کد خبر : ۷۲۹۹۹۸
زمان انتشار :

رئیس دفتر رئیس جمهور خبر داد:

ورود وزارت اطلاعات به استخراج غیرقانونی بیت‌کوین

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: امروز در دولت ادعا شد، علاوه بر آنهایی که اجازه گرفتند برخی مرغداری ها در حال استفاده از آن هستند و آقای رئیس جمهور به وزارت اطلاعات و وزارت کشور دستور دادند که با جدیت این مسئله را دنبال کنند.

ورود وزارت اطلاعات به استخراج غیرقانونی بیت‌کوین

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ، محمود واعظی رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به جلسه سران قوا گفت: ما خوشحالیم که جلسات سران سه قوه با فاصله کمی برگزار می‌شود کشور نیاز دارد که سران قوا با هم جلساتی داشته باشند و هر چه انسجام بین سران بیشتر باشد امور تسهیل می‌شود.

وی افزود: در مورد موضوع بودجه که جلسه دیشب برگزار شد، دولت و مجلس در مورد معیشت مردم تاکید دارند و ان‌شا الله روابط بانکی ما و صادرات‌مان بهتر خواهد شد و باید نتیجه آن بر سفره مردم تأثیر بگذارد و می بایست در بودجه بر روی کاهش قیمت‌ها کار کنیم بین ستاد اقتصادی دولت و کمیسیون تلفیق توافق شد که جلسات مستمر گذاشته شود و آقای رئیس‌جمهور هم تاکید کرد که هر وقت لازم شد با حضور ایشان جلسه داشته باشند و امیدواریم  با همکاری یکدیگر بتوانیم دست دلالان را کوتاه کنیم.

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور ادامه داد: ما از برخی پیشنهاد‌ها استقبال می‌کنیم و این بودجه آخرین بودجه دولت است و لذا از هر پیشنهادی که توسط نمایندگان داده شود استقبال می‌کنیم اما در برخی موارد کار کارشناسی ما با ایده‌های که در مجلس داده می‌شود همخوانی ندارد.

وی در رابطه با علت عدم حضور اردکانیان در جمع خبرنگاران برای توضیح علت قطعی روز گذشته برق، توضیح داد: ایشان در جلسه امروز هم حضور نداشتند. مسأله ای که اتفاق افتاد این بود که به هر حال اختلاف دیدگاهی راجع به سازمان محیط زیست، وزارت نفت و وزارت نیرو در مورد استفاده از سوخت بود در ستاد کرونا تصویب کرده بودیم در تهران و کرج از مازوت استفاده نشود البته قبلاً استفاده نمی‌شد اما تاکید کردیم که اصلا استفاده نشود این ایده باعث شد به نوعی برای استفاده از مازوت در تمام نیروگاه ها محدودیت ایجاد شود و وزارت نیرو را به اتفاقی روبرو کرد که آن را پیش‌بینی نکرده بود.

واعظی ادامه داد: هم هوا سردتر شده و هم دو سه ماه گذشته پزشکان مرتب به مردم توصیه کردند در زمستان پنجره ها را باز کنید تا هوا عبور کند و نمی دانستند این سفارش چه اندازه باعث افزایش مصرف سوخت می شود به همین دلیل از دو سه هفته پیش در مورد خاموش کردن برق اضافی و حرارت بالا پیشنهاد دادیم که در هر دو مورد صرفه جویی کنند.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: اینکه گفته می شود دولت از بیت کوین استفاده می کند جفا است اما فشاری که در یکسال گذشته برای و وارد کردن دستگاه استخراج آن به کشور وجود داشت که بنا بر ضابطه مند و قانونمند کنند دو بار در کمیسیون های دولت مطرح شد که از وزارت صمت مجوز بگیرند و وزارت نیرو هم نحوه استخراج را توضیح دهد.

وی ادامه داد: امروز در دولت ادعا شد، علاوه بر آنهایی که اجازه گرفتند برخی مرغداری ها در حال استفاده از آن هستند و آقای رئیس جمهور به وزارت اطلاعات و وزارت کشور دستور دادند که با جدیت این مسئله را دنبال کنند.

