کد خبر : ۷۲۷۶۷۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مشکلات فاضلاب قم

مدیر مرکز مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شهرداری قم گفت: اینکه برخی مسئولان صرفا فکر کنند اگر بخواهیم اقدام اصلاحی انجام دهیم هزینه ای متحمل خواهیم شد و به خاطر عدم پرداخت هزینه از زیر بار مسئولیت شانه خالی می کنند درست نیست.

مشکلات فاضلاب قم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ، به نقل از خبرگزاری فارس از قم، علی اکبر رحیمی در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره انسداد مسیر تونل غدیر به دلیل آبگرفتگی، پس زدگی مکرر فاضلاب شهری در زمان بارندگی ها را مورد توجه قرار داد و گفت: در مکاتبات متعدد این مساله به استانداری و آب و فاضلاب اعلام شده و اقدامی صورت نگرفته و هرکدام دلایل توجیهی و غیرفنی می آورند که از اصلاح مشکل سرباز بزنند.

وی با تاکید بر اینکه آبگرفتگی مکرر تونل غدیر بار روانی دارد و مشکل در عبور و مرور ایجاد می کند تصریح کرد: نیاز است آبفا جدی به این مساله ورود کند و اینکه صرفا با دلایل غیرفنی دائم بخواهیم توپ را در زمین دیگری بیندازیم کار پسندیده ای نیست و هر سازمان و نهادی موظف است کار خود را به درستی انجام دهد.

مدیر مرکز مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شهرداری قم با بیان اینکه تونل غدیر شاهراه ترافیکی است و در زمان احداث حتما به مسائل تاسیساتی به درستی توجه شده و شرکت های متولی باید راهکار مناسب را برای رفع مشکل پیدا کنند گفت: اینکه صرفا فکر کنیم اگر بخواهیم اقدام اصلاحی انجام دهیم هزینه ای متحمل خواهیم شد و به خاطر عدم پرداخت هزینه از زیر بار مسوولیت شانه خالی کنیم درست نیست.

وی بیان کرد: برخی مسوولان به جای اینکه دائم فرافکنی کنند به وظایف ذاتی خود عمل کنند و کارها را به صورت اصولی و کارشناسی انجام دهند و در این بخش آب و فاضلاب باید بیشتر دقت کند.

رحیمی با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی شهرداری در پی آبگرفتگی تونل غدیر گفت: پس از پس زدگی فاضلاب ناچار شدیم مسیر را ببندیم و به دلیل اینکه در زمانی از شب بود که ترافیک زیادی وجود نداشت کل ترافیک روی سطح انداخته شد و تا اوایل صبح و فروکش شدن بارندگی با موتورپمپ آبها منتقل شد؛ نهایتا پس از اطمینان نسبی از وضعیت تونل، انتقال مجدد ترافیک به محل حدود ساعت ۵ صبح صورت گرفت.

وی همچنین با اشاره به خطر وقوع سیلاب در پردیسان و آبگرفتگی سنگین در معابر این منطقه بیان کرد: در پردیسان هم از دو سه سال گذشته مکاتبات متعددی با استانداری و راه و شهرسازی داشتیم، اشکالاتی که در این محل بود عنوان کردیم و ضرورت احداث کانال اصولی و اساسی را در کنار شهرک دانشگاهی یادآور شدیم ولی متاسفانه صرفا استان به انتقال مکاتبات و… بسنده کرد و ردیف اعتباری اختصاص نیافت و عزم جدی برای رفع مشکل انتقال آب های سرگردان و رواناب های ناشی از بارندگی صورت نگرفت.

مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شهرداری قم با تاکید بر اینکه هر زمان بارندگی می شود خصوصا در محدوده شهرک دانشگاهی به دلیل اینکه مطالعات اساسی برای انتقال رواناب ها صورت نگرفته، مشکلاتی برای عبور و مرور و شهروندان به وجود آمده و بار اصلی این کار ناخواسته روی دوش شهرداری افتاده است خاطرنشان کرد: دستگاه های متولی امر هم هیچ کدام در این مواقع از نزدیک شاهد اتفاقات نیستند و پس از فروکش کردن آب ها و رواناب ها دوستان صرفا بازدید میدانی می کنند و می روند.

