کد خبر : ۷۲۹۵۹۷
زمان انتشار :

معاون راهبری و نظارت بهره‌برداری آب و فاضلاب کشور خبر داد:

پیشنهاد تخصیص ردیف اختصاصی برای آبرسانی به روستاهای سیستان و بلوچستان در بودجه ۱۴۰۰

معاون راهبری و نظارت بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از ارائه پیشنهاد تخصیص ردیف اختصاصی برای آبرسانی به روستاهای سیستان و بلوچستان در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: قرار است برای سال اول، اعتباری ۱۰۰ میلیون یورویی تخصیص یابد.

پیشنهاد تخصیص ردیف اختصاصی برای آبرسانی به روستاهای سیستان و بلوچستان در بودجه ۱۴۰۰

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حمیدرضا کشفی" در نشست خبری با بیان اینکه در استان سیستان و بلوچستان ۵ هزار و ۵۹۴ روستا با مجموع جمعیتی بالغ بر حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر وجود دارد که از این تعداد، ۸۳۶ روستا در جنوب این استان با جمعیتی بالغ بر ۳۲۰ هزار نفر واقع شده است، اظهار کرد: از سال ۱۳۹۳ که اعتبارات متمرکزی برای آبرسانی روستاها تعیین شد، تلاش کردیم از محل صندوق توسعه ملی و اعتبارات ملی برای آبرسانی به روستاها به ویژه روستاهای استان سیستان و بلوچستان تأمین اعتبار کنیم.
وی با بیان اینکه موفق شدیم با اجازه مقام معظم رهبری منابعی از صندوق توسعه ملی برای آبرسانی به روستاها تأمین کنیم، گفت: دو هزار و ۹۹۴ روستای استان سیستان و بلوچستان با جمعیتی بالغ بر ۷۵۳ هزار نفر تحت پوشش طرح‌های آبرسانی در قالب ۱۸ مجتمع آبرسانی روستایی و ۱۴ تک روستا هستند که بخشی از این مجتمع‌های آبرسانی روستایی تکمیل شده و بخشی دیگر در دست اجرا قرار دارد که برای تکمیل این طرح‌ها به شرط تأمین به موقع منابع مالی زمانی حدودا ۳ ساله نیاز است.
معاون راهبری و نظارت بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ادامه داد: از سال ۱۳۹۳ تا سال ۱۳۹۸ به میزان ۶۰۵ میلیارد تومان تأمین اعتبار برای روستاهای استان سیستان و بلوچستان صورت گرفته که این رقم ۱۰ درصد کل اعتباراتی است که برای آبرسانی روستایی از محل صندوق توسعه ملی اختصاص یافته بود و این استان بالاترین میزان تخصیص را در سطح کشور برای آبرسانی روستایی دارد.
کشفی با بیان اینکه نیمی از رقم تخصیص یافته به آبرسانی روستاهای استان سیستان و بلوچستان به روستاهای جنوب این استان تخصیص یافته، گفت: در جنوب استان از محل این تخصیص‌ها، ۲۴۶ هزار نفر تحت پوشش این طرح قرار گرفتند.
وی افزود: در سال ۹۹ که با کاهش اعتبارات مواجه شده‌ایم، ۱۵۶ میلیارد تومان برای آبرسانی به روستاهای سیستان و بلوچستان تخصیص داده شده و برنامه ریزی کرده ایم با این اعتبارات، ۱۷۳ روستا با جمعیتی بالغ بر ۵۳ هزار نفر از آب پایدار برخوردار شوند؛ همچنین در تلاش هستیم از محل فاینانس داخلی از محل ماده ۵۶، به میزان ۲۰۰ میلیارد تومان برای آبرسانی روستایی این استان تخصیص اعتبار کنیم که مجوزهای مربوطه را در این زمینه اخذ کرده‌ایم.
کشفی در خصوص جمعیت روستایی تحت پوشش شبکه آب پایدار در بخش‌های جنوبی استان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: با اجرای این طرح، ضریب جمعیت روستایی تحت پوشش در چابهار و دشتیاری از ۴۸ درصد به ۶۵ درصد می‌رسد، همچنین این ضریب در کنارک از ۷۶ درصد به ۸۲ درصد، در نیکشهر از ۶۴ درصد به ۶۷ درصد و در قصر قند از ۵۲ درصد به ۷۰ درصد می رسد.
