کد خبر : ۷۳۰۷۵۷
زمان انتشار :

بررسی افزایش قبوض برق پرمصرف‌ها در مجلس/ آیا قبوض جدید برق ابطال می‌شود؟

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: ساز و کار برخورد با افزایش نامتعارف قبوض برق هفته آینده در مجلس بررسی می‌شود.

بررسی افزایش قبوض برق پرمصرف‌ها در مجلس/ آیا قبوض جدید برق ابطال می‌شود؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ، پرویز محمدنژاد، درباره پیگیری مجلس در مورد افزایش بهای برق مصرفی مشترکین اظهار داشت: در پی مبالغ بالای قبوض برق که سیر تصاعدی خارج از عرف داشته، کمیسیون انرژی و کمیته نیرو جلسه‌ای را با حضور متولیان دستگاه‌های اجرایی، شرکت توانیر و وزارت نیرو برگزار کرد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: در این جلسه موضوع افزایش نامتعارف مبلغ قبوض برق بررسی شد و کمیته نیرو کمیته‌ای اختصاصی متشکل از کارشناسان تعرفه‌ها، عوامل اجرایی دستگاه اجرایی، تعدادی از نمایندگان و مرکز پژوهش‌های مجلس جهت رسیدگی به موضوع تشکیل داد.

رئیس کمیته نیرو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه نتیجه نهایی این جلسات دوشنبه هفته آینده به کمیسیون ارائه و تکلیفی برای توانیر و وزارت نیرو مشخص می‌شود افزود: تبصره 8 قانون برنامه این اختیار را به وزارت نیرو و توانیر داده بود که برای نیازمندان جامعه مصرف برق تا 160 کیلووات رایگان باشد.

محمدنژاد خاطرنشان کرد: در مقابل برای جبران این هزینه‌کرد که از درآمد وزارت نیرو کم می‌شود وزارت‌خانه باید الگوی مصرف را تغییر دهد به گونه‌ای که با افزایش تعرفه هزینه الگوی مصرف مشترکین پرمصرف جامعه هزینه‌کرد مربوط به مصرف دهک‌های پایین و نیازمند جامعه را جبران کند. ‌

وی ابراز داشت: از این رو وزارت نیرو و شرکت توانیر در اجرای این قانون تعدادی از مشترکین پرمصرف را جدا کرد و پایه بهای برق مصرفی را متوسط هزینه تولید نیروگاه‌های تجدیدپذیر در نظر گرفت که متوسط هزینه تولید برق در نیروگاه‌های تجدیدپذیر نسبت به سایر نیروگاه‌ها بیشتر است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه قیمت تولید در نیروگاه‌های تجدید هر کیلووات 820 تومان تعریف شده تصریح کرد: این عدد نسبت به تعرفه قبلی قابل ملاحظه است از این رو صورت‌حساب‌ها در این دوره از حالت قبلی خارج و دو الی سه برابر هزینه گذشته شد که این امر نارضایتی مردم را به‌دنبال داشت.

محمدنژاد با اشاره به دیگر دلایل چند برابر شدن بهای برق مصرفی با تعرفه جدید گفت: قالب مشترکان مصارف چندگانه دارند به عنوان مثال ممکن است از انشعاب خانگی برای روشنایی مغازه پایین خانه خود استفاده کرده باشند و به این جهت مصرف بالا رفته و این صورت‌حساب از بازه برق یارانه‌ای خارج شد.

رئیس کمیته نیرو کمیسیون انرژی مجلس خاطرنشان کرد: همچنین در برخی از موارد به ویژه در روستاها چند خانه از یک کنتور استفاده می‌کنند که تعرفه 820 تومان مشمول این‌گونه انشعابات بوده و هر چند که آن خانواده‌ها از دهک‌های پایین نیز باشند اما مبلغ قبض عددی نجومی می‌شود.

وی با اشاره به پیشنهادات کمیسیون در برخورد با این رشد تصاعدی نامتعارف قبوض برق افزود: برخی از این صورت‌حساب‌ها باید ابطال و تعدیل شود البته ابطال صورت‌حساب برای برخی از موارد انجام می‌شود چراکه برخی از صورت‌حساب‌ها همواره رقم بالایی دارند و باید از یارانه انرژی خارج شوند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه امکان ابطال صورت‌حساب تنها برای طبقاتی که مشمول استفاده از یارانه انرژی می‌شوند خواهد شد اظهار داشت: تقسیط بهای برق مصرفی یکی دیگر از پیشنهادات ما بود همچنین شرکت توانیر می‌تواند با همان عدد ثابت بازه زمانی مصرف را افزایش دهد.

عضو مجمع نمایندگان گیلان با بیان اینکه مشترکین پرمصرف نیز مشمول مساعدت تقسیط مبلغ قبوض برق می‌شوند گفت: پیشنهادات مذکور در کمیسیون انرژی مجلس مطرح شد و ساز و کار اقدامی که برای حل این مسئله انجام خواد شد در شرکت توزیع مشخص می‌شود.

محمدنژاد با اشاره به اینکه اشتباه در قرائت کنتور نیز می‌تواند از دلایل افزایش نامتعارف قیمت باشد، ابراز داشت: ممکن است تا پیش از این کنتور به دلایل مختلف کم‌خوانی شده باشد و همچنین خرابی کنتور نیز عدد را به شکل تصاعدی نشان می‌دهد از طرفی اتصالات داخلی نیز افزایش مصرف را به دنبال دارد.

