کد خبر : ۷۲۹۹۶۸
زمان انتشار :

12 دستاورد و موفقیت مهم شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس

شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس که به عنوان یکی از ۵ شرکت برتر مهندسی مشاور صنعت آب جهان شناخته می شود، حدود ۲۰۰۰ پروژه را تاکنون به سرانجام رسانده و حدود ۱۷۰-۱۶۰ قرارداد مطالعاتی و نظارتی در دست اجراء دارد.

12 دستاورد و موفقیت مهم شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ، شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس یکی از معتبرترین شرکت های مهندسی مشاور در ایران و جهان است که با تکیه بر توان مهندسان ایرانی، علاوه بر عملکرد موفق در پروژه های داخلی، در سطح بین المللی نیز با شرکت های تراز اول جهان در پروژه های متعدد به رقابت پرداخته و در بسیاری از پروژه ها با کسب امتیاز فنی بالاتر نسبت به دیگر شرکت های مطرح جهان توانسته حضوری موثر در پروژه های صنعت آب در قاره های مختلف جهان داشته باشد و در سالهای متمادی به عنوان صادرکننده نمونه خدمات فنی و مهندسی کشور انتخاب شود.

برخی از دستاوردهای مهم مهاب قدس

1) انجام اصلی ترین تعهدات شرکت (پرداخت حقوق ماهانه بدون یک روز تاخیر) :

این شرکت افتخار دارد که با یاری پروردگار بزرگ به نحوی برنامه‌ریزی و مدیریت نموده است که حقوق و مزایای کارکنان خود را در این مدت 12 سال، به موقع و بدون هیچ‌گونه تاخیر پرداخت نموده است، حتی در سال‌های سخت اقتصادی اخیر، پرداخت‌های شرکت ،  حتی یک روز هم به تاخیر نیافتاده است که این امر "مهاب قدس"را جزو استثنایی‌ترین شرکت‌ها در زمینه‌ی حفظ و افزایش رضایت کارکنان قرار داده است، در حالی که تعداد بسیاری از کارفرمایان تعهدات مالی خود را به موقع انجام نداده و دارای تاخیرات بسیار زیادی در پرداخت مطالبات شرکت می‌باشند. (در حدود 600 میلیارد ) این درحالی است که شرکت فقط از منابع داخلی خود ( طراحی و نظارت ) بدون هیچ کمک و یا بودجه ای پرداخت نموده است  با علم به این واقعیت که شرکت به تعداد بسیاری در این سالها پاداش های مکرر پرداخت نموده و امسال  چهارمین پاداش خود را اقدام نموده است و شرکت هیچ گونه بدهکاری ندارد. (شرکت در حدود 600 میلیارد تومان از کارفرمایان طلبکار است و خود هیچ گونه بدهکاری ندارد)

2) داشتن عملکرد مالی مطوب :

طی مدت 12 سال ، عملکرد مالی سالیانه‌ی این شرکت از طرف چند موسسه ی  حسابرسی مستقل و متفاوت (صالح اندیشان، هشیار بهمند، دایا رهیافت  مفید راهبر ، بصیر محاسب توس و.......) مورد بررسی قرار گرفته که نتایج عملکرد را هریک در دوره‌ی خود بر طبق استانداردهای حسابداری به نحو مطلوب ارزیابی نموده‌اند یعنی بدون حتی یک مغایرت که با توجه به بررسی تجمعی و سالیانه عملکرد مالی و قانونی شرکت این یک موفقیت بی سابقه ملی و بین المللی است ( چنانچه از نظر بعضی از بانک های جهانی - مانندتوسعه اسلامی - این شرکت در رده 1 تا 3 شرکت سلامت محور می باشد)و شفافیت حساب های شرکت، در گزارش حسابرسی آن‌ها درج گردیده است و‌گزارش های منتشر شده توسط حسابرس ها، مورد تایید مجامع (با اکثریت سهامداران) نیز قرار گرفته است. (این امر در نوع خود بی سابقه می‌باشد).

