کد خبر : ۷۳۰۶۸۳
زمان انتشار :

وعده علی آبادی برای ارائه "راهکار حل مشکلات برق ایران" در آینده‌ای نزدیک

مدیرعامل مپنا با اشاره به اینکه نتیجه سالها کار در صنعت برق به تدوین راهکاری عملی برای حل مشکلات برق کشور انجامیده، از ارائه این راهکار در آینده‌ای نزدیک و بعد از استقرار دولت سیزدهم خبر داد.

وعده علی آبادی برای ارائه "راهکار حل مشکلات برق ایران" در آینده‌ای نزدیک

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ، عباس علی آبادی، مدیرعامل شرکت گروه مپنا در نشستی خبری اظهار داشت: افزایش بهره‌وری انرژی و کاهش شدت انرژی باید مورد توجه قرار گیرد و باید در زمینه ذخیره‌سازی انرژی در مقیاس صنعتی و خانگی اقدام کنیم؛ در واقع با توجه به مشکلات برقی زمستان پیش رو و تابستان آینده، بتوانیم در منازل، مقداری انرژی برق را به صورت ذخیره داشته باشیم.

وی افزود: متأسفانه تلفات زیادی در خصوص کالای با ارزشی به اسم برق داریم که بخشی از این تلفات، تلفات فنی و بخش زیادی از آن در بخش مصرف است.

علی‌آبادی با بیان اینکه "مشکل بروز خاموشی در زمستان محتمل است"، گفت: در زمستان امسال با مشکل تأمین تأمین سوخت نیروگاه‌ها مواجه‌ایم؛ علی‌رغم اینکه کشور سرمایه‌گذاری‌های بسیاری در زیرساخت‌های انرژی کرده اما باز هم می‌بینیم که با کمبودهایی مواجه هستیم و دلیل آن را باید در دانست که برق را در مقیاس خودش ارزش گذاری نکردیم.

وی ادامه داد: سه راهکار برای حل مشکلات برقی کشور وجود دارد؛ اول آنکه قیمت برق را سریعا اصلاح کنیم که این راهکار در شرایط کنونی کشور امکان‌پذیر نیست؛ راهکار دوم این است که مطابق قانون، مبه‌اتفاوت هزینه‌ها را از طریق منابع ملی و عمومی برای صنعت برق جبران کنیم که این راهکار نیز در وضعیت فعلی امکان‌پذیر نیست؛ اما راهکار سومی وجود دارد که نتیجه سالها کار در صنعت برق به تدوین این راهکاری عملی برای حل مشکلات برق کشور انجامیده و این راهکار را در آینده‌ای نزدیک و پس از استقرار دولت سیزدهم ارائه خواهم داد.

مدیرعامل گروه مپنا با بیان اینکه "توربین MGT-75 که توربینی 230 مگاواتی ساخت گروه مپنا و در کلاس F است امروز برای نصب در نیروگاه سهند از محل کارخانه مپنا بارگیری و با تریلرهای مخصوص ارسال شد"، گفت: ایران امروز از نظر توان فنی در صنعت برق جزو کشورهای سرآمد جهان است و می توانیم با توربین‌های 230 مگاواتی و 310 مگاواتی کلاس F ساخت داخل نیازهای صنعت برق حرارتی کشور را برطرف کنیم.

وی افزود: امروز با صادرات 3 درصد برق کشور، 50 درصد بودجه برق کشور را تأمین می‌کنیم؛ اگر این مقدار به 6 درصد برسد، با وجود تمامی مشکلاتت و شرایط فعلی کشور، می توان تمامی نیاز مالی صنعت برق را تأمین کرد و اینکه به محض ایجاد مشکل در تأمین برق، سراغ محدودکردن صادرات برق می‌رویم رویکرد درستی نیست و نگاه به صادرات برق و صادرات خدمات فنی و مهندسی برق، نیازمند بازنگری است.

علی آبادی توسعه تجهیزات انرژی‌های تجدیدپذیر را رویکرد مورد توجه گروه مپنا دانست و گفت: در آینده توربین های نسل جدید بادی را رونمایی می‌کنیم که ظرفیتی نزدیک به 5 مگاوات دارند.