رئیس‌ دفتر رئیس‌جمهور در رابطه با ایراداتی که اقتصاددانان دولت به مصوبات کمیسیون تلفیق گرفتند، گفت: اینکه گفته می‌شود لایحه بودجه، کشور را به سمت فروپاشی می‌برد حرف دقیقی نیست. ما نباید بودجه را سیاسی و آن را بهانه‌ای برای انتخابات 1400 کنیم. نباید به بودجه به صورت تبلیغاتی پرداخته شود.

واعظی اضافه کرد: امروز انواع و اقسام افراد در مجلس، درباره بودجه صحبت می‌کنند. ما در گذشته چنین چیزی نداشتیم. مواردی که در کمیسیون تلفیق تصویب می‌شود، لزوما در صحن مجلس به تصویب نخواهد رسید و ممکن است تغییر پیدا کند. اینکه الان هر فردی در همه سخنرانی‌ها و تریبون‌های مجلس به موضوعات مختلف می‌پردازد، عاملی برای تبلیغات شده است. اسن مساله باید اصلاح شود.

وی گفت: ما بودجه را برای اداره کشور نوشتیم و دوستان باید بدانند که 5 ماه و نیم سال آینده را همین دولت باید جوابگو باشد. ما دنبال این هستیم که دولت بعد هم به خوبی بتواند امور کشور را مدیریت کند. ما تلاش می‌کنیم تحریم برداشته شود تا دولت بعدی راحت‌تر بتواند کشور را اداره کند.

وی تاکید کرد: این مساله دو بار در کمیسیون‌های دولت مطرح شد. کسانی که قصد استخراج بیت کوین دارند باید از وزارت صمت اجازه بگیرند و وزارت نیرو هم بگوید چگونه باید استفاده کنند. در یک حدی هم اجازه دادند. بنابراین می‌توانند با این افراد ارتباط برقرار کنند و به آنها بگویند در روزهای سرد زمستان از این دستگاهها استفاده نکنید.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: امروز در دولت ادعایی شد، علاوه بر آنهایی که اجازه گرفتند در برخی مرغداری‌ها در حال استفاده از دستگاه‌های استخراج بیت کوین هستند که آقای رئیس‌جمهور دستور دادند وزارت اطلاعات و وزارت کشور این موضوع را با جدیت دنبال کنند و اگر جایی از این دستگاهها استفاده می‌شود محکم با این‌ها برخورد کنند.

واعظی با اشاره به ادعای وزیر خارجه آمریکا درخصوص حمایت ایران از القاعده، گفت: این‌ها با این فضاحتی که در چهار سال گذشته ایجاد کردند، روزهای پایانی عمر دولت‌شان و هم روزهای پایانی عمر سیاسی‌شان است. در دو هفته گذشته آنچه در آمریکا اتفاق افتاد سیاست‌های غلط‌ این‌ها را افشا کرد.

وی افزود: بر این اساس طبیعی است که در روزهای پایانی عمر دولت فعلی آمریکا، به هر حربه‌ای متوسل شوند. این ادعاها بیشتر جنگ روانی است و این سخنان هیچ اثری نه در منطقه و نه در دنیا می‌گذارد و نه خریداری دارد. ما نگران این مساله نیستیم و وزارت خارجه هم با این مساله برخورد قاطعی خواهد کرد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در ارتباط با منابع مسدود شده ایران، گفت: سفر معاون وزیر خارجه کره جنوبی به ایران، سفری بود که از ماه قبل به علت فشارهای مختلفی که هم وزارت خارجه و هم بانک مرکزی بر دولت کره آورده بودند، طراحی شد. این هیئت به ایران آمد و صحبت‌هایی کردند. دوستان ما در وزارت خارجه و بانک مرکزی هم خیلی محکم برخورد کردند.

واعظی گفت: کره‌ای ها قول دادند که خودشان بروند، اجازه بگیرند تا پول‌های ایران آزاد شود. ضمن اینکه ما مقدمات کارهای حقوقی را فراهم کردیم و با مقامات کره جنوبی هم اتمام حجت کردیم، امیداوریم که ماه آینده توفیقاتی به وجود بیاید. پول‌هایی به دلیل فشارهای آمریکا در دیگر نقاط دنیا هم بلوکه شده است که در این زمینه نیز طی ماه‌های آینده گشایش‌های به وجود خواهد آمد.

