کد خبر : ۷۳۰۱۴۰
زمان انتشار :

وزیر نیرو خبر داد:

افزایش 20 هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق کشور در 8 سال

وزیر نیرو گفت: از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون در مجموع ۱۷ هزار و ۳۳۸ مگاوات افزایش ظرفیت تولید برق داشتیم که تا نیمه سال ۱۴۰۰ به بیش از ۲۰ هزار مگاوات خواهد رسید.

افزایش 20 هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق کشور در 8 سال

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ، رضا اردکانیان, وزیرنیرو با حضور در نشست خبری به مناسبت دهه فجر با اشاره به اینکه در طول فعالیت دولت تدبیر و امید به طور متوسط سالانه 2500 مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه شده، گفت: در حالی که تولید سالانه پیش از دولت کنونی حدود 1800 مگاوات بوده است.

وی افزود: با احتساب پروژه‌هایی که افتتاح می‌شود تاکنون 50 سد مخزنی ملی به بهره‌برداری رسیده که به طور متوسط هر دو ماه یک سد در مدار بهره‌برداری قرار گرفته است.

اردکانیان به بهره‌برداری حدود 335 هزار هکتار شبکه اصلی آبیاری و زهکشی و 78 تصفیه‌خانه فاضلاب شهری در قالب این پویش اشاره کرد و گفت: به‌طور متوسط هر 34 روز در طول فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون یک تصفیه‌خانه فاضلاب به بهره‌برداری رسیده که پایان دولت این زمان به 30 روز کاهش می‌یابد.

وی یادآوری کرد: در ابتدای انقلاب چهار تصفیه‌خانه فاضلاب در کشور وجود داشت که 8.5 درصد جمعیت شهری در آن زمان با حدود یک و نیم میلیون نفر را پوشش ‌می‌داد. در ابتدای دولت یازدهم تعداد تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهری 168 واحد بود که 39 درصد جمعیت شهری با جمعیت افزون بر 21 میلیون نفر را پوشش می‌داد. اکنون تعداد این تصفیه‌خانه‌ها به 248 واحد رسیده و 53 درصد جمعیت کشور با حدود 44 میلیون نفر را پوشش می‌دهد.

وی افزود: تا پایان سال تصفیه‌خانه فیروز بهرام که یکی از بزرگترین تصفیه‌خانه‌های فاضلاب است برای جمعیت 2.5 میلیون نفری در غرب و جنوب غرب تهران افتتاح می‌شود که با اعتبارات بانک توسعه اسلامی احداث شده است. از فاضلاب تصفیه شده این تصفیه‌خانه 50 میلیون متر مکعب برای کشاورزی استفاده و همزمان 117 حلقه چاه در میدان محمدیه مسدود می‌شود.در دولت تدبیر و امید 44 تصفیه‌خانه آب شهری به بهره‌برداری رسیده که به طور متوسط هر دو ماه یک واحد بوده است.

وزیر نیرو درباره میزان بارش‌ها هم گفت: بارش‌ها از ابتدای سال آبی جاری تاکنون حدود 89 میلیمتر بوده که نسبت به سال گذشته 41 درصد و در مقایسه با بلندمدت 28 درصد کاهش دارد، اما خوشبختانه حجم آب موجود در مخازن سدها به نسبت سال گذشته فقط دو درصد کاهش دارد که به مدیریت صورت گرفته بر اساس پیش‌بینی‌ها از وضعیت بارش‌ها برمی‌گردد.

اردکانیان اظهار داشت: در شرایطی قرار داریم که امیدواریم تا پایان امسال وضعیت بهتری از نظر نزولات جوی داشته باشیم، اما این آمادگی هم وجود دارد که با مدیریت منابع آبی در تابستان و فصل گرم مشکل جدی نداشته باشیم و متکی به همراهی و همکاری مردم هستیم که امید است وضعیت قابل کنترلی باشد.

