کد خبر : ۷۲۹۲۵۵
زمان انتشار :

وزیر نیرو در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو: (بخش دوم و پایانی)

تحقق جذب سرمایه‌گذاری ۶.۵ میلیارد دلاری در بخش نیروگاهی

وزیر نیرو گفت: محصولات غذایی ما در کشور در سال ۹۲ حدودا ۹۷ میلیون تن بوده و اکنون به ۱۲۵ میلیون تن رسیده و ۳۰ درصد در این مدت رشد داشتیم.

تحقق جذب سرمایه‌گذاری ۶.۵ میلیارد دلاری در بخش نیروگاهی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" پنجشنبه شب در گفت و گوی ویژه خبری شبکه دوم سیما اظهار داشت: ارزش مواد غذایی بیشتر شده و ۸۰ درصد این ارزش را در داخل تولید می‌کنیم که یکی از اصلی‌ترین نهاده‌ها آب است. حاکی از این است که با سدسازی و احداث شبکه‌ها، ظرفیت آب قابل تنظیم را افزایش دهیم.

وی گفت: کشور بویژه در ۴ دهه اخیر کار بسیار بزرگی را در تامین مواد غذایی انجام داده و اکنون پنجمین کشور جهان بعد از چین، هند، آمریکا و پاکستان از حیث برخورداری از کشت آبی هستیم و این حاکی از آن است که سرمایه‌گذاری قائل ملاحظه‌ای در اقلیم خشک و نیمه خشک ما صورت گرفته برای این که بتوانیم از زمین و همین آب کمی که در اختیار ما قرار می‌گیرد استفاده حداکثری کنیم.
وی با اشاره به برخورداری کشور در تنوع مسائل آب‌های مرزی و مشترک گفت: حدود ۴۸ رودخانه مرزی چه جاری در مرز و چه با سرچشمه گیری از داخل کشور و یا کشور همسایه داریم که کشور با همین منابع آبی و حقابه‌های معتبر تا ۴ دهه پیش فقط یک سد مرزی داشت و کار استیفای حقوق ملی کشور و آبادانی مناطق مرزی در دستور کار و برنامه قرار گرفته و تا دولت یازدهم ۲۸ سد مرزی با ظرفیت تنظیم سالانه ۳.۲ میلیارد متر مکعب آب ساخته شده که از ابتدای دولت یازدهم تاکنون ۲۴ سد مرزی با ظرفیت تنظیم ۲.۵ میلیارد متر مکعب اضافه کردیم.

وزیر نیرو با اشاره به اهمیت امنیت غذایی بویژه در شرایط کرونایی گفت: این باعث شد الگوهای کشت و آبیاری مناسبی داشته باشیم، سال ۹۲، ۸ هزار هکتار کشت گلخانه‌ای داشتم که اکنون به ۱۸ هزار هکتار رسیده است.

وی همچنین از بهره‌برداری ۳۳۰ هزار هکتار شبکه‌های اصلی آبیاری و زهکشی از ابتدای فعالیت دولت یازدهم تاکنون خبر داد و گفت: در پایاب سدها چهار نوع شبکه اعم از درجه‌های یک تا چهار لازم است که آب را به گیاه برسد.
وزیر نیرو گفت: به این میزان شبکه تا پایان دولت، چند ۱۰ هزار شبکه دیگر اضافه خواهد شد، احداث کردیم و خواهیم کرد.

وی افزود : طبق آخرین آمار، شبکه‌های فرعی ۵۴ هزار هکتار اراضی فقط در این دولت کامل شده و حدود ۵۰ هزار هکتار دیگر تا پایان سال افتتاح خواهد شد.

