نیروگاه

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

به تعویق افتادن نمايشگاه بين‌المللي انرژي‌هاي تجديدپذير به دلیل ملاحظات بهداشتی

ذخیره ٢٩٠ میلیون مترمکعب آب در سدهای مازندران

موکول شدن برگزاری مراسم‌ مواجهه صحیح با سیلاب در مدارس به ماه‌های آتی

افتتاح ۱۲۵ میلیارد تومان پروژه صنعت برق در بجنورد توسط وزیر نیرو

پشتیبانی 55 گروه فنی توزیع برق استان سمنان از برگزاری انتخابات

افزایش نرخ خرید تضمینی تجدیدپذیرها، خون تازه در رگ تولیدکنندگان

برگزاری اولین کنفرانس ملی مجازی تاب آوری صنعت برق در مازندران

سیاست های مقابله با کم آبی

سفر وزیر نیرو به خراسان شمالی

صرفه جویی 7 هزار میلیارد تومانی در مصرف برق

پایداری شبکه توزیع برق تهران در زمان برگزاری انتخابات

نجات آب، دغدغه ذهنی دانش آموزان

آیا خاموشی در کشور ادامه دارد؟

برآورد خسارت ۸۷ میلیاردی برف استان گیلان

صرفه جویی 7هزار میلیارد تومانی

برگزاری رویداد توسعه فناوری در صنعت برق

وضعیت آب در ایران بحرانی است؟

موافقت اولیه دولت های فرانسه و آلمان برای همکاری در پروژه های ساخت نیروگاه های برق در لبنان

آلودگی هوا با مازوت

اطلاعیه وزارت نیرو درباره زمان مصاحبه با معرفی‌شدگان هفتمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی

بیش از 3000 پروژه برقی در استان تهران اجرا شد

ایران جزو پنج کشور برتر سد سازی در دنیاست

اختلال شبکه های تولید و توزیع انرژی با گرمایش زمین

پربارش ترین و کم بارش ترین استان های کشور

تاکید بر تامین حق آبه تالاب ها و رودخانه های در معرض خطر

احتمال قطع صاردات برق به دلیل تامین نشدن گاز مورد نیاز نیروگاه ها

همایش «انرژی برق-آبی، آسیای مرکزی و خزر» در بیشکک آغاز به کار کرد

موکول کردن خاموشی ها به بعد از انتخابات

بیش از هفت میلیون نفر جمعیت روستایی در کشور به آب پایدار متصل شده اند

تمام نیروگاه های حرارتی بر پایه سوخت گاز طراحی شده اند

ارائه پیشنهاد تشویق مشترکان خوش مصرف برق و گاز طبیعی

افزایش مصرف مازوت در نیروگاه های بخاری در سال 98

اجرا ۱۶ پروژه فوق توزیع در استان‌های تهران، قم و البرز با مشارکت بخش خصوصی

ایجاد چالش آبی با افزایش برداشت از منابع زیرزمینی

آبگیری مجدد رودخانه ها از طریق حذف سد