کد خبر : ۷۳۰۳۶۰
زمان انتشار :

تزریق نفت به خط لوله گوره به جاسک تا ۱ ماه آینده / خرید تضمینی تولیدات صنعتی در نفت آغاز می‌شود

وزیر نفت گفت: سازوکاری همانند خرید تضمینی گندم در بخش کشاورزی را در قالب خرید تضمینی محصولات صنعتی آغاز می کنیم و در هفته‌های آینده اولین قراردادهای مربوط به خرید تضمینی تجهیزات منعقد خواهد شد.

تزریق نفت به خط لوله گوره به جاسک تا ۱ ماه آینده / خرید تضمینی تولیدات صنعتی در نفت آغاز می‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ، بیژن زنگنه، وزیر نفت در مراسم امضای قرارداد ساخت 24 دستگاه کمپرسور سانتریفیوژ  با سازندگان داخلی و قرارداد جمع‌آوری گازهای همراه نفت منطقه رگ سفید، اظهار داشت: امسال با تدبیر مقام معظم رهبری با نام تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی، ها نامگذاری شده و ما هم از روز اول کاری سال کمیته‌ای تشکیل دادیم تا در شرکت‌های زیرمجموعه همه پای کار بیایند؛ همچنین چهاردهم فروردین ماه نیز جلسه دیگری با حضور مدیران راشد صنعت نفت کشور برگزار شد و برنامه و مسئولیت های هر شرکت را برای تحقق این شعار در وزارت نفت تعیین کردیم که این برنامه ها و وظایف، در روزهای آینده به همه شرکت‌ها ابلاغ خواهد شد.

وی افزود: امضای قراردادهای ساخت 24 دستگاه کمپرسور با سازندگان داخلی به عنوان بخشی از اقدامات وزارت نفت برای پشتیبانی از تولید داخل انجام می‌شود که البته طرح جمع آوری گازهای همراه نفت و انتقال آن به پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس و پتروشیمی مارون پیش‌تر آغاز شده، طرح‌های امروز بخشی از برکات این طرح بیش از یک میلیارد یورویی جمع آوری گازهای همراه نفت و داخلی کردن ساخت الکتروکمپرسورهای این طرح است.

وزیر نفت با بیان اینکه "بنده همیشه از سوختن گازهای همراه میادین نفتی ناراحت بودم"، گفت: در واقع وقتی گازهای همراه می‌سوزد و هدر می‌رود بدین معناست که دلار و طلا می‌سوزد و ثروت ملی هدر می‌رود و با ایجاد آلودگی زیست محیطی مردم خوزستان نیز دچار رنجش می‌شوند.

وی افزود: در کشورهای پیشرفته دنیا اینگونه نیست که مناطق نفت‌خیز آنها هوایی پر از دود داشته باشد، در حالی که اگر شما با هواپیما به سمت خوزستان حرکت کنید، از آلودگی هوا در ارتفاعات بالا متوجه خواهید شد که این استان خوزستان است.

زنگنه با بیان اینکه "یکی از اولویت‌های رهبر انقلاب نیز در حوزه نفت و انرژی که به رئیس‌جمهور ابلاغ شده، جمع‌آوری گازهای همراه و جلوگیری از سوزانده شدن آنها بوده"، گفت: اولین کاری که در این حوزه انجام دادیم طرح آماک بود که گازهای اسیدی را جمع کردیم و با آن پتروشیمی مارون ساخته شد که یکی از سودآورترین پتروشیمی‌های ایران است.

