کد خبر : ۷۳۰۳۴۸
زمان انتشار :

رئیس جمهور:مراسمات مذهبی ماه رمضان در مناطق آبی و زرد آزاد است

رئیس جمهور گفت: موج چهارم در دو استان آغاز شده است و در برخی استان‌ها هم اگر مراعات نشود، ممکن است وارد این موج بشویم.

رئیس جمهور:مراسمات مذهبی ماه رمضان در مناطق آبی و زرد آزاد است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا طی سخنانی اظهار داشت: از مردم عزیز ایران برای سفرهای نوروزی که بسیاری مراعات کردند و برخی اصلاً سفر نرفتند و برخی هم که به سفر رفتند، رعایت کردند تشکر می‌کنیم.

وی افزود: مجموعه خریدِ شب عید و رفت‌وآمدها و ایام عید و سفرها، مجموعاً ممکن است ما را دچار مشکلی کند و موج چهارم در دو استان آغاز شده است و در برخی استان‌ها هم اگر مراعات نشود، ممکن است وارد این موج بشویم.

روحانی در ادامه سخنان خود درباره تصمیمات ستاد ملی کرونا در قبال مراسمات مذهبی ایام ماه مبارک رمضان، خاطرنشان کرد: مناسک و عبادات ماه رمضان برای مردم ما مهم است و در جلسه امروز تصمیم‌گیری شد که مراسمات مذهبی در مناطق آبی و زرد آزاد است البته با اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی و هم‌چنین این مراسمات در مناطقی که دارای رنگ نارنجی و قرمز هستند، ممنوع است؛ البته برای شب‌های قدر هنوز فرصت داریم و ممکن است تصمیمات خاصی درباره آن بگیریم ولی فعلاً این‌گونه خواهد بود.

رئیس‌جمهور در این جلسه با بیان اینکه حدود 14 ماه است که همه جهان گرفتار کروناست، عنوان کرد: ما دو حادثه بی‌نظیر در این سال‌ها داشتیم؛ یکی کرونا و کنار آن نیز تروریسم و جنگ اقتصادی، که این مورد دوم را کشور دیگری نداشته است، این سه سال جنگ اقتصادی در 100 سال اخیر بی‌نظیر بود و مردم ما در سه سال پایانی قرن با معضل و جنگ اقتصادی و هم با کرونا مواجه بودند که فشار زیادی به آن‌ها وارد شده در سختی فراوانی قرار گرفتند.

روحانی ادامه داد: کشور ما با ایستادگی، مقاومت، وحدت، کمک‌های مؤمنانه مردم و هم‌چنین تلاش کادر درمانی در مجموع کارنامه قابل قبولی کشور دارد؛ البته طبیعی است که در بیماری خطرناک، عده‌ای جان خود را از دست می‌دهند و در جنگ اقتصادی هم زندگی مردم با مشکلات زیادی مواجه می‌شود.

وی اضافه کرد: تقریباً چهارماه از دوران مسئولیت دولت باقی مانده است و در این فرصت نیز یکی از اولویت‌های ما مقابله با کروناست و در روزهای پایانی دولت شرایط نسبتاً قابل قبولی با واکسن‌هایی که برنامه‌ریزی شده است که باید وارد شود و یا در داخل ساخته شود، خواهیم داشت؛ اگر واکسن‌ها در بهار و اوایل تابستان به دست ما برسد و واکسیناسیون انجام شود، شرایط بهتری خواهیم داشت.

رئیس‌جمهور هم‌چنین با بیان اینکه دولت در این 4 ماه 4 هدف دارد، تصریح کرد: مقابله با کرونا، تحریم که باید آن را بشکنیم، مسئله معیشت مردم و تکمیل طرح‌های مهم اقتصادی که پیشِ‌رو داریم و تلاش خود را برای این 4 هدف و اصل گذاشته‌ایم تا به موفقیت برسیم.