وی تاکید کرد: در مقابل پولی که ما در کره جنوبی داریم و عصبانیت ناشی از اینکه این پول را سه سال است نگه داشتند، ما به هیچ وجه خریدار برخی کالاها از کره نبودیم. کره‌ها فهمیدند ایران به برخی کالاها محتاج نیست. ما با وجود این جنگ اقتصادی و فشارهایی که داشتیم و علیرغم اینکه آمریکا تمام تلاش خود را کرد تا ما صادرات و واردات داشته باشیم، اما ما سه سال کشور را اداره کردیم. ما به هیچ وجه محتاج چند آمبولانس از کره جنوبی نیستیم بلکه به دنبال حق خودمان هستیم.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور درخصوص مساله فولاد، گفت: در جلسه ستاد اقتصادی دولت آقای رزم حسینی پیشنهادشان را آوردند و صحبت‌هایی کردیم. همزمان یک بحثی در مجلس در جریان است. آنچه برای ما اهمیت دارد این است که قیمت فولاد یک قیمت واقعی برای مصرف کننده شود و کارخانجات فولادی هم توسعه‌شان را انجام دهند تا دست واسطه‌ها نیز کوتاه شود.

واعظی درباره آخرین وضعیت دریافت واکسن کرونا، با اشاره به تهیه واکسن کرونا از کواکس، گفت: کواکس نه شرکت است، نه آمریکا است. سازمان بهداشت جهانی سبدی درست کرده نه فقط برای ایران بلکه برای همه دنیا و گفته تنها واکسنی است که کل دنیا به آن نیاز دارند. سازمان بهداشت جهانی می‌گوید همه واکسن‌هایی که تایید می شود را در این سبد می‌گذارم و به کشورها سهمیه می‌دهم. انتخاب هم با خود ماست. کاری که ما با سازمان بهداشت جهانی و کواکس کردیم منافاتی با بیانات مقام معظم رهبری ندارد. این با واکسن چینی تفاوت دارد. برای تهیه واکسن داریم با روس ها، چینی‌ها و هندی‌ها مذاکره می‌کنیم.

وی  با بیان اینکه سهمیه ایران از سبد کمک 16 میلیون و 800 هزار دوز واکسن است، خاطرنشان کرد: انتخاب نوع واکسن از سبد کووکس بر عهده ما است؛ در نتیجه کاری که ما تاکنون برای خرید واکسن از سازمان بهداشت جهانی و کووکس انجام داده‌ایم، هیچ تعارضی با نظری که مقام معظم رهبری فرمودند ندارد. پول کووکس از مدت ها قبل آماده بود، اما آمریکایی‌ها مانع پرداخت آن می شدند؛ با این حال الان قسط اول این پول را که 52 میلیون یورو بود پرداخت کرده‌ایم و مابقی پول را نیز در موعد مقرر پرداخت خواهد شد.

وی با اشاره به مذاکرات انجام شده با سه کشور چین، هند و روسیه برای خرید واکسن کرونا، خاطر نشان کرد: همزمان برای تسهیل در خرید و واردات کرونا با چینی ها دردهای مذاکره هستیم که به نظر من این مذاکرات پیشرفت خوبی داشته است. همچنین با هند و روسیه نیز در حال مذاکره هستیم؛ واکسن های تولیدی این سه کشور از جمله واکسن هایی است که در حال حاضر در منطقه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور همچنین درباره همکاری ایران با کوبا در زمینه تولید واکسن کرونا با تاکید بر اینکه کوبایی‌ها در زمینه مسائل دارویی خیلی خوب کار کرده‌اند، گفت: علاوه بر اقداماتی که در زمینه خرید واکسن انجام داده‌ایم، با توجه به اینکه طی 10-12 سال گذشته کار مشترکی پزشکی موفقی کوبایی‌ها داشتیم، در زمینه تولید واکسن کرونا نیز درحال انجام همکاری‌هایی هستیم؛ در این زمینه آنها مقداری از ما در جلوتر هستند.هر راهی را که امکان پذیر بوده برای خرید واکسن دنبال کرده‌ایم. آقای رئیس‌جمهور دو ماه پیش دستور دادند که پول واکسن نباید با سایر هزینه‌ها قاطی شود؛ این یعنی سلامتی مردم مهم است و هر زمان که لازم باشد باید هزینه‌های مربوط به واکسن پرداخت شود.

