کد خبر : ۷۳۰۲۱۱
زمان انتشار :

پیام تصویری وزیر نیرو به مراسم افتتاحيه همايش سد و تونل ایران؛

مديريت تامين آب با احداث سازه‌هاي بزرگ در مرحله بعد از مديريت تقاضاي آب قرار مي‌گيرد

وزیر نیرو گفت: امروز براي ما روشن است كه مديريت تامين آب با احداث سازه‌هاي بزرگ تامين و انتقال در مرحله بعد ازمديريت تقاضاي آب در حوضه‌هاي آبريز قرار مي‌گيرد.

مديريت تامين آب با احداث سازه‌هاي بزرگ در مرحله بعد از مديريت تقاضاي آب قرار مي‌گيرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،"رضا اردکانیان" صبح امروز سه‌شنبه در پیام تصویری به مراسم افتتاحيه همايش و نمايشگاه سد و تونل ایران با بیان اینکه تغيير در رويكردها در راستاي توجه همه جانبه به موضوعات مهمي مانند احداث سازه‌هاي بزرگ آبي و سامانه‌هاي انتقال است، گفت: شاهد سمت‌گيري موضوع همايش‌ها از سازه‌اي به مولفه‌هاي مديريتي با تكيه بر رويكرد ميان رشته‌اي هستیم.

وی ادامه داد: اگر در اين دوره به موضوعات مطرح شده و مقالات ارائه شده توجه كنيم، سمت‌گيري موضوعي اين همايش را از سازه‌اي به مولفه‌هاي مديريتي با تكيه بر رويكرد ميان رشته‌اي شاهد خواهيم بود. اين نشانه تحول و تغيير در رويكردها در راستاي توجه همه جانبه به موضوعات مهمي مانند احداث سازه‌هاي بزرگ آبي و سامانه‌هاي انتقال است. 

اردکانیان با بیان اینکه اميدوارم اين دستاورد مسير پر پيچ و خم مديريت آب با فراز و نشيب‌هاي پيش رو مسير پیشرفت را طي کند، اضافه کرد: به گونه‌اي كه هم مانند پيشرو بودن در زمينه احداث سازه‌هاي بزرگ آبي در جهان، رتبه مناسبي در مديريت آب نيز به‌توان كسب کرد.

وزیر نیرو با اشاره به تجربه هزاران ساله اقوام در موضوع آب، خاطرنشان کرد: تجربه هزاران ساله اقوام ساكن در مناطق غرب آسيا و خاورميانه، همچون تمدن‌هاي بزرگ ساكنان فعلي ايران، مصر، بين‌النهرين و سومر شاهدي بر قابليت‌هاي مردم اين مناطق در ايجاد دانش لازم براي توسعه فنون تامين و انتقال آب است.

وی افزود: از سدهاي با قدمت بيش از ٥ هزار سال تا تونل‌هاي انتقال آب كه با مهارت بسيار در زير زمين حفر و آب را صدها كيلومتر از محلي براي مصارف انتقال داده و قنوات بسياري در فلات مركز ايران با قدمت بسيار كه برخي از آنها در سازمان‌هاي جهاني به عنوان ابتكارات ايرانيان به ثبت رسيده، موجب افتخار ساكنان اين سرزمين در قرن‌ها پيش بوده است.

اردکانیان تصریح کرد: امروز نيز موجب افتخار است كه با دستيابي به پيشرفته‌ترين دانش فني، توان مهندسان ايراني در احداث سازه‌هاي بزرگ آبي نظير سدها و تونل‌هاي انتقال در زمره كشورهاي پيشرفته است و اين پيشرفت‌ها تنها به مرزهاي كشورمان محدود نيست و برخي از بزرگترين طرح‌هاي سدسازي و تونل‌هاي ساير كشورها توسط شركت‌هاي ايراني ساخته شده است.

