کد خبر : ۷۲۷۸۵۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ورود ۳ میلیارد مترمکعب آب از ابتدای فروردین به مخازن سدهای خوزستان

مدیربرنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان، با اشاره به ورود ۳ میلیارد مترمکعب آب از ابتدای فروردین به مخازن سدهای خوزستان، گفت: تغییر سیاست های مدیریت منابع آب و حجم خالی سدها امکان مهار سیلاب ها را فراهم کرد.

ورود ۳ میلیارد مترمکعب آب از ابتدای فروردین به مخازن سدهای خوزستان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،داریوش بهارلویی سخنگو و مدیربرنامه ریزی منابع آب معاونت مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان دوشنبه شب در گفت وگو با خبرنگار فارس در اهواز، اظهار کرد: با عبور از نیمه فروردین و تثبیت جربان آب در رودخانه های استان خوزستان ، ضمن مهار تمامی جریانات سیلابی، سیاست های بهره برداری مخازن سدهای استان آبگیری و کاهش کسری منابع آب را هدف خود قرار داده است.


وی گفت: بررسی ها و تحلیل شرایط منابع آبی نشان می دهد که احتمال وقوع سیل بسیار کاهش یافته و در صورت وقوع سیلاب های متعارف نیز ، تمهیدات در نظر گرفته شده و حجم خالی سدها امکان مهار آنها را میسرمی سازد.

بهارلویی با اشاره به تغییر رویکردها در مدیریت منابع آبی، عنوان کرد: برای رسیدن به این نقطه و آرامش منابع آبی در کنار تجارب و درس آموخته های سیلاب بهار 98  ، اقدامات فراوانی انجام گرفته است؛ یکی ازمهمترین درس ها از مدیریت سیلاب سال های اخیر، تغییر رویکرد سیاستگذاری و تصمیم گیری در مواجهه با شرایط اضطراری و بحرانی می باشد.

وی افزود: تغییر رویکرد این سازمان از مدیریت بحران به مدیریت ریسک با تشکیل کارگروه های شناسایی ریسک های پیش رو در شرایط متنوع بحرانی و تدوین سناریوهای مقابله با آنها به منظور پیشگیری از وقوع و یا کاهش اثرات مخرب، یکی از مهمترین فعالیت های سازمان آب و برق خوزستان پس از سیلاب 98 بوده است.
 ‏
 ‏سخنگوی سازمان آب وبرق خوزستان گفت: در سال آبی جاری و طی یک ماه گذشته 10 سیلاب در حوضه های آبریز استان بدون هیچگونه اثر محسوس در پایین دست به وقوع پیوسته که مدیریت و کنترل این جریانات سیلابی باتوجه به سناریوهای متعدد و متنوع طراحی شده، نمونه موفق این رویکرد جدید است.
 ‏
 ‏بهارلویی با اشاره به اینکه در سال آبی جاری در هر حوضه بسته به شرایط خاص آن و محدودیتهای موجود سیاست های مختلفی به اجرا گذاشته شد، اظهار کرد: در حوضه کارون با توجه به امکانات نسبی ذخیره در سدها، با پذیرش ریسک سیلاب از اوایل بهمن، آبگیری سدهای آن حوضه شروع شد که خوشبختانه در حال حاضر با کاهش 1 میلیارد مترمکعبی کسری منابع آبی این حوضه و تداوم این سیاست ، برآورد های سازمان و پذیرش ریسک آبگیری نه تنها موفق بوده که به تامین انرژی در تابستان گرم پیش رو و کاهش قطعی برق و کشاورزی بدون دغدغه کمک قابل توجهی نموده و موجب رفاه حال مردم خواهد شد.
 ‏
 ‏وی درخصوص مدیریت سد دز، عنوان کرد: در حوضه دز سیاست بهره برداری سازمان بر تخلیه حداکثری منطبق با دبی ایمن پایین دست و پذیرش ریسک مربوط به احتمال عدم تأمین آب فصل های کشت استوار بود که آمار و اطلاعات ثبت شده باز این سیاست را موفق نشان می دهد چرا که ضمن مهار 3 سیلاب این حوضه در اواخر اسفند و فروردین ، میزان آب مناسب برای تامین نیازهای کشاورزی ذخیره و هم اکنون در دسترس است.
 ‏
سخنگوی سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه ‏در حوضه کرخه با در نظر داشتن تاب آوری اندک رودخانه در پایین دست سد ، واقعا شرایط سخت تر و پیچیده تر بود، گفت: استراتژی و سیاست تدوین شده برای این حوضه حرکت در میانه دو سیاست کنترل سیلاب و تامین نیازهای کشاورزی و زیست محیطی پایین دست بود که با در نظر داشتن همه جوانب، انتخاب و اجرایی شد.

