کد خبر : ۷۲۸۸۶۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نحوه استفاده از وسایل سرمایشی در تابستان

استفاده از وسایل سرمایشی در استان سمنان با گرم شدن تابستان به اوج خود رسیده و بالاترین میزان مصرف برق امسال را یک ماه زودتر رقم زده است، چه راهکارهایی می توان…

نحوه استفاده از وسایل سرمایشی در تابستان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،چرخه مصرف برق در استان سمنان در فصل گرم سال با روشن شدن وسایل سرمایشی در خانه ها، به اوج خود می رسد.

بر اساس گفته کارشناسان، تا ۳۰ درصد برق بخش خانگی به مصرف تجهیزات سرمایشی می رسد، در واقع، وسایل سرمایشی با افزایش بار مصرفی در بخش خانگی، شاخص کل مصرف برق را بالا می برد که به طور معمول این روند هرساله از خردادماه آغاز می شود.

اوج مصرف برق امسال در استان سمنان یک ماه زودتر رخ داد و حدود یک ماه زودتر از روز اوج مصرف برق در سال ۹۸ رقم خورد که دلیل عمده آن ورود انواع وسایل سرمایشی به چرخه مصرف است، این مساله زنگ خطری محسوب می شود به این معنا که اگر مردم در روند استفاده از وسایل سرمایشی مصرف بهینه را در دستور کار قرار ندهند، برای تعادل بخشی به حفظ مصرف انرژی برق، چاره ای به جز خاموشی های تابستانی نخواهد بود.

۳۱ خرداد روز اوج مصرف برق در سمنان

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان سمنان گفت: مردم استان در روز  شنبه ۳۱ خرداد ۹۹ در شاخص مصرف برق امسال رکورد زدند و اوج مصرف برق در این استان از اوج مصرف سال ۹۸ هم فراتر رفت.

سیدعلی اکبر صباغ گفت: بر اساس گزارش مرکز دیسپاچینگ فوق توزیع معاونت بهره برداری شرکت برق منطقه ای سمنان، اوج توان مصرف برق در استان سمنان در روز دوشنبه معادل ۶۰۲.۴ مگاوات ثبت شد که این رقم ۱۳ مگاوات بالاتر از اوج مصرف سال گذشته است که در سی ام تیر ۹۸ ثبت شد.

وی با اشاره به افزایش دما و در نتیجه افزایش مصرف برق افزود: اوج توان مصرفی انرژی الکتریکی استان در سال گذشته به میزان ۵۸۹ مگاوات بود که در سال جاری و تاکنون این افزایش یک ماه زودتر اتفاق افتاده است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان سمنان ضمن درخواست از مردم این استان برای مصرف بهینه برق در تابستان گفت: همکاران صنعت برق استان ، تمام تلاش خود را به کار بسته اند که تابستان امسال نیز همچون سال های گذشته با کمترین مشکل و اعمال خاموشی سپری شود.

هر مشترک خود را به کاهش ۱۰ درصدی برق ملزم کند

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان سمنان تاکید کرد: با کاهش ۱۰ درصدی توسط هر مشترک در ساعات اوج مصرف برق، صرفه جویی قابل ملاحظه ای انجام خواهد شد.

سید محمد موسوی زاده افزود: در ساعات مصرف، استان سمنان بین ۵۰۰ الی ۶۰۰ مگاوات مصرف برق دارد که با مدیریت ۱۰ درصدی، ۵۰ تا ۶۰ درصد صرفه جویی به تنهایی برای استان حاصل می شود و در ابعاد کلی، عدد چشمگیری است. 

وی خاطرنشان کرد: استفاده از دور کند کولرهای آبی، تنظیم دمای کولرهای گازی بین ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتیگراد و استفاده نکردن همزمان لوازم برقی پرمصرف در ساعات اوج مصرف روز و شب، به عنوان مهم ترین راهکارهای همکاری مشترکان برای کاهش مصرف به شمار می رود.

مدیریت مصرف انرژی به رزمایشی همگانی تبدیل شود

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان سمنان بیان داشت: موضوع صرفه جویی و مدیریت مصرف برق، مختص زمان و مکان خاصی نیست و در تمامی مقاطع و برهه زمانی باید در حفظ و صیانت از این موهبت الهی بیش از پیش کوشا بود و در انتقال آن به نسل جدید اهتمام داشت.

وی تصریح کرد: به جهت اهمیت موضوع و آغاز فصل تابستان و توجه بیشتر به مدیریت مصرف، هفته ابتدایی تابستان تحت عنوان «مدیریت مصرف» نامگذاری شده است و به نوعی یک رزمایش همگانی برای کلیه مشترکان است تا با رعایت راهکارهای ساده و کاربردی مدیریت مصرف بتوانیم با مشارکت حداکثری، از اوج بار تابستانی عبور کنیم.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان سمنان بیان داشت: اصلاح الگوی مصرف و اقتصاد مقاومتی به عنوان قوانین بسیار ارزشمندی هستند که نگاه جاری و افق سال های آینده به نحو بسیار هوشمندانه و مدبرانه در آن پیش بینی شده است.

