کد خبر : ۷۲۹۵۳۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

بر اساس آمار های جهانی

مصرف سرانه انرژی ایران 80 درصد بالاتر از میانگین جهانی

ایران بیشترین ذخایر هیدروکربوری دنیا را در اختیار دارد و رشد صنعت و توسعه اقتصادی کشور تا حد زیادی به این منابع و استفاده کارآمد از حامل‌های انرژی مرتبط است. اما بر اساس آمارها مصرف سرانه نهایی انرژی ایران ۸۰ درصد بالاتر از متوسط جهانی است.

مصرف سرانه انرژی ایران 80 درصد بالاتر از میانگین جهانی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،به نقل از مقاومتی نیوز،در حال حاضر ایران، بزرگ‌ترین دارنده ذخایر هیدروکربوری دنیا، از نظر مجموع ذخایر نفت و گاز به حساب می‌آید. در واقع مطابق با آمار رسمی مراجع معتبر بین‌المللی، ایران حدود ۱۵۵.۶ میلیارد بشکه نفت، معادل ۹ درصد از کل منابع نفتی دنیا و حدود ۳۳.۹ تریلیون مترمکعب گاز، معادل ۱۶.۲ درصد از کل منابع گازی دنیا را در اختیار دارد. ضمن اینکه رشد صنعت و توسعه اقتصادی کشور تا حد زیادی به مقدار و سطح استفاده کارآمد از حامل‌های انرژی مرتبط است. لذا بررسی شاخصی همچون مصرف سرانه انرژی برای ایران می‌تواند امری کمک کننده باشد.

ایران نهمین مصرف‌کننده انرژی در دنیا
مصرف انرژی روزانه ایران معادل ۳.۴ میلیون بشکه نفت خام است. از طرف دیگر مجموع میزان مصرف و تلفات، از عرضه سبقت گرفته است و این موضوع می‌تواند در آینده ایران را به واردکننده انرژی تبدیل کند. البته مطالعات نشان می‌دهد که مصرف انرژی در دنیا طی این سال‌ها دو برابر شده است .

ایران سهم ۲.۴ درصدی از کل تولید انرژی دنیا دارد و از این حیث در بین کشورهای دنیا در رده نهم است. این تولید انرژی معادل ۳.۶ میلیون بشکه نفت خام در روز است. همچنین ۱.۸ درصد انرژی کل دنیا در ایران مصرف می‌شود که این میزان مصرف سبب شده ایران در بین کشورهای دنیا نیز جایگاه نهم از نظر مصرف انرژی را داشته باشد . در واقع سالانه ایران سهم زیادی از نفت و گاز تولیدی خود را به مصرف داخلی می‌رساند که این مساله نه تنها در ایران بلکه در دیگر کشورهای نفت خیز منطقه غرب آسیا نیز رایج است.

مصرف سرانه انرژی ایران ۸۰ درصد بالاتر از میانگین جهانی است
معمولاً مصرف سرانه انرژی در جوامع پيشرفته و توسعه یافته، به دليل درآمد سرانه بالا و امکان برخورداری از دستگاه‌ها و تجهيزات متنوع و انرژی بر، بيشتر است. اما در دهه‌های اخير به دليل انجام اقداماتی که منجر به افزایش بهره‌وری در این کشورها شده، مصرف سرانه این کشورها تعدیل شده است.

مطابق ‏شکل زیر و براساس آخرین آمارهای رسمی وزارت نیرو، کل مصرف سرانه (اعم از انرژی و غیر انرژی) در ایران ۱۶.۸۲ «بشکه معادل نفت خام» به ازای هر نفر بوده که این ميزان ۱.۸ برابر متوسط جهانی است. ضمن اینکه مصرف سرانه طی دهه گذشته روندی صعودی داشته است.وضعیت مصرف سرانه انرژی ایران در مقایسه با سایر کشورها
در سال ۱۳۹۶ مصرف سرانه غير انرژی و انرژی ایران به ترتيب ۲.۷ و ۱.۷ برابر متوسط جهانی بوده است. همچنين در این سال سرانه مصرف نهایی انرژی ایران در بخش‌های کشاورزی، خانگی، تجاری و عمومی، حمل و نقل و صنعت به ترتیب ۳.۳، ۲.۲، ۱.۵ و ۱.۵ برابر متوسط جهانی بود. 

شکل زیر نیز سرانه كل مصرف نهايی به تفکیک بخش‌ها در سال ۲۰۱۶ میلادی را برای کشورهای مختلف نشان می‌دهد. آمريكا با ۳۴.۲۳ و عربستان سعودی با ۳۱.۶ بشکه معادل نفت خام به ازای هر نفر بیشترین مصرف سرانه انرژی در جهان را به خود اختصاص داده‌اند. با توجه به شکل، کل مصرف سرانه نهایی در کشورهایی نظير چین، هند، ژاپن، ترکيه، ونزوئلا و منطقه غرب آسیا از ایران پایين‌تر است.مصرف سرانه نهایی گاز طبیعی ایران ۶.۶ برابر متوسط جهانی است
نمودار زیر مقایسه مصرف سرانه نهایی انرژی ایران به تفکيک حامل‌های انرژی با مقياس جهانی را نشان می‌دهد. بر این اساس مصرف سرانه نهایی گاز طبيعی ایران ۶.۶ و نفت خام و فرآورده های نفتی ۱.۴ برابر متوسط جهانی است. این امر از راندمان پایين در بهره‌برداری و همچنين استفاده از کالاها و خدمات انرژی بر ناشی می‌شود.مصرف سرانه برق و انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران کمتر از متوسط جهانی
جالب است که مصرف سرانه نهایی برق و انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران ۰.۶ مقدار متوسط جهانی بوده و برخلاف آنچه که در کشور مطرح است ایران از اکثر کشورهای توسعه یافته دنیا برق سرانه کمتری مصرف می‌کند. لذا با وجود این که وضعیت مصرف انرژی در ایران مطلوب نیست و باید اقداماتی اساسی در حوزه بهینه‌سازی مصرف صورت گیرد، اما این موضوع برای گاز طبیعی به مراتب اولویت‌دارتر از برق است.