وی با بیان اینکه در شمال استان روستاهایی داریم که شبکه آب دارند اما آب پایدار ندارند، گفت: در این روستاها نیاز به اجرای طرح ارتقا داشتیم که در خصوص ۳۰۰ روستا در شمال استان که شبکه آب دارند اما نیاز به ارتقای سامانه دارند، امسال برنامه ریزی کرده‌ایم که ارتقا یابند.
معاون راهبری و نظارت بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: در روستاهای شمال استان شبکه کار شده ولی فعلا به آب پایدار دسترسی ندارد یعنی ممکن است در بعضی ساعات قطعی آب داشته باشند که نیاز به پروژه ارتقاء داریم که 300 روستا را شامل می شود و بنا داریم که این برنامه ریز در اسرع وقت به اتمام برسد .
کشفی با بیان اینکه اگر در جایی آب پایدار ندارند به این معنا نیست که آب شرب موجود نیست گفت: نبود آب پایدار به معنای عدم وجود شبکه است اما مخازن وجود دارد در جاههایی که پایداری کافی ندارند سعی کردیم مخازن داشته باشیم. برای یک هزار و ۴۰۰ روستای چابهار 466 میلیارد مناقصه برگزار کردیم که به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی  درباره طرح های آب شیرین کن نیز گفت: برای این پروژه ها نیز برنامه جامعی داریم و بنابراین است که در حاشیه 100 کیلومتری جنوب کشور آب مورد نیاز از دریا تامین شود و طبق تکلیف برنامه ششم توسعه تا حد زیادی به هدف رسیدیم و 30 درصد این پروژه ها تحقق یافته است.
معاون راهبری و نظارت بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور  با بیان اینکه در استان سیستان و بلوچستان به ۹۷۰ روستا آبرسانی تانکری یا سیار انجام می‌شود که در سال ۹۸ برای انجام این آبرسانی سیار، ۳۵ میلیارد تومان هزینه شد، تصریح کرد: هیچ ردیف اعتباری برای آبرسانی سیار روستایی وجود ندارد، اخیرا وزارت نیرو نامه‌ای به وزارت کشور ارسال کرده که از محل های مرتبط، ۶۰ میلیارد تومان بودجه برای آبرسانی تانکری به روستاهای سیستان و بلوچستان تخصیص یابد.
کشفی با بیان اینکه استفاده از هوتک‌ها برای برداشت آب از گذشته در بین روستاییان این استان مرسوم بوده است، گفت: برداشت آب از هوتک‌ها برای مصارفی غیر از شرب انجام می‌شود و طبق آمار رسمی وزارت بهداشت در جلسه‌ای که اخیرا با حضور مسئولان مربوطه برگزار شده، طی ۵ سال اخیر، هیچ گونه بیماری واگیردار همه گیری ناشی از استفاده از آب در استان سیستان و بلوچستان نداشته ایم که این آمار نشان می دهد استفاده از آب هوتک‌ها برای شرب در بین مردم نیز عرف نیست.
وی ادامه داد: به دنبال این هستیم که برای ۵۰ روستا استان که اغلب در جنوب این استان هستند، مخازنی نصب کنیم که با ظرفیتی ۵ مترمکعبی به عنوان مخازن ثابت، مورد بهره برداری روستاییان باشد تا هر بار که تانکرهای آبرسانی به این روستاها مراجعه می‌کنند فقط اقدام به پر کدن این مخازن ثابت کرده و برگردند.
وی با تاکید بر اینکه تمامی روستاهایی که شبکه وجود ندارد با تانکر آبرسانی سیار می شوند گفت: در ۹۷۰ روستای استان سیستان و بلوچستان به صورت سیار آبرسانی می شود در سال گذشته، ۳۵ میلیارد تومان هزینه آبرسانی سیار شده که ۱۵۰ لیتر در شبانه روز برای هر فرد آب به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می گیرد.

