کد خبر : ۷۲۹۱۰۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

احیاء و تعادل بخشی راه نجات سفره های زیرزمینی کویر

طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب سفره های زیرزمینی به عنوان یکی از مواهب خدادادی متعلق به همگان و همه نسل ها، راهکاری برای تقویت و نجات آبخوان ها و رفع بحران های…

احیاء و تعادل بخشی راه نجات سفره های زیرزمینی کویر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،مشکلات مربوط به استحصال منابع آب به طور اعم و منابع آب زیرزمینی به طور اخص پدیده نوظهوری در کشور محسوب نمی شود.

نگاهی گذرا به روند توسعه بهره برداری از منابع آبی کشور و فشار ناشی از این اقدام برای تامین آب مورد نیاز بخش های مختلف محیط زیست، کشاورزی، آشامیدنی، بهداشت، فضای سبز، صنایع و خدمات فزونی بیانگر عوارض نامطلوب کاهش حجم مخازن آبخوان ها در دهه های اخیر است.

آب استحصالی از چاه ها بسیار بیشتر از ظرفیت آب تجدیدپذیر آبخوان ها بوده است و این امر به کاهش سطح آب زیرزمینی در بسیاری از دشت های کشور از جمله سمنان و بروز اثرات مخرب از جمله خشک شدن قنوات و چشمه ها، پمپاژ آب از اعماق زیاد توسط چاه های عمیق با هزینه برق بالا، شور شدن آب استحصالی، بایرشدن زمین های زراعی، فرونشست زمین و ایجاد درز در برخی مناطق استان سمنان منجر شده است.

متاسفانه دستاوردهای چنین پدیده نامطلوبی که همسان با توسعه اقتصادی – اجتماعی در سمنان به مانند دیگر استان های کشور است، به طور معمول نادیده انگاشته شد.

 نگاه یکسویه به توسعه کشاورزی و رعایت نکردن الگوی مصرف از جانب متولیان امر در این بخش یکی از عوامل اصلی بروز افت ادامه دار در سطح ایستایی در چاه ها و به دنبال آن افزایش مصرف انرژی به منظور استحصال آب محسوب می شود.

ارزش و اهمیت نقش تعیین کننده منابع آبی زیرزمینی در تامین آب مورد نیاز برای مصارف مختلف از جمله آشامیدنی، صنعت و کشاورزی بر همگان روشن است، بر این اساس در سال ۱۳۹۳ طرح ملی ” احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی کشور“ در شورای عالی آب تصویب که در آن وزارت نیرو با همکاری سایر نهادهای ذی ربط به خصوص جهاد کشاورزی موظف به احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی کشور و حفاظت هر چه بیشتر از آبخوان های کشور شد.

متوسط افت سطح آب های زیرزمینی در کشور سالانه ۵۰ سانتیمتر است در حالی که این رقم در استان سمنان ۱۶ سانتیمتر بیشتر است که نشانه عمیق تر بودن اثر خشکسالی در استان سمنان نسبت به متوسط کشوری است.

میزان طبیعی آب زیر زمینی استان سمنان ۹۹۰ میلیون متر مکعب اعلام اما حفر بی رویه چاه و برداشت فراوان آب سبب برهم خوردن تراز برداشت و واریز در منابع آبی زیر زمینی این استان شده است.

بنا به گفته بنفشه زهرایی دبیر کارگروه سازگاری با کم آبی وزارت نیرو، میزان اضافه برداشت در سمنان ۱.۷ برابر آب قابل برنامه ریزی منابع زیرزمینی این استان است.

برداشت آب در ۱۵ دشت استان سمنان به دلیل افت محسوس سطح آب های زیرزمینی و گسترش روزافزون کانون فرسایش بادی ممنوع شد و ۱۳ دشت از مجموع ۲۶ دشت موجود در استان در شرایط فرابحرانی قرار گرفت.

در سال های اخیر، اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی باهدف رفع بحران های ناشی از افت سفره های زیرزمینی از طریق جلوگیری از اضافه برداشت، جلوگیری از برداشت غیر مجاز و حفر چاه های غیر مجاز در تمام شهرستان های استان سمنان به طور جدی دنبال می شود و می تواند نقش بسزایی در توسعه پایدار این استان داشته باشد.

طی یکسال گذشته، میزان صرفه جویی در مصرف آب استان سمنان با اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب استان در بخش های مختلف این طرح شامل انسداد چاه های غیرمجاز، اصلاح پروانه های بهره برداری، کنتورهای هوشمند، تقلیل منصوبات چاه های دارای اضافه برداشت حدود ۲۷ میلیون و ۱۹۴ هزار متر مکعب بوده است.

