کد خبر : ۷۲۹۷۶۹
زمان انتشار :

یادداشت وزیر نیرو در روزنامه ایران؛

درخشش برق از جنوب تا شمال

هفته سی‌ام پویش الـــــف_ب_ایــــران در حالی روز 13 آذر دنبال می‌شود که همه طرح‌های وعده‌ داده شده طبق برنامه‌ریزی در حال پیشرفت است.

درخشش برق از جنوب تا شمال

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،رهبر معظم انقلاب در دیدار دوم شهریورماه 1399 با اعضای دولت تأکید داشتند که طرح‌ها در سال آخر دولت با جدیت و دقت دنبال شود و این روند تا به امروز با دقت پیش رفته است. هفته سی‌ام پویش الف_ب_ایران شاهد افتتاح مجموعه‌ای عظیم از طرح‌های صنعت برق در گستره‌ای به وسعت جنوب غرب در استان خوزستان تا جنوب شرق و شرق در سیستان و بلوچستان و شمال شرق در استان خراسان رضوی است. این گستره جغرافیایی وسیع با تنوع طرح‌ها نیز همراه شده است. ترکیبی از نیروگاه‌های حرارتی، نیروگاه‌های کوچک مقیاس تولید پراکنده، تجدیدپذیر خورشیدی، بادی و برقابی، خطوط انتقال و شبکه‌های فوق‌توزیع در استان‌های مختلف به بهره‌برداری رسیده و افتتاح می‌شوند که مجموع ارزش سرمایه‌گذاری آنها به 5936 میلیارد تومان می‌رسد.
استان خوزستان در هفته سی‌ام پویش الف_ب_ایران شاهد افتتاح 5 نیروگاه مقیاس کوچک تولید پراکنده خورشیدی و برقابی در شهرهای اهواز، اندیمشک، شوش و آغاجاری به ظرفیت 61 مگاوات با سرمایه‌گذاری 959 میلیارد تومان و 4 پروژه خط انتقال و شبکه فوق‌توزیع با ارزش سرمایه‌گذاری 149.3 میلیارد تومان است. این شبکه‌ها با هدف تقویت شبکه انتقال و فوق‌توزیع استان خوزستان و تأمین برق پایدار و مطمئن ساخته شده‌اند. نیروگاه‌های مقیاس کوچک ساخته‌شده اولین نمونه این گونه نیروگاه‌ها در استان خوزستان هستند. تکمیل و بارگیری پست‌های 132/400 کیلوولت باغملک، شوشتر و مسجد سلیمان نیز سبب پایداری بیشتر تأمین برق مشترکین در شهرستان‌های باغملک، ایذه، مسجد سلیمان، شوشتر و رامهرمز می‌شود. افتتاح مجموعه‌ای دیگر از تأسیسات صنعت برق در استان خوزستان در هفته سی‌ام پویش الف_ب_ایران همچنین سبب بهبود پایداری شبکه در شهرهای آبادان و خرمشهر نیز خواهد شد.
زیرساخت‌هایی که روز 13 آذر در استان سیستان و بلوچستان افتتاح می‌شوند شامل افتتاح خط 400 کیلوولت زاهدان- بم، نیروگاه کوچک 25 مگاواتی سراوان و 11 مگاواتی ایرانشهر، اولین توربین نیروگاه بادی میل نادر به ظرفیت 2.5 مگاوات به همراه 11 پروژه خط انتقال و شبکه فوق‌توزیع برق در سطح استان با ارزش سرمایه‌گذاری 1428 میلیارد تومان است.
خط 400 کیلوولت زاهدان- بم با ارزش سرمایه‌گذاری 670 میلیارد تومان ساخته شده است. افزایش ظرفیت انتقال برق استان، افزایش پایداری شبکه برق جنوب شرق کشور و کمک به رشد صنایع منطقه، رفع افت ولتاژ شبکه‌های روستایی موجود در منطقه چانف و جلوگیری از آسیب به تجهیزات مردم به‌دلیل رفع افت ولتاژها از اهداف ساخت این خط انتقال است. ساخت این طرح از سال 1386 آغاز شده و تکمیل آن افزایش تبادل توان در شرق کشور را به‌همراه دارد.