موسوی زاده با بیان این که منابع محدودند و اگر در مصرف آنها برنامه ریزی نشود همه متضرر می شوند گفت: کشورهایی که دارای منابع غنی انرژی هستند، در استفاده از این منابع، مدیریت بهینه مصرف را همواره مدنظر دارند.

اتکای رویکردها بر فرهنگسازی و سیاست های غیرقیمتی

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان سمنان با اشاره به این که اتکای شرکت در حال حاضر سیاست های غیرقیمتی است که هر مشترک کمتر مصرف کند تشویق می شود افزود: موضوع سیاست غیرقیمتی، فرهنگی و به معنای تغییر رفتار است و جنس کار فرهنگی زمان بَر است و با تمرین و تکرار جایگزین ذهن می شود.

وی تصریح کرد: اگر هر مشترک برق استان سمنان یک لامپ ۴۰ واتی را در ساعت های اوج مصرف خاموش کند، حدود ۱۰ مگاوات صرفه جویی می شود و مصرف برق کاهش خواهد یافت.

رعایت دمای رفاه در استفاده از وسایل سرمایشی

مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع برق استان سمنان گفت: متوسط مصرف برق هر کولرآبی حدود ۲۰۰ وات است و استفاده از دور کند کولرهای آبی، حدود ۳۰ مگاوات برای استان صرفه جویی در بردارد.

سیدبهروز کساییان بیان کرد: استفاده از دور کند کولرهای آبی ۵۰ درصد از مصرف برق آن می کاهد که با توجه به تعداد بالای این تجهیزات در استان، میزان صرفه جویی قابل توجه خواهد بود.

وی افزود: در کولرهای گازی دمای رفاه یا آسایش بین ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتیگراد تعریف شده است که در صورت رعایت مصرف کنندگان ۲۰ درصد از مصرف این نوع وسایل سرمایشی را کاهش می دهد.

وی با اشاره به این که کولرهای اسپیلت از دو بخش داخلی و بیرونی تشکیل شده اند بیان داشت: برای اتصال این دوبخش به یکدیگر که به هر کدام یک یونیت گفته می شود باید از لوله های مسی انتقال حرارت استفاده شود که به طور معمول برای زیبایی بیشتر در بخش داخلی استفاده می شود که در معرض دید نباشد.

وی افزود: سازندگان کولرهای اسپیلت مشخص می کنند حداکثر فاصله بین پنل و موتور که به وسیله لوله های مسی به هم وصل می شوند باید چه مقدار باشد و دقت شود که امکان نصب موتور در فاصله بین ۵ تا ۱۰ متری پنل باشد.

کساییان گفت: خاموش کردن لوازم برقی پرمصرف در ساعات اوج بار روزها از ساعت ۱۲ تا ۱۶ و اوج بار شب ها از ساعت ۲۰ تا ۲۴ کمک بزرگی به تعادل در مصرف برق است.

کولرهای گازی پرمصرف ترین لوازم برقی

مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع برق استان سمنان با اشاره به این که کولرهای گازی پرمصرف ترین لوازم برقی محسوب می شوند افزود: این دستگاه ها به صورت عمده به سه نوع اسپیلت، پنجره ای و ایستاده تقسیم می شوند.

وی تصریح کرد: کولرهای پنجره ای نیازی به برق کشی جداگانه ندارد و تنها با وصل کردن کابل برق به پریز شروع به کار می کنند و بدنه یکپارچه این کولرها به سادگی درون پنجره جاگذاری شده و از معایب آن می توان به مصرف بیش از حد برق اشاره کرد.

کساییان عنوان کرد: کولرهای اسپیلت قیمت بیشتری در مقایسه با کولرهای پنجره ای دارند و مصرف برق این دستگاه ها به مراتب کمتر است و در درازمدت صرفه جویی اقتصادی نسبت به کولرهای پنجره ای دارد.

وی اضافه کرد: کولرهای ایستاده کاربردهای محدودتری نسبت به دیگر کولرهای گازی دارند و از این نوع کولرها باید در مصارف صنعتی، خانگی بسیار خاص، تجاری و اماکن عمومی پررفت و آمد استفاده کرد.