لازم به ذکر است روند مصرف برق در جهان کاملا صعودی است و در واقع مصرف برق ارتباط مستقیمی با توسعه یک کشور دارد و برای پاسخ به این روند صعودی، وظیفه طرف عرضه بسیار بیشتر از طرف تقاضاست. بنابراین در وضعیت فعلی که همه توصیه‌ها در جهت اصلاح رفتار مردم و مصرف‌کنندگان است، علاوه بر توصیه به کاهش مصرف، نباید از وظیفه و مسئولیت وزارت نیرو غافل شد؛ وظیفه‌ای که شامل افزایش ظرفیت سالانه تولید برق، افزایش راندمان نیروگاه‌ها، کاهش تلفات شبکه توزیع و انتقال است.

کلید واژه :

انرژی

،

ایران

،

نفت

،

وزارت نیرو

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

تولید بیش از 800 میلیون کیلووات ساعت انرژی در نیروگاه شهید رجایی قزوین

ساخت ديسك بالانس متحرك در نيروگاه رامين اهواز

بخشی از برق مشترکان پرمصرف خانگی از طریق سامانه‌های خورشیدی تامین می‌شود

کلنگ زنی 7 پروژه برق‌رسانی با اعتبار 4 میلیارد تومان در تویسرکان

تولید آب‌شیرین‌کن سیریک به ظرفیت حداکثری نزدیک می‌شود

25 هزار مشترک برق روستایی در کهگیلویه و بویراحمد مشمول "برق امید"

سومین جشنواره نیرو و رسانه فراخوان داد

افتتاح طرح بزرگ آب‌رسانی به شهر تهران

صرفه‌جویی 3.5 میلیارد دلاری با افزایش آمادگی نیروگاه‌های کشور

افزودن 40 هزار متر مکعب به ظرفیت آب شرب هرمزگان

پژوهشگاه نیرو و ساتکاب توافق‌نامه همکاری امضا کردند

اصلاح مصوبه تعیین تکلیف تجهیزات استخراج رمز ارز

خاموشی گذرا در اثر زلزله

برگزاری هفتمین کنفرانس بین‌المللی ترانسفورماتور به صورت مجازی

وزارت نیرو در طرح برق امید به دنبال رایگان کردن مصرف بخشی از جامعه است

اجرای ۹ کیلومتر لوله‌گذاری آب در شهر فرمهین استان مرکزی

۲۰ درصد مشترکان خانگی هرمزگان مشمول طرح برق امید می‌شوند

بايد سهمي از بازار بزرگ تعميرات و بازسازي ترانس هاي منطقه را به شركت هاي ايراني اختصاص دهيم

پیوستن واحد یک بخار نيروگاه نكا به شبكه سراسري برق كشور

کلنگ‌ زنی 2 پروژه صنعت آب استان گلستان با اعتبار 728 میلیارد تومان

آبگیری اولیه سد نرماب مینودشت تا اردیبهشت 1400

پیشنهاد تخصیص ردیف اختصاصی برای آبرسانی به روستاهای سیستان و بلوچستان در بودجه ۱۴۰۰

بازدید معاون وزیر نیرو از تصفیه‌خانه فاضلاب شهرستان گنبد کاووس

بازدید معاون وزیر نیرو از لایروبی‌های شهرستان آق قلا

ابلاغ 156 ميليارد تومان اعتبار در سال جاري برای روستاهای سیستان و بلوچستان

ابلاغ مصوبه تامین برق مورد نیاز مشترکان برق صنعتی با قدرت پنج مگاوات از طریق بورس انرژی

هزینه برق مشترکان در طرح "برق امید" تا 100 کیلووات ساعت رایگان است

افتتاح و کلنگ زنی 4 پروژه صنعت آب استان گلستان با اعتبار 808 میلیارد تومان

نقشه راه هوشمندسازي و تبديل ايران به هاب تعميرات ترانسفورماتور منطقه

طرح "برق امید" فرصتی برای توسعه صرفه‌جویی

اصلاح مصرف، اصلی‌ترین وجه طرح برق امید و سنگ‌ بنای تحول در سایر بخش‌هاست

طرح برق اميد فرصتي مناسب براي توسعه صرفه جويي است

تولید نیروگاه شهدای پاکدشت از مرز 8 ميليارد کیلووات ساعت گذشت

راه اندازی کارخانه نوآوری آب و آبفا در موسسه تحقیقات آب

تأمین آب شرب ۱۵۰ هزار نفر از جمعیت روستایی منطقه چابهار تا تابستان 1400