انتهای پیام/ تسنیم

ثبت نظرات
captcha

سهمیه بنزین بهمن امشب واریز می‌شود

احیای مخازن سدهای گیلان با رویکرد اقتصاد مقاومتی

2 پروژه تامین برق استان کرمان با اعتبار 42.9 میلیارد تومان افتتاح شد

4 پروژه صنعت برق استان یزد با اعتبار 196.9 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید

شناسایی ۱۶۲۲ مرکز غیرمجاز رمز ارز در کشور

تعداد پروژه‌هاي بهره‌برداري شده پويش امسال به 204 پروژه رسيد

ورود موج جدید سرما و دعوت مردم به مصرف بهینه انرژی

زیان "پالایش" به ۵۰درصد رسید/ دارایکم هم زیان‌ده شد

حواستان باشد سرتان کلاه بنزینی نرود!

چگونه از زمان قطع برق مطلع شویم؟

ماجرای دردسرساز قبض ۴۰ میلیاردی برای استخراج بیت کوین

قرارداد طرح گردشگری در دو سد استان گلستان تا پایان سال‌جاری منعقد می‌شود

توسعه خطوط انتقال برق در سیستان و بلوچستان سه برابر متوسط کشوری است

احتمال فعالیت ۵۰۰ هزار دستگاه استخراج رمز ارز در ایران

سنگینی ذرات معلق روی هر نفس / کاهش آلودگی هوا با توسعه سهم CNG در سبد سوخت

تامین اعتبار نیروگاه اتمی بوشهر در بودجه ۱۴۰۰ ضروری است

رشد ۳۶ درصدی آبرسانی روستایی در دولت تدبیر و امید

پایداری شبکه برق کشور در آغاز هفته

آغاز پویش انرژی همدلی در سراسر کشور

ردپای "کرونا" و "مرغداری‌ها" در پرونده قطع برق/ مقصران جدید پیدا می‌شوند؟

آماده‌باش تیم‌های عملیاتی وزارت نیرو در مناطق زلزله‌زده هرمزگان/ آغاز آبرسانی سیار به مناطق حادثه‌دیده

واردات نفت خام چین ۷.۳ درصد در ۲۰۲۰ افزایش یافت

روسیه: تقاضای جهانی نفت امسال افزایش می‌یابد

توسعه بخش دریایی پایانه صادرات نفت جاسک به زودی آغاز می‌شود

اختصاص ۱۹۲ میلیون متر مکعب پساب به کشاورزی و فضای سبز تهران

تشکیل وزارت انرژی و ادغام وزارت نیرو و نفت دوباره جدی می شود؟

دستور بازگشایی مدارس در اوج مصرف گاز و قطعی برق/ وزارت آموزش و پرورش با نفت و نیرو هماهنگ است؟

ماجرای قبض برق ۴۰ میلیارد تومانی شرکت تولیدکننده رمزارز در رفسنجان

صنعت مظلوم برق حرارتی

صندوق بین المللی پول بخشی از وام ۳.۷ میلیارد دلاری آنگولا را پرداخت کرد

ادامه دوگانه سوز کردن رایگان تاکسی ها و وانت بارها با تجهیز ۱۸۶ کارگاه مجاز

یک میلیارد دلار درآمد نفتی به بودجه روسیه اضافه می‌شود

برنامه وزارت نفت برای سرمایه‌گذاری ۲ میلیارد دلاری در غرب کرمانشاه

بیش از ۱۶۰۰ مرکز غیرمجاز تولید رمزارز جمع‌آوری شد

برنامه سراسري اصلاح انشعاب ها و رمز ارزها آغاز شد