بیشترین میزان صرفه جویی در مصرف آب استان سمنان از محل شارژ کنتورهای هوشمند بود؛ تاکنون، یک هزار و ۶۱۴ حلقه چاه در استان از یک هزار و ۸۰۲ حلقه چاه مشمول نصب کنترل هوشمند، مجهز به این سامانه شد که با مدیریت مصرف و شارژ این کنتورها،  صرفه جویی حدود ۲۰ میلیون و ۶۶ هزار متر مکعب را در یک سال گذشته به همراه داشت.

منابع آبی به غیر از حق محیط زیست، تنها مختص نسل فعلی نیست و ما باید نسل آینده را هم در نظر داشته باشیم، چرا که مواهب خدادادی نظیر آب متعلق به همگان است بنابراین مزایا و ضروریات اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی به عنوان اولویت وزارت نیرو برای حفظ این داشته های با ارزش، باید بطور مستمر برای مخاطبان به ویژه قشر کشاورز تبیین شود، زیرا اجرای کامل آن بدون مشارکت آنان میسر نیست.

واقع شدن استان سمنان در منطقه ای خشک و نیمه خشک، صرفه جویی و مصرف بهینه آب در این استان را در بخش های سه گانه کشاورزی، صنعت و آشامیدنی محرز می سازد و همکاری و مشارکت جهاد کشاورزی، قوه قضائیه، فرمانداری، رسانه ها و دیگر ارگان های ذیربط برای تبیین ضرورت این مساله لازم است تا امید به نجات و تقویت سفره های آب زیرزمینی در سال های آینده به ناامیدی مبدل نشود.

 

منبع:ایرنا

کلید واژه :

آب

،

منابع آب زیرزمینی

،

سمنان

،

کشاورزی

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

آغاز بهره برداری از طرح‌های آبرسانی به 19 روستای استان آذربایجان غربی

طرح آبرسانی به 59 روستای استان کرمانشاه افتتاح شد

آغاز بهره‌برداری از 2 پروژه آبرسانی در استان مازندران

افتتاح طرح آبرسانی به ۲۴ روستای چرداول ایلام

بهره براری از 13 پروژه شرکت آب و فاضلاب گلستان با حضور وزیر نیرو

پیگیری طرح‌های سازگاری با کم‌آبی برای تمامی استان‌ها

برق اميد همدلي با آرمان هاي ملي

طرح آبرسانی به ۱۵ روستای سیستان و بلوچستان به بهره‌برداری رسید

بهره‌مندی افزون بر ۲۸۱ هزار نفر از روستائیان از نعمت آب شرب سالم و پایدار

افتتاح طرح‌های آبرسانی به 26 روستای استان لرستان

دسترسی 315 هزار نفر جمعیت روستایی به شبکه آب شرب از ابتدای سال

طرح برق امید از ماه مهر عملیاتی می‌شود

افتتاح طرح‌های آبرسانی به 400 روستا در 20 استان به‌طور همزمان

آبرسانی روستایی در دولت تدبیر و امید

افتتاح و کلنگ‌زنی ۵ پروژه صنعت آب و برق در استان همدان

افتتاح سد نعمت‌آباد اسدآباد با حضور وزیر نیرو

مجموعه آزمایشگاه‌های پژوهشگاه نیرو به شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران پیوست

آغاز بهره‌برداری از طرح‌های آبرسانی به 19 روستای آذربایجان غربی

اتصال نخستین واحد بخار نیروگاه فردوسی به شبکه برق کشور

اتمام طرح آبرسانی "غیزانیه" خوزستان با 160 میلیارد تومان اعتبار

محدودیت‌های کرونایی باعث کاهش مصرف آب شرب در طرقبه شاندیز شد

رشد معاملات اوراق گواهی ظرفیت در شهریورماه

بهره برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب "اژیه" اصفهان تا یک ماه دیگر

فاز یک طرح فاضلاب میناب امسال افتتاح می‌شود

آب روستای "چم‌کبود" شهر معمولان در لرستان وصل شد

پای تجدیدپذیرها به مدارس رسید

اتصال شبکه برق ایران با همسایگان و توسعه همکاری‌های منطقه‌ای

قدردانی استاندار از ارائه خدمات نوین در شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان

قدردانی اردکانیان از تک تک فعالان صنعت برق

اجرای شبکه فاضلاب مسکن مهر قوچان از سر گرفته شد

خرید انشعاب جدید برق در تهران غیر حضوری شد

تامین اوج مصرف تابستان مهم‌ترین نقش نیروگاه‌هاست

تقدیر وزیر نیرو از تولیدکنندگان برتر برق کشور

تامین 90 درصد برق کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی

فراخوان وزارت نیرو برای انتخاب رئيس مرکز آموزش‌هاي تخصصي صنعت آب و برق