کد خبر : ۷۳۰۰۱۴
زمان انتشار :

اختصاصی/

صنعت مظلوم برق حرارتی

با قطعی های پراکنده برق در هفته ای که گذشت نوک پیکان بخشی از انتقادات به سمت صنعت برق حرارتی نشانه رفت؛ انتقاداتی که اگر واقع نگر باشیم، منطقی و منصفانه نیست.

صنعت مظلوم برق حرارتی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ، بیش از 90 درصد برق کشور توسط نیروگاه های حرارتی تولید می شود؛ این سهم بالا در تأمین برق نشانه تکیه تمام زیرساخت های کشور به صنعت برق حرارتی است.

نقش مهم صنعت برق حرارتی در اقتصاد کشور از آنجا مشخص است که علاوه بر وابستگی مستقیم تأمین گرمایش، سرمایش، آب و ... به برق، تمام تولیدات و خدمات مورد نیاز زندگی روزانه مردم به صورت مستقیم به برق وابستگی دارد و وقتی بیش از 90 درصد این برق در نیروگاه های حرارتی تولید می شود، تأثیر عملکرد صنعت برق حرارتی در سطح رفاه زندگی مردم بسیار ملموس است.

 نیروگاه های حرارتی در تابستان سال جاری با ضریب آمادگی 99 درصدی و فعالیت شبانه روزی کارکنان این صنعت، موجبات تأمین مستمر و بدون وقفه برق کشور را در پرمصرف ترین روزهای سال فراهم کردند.

با اتمام روزهای گرم تابستان، طبق برنامه ریزی های انجام شده که با دیسپاچینگ ملی در هماهنگی کامل است، یک به یک واحدهای حرارتی در نقاط مختلف کشور به تعمیرات اساسی و دوره ای رفته تا صنعت برق حرارتی خود را برای تابستان 1400 و تأمین برق مورد نیاز پیک، آماده کند.

در این شرایط، در زمستان امسال با افزایش افسارگسیخته و عجیب مصرف گاز در بخش خانگی مواجه شدیم به طوری که مصرف گاز طبیعی در بخش خانگی و تجاری به رقم بی سایقه 600 میلیون مترمکعب در روز رسید. با توجه به اولویت تأمین گاز بخش خانگی در زمستان، وزارت نفت تخصیص حداکثری گاز به بخش خانگی را در دستور کار قرار داد و با افزایش مصرف در این بخش، محدودیت سوخت رسانی گاز به نیروگاه ها و صنایع کشور آغاز شد.

واحدهای نیروگاهی که از سوخت گاز به عنوان سوخت اصلی بهره می گیرند، هزینه های اقتصادی استفاده از سوخت مایع را به جان خریدند تا در تأمین گاز بخش خانگی اختلالی ایجاد نشود، اما محدودیت بیش از تصور سوخت رسانی گاز به نیروگاه ها موجب شد که در برخی روزها بیش از 60 درصد سوخت بخش نیروگاهی از سوخت مایع تأمین شود.

در بخش سوخت مایع نیز یا باید نفت گاز به نیروگاه ها ارسال شود و یا در نبود نفت گاز، مازوت تأمین شود. در تأمین نفت گاز نیز که اولویت با بخش حمل و نقل کشور است، آنچه برای بخش نیروگاهی باقی می ماند، پاسخگوی 50 تا 60 درصد کسری تأمین سوخت گاز نبود و به ناچار باید کسری این مقدار سوخت، از مازوت تأمین می شد.

از سوی دیگر به رسم فصول سرد سال و بروز پدیده وارونگی دما، زمستان امسال نیز با مشکل آلودگی هوای کلانشهرها مواجه شدیم و نهادهای ذیربط از جمله سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری نهادهای نظارتی و قضایی، استفاده نیروگاه ها از سوخت مازوت را به حهت جلوگیری از آلودگی بیشتر هوا، محدود به برخی نیروگاه های خارج از شهرها کردند و نیروگاه های واقع شده در کلانشهرهایی مثل تهران و حاشیه آنها، در خصوص مصرف مازوت، منع شدند.

در هقته جاری نیز که سوخت رسانی گاز به علت رشد مصرف در بخش خانگی، بیش از پیش در بخش نیروگاهی محدود شد و در برخی نیروگاه ها در شرایطی که منع استفاده از مازوت وجود داشت، سوخت نفت گاز نیز برای مصرف نبود و در برخی دیگر از نیروگاه ها امکان استفاده از سوخت مازوت به دلیل شرایط فنی نیز وجود نداشت و تنها واحدهای نیروگاهی باید با سوخت گاز فعالیت می کردند، شاهد از مدار بهره برداری خارج شدن برخی واحدها و بروز اختلال در تأمین برق کشور برای ساعاتی بودیم.