وی ادامه داد: برنامه ما این بود که تا پایان سال 1400 دیگر هیچ گاز همراهی در مشعل‌ها نسوزد، اما با توجه به اقداماتی که در دستور کار است، تا پایان سال 1400 سوختن گازهای همراه نفت به حداقل ممکن می رسد و این مهم در سال 1401 به انجام می‌رسد و در پایان این سال دیگر گاز همراهی وجود ندارد که در مشعل‌ها بسوزد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه "ایده جمع‌آوری گازهای همراه و انتقال آن به پالایشگاه بیدبلند طرح مهمی بود که بسیاری از کارشناسان بر روی آن کار کردند"ف گفت: تغییر پارادایم در وزارت نفت مبنی بر اینکه NGLها بخشی بالادستی نیستند و ما می‌توانیم آنها را به بخش خصوصی واگذار کنیم در ایجاد NGL 3100، NGL 3200 و پالایشگاه بیدبلند خلیج‌فارس نقش مؤثری داشت.

وی افزود: یکی از دغدغه‌های ما این است که در کنار این طرح‌ها با توجه به ضرورت اشتغال‌زایی و همچنین استفاده از توانمندی داخلی هر چقدر بتوانیم میزان ساخت داخل در این پروژه‌ها را افزایش دهیم؛ پیچیده‌ترین تجهیزات صنعت نفت مربوط به ماشین‌های دوار است که شامل الکتروموتورها، پمپ، کمپرسورها و توربین‌های گازی است که در مراسم امروز دو توربین‌ساز و کمپرسورساز بزرگ کشور حضور دارند.

زنگنه با بیان اینکه "امروز ما از سازندگان نفت می‌خواهیم برای ما تجهیزات بسازند و دیگر بدین صورت نیست که آنها از ما بخواهند، بلکه ما از آنها تقاضا داریم که بیایند و ما را توانمند کنند"، گفت: ما از شرکت‌های سازنده تجهیزات نفت خواستیم کمپرسورهای فرآیندی را بسازند و این تجهیزات در داخل کشور قابل ساخت هستند و فقط باید به آنها سفارش بدهیم.

وی ادامه داد: یکی از راه‌حل‌های ما برای حمایت از ساخت داخل تأسیس پارک فناوری نفت و صندوق فناوری نفت بود؛ بدین صورت که سفارش‌گذاری کالاها و خرید تضمینی آنها انجام شود و دیگر حالتی پیش نمی‌آید که شرکتی تجهیزی را بسازد و کارفرمایان از او تجهیزات را نخرند، بلکه با ایجاد این ساختارها، خودِ وزارت نفت جدای از کارفرماها حاضر به خرید تضمینی تجهیزات نفتی خواهد بود و سازوکار این روش همانند خرید تضمینی گندم در بخش کشاورزی است که ما آنرا در قالب خرید تضمینی محصولات صنعتی آغاز می کنیم و در هفته‌های آینده اولین قراردادهای مربوط به خرید تضمینی تجهیزات منعقد خواهد شد.

وزیر نفت با بیان اینکه "هیچ خط لوله‌ای به اندازه خط لوله گوره-جاسک تماما ایرانی نیست"، گفت: در دو یا سه هفته آینده اولین نفت را وارد خط لوله گوره-جاسک می‌کنیم.

وی افزود: ما نمی‌خواهیم در شرایط تحریم زیاد حرف بزنیم و بهتر است بیشتر عمل کنیم؛ امروز شرکت‌های ایرانی از ابرقدرت‌های توربین‌ساز در دنیا از لحاظ تکنولوژی جلوتر هستند.

وزیر نفت از برنامه ریزی برای ساخت یک پتروپالایشگاه در مسجدسلیمان خبر داد و گفت: درباره مسجدسلیمان ما در حال پخت و پز طرحی هستیم که پیمانکار و سرمایه‌گذار برای آن پیدا کنیم؛ مسجدسلیمان هنوز نفت زیادی برای تولید دارد و اما آنچه مهم است تولید نفت نیست، بلکه مهمتر از آن افزایش ضریب بازیافت است که این موضوع نیاز به تکنولوژی دارد.

