کد خبر : ۷۳۰۰۵۹
زمان انتشار :

گزارش/

همراهی حداکثری نیروگاه های حرارتی در زمستان پرمصرف

واحدهای نیروگاهی که در حالت طبیعی از سوخت گاز به عنوان سوخت اصلی بهره می گیرند، هزینه های اقتصادی استفاده از سوخت مایع را به جان خریدند تا در تأمین گاز بخش خانگی اختلالی ایجاد نشود.

همراهی حداکثری نیروگاه های حرارتی در زمستان پرمصرف

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ، زمستان 99 اولین زمستانی است که با مشکل اختلال در تأمین برق مواجه شده ایم؛ اما این اختلال، ناشی از کمبود ظرفیت نیروگاهی و یا ضعف سخت افزاری و نرم افزاری صنعت برق حرارتی نیست بلکه به دلیل شرایط تحمیل شده به نیروگاه های کشور ناشی از کمبود سوخت گاز است.

نیروگاه های حرارتی که به طور متوسط سهم حدود 90 درصدی در تأمین برق کشور دارند، از سوخت گاز به عنوان سوخت اصلی تأمین برق استفاده می کنند، اما در زمستان امسال به دلیل افزایش بی رویه مصرف گاز در بخش خانگی و رسیدن میزان مصرف این بخش به رقم شگفت انگیز 600 میلیون مترمکعب در روز، تخصیص گاز به بخش نیروگاهی با محدودیت مواجه شده و بالاجبار، مصرف سوخت مایع جایگزین سوخت گاز در برخی نیروگاه های کشور شده است.

مصرف سوخت مایع، هزینه های بهره برداری و نگهداری را برای نیروگاه های کشور افزایش می دهد و حتی دوره های تعمیرات واحدها را نیز کوتاه تر کرده و از این نظر نیز، واحدهای حرارتی مشتاق بهره گیری حداکثری از سوخت گاز هستند؛ اما نیروگاه های کشور ثابت کرده اند در سخت ترین شرایط، همواره با تعامل حداکثری با دیگر بخش های اقتصادی و اجتماعی کشور فعالیت می کنند.

محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی در خصوص شرایط تولید برق در زمستان امسال گفت: میزان تحویل گاز به نیروگاه ها نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده و همین امر سبب افزایش مصرف سوخت مایع در برخی نیروگاه ها شده است.

وی افزود: در برخی روزها حتی میزان سوخت مایع تحویلی از میزان گاز نیز فراتر می رود، اما بخش نیروگاهی در تلاش است تا کوچکترین اختلالی در تأمین برق کشور صورت نگیرد.

وی افزود: طبق معادل سازی که انجام شده سوخت مایع روزانه مورد استفاده برخی نیروگاه ها بیشتر شده که تداوم آن مشکل ساز خواهد شد.

طرزطلب با بیان اینکه " به دنبال آن هستیم تا شرکت ملی گاز میزان تحویل گاز به نیروگاه ها را بیشتر کند که اعلام کرده اند به دلیل افزایش مصرف در بخش خانگی و تجاری، اکنون اختصاص گاز به این بخش ها بیشتر و در اولویت خواهد بود"، گفت: اکنون برخی نیروگاه ها هستند که گاز به آنها نمی رسد و ناگزیر به استفاده از سوخت جایگزین گازوییل و مازوت شده اند.

این مقام مسئول ادامه داد: روند افزایش سرما که موجب افزایش مصرف گاز در بخش خانگی شده گاز رسانی به نیروگاه ها را با کندی همراه کرده که امید است بتوان در این زمینه با همکاری شرکت گاز اقدام موثری کرد تا گاز تحویلی به نیروگاه ها افزایش یابد.

همچنین همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، در این خصوص گفت: روزهای سخت بخش برق تابستان است که وسایل سرمایشی وارد مدار می شوند اما روزهای سخت بخش گاز زمستان است که میزان مصرف گاز در بخش خانگی بسیار افزایش می یابد.

حایری میزان مصرف برق در تابستان را دو برابر زمستان اعلام کرد و گفت:  براین اساس همه نیروگاه ها باید آمادگی لازم برای تامین نیاز برقی این ایام را داشته باشند.

وی میزان مصرف گاز در بخش خانگی را بر اساس آمارهای اعلامی سه برابر تابستان دانست و افزود: بالا رفتن مصرف گاز در بخش خانگی سبب می شود سوختی که بایددر اختیار نیروگاه ها قرار گیرد محدود شود.

معاون برق و انرژی وزیر نیرو ادامه داد: میزان مصرف گاز در بخش خانگی هشت برابر مصرف نیروگاه ها است و این روند محدودیت تحویل گاز به نیرگاه ها را به همراه دارد که در هفته های اخیر، نتیجه این محدودیت منجر به خاموشی شد.

