کد خبر : ۷۳۰۸۱۱
زمان انتشار :

پای خارجی‌ها به نیروگاه‌سازی ایران باز می‌شود؟

با توجه به رشد متوسط ۵ درصدی مصرف سالانه برق و کسری تراز برق، تعجیل دولت در اجرای طرح‌های نیروگاهی ضرورت دارد اما اجرای تفاهم‌نامه احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه جدید در بخش صنعت با ابهامات زیادی روبه‌رو است.

پای خارجی‌ها به نیروگاه‌سازی ایران باز می‌شود؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ، با وجود آنکه وزارتخانه‌های نیرو و صنعت با امضای یک تفاهنامه توافق کردند تا سه سال دیگر عملیات ساخت 10 هزار مگاوات نیروگاه جدید برای صنایع به پایان برسد. آمارها نشان می‌دهد که در صورت بهره‌برداری از 3500 مگاوات ظرفیت اسمی جدید در بخش نیروگاهی و ادامه خشکسالی فراگیر سال آبی پیش رو، در تابستان سال 1401 حدود 14 تا 15 هزار مگاوات با کمبود برق در زمان پیک مصرف مواجه خواهیم شد و در صورت ادامه شرایط بر همین منوال، سال به سال بر تراز منفی برق افزوده می‌شود.

این در حالی است که هنوز اطلاعاتی از نحوه ساخت نیروگاه‌های جدید از سوی هیچ یک از وزارتخانه‌های صنعت و نیرو منتشر نشده است. این موضوعی است که ظرف چند روز گذشته واکنش رئیس کمیته اقتصاد انرژی مجلس را نیز در پی داشت؛ به طوری که او از وزیر نیرو خواست تا برنامه‌هایش را برای تأمین برق مورد نیاز کشور اعلام کند.

به دنبال کمبود شدید برق در تابستان امسال، برق واحدهای تولیدی از جمله تولیدکننده‌های سیمان و فولاد قطع شد تا برق بخش خانگی تأمین شود. این موضوع زیان‌های سنگینی به این صنایع تحمیل کرد. آمارها نشان می‌دهد در تابستان امسال در لحظه پیک با کمبود بی‌سابقه 11.9 هزار مگاواتی مواجه بوده‌ایم. امسال حداکثر نیاز مصرف اصلاح شده در پیک روز، به بیش از 67 هزار مگاوات رسید در حالی است که حداکثر قدرت تأمین شده در لحظه پیک 55.1 هزار مگاوات بود، این نشان می‌دهد که کشور با کمبود شدید برق مواجه است و باید هرچه سریع‌تر نیروگاه‌های جدید ساخته شود.

بر همین اساس دو وزارتخانه نیرو و صنعت مهرماه امسال تفاهم کردند که با سرمایه‌گذاری 7 میلیارد دلاری، 10 هزار مگاوات نیروگاه جدید برای تأمین برق صنایع و احتمالاً با سرمایه‌گذاری خود این شرکت‌ها تا 3 سال دیگر ساخته شود. آن‌طور که اعلام شده عملیات ساخت این نیروگاه‌ها در سال 1403 به پایان می‌رسد. چنانچه اجرای این پروژه‌ها تأخیر نداشته باشد، می‌توان امیدوار بود تا سه سال دیگر 10 هزار مگاوات نیروگاه جدید به ظرفیت صنعت برق ایران اضافه شود.

از سوی دیگر تا کمتر از 9 ماه دیگر با حدود 14 تا 15 هزار مگاوات کمبود در زمان پیک مصرف مواجهیم. افزایش متوسط 5 درصدی مصرف برق در هر سال ضرورت تعجیل دولت برای ساخت نیروگاه‌های جدید را نشان می‌دهد. این موضوعی است که ظرف چند روز گذشته واکنش «مجتبی توانگر»، رئیس کمیته اقتصاد انرژی کمیسیون اقتصادی مجلس را نیز در پی داشت؛ به طوری که او با ارسال نامه‌ای به وزیر نیرو، خواستار ارائه برنامه عملیاتی این وزارتخانه برای تأمین برق پایدار تابستان 1401 شد. در نامه این عضو کمیسیون انرژی مجلس آمده است: "در صورتی که روند رشد اوج بار مصرفی همچون سال‌های اخیر تقریباً 5 درصد در نظر گرفته شود، پیک مصرف سال 1401 به رقم 70.3 هزار مگاوات بالغ خواهد شد. بنابراین در صورت تداوم وضع موجود در تأمین حداکثر توان، کمبود برق در زمان اوج مصرف سال 1401 به رقم 15.2 هزار مگاوات معادل 21.6 درصد از مصرف مشترکین در زمان پیک خواهد شد. بی‌شک برای جبران این میزان کمبود برق در کشور، احتیاج به برنامه‌ریزی دقیق و قابل اجرا با پیگیری مستمر در بازه زمانی موجود تا خردادماه سال 1401 احساس می‌شود." وی از وزیر نیرو خواسته است برنامه زمان‌بندی شده و عملیاتی برای تأمین پایدار برق در تابستان 1401 را اعلام کند؛ چرا که برای جبران این میزان کمبود باید برنامه‌ریزی دقیقی انجام شود. با وجود اعلام چنین هشدارهایی از سوی کارشناسان و نمایندگان مجلس تاکنون برنامه زمان‌بندی مشخصی برای ساخت نیروگاه‌های جدید از جمله ساخت 10 هزار مگاوات نیروگاه جدید اعلام نشده و حتی مشخص نیست کار ساخت این نیروگاه از چه زمانی توسط چه پیمانکارانی و با صرف چه منابعی آغاز خواهد شد.

