کد خبر : ۷۲۷۶۹۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تغییر رویکرد سد سازی در ایران

در سال گذشته ۱۰ سد جدید افتتاح و دو سد نیز آبگیری شد.

تغییر رویکرد سد سازی در ایران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ، به نقل از ایسنا، قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران ۱۹ سد وجود داشت؛ در حالیکه این عدد در حال حاضر به ۱۸۵ رسیده و از این حیث ایران جزو پنج کشور برتر سدسازی دنیا به شمار می رود و در ۱۶ کشور دنیا نیز فعالیت های سدسازی را انجام می دهد. روند سدسازی در گذشته بسیار کند بود؛ به گونه ای که در دولت های اول و دوم تنها یک سد، در دولت سوم سه سد و در دولت پنجم نیز دو سد به بهره برداری رسید اما از دولت ششم و هفتم می توان به عنوان دولت های میانه رو در سدسازی یاد کرد؛ چراکه در هر کدام از آن ها ۱۳ سد به بهره برداری رسید.

این در شرایطی است که پس از دولت ششم، کشور با حجم وسیع سدسازی روبه رو بود؛ به طوری که تنها در دولت هشتم ۳۵ سد به مدار بهره برداری وارد شد. در ادامه این روند، در دولت بعد یعنی دولت نهم، از اول مهرماه سال ۱۳۸۴ تا پایان شهریور سال ۱۳۸۸ بالغ بر ۱۸ سد به بهره برداری رسید اما قله سدسازی در دولت دهم و با تعداد ۳۹ سد قرار داشت.

 پس از آن، دولت تدبیر و امید به طور جدی در بحث سدسازی مورد انتقاد قرار گرفت و همین مساله موجب شد که تعداد سدهای بهره برداری شده در این دولت، با کاهش روبه رو شود و دولت یازدهم ۲۵ سد و دولت دوازدهم نیز تنها سه سد را به بهره برداری برساند. درمجموع طی این سال ها ۱۷۲ سد به ظرفیت ۵۱ هزار و ۷۶۵ میلیون مترمکعب به بهره برداری رسید و بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته، اکنون ۶۷۲ سد در دست بهره برداری، ۱۲۰ سد در دست ساخت و ۱۷۶ سد در دست مطالعه قرار دارد.

۴۳ سد تا پایان برنامه ششم بهره برداری می شود

این موضوع به این معناست که تا پایان برنامه ششم، تعداد سدهای ساخته شده در دولت دوازدهم نیز افزایش چشمگیری خواهد یافت؛ چراکه بر اساس عملکرد اهداف تعیین شده، بر اساس سند تفصیلی برنامه ششم توسعه و در سرفصل برنامه تأمین آب، ظرفیت آب تنظیمی سدها (غیرمرزی) مقرر شده است که در طول برنامه، ۱۴۰۱ میلیون مترمکعب اضافه شود که در سال ۱۳۹۶ این هدف ۱۳۲ میلیون مترمکعب بوده و عملکرد این فعالیت بالغ بر ۱۱۲ میلیون مترمکعب بوده است.

هم چنین در ظرفیت آب تنظیمی سدها (مرزی) مقرر شده که در طول سال های برنامه ششم توسعه، ۲۸۵۷ میلیون مترمکعب ظرفیت تنظیم اضافه شود که در سال ۱۳۹۶، این هدف، ۳۱۴ میلیون مترمکعب بوده و عملکرد هم بالغ بر ۲۲۸ میلیون مترمکعب اعلام شده است. علاوه بر این در حال حاضر ۱۲ هزار مگاوات نیروگاه برق آبی در کشور وجود دارد  که قبل از انقلاب اسلامی این رقم ۱۸۰۰ مگاوات بوده است.

در این باره قاسم تقی زاده - معاون آب و آبفا وزارت نیرو - نیز به تازگی اعلام کرد که ۳۳ سد جدید تا پایان دولت تدبیر و امید در کشور ساخته می شود.

در کدام استان ها سد جدید ساخته شد؟

در مورد آخرین اقدامات انجام شده در حوزه سدسازی در ایران، محمد حاج رسولی ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران به ایسنا گفت: در سال ۱۳۹۸ تعداد ۱۰ سد  در کشور افتتاح شد که از این تعداد پنج سد ملی و پنج سد استانی بوده و علاوه بر این دو سد نیز آبگیری شده است.

وی با بیان اینکه سدهای ملی در استان آذربایجان غربی، خراسان رضوی، اردبیل، خوزستان و هرمزگان افتاح شده است، اظهار کرد: سدهای استانی نیز در استان های گیلان، بوشهر و مازندران افتتاح شدند. دو سد آبگیری شده در استان های اردبیل و تهران بوده است.