در چنین شرایطی، برخی انتقادات به سوی صنعت برق حرارتی نشانه رفت، در حالی که این صنعت پیشروی کشور در تأمین برق، تمام محدودیت ها را برای تأمین برق بدون مشکل با رعایت تمامی الزامات و درک شرایط ویژه در تأمین گاز، به جان خریده و نرسیدن سوخت گاز به این صنعت و خاموش شدن بالاجبار واحدهای نیروگاهی در نبود سوخت، شرایط اجتناب ناپذیری را برای فعالان این صنعت فراهم آورده که انتقاد از آنها با توجه به سابقه درخشان برق حرارتی در تأمین برق پیک تابستانه، دور از انصاف و منطق است.

انتهای پیام/

ثبت نظرات
captcha

سد گتوند نبود، دشت خوزستان در سیلاب 98 زیر آب فرو می‌رفت

تقاضای جهانی برای نفت تا پایان 2021 به سطح قبل از کرونا باز می‌گردد

آبرسانی به 1250 روستا از ابتداي امسال تاكنون

برنامه‌های تنش آبی و پایداری تامین آب شرب استان گلستان تصویب شد

صادرات فرآورده های نفتی ایران ‌به‌رغم تحریم‌ها به بالاترین رقم رسیده است

مديريت تامين آب با احداث سازه‌هاي بزرگ در مرحله بعد از مديريت تقاضاي آب قرار مي‌گيرد

تداوم هواي سرد در كشور تا يك هفته آينده/ كاهش 10 درصدي مصرف گاز و برق را جدي بگيريم

مهمترین رویداد علمی توزیع برق کشور آغاز شد

تأکید بر ضرورت کاهش قیمت تمام شده برق با بهره گیری از ابزارهای نوین

مدیرعامل توانیر: سخت ترین سال صنعت برق را سپری کردیم

چطور با یک تصمیم عجیب، ایران از صادرکننده گازمایع به واردکننده تبدیل می‌شود؟

نخستین نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی شمال استان اصفهان کلنگ‌زنی شد

برق 68 روستای درگیر برف در شهرستان ملایر وصل شد/ رفع قطعی برق بیشتر روستاها در کمتر از 24 ساعت

ظرفیت نیروگاه‌های برق تا پایان دولت به ۸۷ هزار مگاوات می‌رسد

بازدید معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو از واحد دوم تصفیه‌خانه فاضلاب بیرجند

هشدار برای تأمین انرژی سال ۱۴۰۰ / ایران سال آینده واردکننده انرژی می شود؟

لوله‌گذاری دومين خط زيردريايي پايانه نفتي جاسك تكميل شد

روزی ۱۴۰ میلیون فوت مکعب گاز در مشعل های میدان فروزان می سوزد

قیمت سبد نفتی اوپک 39 سنت افزایش یافت

کارگرانی که عیدی و سنوات ندارند

توقف صادرات LNG در یخبندان آمریکا

لزوم رسیدگی به وضعیت فاضلاب استان تهران / چهار شهرستان فاقد تصفیه‌خانه فاضلاب

خراسان شمالی از آب دریای عمان سیراب می‌شود

کشف 62 مزرعه غیرمجاز ارز دیجیتال در استان همدان

سال به 1400 رسید، هنوز برخی بیکاران کرونایی بیمه بیکاری نگرفتند

ویروس کرونای انگلیسی ایرانگردی می‌کند

پایداری شبکه برق باید روزبه روز افزایش یابد

هزینه‌های احداث یک جایگاه LPG چقدر است؟

انتقال آب از دریای عمان به استان‌های شرقی کشور موجب توسعه می‌شود

روش هاي شناسايي مراكز استخراج رمز ارز / شناسايي استفاده كنندگان از برق غيرمجاز متوقف نمي شود

تعويض و تعديل يك ميليون 200 هزار شعله لامپ روشنايي در كشور

برخورداری از 2700 کیلومتر مرز دریایی در کشور فرصت بی‌نظیری برای بهره‌مندی از آب دریاست/ بهره‌برداری از 54 واحد آب‌شیرین‌کن در دولت تدبیر و امید

مسیر بومی سازی دانش توربین های کلاس E در کلاس F‌ تکرار می شود؟

آغاز چهارمين برنامه سراسري مبارزه با مراكز غيرمجاز استخراج رمزارز و تعديل روشنايي معابر

چرا تخصیص گاز مایع به پتروشیمی اولویت دارد؟