وی افزود: مجموع موارد مذکور عدد کنتور را بالا می‌برد که تا پیش از این با تعرفه 234 یا 250 تومن محاسبه می‌شد اما طبق برنامه توانیر، این دوره مصرف هزار کیلو وات و بیش از آن با تعرفه 820 تومان محاسبه شده که مبلغ بالا رفت لذا قانون اجازه ابطال این صورت‌حساب را داده و راه مساعدت برای توانیر باز است.

رئیس کمیته نیرو کمیسیون انرژی مجلس عنوان کرد: از طرفی صورت‌حساب برق در تابستان افزایش بیشتری دارد چرا که در زمستان به دلیل عدم استفاده از سیستم سرمایشی، استفاده کمتر از روشنایی‌ها و کاهش مصرف لوازم خانگی به دلیل خنک شدن سیستم خنک‌کننده آن به واسطه سرمای هوا، مصرف برق کمتر است.

محمدنژاد با بیان اینکه در مجموع در زمستان مصرف نصف تابستان است و رقم صورت‌حساب نجومی نخواهد بود گفت: از طرفی در تابستان 23 درصد به بهای برق افزوده می‌شود لذا اعمال این 23 درصد، افزایش مصرف و افزایش مدت زمان مصرف در تابستان خود به خود سبب بالا رفتن مبالغ صورت‌حساب خواهد شد.

 عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: افزایش نجومی مبالغ صورت‌حساب این دوره مشترکین در کمیسیون انرژی مجلس بررسی و ساز و کار چگونگی برخورد شرکت توانیر و وزارت نیرو به آن‌ها تکلیف می‌شود که آن را به عموم مردم اطلاع‌رسانی‌ خواهیم کرد.

انتهای پیام/ تسنیم

کلید واژه :

کمیسیون انرژی مجلس

،

قبوض نجومی

،

قبض برق

،

مصرف برق

ثبت نظرات
captcha

پروپاگاندای توانیر روی موضوع تولید غیرمجاز رمز ارز

آیا مردم و رسانه ها نسبت به اطلاعات عمومی آب و برق نامحرمند؟

۶۵ درصد حجم مخازن سدهای کشور خالی است

‌استفاده از مازوت‌‌ در نیروگاه‌ها مشروط شد

استاندار اصفهان: آب سد زاینده‌رود تنها کفاف ‌۱۰۰ روز را می‌دهد/ اولویت تامین آب شرب است

مذاکره در حوزه‌های آب و گاز؛ محور صحبت‌های رئیس‌جمهور و سران ترکمنستان

انتقاد شدید معاون وزیر نفت از راندمان پایین نیروگاه ها

می‌توانیم از زباله برق تولید کنیم

افزایش آلودگی هوا به دنبال استفاده از مازوت در نیروگاه تبریز / تذکر امام جمعه به وزارت نیرو

تاکید وزارت برق عراق بر آمادگی برای پرداخت بدهی‌های ایران

مورد عجیب توزیع برق تهران بزرگ / توانیر پاسخگوی عملکرد غیرمسئولانه خود خواهد بود؟

محرابیان: تعداد قابل‌توجهی از شهرها در تنش آبی به‌سر‌می‌برند

حضور نمایندگان توانیر و مدیریت شبکه برق در نشست مشترک با ارمنستان

انتصاب جدید در وزارت نیرو/ مدیرکل دفتر توسعه منابع انسانی وزارت نیرو منصوب شد

احتمال وقوع سیل در حوضه‌های آبریز جنوب غربی کشور

بررسی مشکلات اعتباری نیروگاه های هسته‌ای در کمیسیون برنامه مجلس

اطلاعیه توانیر درباره زمین لرزه هرمزگان/ چه تعداد تأسیسات برقی از مدار خارج شد؟

خبر مهم وزیر نیرو/ تخصیص ها در بخش آب بازنگری می شود

نخستین اظهارات معاون جدید آب و آبفای وزیر نیرو/ مدیریت جهادی و انقلابی راهگشای مشکلات آبی کشور است

یارانه برق به مصارف بالای دو برابر الگوی مصرف تعلق نمی‌گیرد

صادرات گازوئیل تحت تأثیر مصرف سوخت مایع نیروگاه‌ها در زمستان

خبر نیرونیوز تأیید شد / سردار جوانبخت معاون وزیر نیرو شد

جریمه‌های سنگین در انتظار مشترکان پرمصرف برق

چه تعداد نیروگاه امکان مصرف مازوت دارند؟

مصرف برق 15 درصد مردم معادل 85 درصد دیگر است

آیا سردار جوانبخت به وزارت نیرو می آید؟

قطعی برق در آبادان به دلیل شرجی هوا و ورود ریزگردها

جایگزینی یک نیروگاه 1000 مگاواتی حرارتی با تجدیدپذیر چقدر صرفه جویی ایجاد می کند؟

70 درصد مخازن گازوئیل نیروگاهها پر شد

ساخت ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه جدید با حداکثر استفاده از توان داخلی

محرابیان: برنامه ام برای برق بلندپروازانه است اما محقق می شود

بيست و یکمین نمايشگاه تخصصي بين‌المللي صنعت برق ایران آغاز به کار کرد

پای خارجی‌ها به نیروگاه‌سازی ایران باز می‌شود؟

رئیسی: طرح‌های حوزه آب با تلاش مضاعف و با سرعت تکمیل شود/ ۱۴ مصوبه در جلسه شورای‌عالی آب

آغاز نخستین جلسه شورای عالی آب در دولت سیزدهم/ حضور رئیس جمهور در شورای عالی آب پس از 8 سال