وی با اشاره به نمونه اين سازه‌هاي بزرگ نظیر ساخت طرح عظيم اوما اويا در سريلانكا و سد و نيروگاه سنگ توده ٢ و تونل استقلال در تاجيكستان یادآور شد: اين طرح‌ها در اعمال مديريت آب به ويژه در تامين و انتقال آب بسيار مهم بوده و بررسي تاريخي نشان مي‌دهند كه تا چه حد مديريت صحيح آب، اين عنصر كمياب و ارزشمند براي ادامه‌ حيات، همواره عاملي براي ثبات سياسي و اجتماعي بوده است.

 وزیر نیرو ادامه داد: در ابتداي قرن بيست و يكم كه با رشد شديد جمعيت و نيازهاي غذايي فزاينده از يك سو و تغييرات اقليمي از سوي ديگر مواجه شده‌ايم، فشار بر مصرف منابع آبي شدت يافته و تنش‌هاي تازه‌اي به وجود آمده كه بايد بي‌درنگ مورد تحليل قرار مي‌گرفتند، پس بيش از هر زمان ديگري، اعمال مديريت بهم پيوسته آب مورد توجه قرار گرفت.

وی با بیان اینکه نكته مهم در برگزاري اين همايش نيز تغيير تدريجي از روش‌ سازه‌اي مهندسي به سمت ملاحظات زيست محيطي و اجتماعي است، اظهار کرد: امروز ديگر احداث ساز‌ه‌هاي آبي صرفا يك رشته فني و مهندسي نيست و به مولفه‌هاي بين رشته‌اي و از آن جمله مباحث اقتصادي، اجتماعي، امنيتي و زيست محيطي نيز بايد توجه شود.

به گفته اردکانیان، جاي خوشحالي است كه در نشست‌هاي تخصصي به موضوع تامين منابع مالي، بهره‌برداري و مباحث اجتماعي نيز توجه شده و حتي با كثرت و تعارض نظرات اجازه ارائه نكته‌ نظرات انتقادي نيز داده مي‌شود.

این مقام مسئول گفت: امروز براي ما روشن است كه مديريت تامين آب با احداث سازه‌هاي بزرگ تامين و انتقال در مرحله بعد از مديريت تقاضاي آب در حوضه‌هاي آبريز قرار مي‌گيرد. افزايش بهره‌وري و تخصيص عادلانه آب و از همه مهم‌تر اعمال مديريت بهم پيوسته منابع آب نقش مهمي در موفقيت مديريت آب دارد.

وزیر نیرو ادامه داد: مصادف شدن تغيير تشكيلات مديريت آب در وزارت نيرو بر اساس تقسيمات حوضه‌هاي آبريز كه در تاريخ ٨ بهمن ١٣٩٩ ابلاغ شده با هدف اعمال مديريت بهم پيوسته آب نيز از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.

وی با بیان اینکه باید هدف مجموعه‎ برگزاري همايش ششم ضمن ارزيابي جستجوی درست از توانمندي علمي، نگرش كاملأ نهادينه در كاربردها و سياست آب باشد، خاطرنشان کرد: رويدادهاي فاجعه‌آميز اخير در جهان از جمله همه‌گيري بيماري كرونا نشان داد كه در زمينه مخاطرات موجود هرگونه مدل‌سازي، شبيه‌سازي و يا پيش‌بيني با وجود دقت و ظرافت، امكان مداخله مؤثر را نخواهند داشت مگر آنكه عوامل بازيگر در اجتماع، خود جزئي از اين نظام‌ها باشند.

اردکانیان افزود: باید تاكيد مجدد در اعمال مديريت بهم پيوسته منابع آب و طرح‌هاي توسعه IWRMDP را مورد توجه ويژه قرار داده و دانش ساخت سازه‌هاي بزرگ آبي و تونل‌هاي ارتباطي را با عنوان موضوعي چند مولفه‌اي بررسي كرده و هدف اصلي را كه همان ايجاد توسعه همه جانبه در كشور و فراهم کردن رفاه و سلامت در جامعه است را فراموش نکنیم.