روحانی گفت: کرونا سبک زندگی جدیدی برای مردم دنیا به‌وجود آورده است و ما هم ناچار به مراعات آن هستیم؛ البته ممکن است این سبک زندگی تحمیلی هم باشد و برای مراکز عبادی، آموزش، فرهنگ و بازارمان تحمیل شده است و اگر این سبک زندگی را رها کنیم، ضرر می‌کنیم و تا زمانی که این بیماری وجود دارد باید مراعات کنیم.

وی ادامه داد: کرونا در این 14 ما نه از بین رفت و نه ضعیف شد و بیش از یک سال است که ایستادگی کرده، جهش یافته و بدتر هم شده است؛ نوع جدید ویروس انگلیسی، برزیلی و آفریقایی آن خطرناک‌تر است و در یکی ـ دو استانی که موج چهارم را مشاهده می‌کنیم، آمار مانند خط مستقیم بالا می‌رود و این یعنی که خطرناک است و آلودگی را سریع پخش می‌کند و مردم در برخی بیمارستان‌ها با تمام اعضای خانواده مراجعه می‌کنند. این ویروس، دارویی ندارد و جهش یافته است و تنها راه این است که توانمند بشویم و راه دیگری نداریم؛ یکی از بهترین راه‌های توانمندی نیز واکسن است.

رئیس‌جمهور گفت: ساخت واکسن به‌عنوان اولویت مهم در کشور است و ورود و خرید واکسن نیز به‌عنوان یک اولویت مورد توجه دستگاه‌ها است و ما این را دنبال می‌کنیم؛ مردم بدانند که با کم‌ترین علامتی از این بیماری باید ارتباط خود را با دوستان و اقوام قطع و به پزشک مراجعه کنند.

روحانی با تصریح به اینکه علامات و نشانه‌های کرونا باید به‌صورت مداوم به مردم آموزش داده شود، خاطرنشان کرد: باید هم‌چنان اجتماعات و دورهمی‌ها را به‌عنوان خطر تلقی کنیم و این ویروس جهش‌یافته در کشور شایع می‌شود، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی کاهش یافته است و هر زمانی که کاهش یابد یعنی موج جدید، وقتی مراعات حدود 90 درصد است، تا حدی اطمینان‌بخش است ولی وقتی به زیر 60 درصد می‌رسد، شرایط خطرناک می‌شود و هروقت که عادی‌انگاری شد، با معضل بزرگ مواجه شدیم. نسبت به سالمندان و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای باید کاملاً مراقبت بشود زیرا این افراد بیشتر در معرض خطر هستند.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به مباحث مطرح‌شده در جلسه امروز ستاد گفت: تأکید شد از کسانی که مثبت دارند با همه توان مراقبت کنیم که در قرنطینه بمانند و تخلف نکنند؛ این تخلف بسیار بزرگی است و به‌نوعی جرم است که فرد تست مثبت دارد و جمعی را آلوده کند و باید برخورد شدید کنیم. کسی که سوار قطار، هواپیما و اتوبوس می‌شود معمولاً مورد بررسی قرار می‌گیرد و اگر کسی دارای تست مثبت باشد، از ورودش ممانعت می‌کنند ولی ممکن است با کسی که با وسیله شخصی به سفر می‌رود، برخورد نشود. باید با کسی که تست مثبت دارد و به بازار و اداره می‌رود و در اجتماع حاضر می‌شود، برخورد صورت بگیرد.

رئیس‌جمهور گفت: هم‌چنین تأکید شد که در دستورالعمل‌های ستاد ملی هیچ دوگانگی وجود ندارد که بگوییم یک برنامه خاصی برای یک کشور داریم و این برنامه برای کشور دیگری نیست؛ ما برای حدود 40 کشور دستورالعمل ویژه داریم و هر کشوری که مشکلی از بابت کرونا دارد، برای ما فرقی نمی‌کند و پروتکل‌ها را اجرا می‌کنیم، هلال احمر، وزارت بهداشت و نیروهای کمکی در مرزها مستقر هستند و مراقبت می‌کنند.