احتمال رایزنی شرکت‌های صنعتی سرمایه‌گذار در احداث این نیروگاه‌های جدید با شرکت‌های خارجی تأمین‌کننده کالا و واردات تجهیزات نیروگاهی مشابه ساخت داخل، محل تأمین مالی اجرای پروژه‌های نیروگاهی و احتمال سپردن صفر تا صد ساخت و تأمین تجهیزات نیروگاه‌های جدید به شرکت‌های چینی در پی استفاده از فاینانس و... به ابهامات این تفاهم‌نامه 10 هزار مگاواتی افزوده است.

از دیگر ابهامات این تفاهم‌نامه، تأمین سوخت نیروگاه‌های جدیدالاحداث است، با وجود اینکه وزارت نفت از کمبود گاز در پاییز و زمستان امسال خبر داده و احتمال تشدید تراز منفی گاز در سال‌های آینده وجود دارد، مشخص نیست سوخت نیروگاه‌های جدید با چه برنامه‌ریزی و از چه محلی قرار است در سال‌های آتی تأمین شود؟

انتهای پیام/ تسنیم

کلید واژه :

تولید برق

،

نیروگاه سازی

،

نیروگاه حرارتی

،

برق صنعت

ثبت نظرات
captcha

آدرس دهی غلط عده‌ای خاص به بخش انرژی کشور/ با گاز مایع مازاد باید چه کنیم؟

وقتی وزیر نیرو با معاونش هماهنگ نیست/ ارقام متفاوت اعلام شده از زبان محرابیان و حائری

قیمت برق در سوئد ۳۰۰ درصد افزایش یافت

دولت مکلف به انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان شد

ورود فاضلاب انسانی تصفیه نشده به سد ماملو

پیش‌بینی بارش ۲۰۰ میلی‌متری در ۱۱ حوضه آبریز کشور در هفته آینده

کاهش قیمت آب معدنی به ۲۶۰۰ تومان

رد پای سیم و کابل تقلبی در آتش ‌سوزی‌های بزرگ کشور / یک‌بیستم ترکیه صادرات سیم‌ و کابل داریم

اختصاص ۳ هزار میلیارد تومان برای توسعه تجدیدپذیرها در بودجه ۱۴۰۱

تفاهم‌نامه احداث ۲۹ هزار و ۸۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر امضا شد

"برق امید" به بن‌بست خورد / طرح برقی پرطمطراق دولت روحانی متوقف شد

مصوبه جدید برقی از اول بهمن اجرا می‌شود / افزایش هزینه مصرف برق برای 25 درصد مشترکان

افزایش ۴۱ تا ۵۵ درصدی تعرفه برق و گاز خانگی در ایتالیا

بازگشت تولید برق نیروگاه اتمی بوشهر به مدار بهره‌برداری تا ۳ روز آینده

افزایش ۱۵۰۰ مگاواتی ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی تا پایان امسال

آغاز مطالعات جامع در حوضه زاینده رود/ سند تخصیص منابع آبی حوضه آبریز زاینده‌رود تدوین می‌شود

ذخایر سوخت مایع نیروگاه‌ها فقط جوابگوی 40 روز تولید برق است

قطعی برق میلیون‌ها نفر در اروپا در بحبوحه بحران انرژی

رکورد مصرف برق در روسیه شکسته شد

چرا برنامه پیک 1401 یک‌باره تغییر کرد؟ / سخنگوی صنعت برق: وزارت نیرو برنامه خود را سخت‌گیرانه کرد

ترکمنستان به دنبال توسعه صادرات برق/ تراز تجارت برقی ایران و ترکمنستان منفی می شود؟

آغاز سوآپ گاز ترکمنستان از خاک ایران از اول ژانویه 2022

شمارش معکوس افزایش ۱۶۰ مگاواتی ظرفیت تولید برق در شمال غرب ایران

راندمان نیروگاه‌های حرارتی امسال به ۴۰ درصد می‌رسد

سخنگوی دولت : بنزین گران نمی‌شود

مهندسانی ایرانی رکوردار دانش و تجربه احداث نیروگاه‌های زیرزمینی

آخرین وضعیت ذخایر سدهای کشور / کاهش ۳۳ درصدی ذخیره آب نسبت به سال گذشته

احتمال وقوع سیل در غرب کشور / سدها آماده مهار سیلاب احتمالی هستند

توان تولید ۲۸۶ واحد نیروگاهی افزایش می‌یابد

احتمال محدودیت تامین برق در روزهای سرد پیش رو در استان تهران

معضلی به اسم "کارشناسان فیک" در حوزه نیرو

دیدار دو جانبه مقامات ارشد آب ایران و ترکیه پیرامون مسائل آبی مشترک

خسارت ۴۰۰۰ میلیارد تومانی قطعی برق به بنیاد مستضعفان

آمادگی ایران برای ساخت نیروگاه مشترک با جمهوری آذربایجان

کسری 18 هزار مگاواتی تراز تولید و مصرف برق در تابستان 1401