وی همچنین با اشاره به بهره‌برداری از طرح‌های پویش هفته چهلم #هرهفته_الف_ب_ایران در روز سه‌شنبه در استان‌های اردبیل و فارس اعم از واحد بخار نیروگاه ترکیبی سبلان با ظرفیت 160 مگاوات گفت: این نیروگاه بزرگ شامل 6 واحد گاز و 3 واحد بخار است که واحدهای گازی آن در سال‌های قبل به مدار آمده و فردا نخستین واحد بخار آن بهره‌برداری می‌شود.

اردکانیان اظهار داشت: بخش برق از محل احداث حدود 3 هزار مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی تاکنون به میزان قابل ملاحظه‌ای سوخت صرفه‌جویی کرده که قرار است از محل این سوخت صرفه‌جویی شده منابعی به حکم قانون بودجه در اختیار صنعت برای توسعه این طرح‌ها قرار گیرد.

وی همچنین با اشاره به سنکرون واحد بخار نیروگاه سبلان در روز شنبه با شبکه سراسری گفت: این واحد فردا سه‌شنبه رسما افتتاح می‌شود. در استان فارس هم سد تنظیمی ملاصدرا، سد تنگه خمار، ‌یک تصفیه‌خانه فاضلاب، یک تصفیه‌خانه آب و طرح‌های خورشیدی با مجموع 3 هزار و 900 میلیارد تومان در روز سه‌شنبه افتتاح می‌شود که با احتساب این‌ها، مجموع پروژه‌های پویش در سال 99 که به بهره‌برداری می‌رسد به 227 پروژه با سرمایه‌گذاری 64 هزار میلیارد تومان می‌رسد.وعده ما 250 پروژه است که تا پایان سال از این رقم هم عبور خواهیم کرد؛ این پروژه‌ها شامل 200 پروژه ساخت و سازی و 50 پروژه ساز و کاری است.

اردکانیان با اشاره به یکپارچگی شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی گفت: در نتیجه این یکپارچگی، آبرسانی به روستاها به سرعت در حال شکل‌گیری است و به‌زودی پرونده جدیدی به نام فاضلاب روستایی را باز می‌کنیم.گام دوم یکی کردن معاونت آب وزارت نیرو و شرکت مدیریت منابع آب بود که نوعی تمرکززدایی بود و اختیارات ستاد وزارت نیرو به شرکت مدیریت منابع آب و بخشی از اختیارات این شرکت به شرکت‌های آب منطقه‌ای استان‌ها محول شد.24 اختیار به شرکت‌های آب منطقه‌ای استان‌ها اضافه شد و ساختار جید مدیریت منابع آب بر اساس حوضه‌های آبریز شکل داده شده است.

رضا اردکانیان، وزیر نیرو در خصوص پیش‌نویس قانون آب خاطرنشان کرد: ظرف چندماه گذشته حداقل با 32 مجموعه مختلف مذاکره شده و قصد داریم از این فرصت در نهایی کردن پیش‌نویش و تدوین یک لایحه کارآمد و رو به جلو استفاده کنیم تا اگر قانون توزیع عادلانه آب چهل سال تداوم داشت، این لایحه هم بتواند به شکل مناسب شرایط پیش‌روی چند دهه آینده را همچون تغییر اقلیم، زیست محیطی و اقتصاد آب پوشش دهد.

وی اضافه کرد: مجموعه وزارت نیرو آماده شنیدن نظرات کارشناسی تمامی افراد، دستگاه‌ها، سمن‌ها است تا از این فرصت استفاده کرده و نظرات خود را ارسال کنند. حتماً تمامی نقطه نظرات در کمیسیون‌های مختلف مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد تا آنچه نهایتا تصویب می‌شود یک سرمایه برای کل کشور باشد.