انتهای پیام/تسنیم

کلید واژه :

کرونا

،

ماه رمضان

،

حسن روحانی

،

مراسمات مذهبی

ثبت نظرات
captcha

باقیمانده سود سهام عدالت تا پایان ماه رمضان واریز می‌شود

پیامدهای گنجاندن ۲ میلیون تن LPG در سبد سوخت کشور چیست؟

امسال احتمالا کم‌بارش‌ترین سال در ۵۰ سال اخیر خواهد شد/ وضعیت ذخایر سدها آنچنان وخیم نیست

24 ماه تا بهره برداری از بخش گازی نیروگاه جدید بعثت

 4 روش تامين برق پيش روي استخراج كنندگان رمز ارز

افزایش تقاضای سوخت هند در مارس ۲۰۲۱

برنامه‌ سازگاری با کم‌آبی استان خوزستان تصویب شد

روسیه: همه‌گیری ویروس کرونا همچنان تا ۲۰۲۴ بر تقاضای نفت تأثیر می‌گذارد

تولید گاز طبیعی در اروپا 23 درصد در 2020 کاهش داشت

راندمان نیروگاه‌های حرارتی ایران به 39 درصد رسید/ رکورد راندمان واحدهای تولید برق حرارتی شکسته شد

متخصصان ایرانی توانمند در تعمیر انواع توربین و تجهیزات نیروگاهی

ایران نفتکش توقیف شده کره جنوبی را آزاد کرد

نخستين جلسه استاني مديريت بار صنعتي و كشاورزي برگزار شد

پیش بینی افزایش ۳۰ درصدی قیمت بنزین آمریکا در فصل تابستان

هند خرید نفت از عربستان را به خاطر افزایش قیمت کاهش می‌دهد

سبقت چین از آمریکا در فناوری انرژی های تجدیدپذیر

احتمال تعطیلی ۷ تا ۱۰ روزه تهران به‌دلیل وضعیت قرمز کرونا

نظر وزیر نیرو در خصوص تأمین آب و برق تابستان ۱۴۰۰ / تصمیم جدید برای تولیدکنندگان رمز ارز

بهره برداری از ۸۱۴۲ پروژه توزیع برق/ اردکانیان: گزارش مسئولین به مردم باید گزارش بدهکار به صاحب مال باشد

افزایش تعرفه پیک بحران در انتظار تصویب هیأت دولت

ذخیره آب سد زاینده‌رود به ۲۴ درصد رسید/ صرفه‌جویی نکنیم تابستان سختی در انتظار است

استاندارد ایمنی مبدل‌های توان برای سامانه‌های قدرت فتوولتائیک تدوین می‌شود

هشدار آبفای تهران در مورد کلاهبرداری در پوشش ماموران آبفا

آبگیری تنها ۴۰ درصد مخازن سدهای خوزستان / در خشکسالی هستیم

3 قرارداد ساخت تجهیزات جمع‌آوری گازهای مشعل امضا شد

جمع‌آوری ۱۶۰۰ میلیون فوت مکعب گازهای مشعل در دستور کار نفت

تولید برق با سوخت میعانات گازی با موفقیت در جنوب کشور انجام شد

تزریق نفت به خط لوله گوره به جاسک تا ۱ ماه آینده / خرید تضمینی تولیدات صنعتی در نفت آغاز می‌شود

خانواده بزرگ وزارت نیرو در سال ۹۹ کارنامه درخشانی از خود باقی گذاشت

تعداد روستاهای برق دار کشور به 57 هزار و 708 روستا رسید

برداشتن گامی مهم در توسعه بخش انتقال و فوق توزیع برق

رئیس حوضه آبریز دریاچه ارومیه منصوب شد

افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی به ۴۲۰۰۰۰۰ تومان

تناقض آشکار در متن قانون بودجه با یک سند بالادستی/ گاز مایع به سبد سوخت خودروها بیاید یا نیاید؟

چگونه مراجعه مردم به شرکت های توزیع برق صفر شد؟