کد خبر : ۷۳۰۷۵۲
زمان انتشار :

مدیرعامل نیروگاه بندرعباس خبر داد:

عبور از تحریم‌ها با بومی‌سازی قطعات نیروگاهی در نیروگاه بندرعباس

نیروگاه بندرعباس از ابتدای سال 1400 تاکنون موفق به بومی‌سازی بیش از ۸۰۰ قطعه مهم کوچک و بزرگ نیروگاهی شده است که علاوه بر صرفه‌جویی ارزی گام بسیار مهمی در عرصه افزایش دانش این بخش مهم صنعت برق کشور برداشته است.

عبور از تحریم‌ها با بومی‌سازی قطعات نیروگاهی در نیروگاه بندرعباس

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ، حسین سلیمی، مدیرعامل نیروگاه بندرعباس با اشاره به اینکه نیروگاه حرارتی بندرعباس نیروگاهی با قدمتی بالغ‌بر 40 سال است، خاطرنشان کرد: این نیروگاه جزو چهار نیروگاه بزرگ کشور محسوب می‌شود.
وی افزود: این نیروگاه بزرگ‌ترین نیروگاه جنوب شرق کشور است که نقش مهمی در تأمین برق کشور و صنایع بزرگ استان دارد.

سلیمی با بیان اینکه نیروگاه بندرعباس از نخستین مراکز صنعتی استان است که در ابتدای راه‌اندازی برای مصارف صنعتی برنامه‌ریزی‌شده بود، تصریح کرد: امروز این نیروگاه حدود 50 درصد نیاز برق استان را تأمین می‌کند.

وی ادامه داد: نیروگاه بندرعباس با چهار واحد بخاری و دو واحد گازی با ظرفیت یک هزار و سیصد و بیست مگاوات به‌عنوان بزرگ‌ترین نیروگاه جنوب شرق کشور با تولید حداکثری انرژی در تابستان امسال نقش بسزایی در پایداری شبکه برق سراسری و تأمین برق استان داشت.

سلیمی در ادامه به میزان برق تولیدی در این نیروگاه اشاره کرد و اظهار داشت: انرژی تولیدی نیروگاه بندرعباس در شش‌ماهه اول امسال از مرز دو میلیارد و نهصد میلیون کیلووات ساعت گذشت.

مدیرعامل نیروگاه بندرعباس تصریح کرد: از این میزان انرژی تولیدی حدود دو میلیارد و هفتصد و نودوپنج میلیون و ششصد و شانزده هزار کیلووات ساعت سهم واحدهای بخار بوده است.

سلیمی با اشاره به افزایش چشمگیر تولید برق واحدهای گازی گفت: در شش‌ماهه اول سال 1400 واحدهای گازی نیروگاه بندرعباس توانستند 103 میلیون و 672 هزار کیلووات ساعت برق تولید کنند که نسبت به تولید سال گذشته به میزان 68 درصد افزایش تولید داشته است.

مدیرعامل نیروگاه بندرعباس اذعان داشت: با توجه به اینکه واحدهای گازی نیروگاه بندرعباس دارای قدمتی ۴۷ ساله هستند، چنین رشد تولید برق چشمگیری یک رکورد محسوب می‌شود.

مدیرعامل نیروگاه بندرعباس در خصوص بومی‌سازی قطعات نیروگاهی تصریح کرد: طی سالیان اخیر با کمک دانشگاهیان و شرکت‌های دانش‌بنیان بالغ‌بر یک هزار و 300 قطعه نیروگاهی بومی‌سازی شده است که این مسئله برگ زرینی در کارنامه نیروگاه بندرعباس خواهد بود.

وی ادامه داد: این نیروگاه از ابتدای سال 1400 تاکنون موفق به بومی‌سازی بیش از ۸۰۰ قطعه مهم کوچک و بزرگ نیروگاهی شده است که علاوه بر صرفه‌جویی ارزی گام بسیار مهمی در عرصه افزایش دانش این بخش مهم صنعت برق کشور برداشته است.

وی افزود: این تجهیزات فنی شامل قطعات مختلف مجموعه توربو ژنراتور انواع پمپ‌ها، کمپرسورهای فشارقوی فن‌های بویلر و تجهیزات الکتریک و ابزار دقیق می‌شود که با کمک تخصص و توانمندی‌های ساخت داخل تأمین کرده است.

مدیرعامل نیروگاه بندرعباس همچنین گفت: با توجه به شرایط تحریم و موانع موجود در تأمین قطعات خارجی، استفاده از توانمندی‌های ساخت داخل بهترین گزینه برای تأمین قطعات جهت تولید برق پایدار در این نیروگاه است که این اقدام حرکتی در جهت حمایت از تولیدکننده‌های داخلی، کمک به اشتغال و صرفه‌جویی ارزی خواهد بود.

سلیمی در ادامه به راه‌اندازی واحد کلرزنی و تولید آب‌ژاول در این نیروگاه اشاره کرد و گفت: تقریباً هم‌زمان با آغاز فراگیری و شیوع ویروس کرونا در کشور و استان، واحد کلرزنی نیروگاه نیز بعد از 15 سال به بهره‌برداری رسید که علاوه بر تأمین نیاز نیروگاه، توانستیم کلر را برای ضدعفونی در اختیار ادارات، نهادها و گروه‌های متقاضی قرار دهیم.

مدیرعامل نیروگاه بندرعباس توجه به مسائل زیست‌محیطی را اولویت این مدیریت دانست و تأکید کرد: تمام تلاش ما این است که با بهینه کردن تجهیزات و بهبود عملکردشان از میزان آلایندگی نیروگاه بکاهیم، این تنها کاری است که می‌توانیم انجام دهیم زیرا تعیین سهمیه گاز از اختیارات ما خارج است.