وزیر نیرو ادامه داد: وزارت نیرو نه در این زمینه و نه هیچ زمینه دیگری هیچ حقی را نه می‌تواند ایجاد کند و نه می‌تواند سلب کند. این ویرایش اول یک لایحه بوده و سعی خواهیم کرد تمام سواد جامعه که ناظر بر منافع عمومی است را جمع کنیم تا این مهم به لایحه پیشنهادی وزارت نیرو تبدیل شود. این موضوع در کمیسیون‌های دولت بررسی شده و سپس به کمیسیون‌های مجلس خواهد رفت که امیدواریم تا پایان کار دولت دوازدهم مطرح شود.

اردکانیان خاطرنشان کرد: وزارت نیرو درصدد است کاری که از سال 1343 وزارت آب و برق به حکم قانون، خودش به تنهایی انجام می‌داد را در یک کمیسیون که متشکل از چندین دستگاه شامل جهاد کشاورزی، وزارت صمت، کشور، محیط زیست، سازمان برنامه و بودجه و غیره انجام دهد و مسئولیت این کار همچنان با این وزارتخانه بوده، اما اختیار برنامه‌ریزی و مسئله تخصیص و مشارکت در این زمینه را به شراکت در یک کمیسیون قرار دادیم.

وی در خصوص سوخت مورد استفاده نیروگاه‌ها نیز یادآور شد: خوشبختانه در این دولت سهم گاز در تولید برق افزایش چشمگیری داشته است. ما امروز با سهم 80 درصدی گاز در سوخت نیروگاه‌ها بعد از ایالات متحده، روسیه و ژاپن در ردیف چهارم دنیا هستیم.

وزیر نیرو اضافه کرد: بر اساس آخرین آمار در 35 سال گذشته سهم نیروگاه‌های هسته‌ای در سبد انرژی دنیا از سه درصد به 10 درصد و سهم گاز از 12 درصد به 23 درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: سهم زغال سنگ تغییری نکرده و از گذشته تاکنون 38.2 درصد را به خود اختصاص داده و این در شرایطی است که سوخت زغال سنگ سوختی نسبتا آلوده کننده است.

اردکانیان با اشاره به سهم تجدیدپذیرها بدون درنظر گرفتن سهم برق‌آبی‌‌ها گفت: میزان سهم تجدیدپذیرها از 0.6 به 9.8 درصد افزایش یافته و دنیا به سمت افزایش سهم تجدیدپذیرها حرکت می‌کند. در ایران اینگونه نبوده که دولت یا وزارت نیرو توجه به تجدیدپذیرها را فراموش کرده باشد.

 وزیر نیرو تصریح کرد: در حال حاضر دنیا به سمت افزایش سهم تجدیدپذیرها حرکت می‌کند، در ایران نیز حرکت خوبی در دولت یازدهم شروع شده و در بخش تجدیدپذیرهای غیر برق‌آبی طی سال 57 ظرفیت نصب شده صفر بوده، ابتدای دولت یازدهم به 168 مگاوات رسیده و در خود دولت یازدهم به تنهایی تجدیدپذیرهای غیر برق‌آبی 170 مگاوات بوده است. در دولت دوازدهم تاکنون 535 مگاوات و ان‌شاءالله تا پایان دولت دوازدهم به حدود 700 مگاوات می‌رسد. اگر بخش برق‌آبی را هم اضافه کنیم مجموعه تجدیدپذیرها در دولت تدبیر و امید به حدود سه هزار مگاوات می‌رسد.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص کند شدن آهنگ سرمایه‌گذاری برای تجدیدپذیر‌ها گفت: عمدتا تغییرات نرخ ارز باعث کند شدن ضرب آهنگ حرکت تجدیدپذیر‌ها در کشور بوده و سرمایه‌گذاری‌ها نیز بر اساس خرید تضمینی صورت می‌گرفت که این افزایش نرخ ارز‌ باعث شد برای سرمایه‌گذارها ورود به این عرصه به صرفه نباشد. زمانی که با این موضوع روبرو شدیم سعی کردیم روش‌های دیگری را به‌کار گیریم و هم‌اکنون دو یا سه ساز و کار تاثیر‌گذار در ایجاد انگیزه مجدد برای سرمایه‌گذاری در لایحه بودجه 1400 پیش‌بینی کرده‌ایم.