تغییر رویکرد سد سازی در ایران

در گذشته انتقادهایی به سدسازی در ایران مطرح می شد اما اکنون با تغییر شرایط آب وهوایی در کشور به نظر می رسد که سیاست ها و رویکردها نسبت به این سازه تغییر کرده است.   در این راستا رضا اردکانیان - وزیر نیرو - گفت: بیش از ۴۷ هزار سد بزرگ در دنیا وجود دارد که نیمی از آن در چین است و بخش قابل توجهی در نیمه دوم قرن بیستم ساخته شده است و کشورهای معدودی هستند که سدسازی هایشان را در قرن ۲۱ آغاز کرده اند. ما ته جدول هستیم که در سال های جنگ تحمیلی، ساخت و ساز سد را محدود کرده بودیم. در سال ۱۳۵۷ تعداد ۱۹ سد ملی ساخته شد. آن زمان وقتی وارد عرصه سدسازی شدیم، سراغ سدهای بزرگ رفتیم که با یک سد حجم زیادی از آب را جمع آوری کند.

سد سازی باید با هدف کنترل سیلاب باشد

وی در این باره به ایسنا گفت: اگر تاکنون گفته می شد سدسازی باید با هدف تامین آب شرب، کشاورزی، تولید برق و کنترل سیلاب صورت بگیرد، اکنون باید وارد این مسیر شویم که سدسازی را با هدف کنترل سیلاب انجام دهیم و این که گفته می شود بارندگی های یکساله سدها را پر نکرده و سدسازی بی فایده است! دیگر نباید مانع کار باشد زیرا ما جیره منابع آبی مان را در هر سال دریافت نمی کنیم و ممکن است هر چند سال یکبار این سهمیّه در اختیارمان قرار گیرد. به همین دلیل باید ظرفیت های ذخیره سازی را در اختیار داشته باشیم.

اردکانیان افزود: به طور مثال سد کارون ۳ در دهه ۸۰ تکمیل و آبگیری شد و در همان دهه نیز به بهره برداری رسید و در همان زمان، سیلاب وسیعی در حوزه کارون بزرگ رخ داد و این سد همچون یک مخزن بزرگ توانست سه میلیارد مترمکعب آب شیرین را در خود جای دهد و از خسارات جانی وسیع جلوگیری کند و همچنین به موجب آن هشت واحد تولید برق ۲۵۰ مگاواتی وارد مدار شد و شاهد توان تولید ۲۰۰۰ مگاوات برق بودیم. امسال نیز در سیستان و بلوچستان توانستیم مدیریت مناسبی داشته باشیم، به گونه ای که اقدامات موثری در این راستا انجام شد و اگر این اقدامات صورت نمی گرفت، قطعا میزان خسارات سیلاب بیش از این میزان بود.

کلید واژه :

سد

،

آبگیری

،

سدسازی

،

سیل

،

سیلاب

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

راهکارهای رفع مشکل نیروگاه‌های استفاده‌کننده از تسهیلات صندوق توسعه ملی

قدردانی از تلاش بی‌وقفه پرسنل وزارت نیرو برای تامین آب و انرژی مورد نیاز کشور در روزهای مبارزه با کرونا

سرریز شدن سد مجن در استان سمنان

سیلاب مسئله فرابخشی است

اجرا طرح توسعه تصفیه‌خانه فاضلاب غرب اهواز

شش راهکار معاون سابق توانیر درباره راهکار ترمیم اقتصاد صنعت برق

افزایش 20 درصدی مصرف آب در یزد در پی شیوع ویروس کرونا

فعالیت‌های برق تعطیلی‌بردار نیست

آمادگی خوبی در مخازن برای مهار سیلاب وجود دارد

برنامه ایمنی آب در 8 شهر و روستای خراسان رضوی اجرا شد

تاثیر مثبت برنامه‌های وزارت نیرو در لایروبی و مدیریت سدها

810 میلیون متر مکعب آب در سدهای خراسان رضوی ذخیره شده است

تکمیل فاز اول پست 400 کیلوولت شهید هاشمی اهواز

فراخوان وزارت نیرو برای انتخاب مدیرعامل آب و فاضلاب استان خوزستان

پایداری وضعیت تولید و توزیع آب در اهواز

صنعت برق تعطیل ناپذیر است

تولید ۴۰۰ هزار لیتر مواد ضدعفونی در نیروگاه برق بندرعباس

اجرای طرح خود اظهاری قرائت کنتور آب در اصفهان

تامین آب شرب گلستان از منابع زیرزمینی

پایان هفته سیلابی در نوار جنوب غربی کشور پیش‌بینی شده است

فقط 20 درصد قبوض آب و برق نقد شد

احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های استان تهران

برگزاری مسابقه خانواده و سواد آبی در خراسان رضوی

سرریز شدن سد خمیران

همراهی توزیع برق شیراز در تامین برق پایدار مراکز خاص

خالی بودن ۳۳درصد از حجم مخازن سدها

امکان نفوذ ویروس کرونا به منابع آب زیرزمینی وجود ندارد

بهاء برق مصرفی در دوران کرونا بر اساس میانگین دو ماه آخر مصرفی مشترک محاسبه می شود

ورود ۳ میلیارد مترمکعب آب از ابتدای فروردین به مخازن سدهای خوزستان

کم آبی هنوز باقیست!

مصرف آب در استان اصفهان 18 درصد افزایش یافته است

نصب 6 دستگاه شتاب‌نگار در 2 سد استان مرکزی

سکوی شناور جدید نیروگاه رامین اهواز روي رودخانه كارون نصب شد

آب سد میناب به کشاورزان و باغداران هرمزگانی رسید

350 کیلومتر از رودخانه‌های استان گلستان در سال 98 لایروبی شدند