کد خبر : ۷۲۸۸۴۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

اعلام تنفس برای قراردادها توسط وزارت نیرو پذیرفته شد

معاون وزیر نیرو با تاکید بر مطالبه بخش خصوصی صنعت برق درباره ضرورت اعلام تنفس درباره قراردادها گفت: برای قراردادهای صنعت برق حتما دوره تنفس اعلام خواهد شد و ما این موضوع را در دستور کار وزارت نیرو قرار خواهیم داد.

اعلام تنفس برای قراردادها توسط وزارت نیرو پذیرفته شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،جلسه مشترک کمیسیون‌های انرژی و اقتصاد کلان اتاق ایران با حضور همایون حائری معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، حمیدرضا صالحی رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران، علی شمس اردکانی رئیس کمیسیون اقتصاد کلان اتاق ایران، محمدرضا انصاری مسئول راهبردی کمیسیون‌های تخصصی اتاق، پیام باقری نایب رئیس سندیکای صنعت برق ایران، فریدون اسعدی مدیر گروه انرژی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و سایر اعضای کمیسیون‌ها برگزار شد. 

شرایط صنعت برق فورس ماژور است

پیام باقری، نایب رئیس سندیکا و رئیس کمیته برق کمیسیون انرژی اتاق تهران با اشاره به آغاز فعالیت کمیته برق این کمیسیون اظهار داشت: با بررسی‌های انجام شده از سوی خبرگان و پیشکسوتان صنعت برق در کمیته برق، موضوعات رگولاتوری برق، نظام حقوقی و قراردادهای صنعت برق و صادرات به عنوان سه محور اصلی برای پیگیری تعیین شده است. 

وی در ادامه با تاکید بر اینکه صنعت برق صنعتی پیشرو در صادرات خدمات فنی و مهندسی و انرژی برق است، تصریح کرد: ریشه اصلی مشکلات امروز صنعت برق، اقتصاد ناتراز آن است و این امر منبعث از طرح تثبیت قیمت‌ها در مجلس هفتم است که تفاوت بین قیمت تمام شده و تکلیفی برق را به اسم یارانه به صنعت برق تحمیل کرد. 

نایب رئیس سندیکا با اشاره به اینکه ما اولین کشور در دنیا هستیم که در حوزه انرژی یارانه پرداخت می‌کنیم، افزود: در آن مقطع، جبران یارانه‌ها با درآمدهای حاصل از محل فروش نفت تراز می‌شد اما با تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان و مشکلات درآمدهای نفتی، سرمایه‌گذاری در صنعت برق که صنعتی سرمایه‌بر است، با کمبود منابع مواجه شد. صنعت برق اگر بخواهد سالی 5 هزار مگاوات نیروگاه وارد مدار کند، همراه با شبکه انتقال و توزیع باید رقمی حدود 4 الی 5 میلیارد دلار هزینه کند که با کمبودهای موجود این رقم قابل پوشش نیست و آثار این کمبود امروز در مشکلات صنعت برق نمود پیدا کرده است. 

باقری با تاکید بر اینکه مشتری نهایی فعالان صنعت برق، دولت است و تمام مشکلات اقتصادی دولت بر این صنعت تاثیر خواهد گذاشت، تصریح کرد: نوسانات نرخ ارز قیمت نهاده‌های تولید در صنعت برق را افزایش داده است به طوری که اجرای بسیاری از قراردادهای صنعت برق مقدور نیست.

وی با اشاره به اینکه صنعت برق باید با استفاده از ظرفیت‎های قانونی مورد حمایت قرار بگیرد، ادامه داد: طبق بند «و» تبصره یک ماده واحده بودجه سال ۹۹، تهاتر نفت به عنوان ابزار وصول بدهی بخش خصوصی از دولت است. لذا صنایع مختلف به خصوص صنعت برق می‌توانند برای وصول مطالبات خود از این ابزار بهره بگیرند، البته وزارت نفت مقاومت‌هایی داشته اما اتاق باید در این زمینه حمایت کند تا موضوع به نتیجه برسد. 

نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق تهران تصریح کرد: علاوه بر نوسانات ارز، شیوع ویروس کرونا نیز بخش‌های مختلف تولید، پیمانکاری و زنجیره تامین صنعت برق را دچار اختلال کرده و هزینه‌های ناشی از رعایت پروتکل‌های بهداشتی را بر فعالان این صنعت تحمیل نموده است و علیرغم پیگیری‌های انجام شده صنعت برق در بین صنایع آسیب‌دیده از ویروس کرونا شناخته نشده که از معاون وزیر در امور برق و انرژی درخواست داریم به عنوان دستگاه اجرایی ذیربط در این زمینه فعالان صنعت برق را همراهی کنند. 

مهندس باقری در پایان تاکید کرد که با توجه به شرایط اقتصادی و معضلاتی که به دنبال شیوع کرونا در کشور به وجود آمده است، باید شرایط فورس ماژور برای قراردادهای صنعت برق اعلام شود و دوره تنفس برای تعیین تکلیف قراردادهای متاثر از این شرایط در نظر گرفت. ایجاد فرآیند پایدار و مستمر برای پرداخت مطالبات بخش خصوصی نیز مطالبه‌ بعدی از وزارت نیرو است که امیدواریم با حمایت وزارت نیرو بتوان مطالبات فعالان این عرصه را هر چه سریعتر وصول کرد. 