وی ادامه داد: با توجه به مکشلات تأمین سوخت، بهترین راهکار توسعه در بخش حرارتی، تکمیل واحدهای بخار برای تبدیل نیروگاه‌های سیکل ساده به سیکل ترکیبی است.

مدیرعامل گروه مپنا در پاسخ به سوالی در خصوص گزینه پیشنهادی وزارت نیرو گفت: امیدوارم که کابینه دولت سیزدهم هر چه سریعتر تشکیل شده و وزیر نیروی جدید نیز مشغول به کار شوند و ما نیز تمامی طرح‌های خود را برای رفع مشکلات و توسعه کشور به وزیر جدید نیرو ارائه خواهیم داد و من نیز همچون سربازی، به هر طریقی که نیاز باشد آماده خدمت‌گذاری هستیم.

وی افزود: هر کسی که در صندلی وزارت نیرو بنشیند باید بداند که روی سیاست‌های گذشته باید تجدیدنظر کند و طرح‌های جدیدی را به اجرا درآورد؛ مثلا نیروگاه سیریک یک اشتباه بزرگ استراتژیک بود؛ درصت است که روسیه وام می دهد اما این نیروگاه 10 سال دیگر هم برای کشور نیروگاه نخواهد شد و با چه راندمانی و چه قیمتی برای کشور تمام می شود.

علی آبادی با اشاره به اجرای طرح پایلوت استفاده از میعانات گازی در نیروگاه عسلویه گفت: اگر بخواهیم از میعانات گازی در نیروگاه‌های کشور برای جبران کمبود سوخت زمستان استفاده کنیم باید از هم‌اکنون به ایجاد مخازن سقف شناور اقدام کنیم و در این خصوص باید تصمیم گیری شود.

انتهای پیام/

ثبت نظرات
captcha
نظرات کاربران
Sahar 1400/06/03 16:18
4
31

من دانشجوی رشته مهندسی برق الکترونیک هستم و به علت علاقه ای که به رشته تخصصی خودم دارم همیشه صحبت های آقای علی آبادی را در رسانه ها پیگیری می کنم، راهکاری که او ارائه کند، بدون شک راهکار اجرایی و قابل توجهی است.

کیانی 1400/06/03 13:48
11
27

دکتر علی ابادی که گفته سرباز و در خدمت مردمه، اگه مهندس محرابیان از ایشان برای پست معاون وزیر در امور برق دعوت کنه، برای خدمت به مردم این پست را قبول می کنه من که اینطور فکر نمی کنم

ناشناس 1400/06/02 21:28
13
25

مگه سهامدار عمده مپنا وزارت نیرو نیست خب اگه راهکاری وجود داره باید به وزیر جدید نیرو ارائه بشه، اون هم توی جلسات درون وزارتخانه ای. اینکه مدیر این شرکت وعده رونمایی از وعده داده شاید به این معنیه که منتظره محرابیان رای نیاره و ایشون رو جایگزین کنن

حسام 1400/06/02 20:44
21
18

راهکارهای قبلی علی آبادی از جمله امکان احداث سالانه ۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه و استفاده از نیروگاه های پرتابل، در زمان قطع برق در اوج گرما، به داد مردم نرسید. باید دید این راهکار وعده داده شده هم مثل قبلی ها روی کاغذ هست یا واقعا راهکاری برای وضعیت فعلی کشوره

همشهری 1400/06/02 20:09
3
51

یعنی کسی هست به فکر مردم باشه. امیدوارم راهکاری ارائه بده که قابل اجرا باشه و جلوی قطع برق رو چه برای امسال و چه سال های دیگه بگیره.

کاظمی 1400/06/02 18:18
21
56

دکتر علی آبادی از مفاخر صنعت کشور هستند و در صنعت برق نیز صاحبنظرند. ایشان گزینه مناسب تری برای وزارت نیرو بودند. امیدوارم وزیر جدید با ایشان همکاری داشته باشند.

Kamal 1400/06/02 17:07
17
42

احتمالا راهکارش این هست که دولت به مپنا پول بده تا مپنا نیروگاه بسازه

سالاروند 1400/06/02 16:55
6
89

امیدوارم این وعده مثل خیلی از وعده های مسئولین کشور، پوچ و توخالی نباشه و اگه راهکاری وجود داره بتونه به داد بی برقی مردم توی تابستون ها برسه...