وی افزود: این سیاست از اول اسفند تا کنون توانست  4 سیلاب را مهار نموده و حدود ۱۰۱۸ میلیون مترمکعب آب وارد تالاب هور العظیم نماید؛ به عبارتی با انتقال آب کنترل شده به مخازن تالاب هورالعظیم شرایط برای مهار سیلاب ها مهیا و تالاب نیز به لحاظ حقابه در حالتی مطلوب قرار گرفت.

بهارلویی بیان کرد: در این حوضه به سبب دل نگرانی های حاصل از سیلاب سال گذشته ، تدوین برنامه اقدام جامع مدیریت سیلاب کرخه در کوتاه ترین زمان ممکن با راه حل های مشخص برای شرایط متفاوت به گونه ای که کمترین خسارت به مناطق مختلف وارد شود ، تنطیم شد که یکی از اقدامات مناسب قابل اشاره می باشد.

وی بیان اینکه در حوضه مارون 50 درصد منابع ورودی آب کاهش داشت، اظهار کرد: تامین کشت غالب منطقه در پاییز و زمستان و حفظ نخیلات منطقه شادگان در تابستان سیاستی بوده است که دنبال شد.

بهارلویی گفت: در طی مدتی که از ماه فروردین می گذرد بیش از 200 میلیون مترمکعب با برنامه ریزی صحیح از میزان کسری های آب  این حوضه کاسته شده که موجب می شود کشت های دائم و نخیلات شادگان در تابستان پیش رو مشکلات بسیار کمتری را علیرغم این کمبود شدید منابع تجربه نمایند.

 مدیر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق گفت: برای اجرایی کردن سیاستهای آبی، عملیات های مختلف اجرایی در حوزه ها متفاوت کاری مانند نیروگاههای برقابی، شبکه سنجش و پایش آب و هواشناسی، شبکه های آبیاری و زهکشی ، آبرسانی و انتقال آب و مهندسی رودخانه و ساماندهی سواحل صورت گرفته که هزینه های زیادی را شامل می شود.
 ‏
وی افزود: ‏به طور نمونه فقط هزینه های انجام شده در رودخانه های دز و کرخه در زمینه احداث و ترمیم سیل بندها از اسفند تا کنون بیش از 30 میلیارد ریال هزینه در برداشته است؛ برخی اقدامات نیز مانند احداث سیل بند در روستای آلبونیس و یا لایروبی و تثبیت ساحل در روخانه های کارون، دز و کرخه در حال انجام بوده و همچنان ادامه دارد.

بهارلویی گفت: چنانچه محدودیت های مالی کشور را در نظر بگیریم ، بیش از ده ها میلیارد ریال هزینه شده که همگی بیان کننده عزم جدی سازمان آب و برق برای بهبود شرایط و استفاده از همه پتانسیل ها و امکانات است.

وی ادامه داد: در حال حاضر حجم قابل برنامه ریزی سدهای استان خوزستان 8.4 میلیارد مترمکعب است که معادل 61 درصد حجم فعال سدهای استان بوده و امیدواریم تا انتهای فصل آبگیری این رقم به بیش از 11 میلیارد مترمکعب برسد.


مدیر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: از ابتدای فروردین تا کنون نزدیک به 3 میلیارد مترمکعب آب وارد سدها شده و حجم خالی سدها 4.9 میلیارد مترمکعب است.

