کد خبر : ۷۲۸۸۵۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت نیروی برق حرارتی:

به پایان رسیدن برنامه تعمیر سالانه نیروگاه‌های کشور

مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به پایان برنامه تعمیرات سالانه نیروگاه‌های کشور، گفت:‌ واحدهای حرارتی کاملا آماده تامین برق روزهای گرم پیک تابستان امسال هستند.

به پایان رسیدن برنامه تعمیر سالانه نیروگاه‌های کشور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،به‌ نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "اسماعیل نمازی" با تاکید بر اینکه حدود 93 هزار مگاوات برنامه تعمیرات نیروگاهی پیش‌بینی شده اتمام پذیرفته است، ادامه داد:‌ دوره اورهال واحدها هر ساله از پانزدهم شهریورماه آغاز شده و تا انتهای اردیبهشت سال آینده به پایان می‌رسد و بایستی تمامی واحدها در ابتدای خردادماه برای تأمین بار پیک شبکه سراسری برق کشور آماده بهره‌برداری باشند.
وی با تاکید بر اینکه از ابتدای خردادماه تا نیمه شهریور هیچگونه تعمیرات برنامه‌ریزی شده انجام نمی‌پذیرد، افزود:‌ با توجه به اینکه ظرفیت نامی واحدهای نیروگاه‌های حرارتی کشور حدود 83 هزار مگاوات است، این رقم نشان دهنده تعمیر بیش از یک باره برخی واحدهای نیروگاهی است.
مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت تولید نیروی برق حرارتی، سال گذشته را یکی از دشوار‌ترین بازه‌های زمانی چند سال اخیر به‌منظور تامین سوخت نیروگاه‌ها برشمرد و گفت: زمستان سال 98 به‌منظور جلوگیری از ایجاد مشکلات برای تامین سوخت گاز مشترکان خانگی ناچار به تغییر نوع سوخت واحدها و تعویق اجرای برنامه تعمیرات نیروگاه‌ها شدیم.
نمازی تاکید کرد: با وجود اینکه اولویت مجموعه استفاده از سوخت گاز برای حفظ سلامت واحدهای نیروگاهی و رعایت مسائل زیست‌محیطی است، ولی به دلیل کاهش عرضه سوخت گاز ناچار به استفاده از مازوت در واحدهای بخار شدیم و همین مسئله موجب شد تا برای ممانعت از بروز خاموشی در کشور برنامه تعمیرات واحدهای حرارتی به روزهای پایانی سال موکول شود.
 
فشار مضاعف کرونا بر تعمیرات واحدهای حرارتی
وی یادآور شد: در روزهای پایانی سال گذشته تشدید بیماری کرونا مجددا مشکلات بیشتری را برای تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی به‌ویژه برای واحدهایی که برنامه تعمیراتی آن‌ها عقب افتاده بود به وجود آورد.
مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به محدودیت‌های ایجاد شده برای جابجایی پرسنل متخصص تعمیرات نیروگاهی، گفت: تعمیرات اساسی واحدها مستلزم جابجایی گروه‌های تعمیراتی از نقاط مختلف کشور به سایر مناطق مورد نیاز است، اما در آن مقطع زمانی با فرایند دشوار دریافت مجوز برای جابجایی پرسنل این بخش به سایر استان‌ها مواجه بودیم.
نمازی افزود:‌ در آن بازه زمانی حتی امکان اسکان این نیروها در هتل‌ها، مسافرخانه‌ها و مهمان‌سرای نیروگاه به دلیل بسته بودن این اماکن وجود نداشت، از طرفی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کنار کار سنگین تعمیرات واحدها فشار مضاعفی را به کارکنان این بخش وارد می‌کرد.
 