وزیر نیرو همچنین گفت: درست است که یک وزارتخانه‌ای به حکم قانون مسئول حوزه آب است و باید جوابگو باشد اما در ذات خود، یک موضوع بین‌بخشی است و عنوان کامل‌تر و واقعی‌تر وزیر آب این است که دبیرکل آب باشد.
اردکانیان گفت: بهره‌وری در آب مستلزم درک این معناست و یک کار هماهنگ بین بخشی باید شکل بگیرد و اساس آن هم داشتن یک طرح آمایش سرزمین مصوب است.
وی افزود: استان‌ اصفهان که هم‌اینک الگوی کشت مصوب دارد می‌تواند به عنوان یک پایلوت برای کشور در استفاده صحیح از منابع زیست محیطی، آب،  خاک و مقتضیات زیست محیطی باشد و دیگر استان‌ها هم به فراخور استفاده کنند.
وی گفت: ما به هر میزان سطح همکاری بین سازمانی را افزایش دهیم به نفع مردم و جامعه است.
وی درباره تراز منفی ذخایر آب زیرزمینی هم اظهار داشت: ۵.۶ میلیون متر بیلان ما از سفره‌های زیرزمینی منفی است.
اردکانیان در خصوص منفی‌تر شدن این تراز گفت: یک اتفاق افتاده و با فرونشست زمین در برخی از دشت‌ها مواجه هستیم، باید چاره‌ای اندیشیده شود که شروع هم شده است. با بارش‌های خوب یکی دو سال اخیر و مراقبت‌های به عمل آمده، این بیلان منفی در یک سال گذشته ۱.۱ میلیارد متر مکعب کاهش یافته است.
وی در این زمینه از امضای توافقی با شهردار تهران در روزهای پیش رو خبر داد،  به این معنا که هر سال حدود ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب زیرزمینی که آب با کیفیتی است و با تصفیه آن، بخشی به مصرف شرب می‌رسد برای فضای سبز استفاده می‌شد، برنامه‌ریزی شده تا از فاضلاب تصفیه شده به این منظور در اختیار شهرداری تهران قرار گیرد و از چاه‌ها اشتباه نشود و به کاهش بیلان منفی سفره کمک کنیم. با توجه به الگو بودن تهران، انتظار می‌رود این حرکت در سطح کشور توسعه یابد.
وی گفت: طرح تعادل‌بخشی به منابع آب زیرزمینی هم با جدیت دنبال می‌شود؛ استان‌های زیادی هستند که در اجرای قانون، چاه‌های غیرمجاز خود را بسته‌اند. برای تشویق این‌ها درصدی از کمکی که به سفره کرده‌اند به بخش صنعت تخصیص شده و برای معیشت اینها باید فکری شود.
وی گفت: این تخصیص در اختیار استانداران قرار گرفته که در قالب ضوابط موجود بتوانند به صنعت و صنایع کشاورزی تخصیص دهند.
وزیر نیرو در عین حال گفت: درست است که امسال هنوز ۷ تا ۸ درصد نسبت به سال آبی گذشته کاهش بارش داریم اما به نسبت بلندمدت،  ۲۷، ۲۸ درصد افزایش بارش داشتیم و ۵۰ تالاب با رهاسازی حقابه‌ها احیا شده‌اند.
 وی اظهار داشت: من گاهی با همکاران شوخی می‌کردم و می‌گفتم که اگر روزی دولت به ما بگوید که حتما می‌خواهیم وزارت نیرو را با یک دستگاهی و وزارت‌خانه‌ دیگری ادغام کنیم ولی انتخاب با ما باشد من می‌گویم با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادغام کنید چون برای انتقال این پیام‌های فرهنگی و ارشاد نیاز به وسیله ارتباطی است و هیچ دستگاهی به اندازه وزارت نیرو این سطح وسیع ارتباط با مردم را در آب و برق، شهری و روستایی و تمام اقشار مردمی فارغ از سطح درآمدی و تسهیلات ندارد و این امتیاز بزرگی برای ماست.
وی با بیان این که رضایت مردم هر چند نسبی و کم سرمایه ارزشمندی است گفت: سعی ما بر این است که با فراهم کردن این خدمت دیده نشویم.
وی با اشاره به رشد متوسط ۷ درصدی پیک مصرف برق در طول ۴۰ سال گذشته اظهار داشت: درست است که اول انقلاب ۷ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده داشتیم و اکنون این میزان به ۸۳ هزار مگاوات رسیده و ۱۲ برابر شده و جمعیت ما ۲.۳ برابر شده اما رشد اوج بار ما ۱۶ برابر شده و این حاکی از یک نوع عدم سلامت است. به این معنا که در سال در ۲۰۰، ۳۰۰ ساعتی که فصل گرم است مصرف خیلی زیاد می‌شود و می‌تواند این مقدار نباشد.
وی افزود: ما از ۵۸ هزار و ۲۶۰ مگاواتی که اوج بار ما در ۳۱ شهریور بود، ۲۳ هزار مگاوات میزان مصرف دستگاه‌های سرمایشی و ۷۰ درصد مربوط به بخش خانگی بود.
وزیر نیرو گفت: در ۱۵ سال گذشته هدف این بوده که حدود ۱۰ میلیارد دلار در بخش برق سرمایه‌گذاری داشته باشیم که ۶۵ درصد(۶.۵ میلیارد دلار) آن با استفاده از منابع بخش خصوصی، حساب ذخیره ارزی، تسهیلات بانکی و صندوق توسعه ملی در دولت تدبیر و امید  انجام شده است.
اردکانیان افزود: نتیجه این کار آن شده که ۱۱ ماه دیگر با پایان دولت،  می گوییم که ۲۰ هزار و ۲۰۰ مگاوات نیروگاه جدید در این ۸ سال وارد مدار شده است که به طور متوسط سالی ۲۵۰۰ مگاوات می‌شود.