اعلام دوره تنفس برای قراردادهای صنعت برق 

در ادامه این جلسه همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی ضمن تقدیر از سندیکای صنعت بر ق ایران گفت: سندیکا به عنوان نهادی خارج از وزارت نیرو در حوزه‌های بسیاری به ما کمک کرده است که فهرست اقدامات این تشکل نشان از نقش اساسی آن در پیگیری و حل مشکلات صنعت برق دارد. 

وی با اشاره به اینکه وزارت نیرو با همه مشکلات موجود در حوزه فنی همه تعهدات خود را انجام داده است، تصریح کرد: ما در امور فنی تمام تلاش خود را به کار گرفتیم اما با توجه به مشکلات تحریم‌ها و نوسانات ارز، نیازمند همراهی اتاق و تمامی فعالان صنعت برق هستیم که می‎توانند به ویژه در موضوع اقتصاد برق کمک کنند. 

حائری با اشاره به اینکه امروز صنعت برق صنعت خوداتکا و خودکفایی است، ادامه داد: ما امروز توانمندی بالایی در این حوزه داریم لذا می‌توانیم علاوه بر صادرات انرژی و خدمات فنی و مهندسی در صادرات تکنولوژی نیز قدم برداریم که با دانش موجود در این صنعت، در این زمینه موفق خواهیم شد. 

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به اینکه ایران در زمینه کنترل فرکانس جزء سه کشور اول دنیاست، افزود: صنایع پشتیان مانند صنعت برق باید مورد حمایت قرار بگیرند و ما باید در کنار هم حق و حقوق این صنعت را دنبال کنیم. 

وی با اشاره به این موضوع که وزارت نیرو 45 هزار میلیارد تومان بدهی دارد، خاطرنشان کرد: وزارت نیرو در ماه‌های اول سال به خاطر شرایط کرونا وصولی از مردم نداشته است اما ما همچنان پیگیر پرداخت مطالبات بخش خصوصی هستیم.

حائری در پایان با تاکید بر مطالبه بخش خصوصی صنعت برق درباره ضرورت اعلام تنفس درباره قراردادها گفت: برای قراردادهای صنعت برق حتما دوره تنفس اعلام خواهد شد و ما این موضوع را در دستور کار وزارت نیرو قرار خواهیم داد. 

 

منبع:سندیکا

کلید واژه :

سندیکا

،

صنعت برق

،

وزارت نیرو

،

همایون حائری

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

مبادله تفاهم‌نامه همکاری میان پژوهشگاه نیرو و ساتبا

عدم پاسخگویی ساختارهاي شديدا" متمركز مديريت منابع آب

احداث بیش از 900 کیلومتر شبکه برق در قم

افزایش 21 درصدی توليد انرژي در نیروگاه شهيد سليمي نکا

163 میلیون مترمکعب آب در استان مرکزی صرفه‌جویی شد

احیاء و تعادل بخشی راه نجات سفره های زیرزمینی کویر

چند توصیه ساده برای کاهش مصرف برق

افزایش 20 درصدی مصرف آب در خراسان شمالی

خبرنگاران تجسم امانت، مسووليت پذيري وتعهد هستند

معرفی و تقدیر از برترین های دومین جشنواره نیرو و رسانه

محتوا،قدرت اصلی رسانه است

به‌سوی روزنامه‌نگاري راه حل‌گرا در جهت تنش‌زدايي و توسعه تفاهم اجتماعي

پویش #هرهفته_الف_ب_ایران زمینه ارتباط هرچه بیشتر رسانه‌ها با وزارت نیرو را فراهم کرد

دستگیری عامل قطعی برق غرب پایتخت

نصب بانک خازنی در تاسیسات برق منطقه جنوب

پایش لحظه ای مصرف برق هرمزگان لحظه‌ای

توليد بیش از یک ميلیارد و 241 میليون كيلووات ساعت انرژي در نيروگاه‌ ‌نكا

دعوت از سرمايه‌گذاران برای توسعه گردشگری حاشیه سدهاي كردستان

واگذاری 500 هکتار از اراضی دشت شمیل برای احداث گلخانه

بازدید وزیر نیرو از خبرگزاری جمهوری اسلامی

طرح انرژی خورشیدی شبکه بانکی استان البرز در کرج افتتاح شد

تکمیل پروژه آبرسانی به شهر "چگردک" در سیستان و بلوچستان

رفع چالش کم‌آبی مسیر توسعه اقتصادی استان سمنان را هموارتر می‌کند

افتتاح 53 پروژه آب و برق با سرمايه‌گذاري بیش از 14 هزار ميليارد تومان از ابتدای سال تاکنون

۲۰ درصد تاسیسات انتقال و فوق توزیع کشور در حوزه برق تهران است

مدیریت مصرف 134 مگاواتی برق در قم

افزایش 26 درصدی تولید برق در نیروگاه اصفهان

بهره برداری از ۱۵ پروژه صنعت برق استان تهران با 285 میلیارد تومان اعتبار

2400 تفاهم‌نامه مدیریت مصرف بهینه برق در غرب مازندران امضا شد

لايروبي رودخانه‌ها و مهندسي رودخانه در اولويت برنامه‌هاي وزارت نيرو

خاموشی‌ها به دلیل صادرات نبوده است

بيمه مشتركان برق، تلاش صنعت برق براي جبران خسارات وارده به مردم در اثر اتفاقات شبكه

ایستگاه تحقیقاتی وزارت نیرو در گلبهار مشهد تاسیس شد

لزوم نصب 1900 دستگاه کنتور برای تکمیل پروژه کنتورهای فهام در استان همدان

مصرف برق بخش صنعتی در استان البرز بیش از 4 درصد رشد یافته است