نیروگاه‌ مقیاس کوچک 25 مگاواتی سراوان، 11 مگاواتی ایرانشهر و واحد اول نیروگاه بادی میل نادر به ظرفیت 2.5 مگاوات نیز ارزش سرمایه‌گذاری معادل 595 میلیارد تومان داشته‌اند. نیروگاه سراوان اولین نیروگاه تولید پراکنده بخش خصوصی در استان سیستان و بلوچستان است.
سایت بادی میل نادر به‌وسعت 17000 هکتار دارای ظرفیت تولید 1000 مگاوات برق بادی است. مزیت این نیروگاه به غیر از تولید انرژی پاک، همزمانی حداکثر تولید انرژی این نیروگاه با زمان اوج بار شبکه در تابستان است. میانگین سرعت وزش باد در سایت میل نادر بالاتر از 10 متر بر ثانیه است که تولید مناسب برق از توربین‌های نصب‌شده در این سایت را ممکن می‌کند. مجاورت با مرز افغانستان نیز امکانی برای تولید و صادرات برق پاک فراهم می‌کند. قرار است برای توسعه ظرفیت انرژی برق در این سایت تا 70 میلیون دلار سرمایه‌گذاری و در مرحله اول ظرفیت تولید 50 مگاوات برق از نیروگاه بادی از آن صورت گیرد. استان سیستان و بلوچستان به این ترتیب از 2 نیروگاه بزرگ‌مقیاس خورشیدی 10 مگاواتی در حومه زاهدان و نیروگاه 50 مگاواتی در میل نادر سیستان بهره‌مند می‌شود. 20 توربین 2.5 مگاواتی در سایت میل نادر نصب می‌شود که هر توربین ظرفیت تولید برق به 500 مشترک شهری را داراست.استان سیستان و بلوچستان همچنین شاهد افتتاح 11 پروژه خط و شبکه فوق‌توزیع با ارزش سرمایه‌گذاری 163 میلیارد تومان است. جلوگیری از آسیب به تجهیزات مردم به‌دلیل رفع افت ولتاژ از اهداف اجتماعی و اقتصادی مهم ساخت این تأسیسات است. همچنین یکی از دستاوردهای مهم هفته... پویش الف_ب_ایران، احداث مرکز کنترل راهبردی شبکه انتقال استان (دیسپاچینگ شرق) با نرم‌افزار بومی است. افزایش پایداری و اطمینان شبکه با افتتاح این تأسیسات سبب توسعه زیرساخت مناسب برای رشد صنایع و امکان افزایش صادرات برق می‌شود.تأسیساتی که در استان خراسان رضوی افتتاح می‌شود واحد شماره یک بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی به ظرفیت 160 مگاوات با ارزش سرمایه‌گذاری 3400 میلیارد تومان است. سازوکار بازگشت سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذار از محل صرفه‌جویی در مصرف سوخت است و از این‌رو مجموعه ساخته‌شده علاوه بر افزودن بر توان زیرساختی کشور، اقدامی صرفه‌جویانه، محیط‌ زیستی و منطبق بر توسعه پایدار به حساب می‌آید. میزان سوخت صرفه‌جویی شده بر اثر احداث این تأسیسات معادل حداقل 252 میلیون مترمکعب گاز در سال برای هر واحد بخار و 756 میلیون مترمکعب برای سه واحد بخار نیروگاه فردوسی است. این تأسیسات ضمن کمک مستقیم به اشتغالزایی، نیاز روزافزون منطقه به مصرف برق ناشی از گسترش صنایع محلی، توسعه کشاورزی و مصارف عمومی و خانگی را پاسخ می‌دهد.
توسعه زیرساختی ایران با جدیت و تلاش، تحت سخت‌ترین شرایط تحریم و تنگناهای مالی، اما با عقلانیت، سختکوشی و خستگی‌ناپذیری ادامه می‌یابد. صمیمانه مایلم از جانب مدیران، کارشناسان و کارکنان بخش دولتی و خصوصی صنعت برق ایران، دستاوردهای هفته سی‌ام پویش الف_ب_ایران را به پاس یک عمر خدمات صنعتی و مدیریتی شهید محسن فخری‌زاده به روح او تقدیم کنم.
راهش برای تقویت عزت و سربلندی ایران و ایرانیان پر رهرو باد.