3) نداشتن هیچ گونه بدهی سنواتی به پرسنل و نیز بدهی به سیستم بانکی  و مالکیت تمامی ساختمانهای مورد استفاده :

شرکت مهاب قدس با اعمال مدیریت مالی، خوشبختانه هیچ‌گونه بدهی سنواتی به پرسنل و نیز بدهی به سیستم بانکی ندارد و اکنون توانسته است مالکیت تمامی ساختمان‌های مورد استفاده ی پرسنل خود را (حدود بیست و پنج هزار متر مربع ساختمان اداری در تهران و چهار هزار و هفتصد و شصت مترمربع در استان‌های دیگر)‌به دست آوردهو برای اکثر ساختمان هایش تغییر کاربری بگیرد . این در حالی است که شرکت بابت حق‌الزحمه‌های معوقه ی خود بیش از 600 میلیارد تومان از کارفرماهای محترم طلبکار     می‌باشد (که عمده‌ی آن به تایید رسیده است).

4) تحقّق ِ بودجه های مصوب:

این شرکت طی 12 سال گذشته به لطف الهی توانسته است بودجه‌های مصوب خود را محقق نماید. این بدان معنی است که سودهای پیش‌بینی شده و مصوب مجمع را علی‌رغم سال‌های سخت اقتصادی اخیر (بدون استفاده از منابع سرمایه‌ای و یا ماشین‌آلاتی صرفاً  با اتکاء به نیروهای متخصص و انجام مطالعات، طراحی و نظارت بر اجرای پروژه‌ها) تحصیل نماید.

5) بزرگترین پایگاه جذب و تقویت نخبـگان داخلی:

شرکت مهاب قدس دارای حدود 100 کارگاه ساختمانی نظارتی در 27 استان ایران و کشورهای خارجی بوده و حدود 1600 نفر به طور مستقیم در آن ها به کار اشتغال دارند که به طور عمده دارای تحصیلات‌ عالیـه‌دانشگاهـی می‌باشنـد و همگی از متخصصین با تجربـه، متبحر و از فارغ‌التحصیلان برتر بهترین دانشگاه های داخلی و خارجی و جزو نخبگان وسرمایه‌های انسانی کشورهستندکه برای خدمت،‌کشور عزیزمان ایران را انتخاب کرده‌اند و‌در نتیجه، شرکت مهاب قدس  را به یکی از بزرگ‌ترین پایگاه‌های کشـور برای جذب و تقویت نخبـگان داخلی و جلوگیـری از فرار مغزها تبدیل نموده‌اند.

6) ایجاد تعادل بین نیروهای با تجربه ونیروهای جوان ( سرمایه های آینده ی شرکت):

قابل توجه است که میانگین دوران ماندگاری پرسنل در شرکت حدود 18 (هجده) سال بوده که موجب حفظ و انباشت تجربیات اندوخته‌شده‌ی پرسنل در شرکت شده است. در حقیقت، شرکت تلاش نموده است تا نیروهای انسانی تربیت شده در انجام 2000 پروژه را مدیریت و نگهداری نماید و انتقال علم و تجربه را از نسل قدیمی‌تر به نسل جدید ، بسیار ماهرانه به انجام برساند و همچنان جزو  5 شرکت برتر جهان در رشته آب با داشتن نیروی با تجربه و جوان بماند . (در حقیقت تعادلی بین نیروهای با تجربه‌اش و نیروهای جوان و با نشاط و پرانرژی برقرار نموده است.)

7) برقراری نظام "تضمین کیفیت"، استقرار و به کارگیری خرد جمعی ":

 برقراری نظام "تضمین کیفیت"، استقرار و به کارگیری خرد جمعی " در همه‌ی سطوح مسایل فنی به جای "خرد فردی" باعث شده تا اقبال کارفرمایان داخلی و بین‌المللی به سوی  شرکـت ارتقـای اساسی یابد ، به طوری که طی12 سال گذشته، مبلغ اسمی قراردادهای داخلی و بین‌المـللی شرکت از حدود پانصد میلیارد ریال به رقم اسمی و چشمگیر حدود سیزده هزار میلیـارد ریال رسیده است‌ (حدود 6000 میلیـارد ریال آن اجرا گردیده و بقیـه با توجه به زمان باقی مانده‌ی قـراردادها  در  حال ‌ اجرا  می‌باشند).