وی ادامه داد: سالانه میلیاردها تومان برای بهبود عملکرد و اقدامات در راستای کاهش آلایندگی هزینه می‌شود و نیاز است برای تخصیص میزان گاز به استانی مانند هرمزگان که در زمستان افزایش مصرف گاز چندانی ندارد چاره‌ای اساسی اندیشیده شود تا در حق مردم استان اجحاف نشود.

سلیمی در ادامه با اشاره به مشکلات زیست‌محیطی حاصل از سوخت مازوت تصریح کرد: همان‌طور که گفته شد ما هیچ‌ نقشی در تعیین میزان سهمیه گاز نیروگاه نداریم و این موضوع در مرکز کشور تصمیم‌گیری می‌شود. 

وی در ادامه به اقدامات این مدیریت در اجرای مسئولیت‌های اجتماعی و گسترش فضای سبز نیروگاه اشاره کرد و افزود: در این راستا علاوه بر کاشت یک هزار و 500 انواع درختان محلی در روز درختکاری سال گذشته نیز 100 اصله درخت لیمو غرس شد.

حسین سلیمی مدیرعامل نیروگاه بندرعباس در پایان بابیان اینکه تمام کارکنان نیروگاه بندرعباس استان از نیروهای بومی و ماندگار هرمزگان هستند تصریح کرد: تلاش تمام کسانی که در این نیروگاه در دمای بالای 70 درجه برای تأمین برق مطمئن و پایدار مردم تا پای جان، سختی‌ها را تحمل می‌کنند، قابل‌تقدیر است.

انتهای پیام/

کلید واژه :

نیروگاه بندرعباس

،

قطعات نیروگاهی

،

نیروگاه حرارتی

،

ساخت داخل

ثبت نظرات
captcha

پروپاگاندای توانیر روی موضوع تولید غیرمجاز رمز ارز

آیا مردم و رسانه ها نسبت به اطلاعات عمومی آب و برق نامحرمند؟

۶۵ درصد حجم مخازن سدهای کشور خالی است

‌استفاده از مازوت‌‌ در نیروگاه‌ها مشروط شد

استاندار اصفهان: آب سد زاینده‌رود تنها کفاف ‌۱۰۰ روز را می‌دهد/ اولویت تامین آب شرب است

مذاکره در حوزه‌های آب و گاز؛ محور صحبت‌های رئیس‌جمهور و سران ترکمنستان

انتقاد شدید معاون وزیر نفت از راندمان پایین نیروگاه ها

می‌توانیم از زباله برق تولید کنیم

افزایش آلودگی هوا به دنبال استفاده از مازوت در نیروگاه تبریز / تذکر امام جمعه به وزارت نیرو

تاکید وزارت برق عراق بر آمادگی برای پرداخت بدهی‌های ایران

مورد عجیب توزیع برق تهران بزرگ / توانیر پاسخگوی عملکرد غیرمسئولانه خود خواهد بود؟

محرابیان: تعداد قابل‌توجهی از شهرها در تنش آبی به‌سر‌می‌برند

حضور نمایندگان توانیر و مدیریت شبکه برق در نشست مشترک با ارمنستان

انتصاب جدید در وزارت نیرو/ مدیرکل دفتر توسعه منابع انسانی وزارت نیرو منصوب شد

احتمال وقوع سیل در حوضه‌های آبریز جنوب غربی کشور

بررسی مشکلات اعتباری نیروگاه های هسته‌ای در کمیسیون برنامه مجلس

اطلاعیه توانیر درباره زمین لرزه هرمزگان/ چه تعداد تأسیسات برقی از مدار خارج شد؟

خبر مهم وزیر نیرو/ تخصیص ها در بخش آب بازنگری می شود

نخستین اظهارات معاون جدید آب و آبفای وزیر نیرو/ مدیریت جهادی و انقلابی راهگشای مشکلات آبی کشور است

یارانه برق به مصارف بالای دو برابر الگوی مصرف تعلق نمی‌گیرد

صادرات گازوئیل تحت تأثیر مصرف سوخت مایع نیروگاه‌ها در زمستان

خبر نیرونیوز تأیید شد / سردار جوانبخت معاون وزیر نیرو شد

جریمه‌های سنگین در انتظار مشترکان پرمصرف برق

چه تعداد نیروگاه امکان مصرف مازوت دارند؟

مصرف برق 15 درصد مردم معادل 85 درصد دیگر است

آیا سردار جوانبخت به وزارت نیرو می آید؟

قطعی برق در آبادان به دلیل شرجی هوا و ورود ریزگردها

جایگزینی یک نیروگاه 1000 مگاواتی حرارتی با تجدیدپذیر چقدر صرفه جویی ایجاد می کند؟

70 درصد مخازن گازوئیل نیروگاهها پر شد

ساخت ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه جدید با حداکثر استفاده از توان داخلی

محرابیان: برنامه ام برای برق بلندپروازانه است اما محقق می شود

بيست و یکمین نمايشگاه تخصصي بين‌المللي صنعت برق ایران آغاز به کار کرد

پای خارجی‌ها به نیروگاه‌سازی ایران باز می‌شود؟

رئیسی: طرح‌های حوزه آب با تلاش مضاعف و با سرعت تکمیل شود/ ۱۴ مصوبه در جلسه شورای‌عالی آب

آغاز نخستین جلسه شورای عالی آب در دولت سیزدهم/ حضور رئیس جمهور در شورای عالی آب پس از 8 سال