کد خبر : ۷۲۷۶۸۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

خودکفایی صنعت برق

برق به عنوان صنعت زیربنایی در فرآیند توسعه اقتصادی کشور و ایجاد زیرساخت های توسعه، نقشی ارزنده و اساسی دارد و بسترهای لازم را برای پویایی و رشد کشور در زمینه های گوناگون فراهم می سازد. از این رو توسعه کشور نیازمند افزایش ظرفیت های تولید، انتقال و توزیع انرژی است.

خودکفایی صنعت برق

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،به نقل از ایسنا،  انرژی الکتریکی در بین گونه های مختلف انرژی به دلایل متعدد از جمله پاک بودن، سهولت مصرف و امکان تبدیل به انواع دیگر انرژی از ویژگی های مطلوب و منحصر به فرد برخوردار است. تاریخچه پرفراز و نشیب صنعت برق ایران نمایانگر یک قرن تلاش دست اندرکاران در جهت توسعه کمی و کیفی این صنعت است به طوری که در طول این سال ها و به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، بی وقفه شاهد تحول ها و پیشرفت های قابل توجه در عرصه های گوناگون صنعت برق کشور بوده ایم که این امر حاصل تلاش  نیروهای توانمند داخلی است.

هم اکنون صنعت برق کشور پس از سال های متمادی مواجهه با تحریم ها، درصدد گشودن دریچه های نو و بالندگی افزون تر است. پی ریزی بازار برق، خصوصی سازی و ایجاد فضای رقابتی، تنوع در سبد تولید، بهره گیری از انرژی های نو و توجه به مسایل زیست محیطی، افزایش بهره وری، مدیریت مصرف، کاهش تلفات، مهندسی ارزش، رشد اعتلای توان نیروی انسانی، بهینه سازی تاسیسات موجود و ... از جمله اقدام های مهمی است که در سال های اخیر از سوی کارگزاران این صنعت مادر با جدیت دنبال می شود.

در زمان حاضر در صنعت برق کشور و در بخش های مختلف طراحی، ساخت تجهیزات، تامین قطعه ها، بهره برداری و فعالیت های مهندسی به خودکفایی بالایی رسیده ایم و آن طور که مصطفی رجبی مشهدی به ایسنا گفته است در حال حاضر بیش از ۹۵ درصد از تجهیزات صنعت برق در داخل کشور قابل تولید است و ساخت داخل می شود.

وی با بیان اینکه در زمینه تجهیزات به بخش های مختلف از جمله ترانسفور ماتورها، دکل های انتقال، نیروگاه سازی حتی نیروگاه تجدیدپذیر بادی و خورشیدی و همچنین در بخش های مختلف احداث، صدور خدمات فنی و  مهندسی  به کشورهای همسایه و همچنین به لحاظ تولیدات داخلی توانسته ایم شرایط خبی را در صنعت برق کشور رقم بزنیم.

سخنگوی صنعت برق کشوربا تاکید بر اینکه تمامی اقدامات انجام در صنعت برق طی سال های اخیر منجر به این شده که ما و ضعیت خوبی از نظر پتانسیل سازندگان داخلی در کشور داشته باشیم، گفت، یکی از اقداماتی که در سال گذشته در این راستا به تحقق پیوست تولید یک نیروگاه جدید بادی به ظرفیت ۲.۵ مگاوات بود که اکنون  مورد بهره برداری قرار گرفت و در سیستان و بلوچستان نیز نصب خواهد شد.

در اقتصاد کشور هم صنعت برق همواره نقش مثبتی داشته است. به طوری که آمارها نشان می دهد سهم قابل توجهی از صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران، مربوط به این بخش است. امروز ما سازنده اکثر تجهیزات مورد استفاده در صنعت برق هستیم و با تحولات در سازه ها، تجهیزات و سیستم های بهره برداری دنیا همراهیم. حتی در صنعت نیروگاهی که یکی از پیچیده ترین صنایع دنیاست و تخصص های متعددی از جمله مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی شیمی و ابزار دقیق را می طلبد، موفق عمل کرده ایم و حرفی برای گفتن داریم.