وی گفت: در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، حدود ۷۰ درصد طرح‌هایی که افتتاح می‌شود از نظر سرمایه‌گذاری در بخش تولید برق بوده است.
اردکانیان ادامه داد: ما توانستیم بر خلاف روال ۱۰ سال گذشته که اوج بار ما نسبت به سال قبل ، ۵.۲ درصد افزایش داشت و ما را مجبور می‌کرد چند هزار مگاوات نیروگاه برای عبور از قله احداث کنیم، در سال ۹۷ اوج بار را به سه درصد و پارسال و امسال به یک درصد رساندیم.
وزیر نیرو با بیان این که روند سرمایه‌گذاری کاهنده نبوده است، گفت: ۶ سال متوالی است که ما شاگرد اول صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور هستیم، درست است که رقم کاهش یافته است. سال ۹۰ صادرات در این بخش، ۴.۲ میلیارد دلار بوده و سال ۹۴، خدمات فنی و مهندسی آب و برق همان خدمات فنی و مهندسی کشور بوده که ۲.۴ میلیارد بود و این عمدتا به چیزی حدود ۲ میلیارد دلاری قراردادی که با عراق برای ساخت نیروگاه برمی‌گردد.
اردکانیان گفت: اکنون، ۵۰ درصد برق عراق را عملا با صادرات گاز و نیروگاه‌هایی که ساختیم و برقی که صادر می‌شود، تولید می‌کنیم.
وی افزود: به دلیل این روند، بعدها به پایین آمده، سال ۹۷ هم این گونه بود اما در سال ۹۸ به ۵۳۴ میلیارد دلار رسیده است.
اردکانیان گفت: در کشورهای مختلف، ۲۰۰۰ شرکت در عرصه برق و حدود ۱۸۰۰ شرکت در عرصه آب فعال هستند و امید است بتوان این کار را توسعه داد.

کلید واژه :

رضا اردکانیان

،

وزیر نیرو

،

منابع آبی

،

فاضلاب

ثبت نظرات
captcha

پروپاگاندای توانیر روی موضوع تولید غیرمجاز رمز ارز

آیا مردم و رسانه ها نسبت به اطلاعات عمومی آب و برق نامحرمند؟

۶۵ درصد حجم مخازن سدهای کشور خالی است

‌استفاده از مازوت‌‌ در نیروگاه‌ها مشروط شد

استاندار اصفهان: آب سد زاینده‌رود تنها کفاف ‌۱۰۰ روز را می‌دهد/ اولویت تامین آب شرب است

مذاکره در حوزه‌های آب و گاز؛ محور صحبت‌های رئیس‌جمهور و سران ترکمنستان

انتقاد شدید معاون وزیر نفت از راندمان پایین نیروگاه ها

می‌توانیم از زباله برق تولید کنیم

افزایش آلودگی هوا به دنبال استفاده از مازوت در نیروگاه تبریز / تذکر امام جمعه به وزارت نیرو

تاکید وزارت برق عراق بر آمادگی برای پرداخت بدهی‌های ایران

مورد عجیب توزیع برق تهران بزرگ / توانیر پاسخگوی عملکرد غیرمسئولانه خود خواهد بود؟

محرابیان: تعداد قابل‌توجهی از شهرها در تنش آبی به‌سر‌می‌برند

حضور نمایندگان توانیر و مدیریت شبکه برق در نشست مشترک با ارمنستان

انتصاب جدید در وزارت نیرو/ مدیرکل دفتر توسعه منابع انسانی وزارت نیرو منصوب شد

احتمال وقوع سیل در حوضه‌های آبریز جنوب غربی کشور

بررسی مشکلات اعتباری نیروگاه های هسته‌ای در کمیسیون برنامه مجلس

اطلاعیه توانیر درباره زمین لرزه هرمزگان/ چه تعداد تأسیسات برقی از مدار خارج شد؟

خبر مهم وزیر نیرو/ تخصیص ها در بخش آب بازنگری می شود

نخستین اظهارات معاون جدید آب و آبفای وزیر نیرو/ مدیریت جهادی و انقلابی راهگشای مشکلات آبی کشور است

یارانه برق به مصارف بالای دو برابر الگوی مصرف تعلق نمی‌گیرد

صادرات گازوئیل تحت تأثیر مصرف سوخت مایع نیروگاه‌ها در زمستان

خبر نیرونیوز تأیید شد / سردار جوانبخت معاون وزیر نیرو شد

جریمه‌های سنگین در انتظار مشترکان پرمصرف برق

چه تعداد نیروگاه امکان مصرف مازوت دارند؟

مصرف برق 15 درصد مردم معادل 85 درصد دیگر است

آیا سردار جوانبخت به وزارت نیرو می آید؟

قطعی برق در آبادان به دلیل شرجی هوا و ورود ریزگردها

جایگزینی یک نیروگاه 1000 مگاواتی حرارتی با تجدیدپذیر چقدر صرفه جویی ایجاد می کند؟

70 درصد مخازن گازوئیل نیروگاهها پر شد

ساخت ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه جدید با حداکثر استفاده از توان داخلی

محرابیان: برنامه ام برای برق بلندپروازانه است اما محقق می شود

بيست و یکمین نمايشگاه تخصصي بين‌المللي صنعت برق ایران آغاز به کار کرد

پای خارجی‌ها به نیروگاه‌سازی ایران باز می‌شود؟

رئیسی: طرح‌های حوزه آب با تلاش مضاعف و با سرعت تکمیل شود/ ۱۴ مصوبه در جلسه شورای‌عالی آب

آغاز نخستین جلسه شورای عالی آب در دولت سیزدهم/ حضور رئیس جمهور در شورای عالی آب پس از 8 سال