انتهای پیام/تسنیم

کلید واژه :

بیژن زنگنه

،

نفت

،

مسجد سلیمان

،

تکنولوژی

ثبت نظرات
captcha

باقیمانده سود سهام عدالت تا پایان ماه رمضان واریز می‌شود

پیامدهای گنجاندن ۲ میلیون تن LPG در سبد سوخت کشور چیست؟

امسال احتمالا کم‌بارش‌ترین سال در ۵۰ سال اخیر خواهد شد/ وضعیت ذخایر سدها آنچنان وخیم نیست

24 ماه تا بهره برداری از بخش گازی نیروگاه جدید بعثت

 4 روش تامين برق پيش روي استخراج كنندگان رمز ارز

افزایش تقاضای سوخت هند در مارس ۲۰۲۱

برنامه‌ سازگاری با کم‌آبی استان خوزستان تصویب شد

روسیه: همه‌گیری ویروس کرونا همچنان تا ۲۰۲۴ بر تقاضای نفت تأثیر می‌گذارد

تولید گاز طبیعی در اروپا 23 درصد در 2020 کاهش داشت

راندمان نیروگاه‌های حرارتی ایران به 39 درصد رسید/ رکورد راندمان واحدهای تولید برق حرارتی شکسته شد

متخصصان ایرانی توانمند در تعمیر انواع توربین و تجهیزات نیروگاهی

ایران نفتکش توقیف شده کره جنوبی را آزاد کرد

نخستين جلسه استاني مديريت بار صنعتي و كشاورزي برگزار شد

پیش بینی افزایش ۳۰ درصدی قیمت بنزین آمریکا در فصل تابستان

هند خرید نفت از عربستان را به خاطر افزایش قیمت کاهش می‌دهد

سبقت چین از آمریکا در فناوری انرژی های تجدیدپذیر

احتمال تعطیلی ۷ تا ۱۰ روزه تهران به‌دلیل وضعیت قرمز کرونا

نظر وزیر نیرو در خصوص تأمین آب و برق تابستان ۱۴۰۰ / تصمیم جدید برای تولیدکنندگان رمز ارز

بهره برداری از ۸۱۴۲ پروژه توزیع برق/ اردکانیان: گزارش مسئولین به مردم باید گزارش بدهکار به صاحب مال باشد

افزایش تعرفه پیک بحران در انتظار تصویب هیأت دولت

ذخیره آب سد زاینده‌رود به ۲۴ درصد رسید/ صرفه‌جویی نکنیم تابستان سختی در انتظار است

استاندارد ایمنی مبدل‌های توان برای سامانه‌های قدرت فتوولتائیک تدوین می‌شود

هشدار آبفای تهران در مورد کلاهبرداری در پوشش ماموران آبفا

آبگیری تنها ۴۰ درصد مخازن سدهای خوزستان / در خشکسالی هستیم

3 قرارداد ساخت تجهیزات جمع‌آوری گازهای مشعل امضا شد

جمع‌آوری ۱۶۰۰ میلیون فوت مکعب گازهای مشعل در دستور کار نفت

تولید برق با سوخت میعانات گازی با موفقیت در جنوب کشور انجام شد

تزریق نفت به خط لوله گوره به جاسک تا ۱ ماه آینده / خرید تضمینی تولیدات صنعتی در نفت آغاز می‌شود

خانواده بزرگ وزارت نیرو در سال ۹۹ کارنامه درخشانی از خود باقی گذاشت

تعداد روستاهای برق دار کشور به 57 هزار و 708 روستا رسید

برداشتن گامی مهم در توسعه بخش انتقال و فوق توزیع برق

رئیس حوضه آبریز دریاچه ارومیه منصوب شد

افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی به ۴۲۰۰۰۰۰ تومان

تناقض آشکار در متن قانون بودجه با یک سند بالادستی/ گاز مایع به سبد سوخت خودروها بیاید یا نیاید؟

چگونه مراجعه مردم به شرکت های توزیع برق صفر شد؟