شرایط دشوار تامین قطعات نیروگاهی در روزهای کرونایی
وی با اشاره به مشکلات پیش آمده برای تامین قطعات نیروگاهی، گفت: شیوع بیماری کرونا موجب شده بود بسیاری از کارخانه‌های تامین کننده قطعات مورد نیاز ما در داخل کشور دچار تعطیلی کامل شده یا به دلیل مثبت شدن ابتلای برخی از کارکنان مجموعه با کاهش تعداد کارکنان مواجه شوند که همین مسئله فرایند تهیه لوازم یدکی مورد نیاز را دچار مشکل کرده بود.
مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت تولید نیروی برق حرارتی با تاکید بر اینکه واردات برخی از قطعات به دلیل بسته شدن مرزها متوقف شده بود، ادامه داد:‌ به عنوان نمونه لوله‌های بویلر مورد نیاز نیروگاه‌ها حدود سه ماه پشت مرز ترکیه متوقف شده بود که با پیگیری زیاد و با تأخیر وارد کشور شده و در واحدها نصب شد.
نمازی با تاکید بر اینکه برای جابجایی استانی قطعات مورد نیاز نیروگاه با مشکلات فراوانی مواجه بودیم، گفت:‌ مسائل پیش آمده و همزمانی با محدودیت‌های نوروزی مشکلاتی را ایجاد کرده بود که از طریق هماهنگی با مقامات استانی و دریافت مجوز و به اشتراک گذاری برخی قطعات در واحدهای مشابه بتوانیم برنامه تعمیرات امسال را با موفقیت به پایان برسانیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت:‌ یکی از مشکلات صنعت برق کمبود نقدینگی است و شیوع بیماری کرونا موجب شد تا این صنعت نیز همانند سایر بخش‌های اقتصادی در این زمینه تحت تاثیر قرار گیرد و تشدید مشکلات نقدینگی صنعت برق پیمانکاران تعمیرات نیروگاه‌ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد.
مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت تولید نیروی برق حرارتی خاطرنشان کرد: اما با وجود تمامی مشکلات پیش آمده در زمینه تامین سوخت، شیوع بیماری کرونا و کمبود نقدینگی توانسته‌ایم با لطف خداوند و تلاش بی‌وقفه و شبانه‌روزی تلاش‌گران این بخش، برنامه تعمیرات نیروگاه‌های دولتی و خصوصی را با موفقیت به پایان برسانیم.
نمازی با اشاره به آمادگی 98 درصدی نیروگاه‌ها در سال گذشته، گفت:‌ تاکنون روند تامین برق به گونه‌ای بوده است که مشکلی در تأمین برق مشترکان نداشته‌ایم و امیدواریم در ادامه نیز با همراهی مردم و جلوگیری از رشد غیرعادی مصرف برق و آمادگی کامل نیروگاه‌ها با خاموشی مواجه نشویم.

کلید واژه :

اسماعیل نمازی

،

نیروگاه حرارتی

،

کرونا

،

برق حرارتی

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

مبادله تفاهم‌نامه همکاری میان پژوهشگاه نیرو و ساتبا

عدم پاسخگویی ساختارهاي شديدا" متمركز مديريت منابع آب

احداث بیش از 900 کیلومتر شبکه برق در قم

افزایش 21 درصدی توليد انرژي در نیروگاه شهيد سليمي نکا

163 میلیون مترمکعب آب در استان مرکزی صرفه‌جویی شد

احیاء و تعادل بخشی راه نجات سفره های زیرزمینی کویر

چند توصیه ساده برای کاهش مصرف برق

افزایش 20 درصدی مصرف آب در خراسان شمالی

خبرنگاران تجسم امانت، مسووليت پذيري وتعهد هستند

معرفی و تقدیر از برترین های دومین جشنواره نیرو و رسانه

محتوا،قدرت اصلی رسانه است

به‌سوی روزنامه‌نگاري راه حل‌گرا در جهت تنش‌زدايي و توسعه تفاهم اجتماعي

پویش #هرهفته_الف_ب_ایران زمینه ارتباط هرچه بیشتر رسانه‌ها با وزارت نیرو را فراهم کرد

دستگیری عامل قطعی برق غرب پایتخت

نصب بانک خازنی در تاسیسات برق منطقه جنوب

پایش لحظه ای مصرف برق هرمزگان لحظه‌ای

توليد بیش از یک ميلیارد و 241 میليون كيلووات ساعت انرژي در نيروگاه‌ ‌نكا

دعوت از سرمايه‌گذاران برای توسعه گردشگری حاشیه سدهاي كردستان

واگذاری 500 هکتار از اراضی دشت شمیل برای احداث گلخانه

بازدید وزیر نیرو از خبرگزاری جمهوری اسلامی

طرح انرژی خورشیدی شبکه بانکی استان البرز در کرج افتتاح شد

تکمیل پروژه آبرسانی به شهر "چگردک" در سیستان و بلوچستان

رفع چالش کم‌آبی مسیر توسعه اقتصادی استان سمنان را هموارتر می‌کند

افتتاح 53 پروژه آب و برق با سرمايه‌گذاري بیش از 14 هزار ميليارد تومان از ابتدای سال تاکنون

۲۰ درصد تاسیسات انتقال و فوق توزیع کشور در حوزه برق تهران است

مدیریت مصرف 134 مگاواتی برق در قم

افزایش 26 درصدی تولید برق در نیروگاه اصفهان

بهره برداری از ۱۵ پروژه صنعت برق استان تهران با 285 میلیارد تومان اعتبار

2400 تفاهم‌نامه مدیریت مصرف بهینه برق در غرب مازندران امضا شد

لايروبي رودخانه‌ها و مهندسي رودخانه در اولويت برنامه‌هاي وزارت نيرو

خاموشی‌ها به دلیل صادرات نبوده است

بيمه مشتركان برق، تلاش صنعت برق براي جبران خسارات وارده به مردم در اثر اتفاقات شبكه

ایستگاه تحقیقاتی وزارت نیرو در گلبهار مشهد تاسیس شد

لزوم نصب 1900 دستگاه کنتور برای تکمیل پروژه کنتورهای فهام در استان همدان

مصرف برق بخش صنعتی در استان البرز بیش از 4 درصد رشد یافته است