یک کارمند صنعت برق 1400/06/02 16:04
40
86

جالبه، اسم آقای دکتر علی آبادی در لیست کابینه وجود داشت و اسم ایشان را خط زدند. علی آبادی خودش هم رغبت زیادی به وزیر شدن داشت

24 روز از وعده علی آبادی گذشت / راهکار مدنظر مدیرعامل مپنا برای حل مشکلات برقی کشور چه شد؟

بلومبرگ: برق ارزان تاب آوری اقتصاد ایران در برابر تحریم‌ها را افزایش داده است

وزیر نیرو در دوشنبه، وزارت نیرو در تعطیلات!

پیشنهاد وزارت نيرو برای اصلاح مصوبه تعيين فوق‌العاده سختی كار كاركنان

توقف فعالیت بزرگترین خط لوله آمریکا در پی وقوع طوفان و قطع برق

دستور ویژه محرابیان برای قبوض برق/ امکان پرداخت قسطی قبوض برق فراهم شد

۶۰ درصد مخازن سدها خالی است

اعتراضات خیابانی در اروپا به دلیل افزایش شدید قیمت برق

پاییزی خشک‌تر از تابستان در راه است

تسریع در اجرای طرح آبرسانی غدیر با فعالیت در ۳ جبهه کاری

گلایه از قطعی‌های بی‌برنامه برق در شهرک صنعتی هشتگرد/ درخواست صنعتگران اعلام زمان قطع برق است

قطع پراکنده برق متوقف شد / انتشار جداول خاموشی صرفا جهت اطلاع است

صنعت استان البرز متضرر از قطعی‌های بی‌برنامه برق / درخواست صنعتگران از مدیران صنعت برق +متن نامه

خبرهای جدید از تغییر و تحولات وزارت نیرو / گزینه های احتمالی روابط عمومی و معاونت‌آب و آبفا

درخواست حائری از حریرچی: با واحد متخلف تولید اکسیژن برخورد کنید

رخوت گسترده در شرکت‌های آب و برق / آقای وزیر حواست هست؟!

برگزاری نشست مشترک ایران و ترکیه در خصوص حل مسائل بخش آب دو کشور

2500 مگاوات نیروگاه حرارتی جدید تا سال آینده وارد مدار می‌شود

بازدید وزیر نیرو از خانه نوآوری و فناوری ایران

آیا محرابیان آمادگی تخصصی حضور در جمع خبرنگاران را ندارد؟

محرابیان: قطعی برق را در سال‌های آتی به صفر می‌رسانیم

صادرات برق در كمترين ميزان ممكن است

خبر جالب محرابیان در خصوص منابع آب ژرف شرق ایران/ لایحه آب در حال آماده سازی است

سفر ناگهانی وزیر نیرو به خوزستان/ بازدید محرابیان از مرکز راهبری شبکه برق به بعد موکول شد

فردا نخستین بازدید فنی وزیر جدید نیرو رقم می خورد/ آشنایی وزیر با مرکز راهبری شبکه برق ایران

امضای "عهدنامه مدیران دولت مردمی" از سوی هیات وزیران

محرابیان وزیر نیرو شد

محرابیان: قطعی مکرر برق موجب اخلال در کار و زندگی مردم شده است

گزارش کمیسیون انرژی مجلس درخصوص برنامه‌های وزیر پیشنهادی نیرو

وعده علی آبادی برای ارائه "راهکار حل مشکلات برق ایران" در آینده‌ای نزدیک

تمام وزرای نیروی ایران از سال 1342 تا امروز / "بیژن زنگنه" رکوردار تصدی پست وزارت نیرو

محدودیت های تأمین برق و صدور جداول خاموشی تا کی ادامه دارد؟

تأمین 70 تا 75 درصد نیاز برق صنایع سیمان و فولاد/ افزایش گرمای هوا در دو هفته اول شهریور

آغاز بررسی صلاحیت وزاری پیشنهادی از روز شنبه در مجلس

برنامه ارائه شده وزیر پیشنهادی نیرو همان الزامات صنعت برق کشور است