کلید واژه :

حمیدرضا کشفی

،

سیستان و بلوچستان

،

آبرسانی

،

آب و فاضلاب

ثبت نظرات
captcha

اجرای پوشش داخلی تونل‌های فاضلاب با فایبرگلاس

راه اندازی دبیرخانه الکترونیکی شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ

رشد 6.2 درصدی توليد انرژي در نیروگاه نکا

بررسی ساز و کارهای مناسب برای دستیابی به اهداف طرح برق امید در سمنان

فراخوان جذب سرمایه‌گذار برای گردشگری آبی در 3 سد مخزنی استان گلستان

تعرفه برق استخراج اصلاح شود

توجه ويژه دولت به توسعه صنعت برق در خوزستان

فراهم شدن امکان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای احداث نیروگاه‌های بادی بزرگ در سیستان و بلوچستان

امسال 9 واحد بخار نیروگاهی وارد مدار می‌شود/ سوخت صرفه‌جویی شده نیروگاه‌ها در حال بازگشت به سرمایه‌گذاران است

سالانه 2500 مگاوات توان تولید برق کشور افزایش یافته است

ایجاد سالانه ۲۵۰۰ مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی حرارتی در دولت تدبیر و امید

افتتاح نخستین واحد بخار نیروگاه فردوسی

آغاز بهره برداری از 9 پروژه انتقال و فوق توزیع خوزستان

افتتاح 15 پروژه صنعت برق با اعتبار 1428 میلیارد تومان در استان سیستان و بلوچستان

ساخت رینگ آب بند شیر پروانه‌ای نیروگاه اول دز

کلنگ احداث خط دو مداره ۲۳۰ کیلوولت زاهدان-میرجاوه به زمین زده شد

۲۵ پروژه صنعت برق در ۳ استان کشور به بهره‌برداری می‌رسد

برگزاری رویداد نقش زنان در مدیریت مصرف آب، برق و انرژی

نداشتن شبکه جمع آوری آب‌های سطحی؛ علت اصلی آب‌گرفتگی در شهرهای خوزستان

درخشش برق از جنوب تا شمال

ورودی سدهای تهران 15 درصد کاهش یافت

فراخوان شناسایی محصولات فناورانه و موثر در مدیریت بهینه مصرف آب، برق و انرژی

کانال سیلاب‌بر سد رامشیر، شهر شادگان را از خطر سیل نجات داد

ارائه مدارک به ادارات برق پایتخت، غیرحضوری است

نخستین سامانه جامع شرکت‌های برق و آب نهایی شد

پیوستن واحد 34 گازی نیروگاه ری به شبکه سراسری برق

قراردادهای حوزه برق بر اساس میزان تأمین مالی اولویت‌بندی شود

بررسی تشکیل وزارت انرژی با اصلاح ساختار وزارت نفت در دستور کار مجلس

دستیابی ایران به دانش طراحی و ساخت توربین‌های گازی و نیروگاه‌های سیکل ترکیبی

استقرار 5 مخزن اضطراری آبرسانی در منطقه 3 شهر تهران

توسعه صادرات «صنایع آب و برق» در گرو کاهش ریسکِ حضور در مناسبات تجاری

آمادگی ذخیره سیلاب‌های احتمالی در سدهای گیلان وجود دارد

هيچ اختلالي در زنجيره عرضه برق به دليل شيوع كرونا نداشته ايم

بهبود عملکرد توربین‌های بخش نیروگاهی با نانوفیلترهای ایرانی

برق، روشنایی روز‌های کرونایی/ تولید برق در نیروگاه رامین اهواز از ۶ میلیون مگاوات ساعت گذشت