مفهوم این عبارات خودکفایی است. نه تنها خودکفا شده ایم بلکه در دنیا می توانیم وارد عرصه رقابت شویم. به طوری که حتی در مناقصات بین المللی می بینیم که ایران در رقابت سالم شرکت می کند و برنده پروژه های ساخت نیروگاه می شود. همین طور در کنتورسازی بویژه کنتورهای هوشمند، وضعیت ایران قابل قبول است و توانسته موفق عمل کند. در مورد ساخت تجهیزات دیگر مورد نیاز صنعت نیز امروز بیش از ۹۵ درصد به خودکفایی دست یافته ایم و حتی صادرات به کشورهای دیگر داشته ایم.

 

کلید واژه :

برق

،

صنعت برق

،

خودکفایی

،

مناقصات بین المللی

،

انرژی

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

راهکارهای رفع مشکل نیروگاه‌های استفاده‌کننده از تسهیلات صندوق توسعه ملی

قدردانی از تلاش بی‌وقفه پرسنل وزارت نیرو برای تامین آب و انرژی مورد نیاز کشور در روزهای مبارزه با کرونا

سرریز شدن سد مجن در استان سمنان

سیلاب مسئله فرابخشی است

اجرا طرح توسعه تصفیه‌خانه فاضلاب غرب اهواز

شش راهکار معاون سابق توانیر درباره راهکار ترمیم اقتصاد صنعت برق

افزایش 20 درصدی مصرف آب در یزد در پی شیوع ویروس کرونا

فعالیت‌های برق تعطیلی‌بردار نیست

آمادگی خوبی در مخازن برای مهار سیلاب وجود دارد

برنامه ایمنی آب در 8 شهر و روستای خراسان رضوی اجرا شد

تاثیر مثبت برنامه‌های وزارت نیرو در لایروبی و مدیریت سدها

810 میلیون متر مکعب آب در سدهای خراسان رضوی ذخیره شده است

تکمیل فاز اول پست 400 کیلوولت شهید هاشمی اهواز

فراخوان وزارت نیرو برای انتخاب مدیرعامل آب و فاضلاب استان خوزستان

پایداری وضعیت تولید و توزیع آب در اهواز

صنعت برق تعطیل ناپذیر است

تولید ۴۰۰ هزار لیتر مواد ضدعفونی در نیروگاه برق بندرعباس

اجرای طرح خود اظهاری قرائت کنتور آب در اصفهان

تامین آب شرب گلستان از منابع زیرزمینی

پایان هفته سیلابی در نوار جنوب غربی کشور پیش‌بینی شده است

فقط 20 درصد قبوض آب و برق نقد شد

احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های استان تهران

برگزاری مسابقه خانواده و سواد آبی در خراسان رضوی

سرریز شدن سد خمیران

همراهی توزیع برق شیراز در تامین برق پایدار مراکز خاص

خالی بودن ۳۳درصد از حجم مخازن سدها

امکان نفوذ ویروس کرونا به منابع آب زیرزمینی وجود ندارد

بهاء برق مصرفی در دوران کرونا بر اساس میانگین دو ماه آخر مصرفی مشترک محاسبه می شود

ورود ۳ میلیارد مترمکعب آب از ابتدای فروردین به مخازن سدهای خوزستان

کم آبی هنوز باقیست!

مصرف آب در استان اصفهان 18 درصد افزایش یافته است

نصب 6 دستگاه شتاب‌نگار در 2 سد استان مرکزی

سکوی شناور جدید نیروگاه رامین اهواز روي رودخانه كارون نصب شد

آب سد میناب به کشاورزان و باغداران هرمزگانی رسید

350 کیلومتر از رودخانه‌های استان گلستان در سال 98 لایروبی شدند