8) انجام حدود 2000 پروژه و در دست اجرا داشتن حدود 170-160 قرارداد مطالعاتی و نظارتی:

این شرکت حدود 2000 پروژه را تا کنون به سرانجام رسانده و حدود 170-160  قرارداد مطالعاتی و نظارتی در دست اجراء دارد که علاوه بر طرح‌های آبی و برق‌آبی دربرگیرنده‌ی طرح های دیگری مانند متروی شیراز( به دست ایرانی‌ها انجام می‌شود که در واقع به شرکت مهاب قدس به عنوان یک شرکت مشاور سازمان یافته، زیربنایی و معتمد نظام واگذار شده است)، بزرگراه حرم به حرم، تونل رسالت (اولین تونل بزرگراهی)، طرح‌های کاداستر، GIS و مطالعات زیست محیطی  وزارت‌خانه‌های جهاد کشاورزی، نفت و ... می‌باشد. در حقیقت هرجا که نیاز به یک شرکت دانش بنیان پرتوان مهندسی برای کارهای بزرگ ملی احساس می‌شود، به مهاب قدس رجوع می‌گردد. یکی از با افتخارترین آن ها طرح نیروگاه طرشت (به ظرفیت 60 مگاوات نیروگاه حرارتی موتور گاز سوز بسیار پیشرفته بوده ) که در رقابت با تمامی  شرکت های بسیار بزرگ در نیروگاه های حرارتی انجام شده و برنده ی مناقصه گردیده است . این پیروزی بسیار افتخار‌آمیز شرکت در هفته‌های اخیر، یعنی شرکت در  مناقصه ی "نیروگاه حرارتی طرشت تهران" با وجودی که نیروگاه حرارتی سال ها در انحصار نامداران این رشته بوده است، برگ زرین دیگری بر کتاب موفقیت های مهاب قدس  می افزاید.

9) کسب درآمد فقط حاصل از کارکرد مطالعات، طراحی و نظارت بر پروژه‌‌های عمرانی داخل و خارج از کشور بدون هیچ کمکی از هیچ ارگان و سازمانی :

این شرکت فقط از منابع حاصل از کارکرد مطالعات، طراحی و نظارت بر پروژه‌‌های عمرانی داخل و خارج از کشور کسب درآمد نموده و بدون استفاده از هیچ منبع دیگری نظیربودجه‌ی عمومی دولت، کمک‌های مالی وغیره، هزینه‌های خود راتامین و پرداخت نموده است. 

10) شناخته شدن به عنوان یک برندِ ملّی و بینالمللی ( به عنوان یکی از 5 شرکت برتر مهندسی مشاور صنعت آب جهان) :

مهاب قدس "پس از شناخته شدن به عنوان یک برند ملی اکنون در سطح بین‌المللی آشکارا به عنوان یکی از 5 شرکت برتر مهندسی مشاور صنعت آب جهان شناخته شده است، به طوری که در مناقصات بین‌المللی با حضور بسیاری از شرکت‌های مقتدر و بزرگ و صاحب نام اروپایـی و آمریکایی و آسیایی رقابت می‌نماید ‌و در‌ اکثر این‌مناقصات یا برنده‌شده و‌یا‌ جزو لیست کوتاه (short list)انتخاب گردیده است. (در یکصد مناقصه‌ی بین‌المللی جزو لیست کوتاه، عمدتاً  بین 5 تا 6 شرکت برتر قرار گرفته است تا به مرحله‌ی نهایی وارد گردد.)