نیروگاه های کشور روزانه به حدود 180 میلیون مترمکعب گاز نیاز دارند تا بدون مشکل و بدون مصرف سوخت مایع، به تولید برق بپردازند و در حالی که تولید گاز کشور به مرز یک میلیارد مترمکعب در روز رسیده نباید برای تأمین نیاز بخش نیروگاهی مشکلی وجود داشته باشد اما افزایش بی رویه مصرف در بخش خانگی موجب شده تا در برخی روزها از مجموع نیاز 180 میلیون مترمکعبی گاز بخش نیروگاهی تنها 70 میلیون مترمکعب گاز به این بخش مهم تخصیص یابد و بقیه این نیاز با سوخت مایع تأمین شده است.

در واقع واحدهای نیروگاهی که در حالت طبیعی از سوخت گاز به عنوان سوخت اصلی بهره می گیرند، هزینه های اقتصادی استفاده از سوخت مایع را به جان خریدند تا در تأمین گاز بخش خانگی اختلالی ایجاد نشود؛ این در حالی است که نیروگاه های حرارتی به صورت همزمان خود را برای تأمین حداکثری برق در پیک تابستان 1400 آماده می کنند.

انتهای پیام/

کلید واژه :

نیروگاه های حرارتی

،

زمستان

،

گاز طبیعی

ثبت نظرات
captcha

آدرس دهی غلط عده‌ای خاص به بخش انرژی کشور/ با گاز مایع مازاد باید چه کنیم؟

وقتی وزیر نیرو با معاونش هماهنگ نیست/ ارقام متفاوت اعلام شده از زبان محرابیان و حائری

قیمت برق در سوئد ۳۰۰ درصد افزایش یافت

دولت مکلف به انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان شد

ورود فاضلاب انسانی تصفیه نشده به سد ماملو

پیش‌بینی بارش ۲۰۰ میلی‌متری در ۱۱ حوضه آبریز کشور در هفته آینده

کاهش قیمت آب معدنی به ۲۶۰۰ تومان

رد پای سیم و کابل تقلبی در آتش ‌سوزی‌های بزرگ کشور / یک‌بیستم ترکیه صادرات سیم‌ و کابل داریم

اختصاص ۳ هزار میلیارد تومان برای توسعه تجدیدپذیرها در بودجه ۱۴۰۱

تفاهم‌نامه احداث ۲۹ هزار و ۸۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر امضا شد

"برق امید" به بن‌بست خورد / طرح برقی پرطمطراق دولت روحانی متوقف شد

مصوبه جدید برقی از اول بهمن اجرا می‌شود / افزایش هزینه مصرف برق برای 25 درصد مشترکان

افزایش ۴۱ تا ۵۵ درصدی تعرفه برق و گاز خانگی در ایتالیا

بازگشت تولید برق نیروگاه اتمی بوشهر به مدار بهره‌برداری تا ۳ روز آینده

افزایش ۱۵۰۰ مگاواتی ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی تا پایان امسال

آغاز مطالعات جامع در حوضه زاینده رود/ سند تخصیص منابع آبی حوضه آبریز زاینده‌رود تدوین می‌شود

ذخایر سوخت مایع نیروگاه‌ها فقط جوابگوی 40 روز تولید برق است

قطعی برق میلیون‌ها نفر در اروپا در بحبوحه بحران انرژی

رکورد مصرف برق در روسیه شکسته شد

چرا برنامه پیک 1401 یک‌باره تغییر کرد؟ / سخنگوی صنعت برق: وزارت نیرو برنامه خود را سخت‌گیرانه کرد

ترکمنستان به دنبال توسعه صادرات برق/ تراز تجارت برقی ایران و ترکمنستان منفی می شود؟

آغاز سوآپ گاز ترکمنستان از خاک ایران از اول ژانویه 2022

شمارش معکوس افزایش ۱۶۰ مگاواتی ظرفیت تولید برق در شمال غرب ایران

راندمان نیروگاه‌های حرارتی امسال به ۴۰ درصد می‌رسد

سخنگوی دولت : بنزین گران نمی‌شود

مهندسانی ایرانی رکوردار دانش و تجربه احداث نیروگاه‌های زیرزمینی

آخرین وضعیت ذخایر سدهای کشور / کاهش ۳۳ درصدی ذخیره آب نسبت به سال گذشته

احتمال وقوع سیل در غرب کشور / سدها آماده مهار سیلاب احتمالی هستند

توان تولید ۲۸۶ واحد نیروگاهی افزایش می‌یابد

احتمال محدودیت تامین برق در روزهای سرد پیش رو در استان تهران

معضلی به اسم "کارشناسان فیک" در حوزه نیرو

دیدار دو جانبه مقامات ارشد آب ایران و ترکیه پیرامون مسائل آبی مشترک

خسارت ۴۰۰۰ میلیارد تومانی قطعی برق به بنیاد مستضعفان

آمادگی ایران برای ساخت نیروگاه مشترک با جمهوری آذربایجان

کسری 18 هزار مگاواتی تراز تولید و مصرف برق در تابستان 1401