رضا اردکانیان، وزیر نیرو 

کلید واژه :

نیروگاه‌های حرارتی

،

وزیر نیرو

،

رضا اردکانیان

،

پویش الف

،

ب

،

ایران

ثبت نظرات
captcha

"خاموشی صفر" در روزی که همه منتظر قطع برق بودند

كاهش يك درصدي مصرف برق در قم/70 هزار مشترك قمي از برق اميد بهره مند شدند

پيك روز را بدون خاموشي سپري خواهيم كرد

۲۳ پروژه صنعت آب و برق با اعتبار 686 میلیارد تومان در 4 استان کشور به بهره‌برداری رسید

فراخوان برق حرارتی برای انتخاب مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق آذربایجان‌شرقی

آبرسانی به ۱۲ هزار و ۴۲۶ روستای کشور در 7 سال اخیر

تأکید وزیر نفت بر تشکیل وزارت انرژی / زنگنه: وزارت نفت و نیرو باید ادغام شود

جداول خاموشی های احتمالی امشب و فردا صبح اطلاع رسانی می شود/ حداکثر خاموشی ها 2 ساعت است

خاموشی های احتمالی برق از فردا / توانیر اطلاعیه داد

یکهزار میلیارد تومان در صنعت برق چهارمحال و بختیاری سرمایه‌گذاری شد

مصرف زیاد گاز و برق و رابطه آن با خاموشی

ایران و تاجیکستان برای تکمیل تونل «استقلال» قرارداد همکاری امضا کردند

اختصاص ردیف بودجه برای توسعه طرح‌های تجدیدپذیر در سال 1400

برق ۲۱ روستای درگیر برف در ۳ استان وصل شد

افزایش اطمینان از سلامت آب

عملیات اجرایی سد "تاج امیر" لرستان از سر گرفته شد

تنها با دو كار ساده، تمام كمبود گاز كشور برطرف مي شود

شبانه روز تلاش می کنیم تا خاموشی نداشته باشیم

همراهی حداکثری نیروگاه های حرارتی در زمستان پرمصرف

ایران بزرگترین صادرکننده بنزین در منطقه است

گلدمن ساچز: اولین اقدامات بایدن خبر خوبی برای قیمت نفت است

کام تشنه روستای لات قزوین از اختلافات آبی

اعمال محدودیت در مصرف برق صنایع با هماهنگی قبلی

صرفه جویی 10 درصدی به راحتی قابل تحقق است / می توان بدون کم شدن رفاه، 10 درصد مصرف را کاهش داد

بزرگ‌ترین تأسیسات جمع‌آوری و فرآورش گازهای همراه نفت ایران به بهره‌برداری رسید

افزایش ۲۲.۵ درصدی مصرف گاز در کشور

تقدیر مشاور مقام معظم رهبری از تامین برق پایدار مراکز درمانی پایتخت

اضافه شدن بخش جدید به سامانه پایش و پیش‌بینی سیلاب

باکو از تشکیل کارگروه مشترک کشور‌های منطقه حوضه آبریز ارس استقبال کرد

بخش خصوصی چطور می تواند به صادرات برق حرارتی اقدام کند؟

درآمد منفی مالکان نفتکشها برای حمل نفت خام

تفکیک بودجه وزارت نفت از شرکت ملی نفت/ ریز هزینه‌های شرکت نفت اعلام خواهد شد

انتقال آب دریای عمان به ۳ استان شرقی/ چگونه بخش خصوصی در انتقال آب دریا سرمایه‌گذاری کند؟

تامین برق مشترکان خانگی و بیمارستان‌ها خط قرمز ماست

سوخت CNG چقدر از بنزین و گازوئیل پاک‌تر است؟