به گفته اردکانیان با وجود اینکه یک کشور نفتی هستیم اما قطعاً این مسیر جهانی پیش‌گرفته تجدیدپذیرها را دنبال می‌کنیم.

وزیر نیرو با اشاره به ظرفیت انرژی باد در کشور خاطرنشان کرد: 30 هزار مگاوات ظرفیت بالقوه نیروگاه‌های بادی در ایران وجود دارد که یکی از این تونل‌ها در مرز ایران و افغانستان است. در همین راستا به مقامات افغانستان پیشنهاد داده‌ایم که کار مشترکی را آغاز کنیم تا این ظرفیت‌های بالقوه را به بالفعل تبدیل کنیم و این مسئله را با سایر کشورها هم مطرح کرده‌ایم.
وزیر نیرو اضافه کرد: ماه فوریه جلسه هماهنگی بین ایران، افغانستان و جمهوری فدرال آلمان به عنوان یکی از کشورهایی که هم می‌تواند سرمایه گذاری کند و هم دانش خوبی در این زمینه دارند برگزار خواهد شد که امیدواریم بتوانیم ظرفیت کشور را بیشتر فعال کنیم.

اردکانیان با بیان اینکه اکنون در تامین برق همه بخش‌های کشور شرایط عادی داریم، گفت: از این مشکلی که اخیرا پیش آمد باید یاد بگیریم که موضوع پرداختن به چگونگی مصرف گاز را از دستور کار خارج نکنیم؛ چرا که 7 برابر گازی که در نیروگاه‌ها تبدیل به برق کرده تا نیاز تمام بخش‌های کشور را تأمین کنیم، در بخش خانگی صرف گرمایش و غیره می‌شود که این موضوع روال مناسبی برای پایداری نبوده و می‌تواند ما را به واردکننده گاز تبدیل کند.

وی در خصوص تعطیلی نیروگاه‌های مقیاس کوچک خاطرنشان کرد: سیاستی برای خاموش کردن نیروگاه‌های مقیاس کوچک نداریم و از هر ظرفیتی که منجر به یاری ما در تامین برق مردم باشد، استفاده می‌کنیم.

وزیر نیرو با اشاره به پیش‌بینی بارش‌ها در ماه اسفند یادآور شد: کشور ما امروز در شرایط حدی قرار دارد و ما با تجربه‌های سالیان گذشته، ظرفیت‌سازی انجام شده در اقدامات فنی و لایروبی رودخانه‌ها ان‌شاءالله مشکلی نخواهیم داشت.

وزیر نیرو همچنین گفت: بازار بورس انرژی تا پایان سال فعال می‌شود و مصرف‌کنندگان می‌توانند به طور مستقیم نسبت به خرید برق از تولیدکننده اقدام کنند. شرکت توانیر نیز می‌تواند نقش واسطه‌ای خود را حذف و توان خود را بر توسعه انتقال و مصرف‌های خانگی و خرد متمرکز کند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس فعالیت بورس انرژی، تولیدکنندگان برق، سریع‌تر به پول خود دست می‌یابند و قیمت نیز در این بازار تعیین می‌شود که منطقی است.

وزیر نیرو همچنین از افزایش ظرفیت تولید نیروگاه‌های برق‌آبی از 10 هزار مگاوات در ابتدای دولت تدبیر و امید به 12 هزار و 181 مگاوات خبر داد.

اردکانیان همچنین با اشاره به تغییر اقلیم شدید در کشور تاکید کرد: باید آمادگی مواجهه با خشکسالی یا ترسالی را داشته باشیم که پیش شرط آن همکاری و پیوستگی داخل و خارج دولت است.

وی افزود: شرایط فعلی به گونه‌ای است که در تابستان با ظرفیت سازی‌های انجام شده مشکلی نخواهیم داشت و در صورت سیلاب شدید نیز با لایروبی و مهندسی رودخانه‌ها همانند سال‌های پیش مسئله‌ای پیش نخواهد آمد.