وی با بیان اینکه اسناد و مکاتبات متعدد به استان که این مشکل اعلام شده موجود است افزود: متاسفانه اقدام موثری از سوی استان و چه راه و شهرسازی ندیدیم؛ حجم عظیمی از اراضی به یک مجموعه دانشگاهی واگذار شده بدون مطالعات در حوزه رواناب ها و این همواره مشکل ساز است.

رحیمی همچنین با اشاره به وضعیت محور رودخانه بیان کرد: محور رودخانه از عصر دیروز مسدود شد و از روز قبل هم برابر اعلام آب منطقه ای مسیر رواناب هم مسدود شده بود و این مساله کمک می کرد تا از آبراه حداکثر استفاده را برای انتقال آب های ناشی از بارندگی کنیم و این مساله تصمیم استان است و هر زمان اعلام شود انسداد مسیر و بازگشایی آن صورت می گیرد.

وی اضافه کرد: در این مواقع هیچ یک از دستگاه ها به کمک شهرداری نمی آیند و شهرداری به تنهایی باید در میدان باشد؛ در بسیاری از موارد این روان آب ها در محدوده شهری نیستند و وارد محدوده شهر شدند و شهر را به مشکل می اندازند. منابع طبیعی، استانداری، راه و شهرسازی و آب منطقه ای باید به این موضوعات بپردازند و مشکل را به صورت ریشه ای حل کنند.

کلید واژه :

علی اکبر رحیمی

،

آبگرفتگی

،

فاضلاب

،

آب

،

قم

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

راهکارهای رفع مشکل نیروگاه‌های استفاده‌کننده از تسهیلات صندوق توسعه ملی

قدردانی از تلاش بی‌وقفه پرسنل وزارت نیرو برای تامین آب و انرژی مورد نیاز کشور در روزهای مبارزه با کرونا

سرریز شدن سد مجن در استان سمنان

سیلاب مسئله فرابخشی است

اجرا طرح توسعه تصفیه‌خانه فاضلاب غرب اهواز

شش راهکار معاون سابق توانیر درباره راهکار ترمیم اقتصاد صنعت برق

افزایش 20 درصدی مصرف آب در یزد در پی شیوع ویروس کرونا

فعالیت‌های برق تعطیلی‌بردار نیست

آمادگی خوبی در مخازن برای مهار سیلاب وجود دارد

برنامه ایمنی آب در 8 شهر و روستای خراسان رضوی اجرا شد

تاثیر مثبت برنامه‌های وزارت نیرو در لایروبی و مدیریت سدها

810 میلیون متر مکعب آب در سدهای خراسان رضوی ذخیره شده است

تکمیل فاز اول پست 400 کیلوولت شهید هاشمی اهواز

فراخوان وزارت نیرو برای انتخاب مدیرعامل آب و فاضلاب استان خوزستان

پایداری وضعیت تولید و توزیع آب در اهواز

صنعت برق تعطیل ناپذیر است

تولید ۴۰۰ هزار لیتر مواد ضدعفونی در نیروگاه برق بندرعباس

اجرای طرح خود اظهاری قرائت کنتور آب در اصفهان

تامین آب شرب گلستان از منابع زیرزمینی

پایان هفته سیلابی در نوار جنوب غربی کشور پیش‌بینی شده است

فقط 20 درصد قبوض آب و برق نقد شد

احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های استان تهران

برگزاری مسابقه خانواده و سواد آبی در خراسان رضوی

سرریز شدن سد خمیران

همراهی توزیع برق شیراز در تامین برق پایدار مراکز خاص

خالی بودن ۳۳درصد از حجم مخازن سدها

امکان نفوذ ویروس کرونا به منابع آب زیرزمینی وجود ندارد

بهاء برق مصرفی در دوران کرونا بر اساس میانگین دو ماه آخر مصرفی مشترک محاسبه می شود

ورود ۳ میلیارد مترمکعب آب از ابتدای فروردین به مخازن سدهای خوزستان

کم آبی هنوز باقیست!

مصرف آب در استان اصفهان 18 درصد افزایش یافته است

نصب 6 دستگاه شتاب‌نگار در 2 سد استان مرکزی

سکوی شناور جدید نیروگاه رامین اهواز روي رودخانه كارون نصب شد

آب سد میناب به کشاورزان و باغداران هرمزگانی رسید

350 کیلومتر از رودخانه‌های استان گلستان در سال 98 لایروبی شدند