افزایش ۲.۵ برابری مصرف برق با کولرهای آبی

مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع برق استان سمنان گفت: مشترکانی که در ماه های غیرگرم سال به طور متوسط ۲۰۰ کیلووات ساعت در ماه برق مصرف می کنند، با راه اندازی یک کولرآبی در ماه های گرم مصرف شان به ۵۰۰ کیلووات ساعت می رسد که نشان از افزایش ۲.۵ برابری در مصرف و چهار برابری در هزینه برق دارد.

کساییان افزود: ظرفیت سرمایشی کولرها باید متناسب با فضای مورد استفاده و شرایط آب و هوایی محل انتخاب شود و انتخاب کولرهای بزرگتر از حدنیاز، باعث افزایش مصرف برق می شود. 

وی با اشاره به این که کانال کشی کولر باید از کوتاه ترین مسیر انجام شود اضافه کرد: هرچه مسیر کانال کشی کولرهای آبی طولانی تر باشد، فشار هوا در مسیر کانال ها افت پیدا می کند و جبران آن به انرژی بیشتری نیازدارد و همچنین سرمای حاصل شده نیز کمتر می شود.

مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع برق استان سمنان تصریح کرد: چنانچه کانال های کولر خارج از ساختمان قرار دارند، حتما باید به وسیله عایق کاری با پشم شیشه یا دیگر عایق ها، از گرم شدن کانال ها و هدررفتن سرما، در اثر تابش مستقیم نور خورشید برآنها جلوگیری شود.

 

منبع:ایرنا

کلید واژه :

کولر

،

وسایل سرمایشی

،

استان سمنان

،

مصرف برق

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

مبادله تفاهم‌نامه همکاری میان پژوهشگاه نیرو و ساتبا

عدم پاسخگویی ساختارهاي شديدا" متمركز مديريت منابع آب

احداث بیش از 900 کیلومتر شبکه برق در قم

افزایش 21 درصدی توليد انرژي در نیروگاه شهيد سليمي نکا

163 میلیون مترمکعب آب در استان مرکزی صرفه‌جویی شد

احیاء و تعادل بخشی راه نجات سفره های زیرزمینی کویر

چند توصیه ساده برای کاهش مصرف برق

افزایش 20 درصدی مصرف آب در خراسان شمالی

خبرنگاران تجسم امانت، مسووليت پذيري وتعهد هستند

معرفی و تقدیر از برترین های دومین جشنواره نیرو و رسانه

محتوا،قدرت اصلی رسانه است

به‌سوی روزنامه‌نگاري راه حل‌گرا در جهت تنش‌زدايي و توسعه تفاهم اجتماعي

پویش #هرهفته_الف_ب_ایران زمینه ارتباط هرچه بیشتر رسانه‌ها با وزارت نیرو را فراهم کرد

دستگیری عامل قطعی برق غرب پایتخت

نصب بانک خازنی در تاسیسات برق منطقه جنوب

پایش لحظه ای مصرف برق هرمزگان لحظه‌ای

توليد بیش از یک ميلیارد و 241 میليون كيلووات ساعت انرژي در نيروگاه‌ ‌نكا

دعوت از سرمايه‌گذاران برای توسعه گردشگری حاشیه سدهاي كردستان

واگذاری 500 هکتار از اراضی دشت شمیل برای احداث گلخانه

بازدید وزیر نیرو از خبرگزاری جمهوری اسلامی

طرح انرژی خورشیدی شبکه بانکی استان البرز در کرج افتتاح شد

تکمیل پروژه آبرسانی به شهر "چگردک" در سیستان و بلوچستان

رفع چالش کم‌آبی مسیر توسعه اقتصادی استان سمنان را هموارتر می‌کند

افتتاح 53 پروژه آب و برق با سرمايه‌گذاري بیش از 14 هزار ميليارد تومان از ابتدای سال تاکنون

۲۰ درصد تاسیسات انتقال و فوق توزیع کشور در حوزه برق تهران است

مدیریت مصرف 134 مگاواتی برق در قم

افزایش 26 درصدی تولید برق در نیروگاه اصفهان

بهره برداری از ۱۵ پروژه صنعت برق استان تهران با 285 میلیارد تومان اعتبار

2400 تفاهم‌نامه مدیریت مصرف بهینه برق در غرب مازندران امضا شد

لايروبي رودخانه‌ها و مهندسي رودخانه در اولويت برنامه‌هاي وزارت نيرو

خاموشی‌ها به دلیل صادرات نبوده است

بيمه مشتركان برق، تلاش صنعت برق براي جبران خسارات وارده به مردم در اثر اتفاقات شبكه

ایستگاه تحقیقاتی وزارت نیرو در گلبهار مشهد تاسیس شد

لزوم نصب 1900 دستگاه کنتور برای تکمیل پروژه کنتورهای فهام در استان همدان

مصرف برق بخش صنعتی در استان البرز بیش از 4 درصد رشد یافته است