وی با بیان اینکه طی 24 ساعت گذشته مجموع ورودی به سدها 1536 مترمکعب بر ثانیه و مجموع خروجی 689 مترمکعب بر ثانیه بوده است، عنوان کرد: به منظور استفاده حداکثری از شرایط و آبگیری سدها، خروجی های آب کاهش داده شده به گونه ای که حوضه کرخه 100 مترمکعب برثانیه، دز  400 مترمکعب بر ثانیه، کارون 180 مترمکعب بر ثانیه و مارون 7 مترمکعب بر ثانیه است.

وی در پایان گفت: بعد از دو سال تلاطم های شدید اقلیمی از خشک ترین سال تا مرطوبت ترین، امیدواریم در سال آبی جاری که نیمی از آن گذشته است مانند ماه فروردین که آرامش در رودخانه ها حکم فرما بوده، در تابستان پیش رو نیز شرایط مطلوبی برای عموم بهره برداران و استفاده کنندگان آب بخصوص کشاورزان رقم بخورد .

کلید واژه :

داریوش بهارلویی

،

خوزستان

،

سد

،

آب

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

بزودی ساخت خط سوم‌ انتقال برق ایران- ارمنستان آغاز می شود

قیمت برق پرمصرف‌ها امسال افزایش می‌یابد

آیا آب سد نرگسی به دریاچه پریشان خواهد رسید؟

بهره برداری از سد تالوار در سال جاری

پتانسیل سد و شبکه احمدبیگلو مشگین شهر صرف توسعه کشاورزی می شود

افزایش ۲۰ درصدی گازرسانی به نیروگاه ها

رفع شدن مشکلات کمی و کیفی آب روستاهای بخش مرکزی ری

افتتاح و کلنگ زنی ۴ پروژه صنعت آب و برق در خراسان جنوبی

آبرسانی سیار به ۲۲ روستای ایلام

تغییرات قبوض برق در سال 1399 چیست؟

مدیریت یکپارچه راه اصلی برای کمک به تالاب ها است

افزايش تاب‌آوري صنعت برق در برابر بحران‌ها و مشكلات

همه نیروگاه ها را در بورس عرضه خواهیم کرد

نیروگاه سیکل ترکیبی خرم آباد توانایی تأمین یک درصد پیک مصرف کشور را دارد

آبرسانی روستای پالتلو زنجان نیازمند ۳۱۰ میلیون تومان اعتبار است

افتتاح دو نیروگاه خورشیدی در دامغان

تکمیل و بهره برداری از بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی تا سال آینده

طرح تصفیه خانه آب شرب خلخال تسریع می شود

اجرا سه پروژه تامین روشنایی در البرز

افتتاح بزرگترین نیروگاه سکل ترکیبی لرستان

رشد3 هزار مگاواتی مصرف برق در کشور با توجه به گرم تر شدن هوا

عبور موفق از پيك بار با مشاركت مردم امكان پذير است

برگزاری جلسه كميته راهبري پروژه ERP در شركت توزيع نيروي برق استان البرز

بررسی چالش های اقتصاد برق

نوسازی شبکه هوایی توزیع برق 2 منطقه در تهران

فراهم شدن زمینه سرمایه‌گذاری صنایع بزرگ در استان کردستان

پایداری شبکه آبرسانی بیجار با نصب الکتروپمپ‌های جدید

آبگیری 80 درصد حجم مخازن سدهای گلستان

آغاز عملیات مونتاژ و نصب برج‌های خط ابرکوه- اسمالون در یزد

افزایش اطمينان شبكه برق در مركز و شمال پایتخت

فراهم شدن امکان خود اظهاری عدد کنتور آب برای720 هزار مشترک شهری در خراسان رضوی

95 پست هوایی برق در شهرستان زرندیه استان مرکزی احداث شد

تقویت ولتاژ برق شهرستان نظرآباد البرز

حل مشکل نهر انتقال آب کشاورزان منطقه مرزی تجن

بهبود توان و ولتاژ برق باغمیشه تبریز