وزیر نیرو در خاتمه توصیه کرد: برگزاركنندگان كليه مقالات و نتايج نشست‌های تخصصي در اين كنفرانس را با روش‌ شناسي مشترك و جامع مورد تحليل قرار داده و نتايج آن‌ را براي ارتقای علوم و مهندسي آب و مديريت شهري در اختيار عموم قرار دهند.
انتهای پیام/پاون

کلید واژه :

رضا اردکانیان

،

وزیر نیرو

،

سد تونلی

،

مدیریت آب

ثبت نظرات
captcha

سد گتوند نبود، دشت خوزستان در سیلاب 98 زیر آب فرو می‌رفت

تقاضای جهانی برای نفت تا پایان 2021 به سطح قبل از کرونا باز می‌گردد

آبرسانی به 1250 روستا از ابتداي امسال تاكنون

برنامه‌های تنش آبی و پایداری تامین آب شرب استان گلستان تصویب شد

صادرات فرآورده های نفتی ایران ‌به‌رغم تحریم‌ها به بالاترین رقم رسیده است

مديريت تامين آب با احداث سازه‌هاي بزرگ در مرحله بعد از مديريت تقاضاي آب قرار مي‌گيرد

تداوم هواي سرد در كشور تا يك هفته آينده/ كاهش 10 درصدي مصرف گاز و برق را جدي بگيريم

مهمترین رویداد علمی توزیع برق کشور آغاز شد

تأکید بر ضرورت کاهش قیمت تمام شده برق با بهره گیری از ابزارهای نوین

مدیرعامل توانیر: سخت ترین سال صنعت برق را سپری کردیم

چطور با یک تصمیم عجیب، ایران از صادرکننده گازمایع به واردکننده تبدیل می‌شود؟

نخستین نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی شمال استان اصفهان کلنگ‌زنی شد

برق 68 روستای درگیر برف در شهرستان ملایر وصل شد/ رفع قطعی برق بیشتر روستاها در کمتر از 24 ساعت

ظرفیت نیروگاه‌های برق تا پایان دولت به ۸۷ هزار مگاوات می‌رسد

بازدید معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو از واحد دوم تصفیه‌خانه فاضلاب بیرجند

هشدار برای تأمین انرژی سال ۱۴۰۰ / ایران سال آینده واردکننده انرژی می شود؟

لوله‌گذاری دومين خط زيردريايي پايانه نفتي جاسك تكميل شد

روزی ۱۴۰ میلیون فوت مکعب گاز در مشعل های میدان فروزان می سوزد

قیمت سبد نفتی اوپک 39 سنت افزایش یافت

کارگرانی که عیدی و سنوات ندارند

توقف صادرات LNG در یخبندان آمریکا

لزوم رسیدگی به وضعیت فاضلاب استان تهران / چهار شهرستان فاقد تصفیه‌خانه فاضلاب

خراسان شمالی از آب دریای عمان سیراب می‌شود

کشف 62 مزرعه غیرمجاز ارز دیجیتال در استان همدان

سال به 1400 رسید، هنوز برخی بیکاران کرونایی بیمه بیکاری نگرفتند

ویروس کرونای انگلیسی ایرانگردی می‌کند

پایداری شبکه برق باید روزبه روز افزایش یابد

هزینه‌های احداث یک جایگاه LPG چقدر است؟

انتقال آب از دریای عمان به استان‌های شرقی کشور موجب توسعه می‌شود

روش هاي شناسايي مراكز استخراج رمز ارز / شناسايي استفاده كنندگان از برق غيرمجاز متوقف نمي شود

تعويض و تعديل يك ميليون 200 هزار شعله لامپ روشنايي در كشور

برخورداری از 2700 کیلومتر مرز دریایی در کشور فرصت بی‌نظیری برای بهره‌مندی از آب دریاست/ بهره‌برداری از 54 واحد آب‌شیرین‌کن در دولت تدبیر و امید

مسیر بومی سازی دانش توربین های کلاس E در کلاس F‌ تکرار می شود؟

آغاز چهارمين برنامه سراسري مبارزه با مراكز غيرمجاز استخراج رمزارز و تعديل روشنايي معابر

چرا تخصیص گاز مایع به پتروشیمی اولویت دارد؟