همچنین، این شرکت در بیش از 30 (سی) طرح در اقصی نقاط جهان ، از جمله کشورهای : سریلانکا، عمان، نیجریه، هند، آذربایجان، افغانستان، تاجیکستان، آلبانی، آلمان، اوگاندا زیمبابوه و نپال برنده‌ی مناقصه بوده است که از این میان ، حدود 14 طرح به اتمام رسیده و بقیه در حال انجام می‌باشند. طراحی نهایی 7 سد را در کشور عمان به اتمام رسانده که از این تعداد ، ساختمان3 سد آغاز گردیده است. واقعا"‌مگر چند شرکت این توانایی را دارد که بتواند در مناقصات بین المللی که توسط بانک های جهانی و اسلامی و دولت ها برگزار می گردد ، در رقابت با شرکت‌های اروپایی و آمریکایی برنده شود ؟

در مقابل تمامی سختی‌ها و مشکلات روزافزون از جمله: کاهش پروژه‌های عمرانی و کمبود نقدینگی در داخل کشور، این شرکت با تدوین سیاست و استراتژی‌های مناسب و تقویت  زیرساخت‌ها برای حضور در بازارهای بین‌المللی، در سال گذشته(98) موفق گردیده است که حدود 4 میلیون دلار نقدینگی از خارجِ کشور تامین نماید و در اوج مشکلات اقتصادی ، قسمت قابل توجه هزینه‌های خود را جبران کند.

11) شناخته شدن به عنوان پیشکسوت صادرکنندهی نمونه ی خدمات فنی و مهندسی و صادرکنندهی نمونهی ملی:

این شرکت توسط سازمان برنامه و بودجه به عنوان پیشکسوت صادر‌کننده‌ی خدمات فنی و مهندسی طی نیم قرن گذشته ، شناخته شده و لوح های تقـدیر مربوطه را دریافت نموده است. افزون بر همه‌ی این موفقیت‌ها، مهاب قدس توانسته است از سال 95 که سازمان تجارت  ‌‌‌رسته‌ی خدمات مهندسی مشاور را نیز جزو سابقه ی صادر کننده ی نمونه آورده است ، طی چهار سال متوالی در مسابقه‌ی تعیین صادرکننده‌ی نمونه‌ی سال که توسط سازمان توسعه‌ی  تجارت در مجموعه‌ی وزارت صنعت، معدن وتجارت برگزار گردیده است، از سال 95 تا 98 جایزه‌ی نخست صادرکننده‌ی نمونه‌ی ملی در صدور خدمات فنی و مهندسی را به دست بیاورد و برای پنجمین سال نیز با شرایط مطلوبی در این رقابت حضور یابد. قابل ذکر است که سازمان تجارت ایران و وزارت صنعت هر ساله صادر کنندگان در      رسته های مختلف از جمله خدمات مهندسی را در سال معین ارزیابی نموده و صادرکننده نمونه همان سال را معین نموده و با اهداء لوح تقدیر و تندیس قدردانی می نماید .

12) ادارهی بهینه ی امور شرکت با  تعهّد و وظیفه شناسی ، تا اتخاذ تصمیم بایسته از سوی مجمع صاحبان محترم سهام:

اینک با توجه به شرایط به وقوع پیوسته، (بازگرداندن سهام از آستان قدس به وزارت نیرو و عدم تفاهم تمامی سهامداران برای تعیین هیئت مدیره جدید) مدیریت شرکت مطابق مواد فصل چهارم اساسنامه‌ی شرکت و همچنین طبق نص صریح ماده‌ی 136 لایحه‌ی اصلاحی قانون تجارت، توانسته روند اداره‌ی امور شرکت را با وظیفه شناسی و متعهدانه، کماکان تا اتخاذ تصمیم بایسته از سوی مجمع صاحبان محترم سهام ادامه دهد. زیرا که براساس مواد فوق ، مدیریت و هیئت‌مدیره ی شرکت تا معرفی جایگزین توسط صاحبان سهام در مجمع شرکت ، می‌بایست شرکت را اداره می‌کردند تا خدای ناخواسته، شیرازه و اساس شرکتی که با زحمات زیاد و تلاش‌های بی‌شائبه و بی دریغ جمع کثیری از دلسوختگان و فرهیختگان طی بیش از 40 سال قوام یافته و به شکل افتخارآمیز کنونی به عنوان افتخاری ملی و بین‌المللی نمایان شده ، از هم نپاشد و پراکنده نشود .