انتهای پیام/

ثبت نظرات
captcha

باقیمانده سود سهام عدالت تا پایان ماه رمضان واریز می‌شود

پیامدهای گنجاندن ۲ میلیون تن LPG در سبد سوخت کشور چیست؟

امسال احتمالا کم‌بارش‌ترین سال در ۵۰ سال اخیر خواهد شد/ وضعیت ذخایر سدها آنچنان وخیم نیست

24 ماه تا بهره برداری از بخش گازی نیروگاه جدید بعثت

 4 روش تامين برق پيش روي استخراج كنندگان رمز ارز

افزایش تقاضای سوخت هند در مارس ۲۰۲۱

برنامه‌ سازگاری با کم‌آبی استان خوزستان تصویب شد

روسیه: همه‌گیری ویروس کرونا همچنان تا ۲۰۲۴ بر تقاضای نفت تأثیر می‌گذارد

تولید گاز طبیعی در اروپا 23 درصد در 2020 کاهش داشت

راندمان نیروگاه‌های حرارتی ایران به 39 درصد رسید/ رکورد راندمان واحدهای تولید برق حرارتی شکسته شد

متخصصان ایرانی توانمند در تعمیر انواع توربین و تجهیزات نیروگاهی

ایران نفتکش توقیف شده کره جنوبی را آزاد کرد

نخستين جلسه استاني مديريت بار صنعتي و كشاورزي برگزار شد

پیش بینی افزایش ۳۰ درصدی قیمت بنزین آمریکا در فصل تابستان

هند خرید نفت از عربستان را به خاطر افزایش قیمت کاهش می‌دهد

سبقت چین از آمریکا در فناوری انرژی های تجدیدپذیر

احتمال تعطیلی ۷ تا ۱۰ روزه تهران به‌دلیل وضعیت قرمز کرونا

نظر وزیر نیرو در خصوص تأمین آب و برق تابستان ۱۴۰۰ / تصمیم جدید برای تولیدکنندگان رمز ارز

بهره برداری از ۸۱۴۲ پروژه توزیع برق/ اردکانیان: گزارش مسئولین به مردم باید گزارش بدهکار به صاحب مال باشد

افزایش تعرفه پیک بحران در انتظار تصویب هیأت دولت

ذخیره آب سد زاینده‌رود به ۲۴ درصد رسید/ صرفه‌جویی نکنیم تابستان سختی در انتظار است

استاندارد ایمنی مبدل‌های توان برای سامانه‌های قدرت فتوولتائیک تدوین می‌شود

هشدار آبفای تهران در مورد کلاهبرداری در پوشش ماموران آبفا

آبگیری تنها ۴۰ درصد مخازن سدهای خوزستان / در خشکسالی هستیم

3 قرارداد ساخت تجهیزات جمع‌آوری گازهای مشعل امضا شد

جمع‌آوری ۱۶۰۰ میلیون فوت مکعب گازهای مشعل در دستور کار نفت

تولید برق با سوخت میعانات گازی با موفقیت در جنوب کشور انجام شد

تزریق نفت به خط لوله گوره به جاسک تا ۱ ماه آینده / خرید تضمینی تولیدات صنعتی در نفت آغاز می‌شود

خانواده بزرگ وزارت نیرو در سال ۹۹ کارنامه درخشانی از خود باقی گذاشت

تعداد روستاهای برق دار کشور به 57 هزار و 708 روستا رسید

برداشتن گامی مهم در توسعه بخش انتقال و فوق توزیع برق

رئیس حوضه آبریز دریاچه ارومیه منصوب شد

افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی به ۴۲۰۰۰۰۰ تومان

تناقض آشکار در متن قانون بودجه با یک سند بالادستی/ گاز مایع به سبد سوخت خودروها بیاید یا نیاید؟

چگونه مراجعه مردم به شرکت های توزیع برق صفر شد؟