انتهای پیام/

ثبت نظرات
captcha

سهمیه بنزین بهمن امشب واریز می‌شود

احیای مخازن سدهای گیلان با رویکرد اقتصاد مقاومتی

2 پروژه تامین برق استان کرمان با اعتبار 42.9 میلیارد تومان افتتاح شد

4 پروژه صنعت برق استان یزد با اعتبار 196.9 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید

شناسایی ۱۶۲۲ مرکز غیرمجاز رمز ارز در کشور

تعداد پروژه‌هاي بهره‌برداري شده پويش امسال به 204 پروژه رسيد

ورود موج جدید سرما و دعوت مردم به مصرف بهینه انرژی

زیان "پالایش" به ۵۰درصد رسید/ دارایکم هم زیان‌ده شد

حواستان باشد سرتان کلاه بنزینی نرود!

چگونه از زمان قطع برق مطلع شویم؟

ماجرای دردسرساز قبض ۴۰ میلیاردی برای استخراج بیت کوین

قرارداد طرح گردشگری در دو سد استان گلستان تا پایان سال‌جاری منعقد می‌شود

توسعه خطوط انتقال برق در سیستان و بلوچستان سه برابر متوسط کشوری است

احتمال فعالیت ۵۰۰ هزار دستگاه استخراج رمز ارز در ایران

سنگینی ذرات معلق روی هر نفس / کاهش آلودگی هوا با توسعه سهم CNG در سبد سوخت

تامین اعتبار نیروگاه اتمی بوشهر در بودجه ۱۴۰۰ ضروری است

رشد ۳۶ درصدی آبرسانی روستایی در دولت تدبیر و امید

پایداری شبکه برق کشور در آغاز هفته

آغاز پویش انرژی همدلی در سراسر کشور

ردپای "کرونا" و "مرغداری‌ها" در پرونده قطع برق/ مقصران جدید پیدا می‌شوند؟

آماده‌باش تیم‌های عملیاتی وزارت نیرو در مناطق زلزله‌زده هرمزگان/ آغاز آبرسانی سیار به مناطق حادثه‌دیده

واردات نفت خام چین ۷.۳ درصد در ۲۰۲۰ افزایش یافت

روسیه: تقاضای جهانی نفت امسال افزایش می‌یابد

توسعه بخش دریایی پایانه صادرات نفت جاسک به زودی آغاز می‌شود

اختصاص ۱۹۲ میلیون متر مکعب پساب به کشاورزی و فضای سبز تهران

تشکیل وزارت انرژی و ادغام وزارت نیرو و نفت دوباره جدی می شود؟

دستور بازگشایی مدارس در اوج مصرف گاز و قطعی برق/ وزارت آموزش و پرورش با نفت و نیرو هماهنگ است؟

ماجرای قبض برق ۴۰ میلیارد تومانی شرکت تولیدکننده رمزارز در رفسنجان

صنعت مظلوم برق حرارتی

صندوق بین المللی پول بخشی از وام ۳.۷ میلیارد دلاری آنگولا را پرداخت کرد

ادامه دوگانه سوز کردن رایگان تاکسی ها و وانت بارها با تجهیز ۱۸۶ کارگاه مجاز

یک میلیارد دلار درآمد نفتی به بودجه روسیه اضافه می‌شود

برنامه وزارت نفت برای سرمایه‌گذاری ۲ میلیارد دلاری در غرب کرمانشاه

بیش از ۱۶۰۰ مرکز غیرمجاز تولید رمزارز جمع‌آوری شد

برنامه سراسري اصلاح انشعاب ها و رمز ارزها آغاز شد